Αναπαραγωγή Μπορεί να σταματήσει τόσες μέρες η ωοτοκία στις πέρδικες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bikas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bikas

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαρ 2015
Μηνύματα
40
Καλησπέρα, αφού το ζευγαρακι ήρθε σε μια δυο εβδομάδες γέννησε ενα αυγό.
Αναγκάστηκαν όμως και το πέταξαν γιατί το είχαν σπάσει λίγο στο τσόφλι.
Απο την πρωτη γέννα όμως έχει περάσει μήνας και δεν έχω δει αυγό.
Προσπαθώ να καταλάβω μήπως το ζευγαρι είναι θηλυκές και οι 2 αλλά μου φαίνονται ίδιες. Ουτε κότσι ουτε τιποτα.

Μπορεί να σταματήσει τόσες μέρες η ωοτοκία;δεν θα έπρεπε αν ηταν ζευγαρι να ξανά γεννήσει;
 
Καλησπέρα, αφού το ζευγαρακι ήρθε σε μια δυο εβδομάδες γέννησε ενα αυγό.
Αναγκάστηκαν όμως και το πέταξαν γιατί το είχαν σπάσει λίγο στο τσόφλι.
Απο την πρωτη γέννα όμως έχει περάσει μήνας και δεν έχω δει αυγό.
Προσπαθώ να καταλάβω μήπως το ζευγαρι είναι θηλυκές και οι 2 αλλά μου φαίνονται ίδιες. Ουτε κότσι ουτε τιποτα.

Μπορεί να σταματήσει τόσες μέρες η ωοτοκία;δεν θα έπρεπε αν ηταν ζευγαρι να ξανά γεννήσει;

Στα πουλιά αυτά που προέρχονται από κλωσσομηχανές (πέρδικες, φασιανοί, ορτύκια κλπ) θα πρέπει να είμαστε πολύ χαλαροί και ανεκτικοί.
Πολλές λειτουργίες τους είναι εξαιρετικά μπερδεμένες με τα ένστικτα και πολύ συχνά αυτό εισπράττεται από όλους όσους τα περιτριγυρίζουν...
Να δώσεις χρόνο, χωρίς πιέσεις και με πολύ ηρεμία (ίσως και τύχη) θα βρουν την αρχή με τα ένστικτα και τότε θα καταλάβεις τη διαφορά...
Ανεκτικός όμως και να μην περιμένεις τίποτα... έτσι όταν θα έρθουν τα ευχάριστα θα ε΄σαι διπλά χαρούμενος.
Διαφορετικά θα είσαι μόνιμα στεναχωρημένος...
 
Δεν μπορώ να ξεχωρίζω αν έχει κάποια κότσι η όχι, ουτε με το πιο λαμπερό φτέρωμα.
Ίσως κι επειδή μου λείπει η εμπειρία.
 
Απ οτι καταλαβαίνω οι δικιες μου είναι μικρότερες και δεν φαίνεται να έχουν κότσι.
 
keklik%20foto%201%20(onbird.ru).jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: bikas
Αυτό είναι αρσενικό Δημήτρη; Εξήγησέ μας. 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: bikas
οταν ειναι μικρες το κοτσι φενεται πολυ λιγο σαν ενα σπυρι μεγαλου μεγεθους στη φωτο που φενεται αμα παρατηρησης εχει ενα φουσκωμα και μετα κοκκινιζη, οταν ειναι μικρες το φουσκωμα χωρις το κοκκινο
 
Τοτε σωστα είναι ετεροφιλοφυλο ζευγαρι και σήμερα όλη μέρα το θηλυκό έχει αποσυρθεί στη φωλιά. Και μεσ στη κλουβα σήμερα βρήκα κι άλλο αυγουλακι αλλά δέν είχε τσόφλι και το χαν πατήσει και νόμιζα πως ηταν βότσαλο.
 
Αν δεν είχε το εξωτερικό σκληρό τσόφλι τότε θα πρέπει να χορηγήσεις με κάθε τρόπο ασβέστιο. Πιθανολογώ πως ή έλλειψη δημιούργησε σφάλματα και δεν είναι "σωστό" το αυγό.
 
