Φροντίδα Μπαούλιασμα - Σεντούκιασμα στα πουλιά

Θεωρω οτι καποια πραγματα ειναι "σχετικα". Το καναρινι π.χ που τωρα πια ειναι ευρειας εκτροφης η "ελευθερια" που ξερει ειναι στην καλητερη μερικα μετρα, ασχετα που δημιουργηθηκε για να πεταει χιλιομετρα εμεις το εχουμε σε κλουβια για να μας τραγουδανε, σε ανταλλαγμα ομως οι σωστοι απο εμας (κατοχους καναρινιων) προσφερουμε αφθονη τροφη, αριστες συνθηκες διαβιωσης με αποτελεσμα πολλες φορες να περνανε το μεσο ορο ζωης που θα ειχαν στην φυση.Αυτη ειναι μια εξελιξη που εκανε ο ανθρωπος χωρις να επιβαρυνει την φυση. Και αυτο ειναι βαναυσο αλλα το κανουμε. Για μενα πια η εκμεταλευση ζωων ειναι δεδομενη αρκει να μην υπερβαινει τα φυσιολογικα ορια η τα ορια της ανθρωπιας. Δεν θα επεκταθω σε αλλα συμπαθεστατα ζωα που τα εκτρεφουμε για το δερμα τους,τη γουνα τους η το κρεας τους. Γι'αυτο για μενα ενας εκτροφεας που θα ακολωθουσε το σεντουκιασμα του βιντεο θα με'βρισκε συμφωνω.
 
Kι εγώ θα προσθέσω ότι θα πρέπει ο καθένας να νοιώθει ελεύθερος να εκφράσει τη δική του άποψη και συλλογιστική, χωρίς να φοβάται ότι αν εκφραστεί θα του την πέσουν με άγρια κριτική η δεικτικό τρόπο.. Ο διάλογος θα πρέπει να είναι απ' όλους προς όλους, ανοικτός και καλοπροαίρετος.
Βασίλη (Βillis pap), ελπίζω να μην πιστεύεις ότι σε στήνει κανείς στον τοίχο... Διάλογο κάνουμε και δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε!
 
Όλα τα οικόσιτα ζώα... Προήλθαν από τα άγρια.
Προτείνεις με τον τρόπο σου να απολογηθούμε για την επί αιώνων καλή ή κακή εξέλιξη τους;
Ή να ανταλλάξουμε με αυτή την εξέλιξη με μια αποδοχή στο μπαούλιασμα;
διάλογο κάνουμε και δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε!
Ασφλαλώς και μόνο διάλογο κάνουμε... και προσωπικά μου αρέσει.
 
Οχι βεβαια, απλα αυτη η εξελιξη (το σεντουκι του βιντεο) με βρισκει συμφωνο και δεν το βρισκω τοσο βαναυσο και απλα δικαιολογισα τη γνωμη μου.
 
Οχι βεβαια, απλα αυτη η εξελιξη (το σεντουκι του βιντεο) με βρισκει συμφωνο και δεν το βρισκω τοσο βαναυσο και απλα δικαιολογισα τη γνωμη μου.
Αν η εκπαίδευση γινόταν χωρίς αυτό, θα χρειαζόμασταν περισσότερο χρόνο (ας πούμε διπλάσιο);
 
Δεν μπορω να σου πω με σιγουρια γιατι δεν εχω σωστη εμπειρια. Περσι στα καναρινια που ειχα και εβαζα cd ειδα αποτελεσμα του χρονου (σ.σ φετος) και παλι ελεγαν και δικα τους.Φετος τα εδωσα ολα και κρατησα μονο θυληκα για διασταυρωση, στο μοναδικο ζευγαρι που ειχα επιτυχια εβγαλα 2 αρσενικα και ενα θυληκο φλωροκαναρο. Το ενα αρσενικο το "κατασχεσε" ο θειος μου, στο αλλο που εφαρμοσα αυτη την τεχνικη ειδα αποτελεσματα απο τον τεταρτο κιολας μηνα που το φλωροκαναρο λεει μονο φλωρισια. Και εχει ακομα ενα μηνα εκπαιδευση σε κανα μηνα περιπου αναλογα με το καιρο.Βεβαια τα αποτελεσματα θα τα ακουσω την ανοιξη που θα πυρωσει το πουλι και φυσικα ειναι διαφορετικο ειδος απο το καναρινι και δεν μπορω να σου απαντησω σωστα.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εδω ενα βιντεο με πιο ορθο τροπο σεντουκιου απο μεγαλο εκτροφεα καναρινιων.
Υ. Γ Δεν ειμαι απολυτος σε οτι γραφω και φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις
Αν αυτος ειναι μεγαλος εκτροφεας εγω τα παραταω ολα!
 
Φυσικα, ειμαι ανοιχτος σε ολα τα ενδεχομενα.Αν ειμαστε γεροί του χρονου θα ξερω και θα ειμαι πολυ χαρουμενος αν μου την "πεις" γιατι εσυ θα εχεις δικιο και'γω ενα πουλι αστερι που θα "ζηλευεις".:D
 
Φυσικα, ειμαι ανοιχτος σε ολα τα ενδεχομενα.Αν ειμαστε γεροί του χρονου θα ξερω και θα ειμαι πολυ χαρουμενος αν μου την "πεις" γιατι εσυ θα εχεις δικιο και'γω ενα πουλι αστερι που θα "ζηλευεις".:D
Λοιπόν... η επόμενη εκπαιδευτική σου προσπάθεια ας είναι πιο "εναλλακτική" και εύχομαι να έχει απόλυτη επιτυχία.
 
Aλλο ένα βιντεάκι αφιερωμένο στα Μπαούλια, Σεντούκια, και τις κουρτίνες.
Στο δωδέκατο λεπτό του επάνου ορόφου ακούγεται η φωνή γεννημένο πουλάκι αρχές αυγούστου σε φάση πτεροροιας αδέρφια μεταξύ τους.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Mετά από 3 μήνες το ίδιο πουλάκι από το προηγούμενο βίντεο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Mετά από 3 μήνες το ίδιο πουλάκι από το προηγούμενο βίντεο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πολύ όμορφο!
Μεγάλο video!

Πολύ όμορφο αυτό που ακούω... από τα λίγα που ξέρω για τα άγρια.
Να υποθέσω πως δεν ακολούθησες το μπαούλιασμα για το συγκεκριμένο ή κάνω λάθος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Γιάννη ακολούθησα αυτό που βλέπεις από 35 ημερών το έβαζα και άκουγε φωνές από το κινητό και συνεχίζω ακόμα.
Στο 17:40 ακούγεται της λαζαρίνας κόρη του άβατον στο βάθος.
 
Γιάννη ακολούθησα αυτό που βλέπεις από 35 ημερών το έβαζα και άκουγε φωνές από το κινητό και συνεχίζω ακόμα.
Στο 17:40 ακούγεται της λαζαρίνας κόρη του άβατον στο βάθος.
Ρώτησα για τη μέθοδο εκπαίδευσης. Γιατί δεν βγαίνει από τα συμφραζόμενα.
 
Back
Top