Γενικά Μπορώ να βάλω 4 budgies στο ίδιο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mikea
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mikea

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!
Πριν από μια εβδομάδα πήραμε 2 μικρά παπαγαλάκια Budgerigars, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Το αγοράκι είναι ζωηρό και όλη την μέρα σκαρφαλώνει και πηδάει πέρα δώθε. Το κοριτσάκι σχεδόν όλη μέρα κάθετε στο ένα κλαδί και τον παρακολουθεί και αν την πλησιάσει θα τον χτυπήσει. Γενικά δείχνει να μην τον θέλει και πολύ δίπλα της. Μόνο όταν είναι ώρα για ύπνο κάθονται πιο κοντά ένας στον άλλον.
Σκεφτόμασταν μήπως πρέπει να φέρουμε ακόμη ένα αρσενικό και θηλυκό, μπας και τα βρούνε με άλλα πουλάκια και θα είναι όλοι ευτυχισμένοι! Αλλά δεν ξέρω αν μπορούνε 2 ζευγάρια να μένουν στο ίδιο κλουβί, και αν μπορούν, πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το κλουβί τους;
 
Καλυτερα να μην βαλεις 4 πουλια σε ενα κλουβι εκτος αν αυτο ειναι τεραστιο και θα μπορει το καθενα να εχει τον δικο του χωρο και να μην μπερδευεται με τα αλλα. Επισης στην αναπαραγωγικη περιοδο θα γινεται χαμος και 2 φωλιες εκει μεσα θα ειναι προβλημα γιατι οι θηλυκες ειναι λιγο πιο επιθετικες τοτε
 
Συμφωνω με τη Σταυρουλα!

Ειναι δυνατον να το κανεις αλλα το κλουβι πρεπει να ειναι πραγματικα πολυ μεγαλο! Δυο ξεχωριστα κλουβια νομιζω πως ειναι καλυτερη λυση. Τι ηλικια εχουν τα παπαγαλακια σας; Ειναι σιγουρα ζευγαρι; Βαλε μας αν θελεις μια φωτο! :D
 
δεν ξέρω τι ηλικία έχουν, δεν ρώτησα στο πετ σοπ... Πρέπει να είναι ζευγάρι λογικά, το ένα έχει μπλε μυτούλα και το αλλο καφε. Παω να βγαλω και φωτο.
 
Καλυτερα να μην βαλεις 4 πουλια σε ενα κλουβι εκτος αν αυτο ειναι τεραστιο και θα μπορει το καθενα να εχει τον δικο του χωρο και να μην μπερδευεται με τα αλλα. Επισης στην αναπαραγωγικη περιοδο θα γινεται χαμος και 2 φωλιες εκει μεσα θα ειναι προβλημα γιατι οι θηλυκες ειναι λιγο πιο επιθετικες τοτε

Δεν σημαινει ομως οτι ολοι οσοι εχουν πουλια τα βαζουν κ φωλιες 😉
Δεν ξερω αν δημιουργειται καποιο προβλημα στα πουλια αν δεν εξυπηρετησουν αυτην τους την αναγκη, αυτο μπορει να μας το πει καποιος που ξερει σιγουρα, αλλα δεν βαζουν ολοι φωλια
Κ θα συμφωνησω χρειαζεται ενα αρκετα μεγαλο κλουβι
 
Όπως είπε ο καθένας, το κλουβί πρέπει να είναι μεγάλο. Έχω 11 Budgies. Θα ζήσουμε όλοι μαζί σε ένα μεγάλο κλουβί. Είναι 92 εκατοστά x 76 cm από 102 εκατοστά ψηλός. Με 4 Budgies, Προτείνω ένα κλουβί 90 cm x 60 εκατοστά ως το ελάχιστο.

Νομίζω ότι είναι καλύτερο Budgies απολαμβάνουν σε κοπάδι. Όταν ζουν σε κοπάδι, η προσωπικότητα των πτηνών εξελίσσεται πραγματικά.
 
Εδώ το κλουβί του Jamie. Είχε κάποιο πρόβλημα και με παρακάλεσε να τις ανεβάσω εγώ τις φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • IMG_0228.webp
    IMG_0228.webp
    16,6 KB · Προβολές: 54
  • IMG_0231.webp
    IMG_0231.webp
    14,7 KB · Προβολές: 60
  • IMG_0239.webp
    IMG_0239.webp
    25,9 KB · Προβολές: 59
  • IMG_0238.webp
    IMG_0238.webp
    28 KB · Προβολές: 57
Back
Top