Δυστυχως η θυλυκιά μου δεν ειχε το ενστικτο του κλωσσηματος.
ειδα που ουτε ο αρσενικος ειχε φαει τιποτα και αναγκαστικα να κοιταξω μες στη φωλιά και είδα την θυλυκια σε κατασταση ναι μεν κλωσσηματος χωρις ομως αυγα και δυστυχως ψοφια. Την εβγαλα απο μεσα αλλα κατ αρχην εν ξερω τι μπορει να επαθε αφου φαινοταν καλα μεχρι τελευταια. Τωρα δεν ξερω και πως θα ειναι ο αρσενικος μονος του.
ετσι ξαφνικά ρε γαμωτο χωρις κανενα σημαδι να φυγει...
 
Δυστυχως η θυλυκιά μου δεν ειχε το ενστικτο του κλωσσηματος.
ειδα που ουτε ο αρσενικος ειχε φαει τιποτα και αναγκαστικα να κοιταξω μες στη φωλιά και είδα την θυλυκια σε κατασταση ναι μεν κλωσσηματος χωρις ομως αυγα και δυστυχως ψοφια. Την εβγαλα απο μεσα αλλα κατ αρχην εν ξερω τι μπορει να επαθε αφου φαινοταν καλα μεχρι τελευταια. Τωρα δεν ξερω και πως θα ειναι ο αρσενικος μονος του.
ετσι ξαφνικά ρε γαμωτο χωρις κανενα σημαδι να φυγει...
Για να καταλάβουμε...
Πέθανε κάποιο το θηλυκό στα καλά καθούμενα;
 
Η περδικες γενικα δεν κλωσανε σε αιχμαλωσια το οτι καθοτανε στη φωλια μαλων ηταν σημαδια αδιαθεσιας ειχε καποιο προβλημα
λυπαμαι που ειχες απωλεια ☹
 
Δυστυχως η θυλυκιά μου δεν ειχε το ενστικτο του κλωσσηματος.
ειδα που ουτε ο αρσενικος ειχε φαει τιποτα και αναγκαστικα να κοιταξω μες στη φωλιά και είδα την θυλυκια σε κατασταση ναι μεν κλωσσηματος χωρις ομως αυγα και δυστυχως ψοφια. Την εβγαλα απο μεσα αλλα κατ αρχην εν ξερω τι μπορει να επαθε αφου φαινοταν καλα μεχρι τελευταια. Τωρα δεν ξερω και πως θα ειναι ο αρσενικος μονος του.
ετσι ξαφνικά ρε γαμωτο χωρις κανενα σημαδι να φυγει...

Δυστοκια ισως; Δυστοκία των πτηνών
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κλωσάνε αλλά όχι όλα τα πουλιά και τα αρσενικά βοηθάνε και αυτά όχι πάντα τις ποιο πολλές φορές σκοτώνουν τα μικρά για να ξεκινήσει να ξανακάνει αυγά το ταίρι του. Δεν έχει να κάνει αν είναι από μηχανή τα αυγά βγαλμένα κάποιοι κυνηγετικοί σύλλογοι αφήνουν 500 πουλιά για να εμπλουτίσουν το μέρος και αν δεν κινδυνέψουν στις αρχές μετά αγριεύουν και γεννάνε κανονικά.
 
ναι τη θυλυκια εχασα και συμφωνα με το αρθρο του φοιβου υποπτευομαι οτι ειναι απο το αβεστιο αν και τους ειχα νερο με βιταμινες και ηλεκτρολυτες...
δεν ξερω τι να πω παντως εν ειχε κανενα σημαδι στο σωμα της πχ δαγκωμα και ολα εγιναν ξαφνικά.
τωρα μου εμεινε μονος του ο αρσενικος και δεν ξερω τι να τον κανω... Εν εχει φαει σχεδον τιποτα 2-3 μερες τωρα. Μαλλον το ειχε καταλαβει αυτος εγω όμως...
κριμα, αλλα αυτα κανει η απειρια
 
θα επιβιωσει ο αρσενικος μονος του η πρεπει επειγοντως να βρω θυλυκες;
 
Δεν έχεις πρόβλημα αλλά προλαβαίνεις να βρεις……………… τζόκερ και αν σου κάτσει;

Αν έχεις χώρο να βρεις να πάρεις κότες νανάκια μοναδικές μηχανές κλωσήματος από μια πέρδικα μπορείς να πάρεις κοντά στα 90 αυγά τη σεζόν οπότε καταλαβαίνεις!
 
Back
Top