Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγνωμη που θα το πω ετσι, αλλα πρωτον και στα καναρινια υπαρχουν οι τυποι CIA και κρατανε τον παπα ξερετε απο που(δηθεν) και δεν μοιραζονται τις γνωσεις.
Αντιλαμβανομαι πληρως αυτο που λες (θεωρητικη συζητηση κανουμε οχι οτι κατηγορω κανενα, ουτε ασχολουμαι με τετοιες εκτροφες) αλλα αν κανεις κατι επειδη το αγαπας, θες να διασπειρεις την αγαπη και σε αλλους. Να τους δωσεις τη μυγα να μυγιαστουν κατα καποιο τροπο. Να τους δωσεις κινητρα, ενδιαφεροντα και βοηθεια. Να φυγουν οι παρωπιδες, συγκρατημενα και χωρις να γινει σε βαρος των πουλιων εννοειται.

Αν παλι το κανει καποιος καθαρα για το κερδος εννοειται δεν θα πει λεξη. Σεβαστο κ αυτο, γιατι αν αρχισει να μοιραζει απλοχερα βοηθειες θα του παρουν τη δουλεια, αλλα αρνουμαι να πιστεψω οτι μονο τετοιοι υπαρχουν.

Πιστευω εχει γινει λιγο ταμπου αυτου του ειδους η εκτροφη. Και επισης πιστευω οτι ειναι και αυτος ενας λογος που δεν προκειται να παει ποτε μπροστα αυτη η εκτροφηκαι θα συνεχισουν οι απειροι να προσπαθουν με πιασμενες ή οτιδηποτε αλλο, ανεπιτυχως.

Επισης, αυτοι που εφαγαν τα χαστουκια, που πονεσαν για να καταφερουν κατι τετοιο, που κουραστηκαν και εφαγαν τα μουτρα τους, θελεις να μου πεις οτι ειναι 100% αυτοδιδακτοι; Και εστω οτι ειναι, τους βγαζω το καπελο, αλλα πρεπει ο καθε καινουργιος που θελει να ψαχτει και να το δοκιμασει καθε φορα να ανακαλυπτει την Αμερικη; Αφου υπαρχουν γνωσεις, γιατι να μενουν κλεισμενες σε ντουλαπια και κλειστα μυαλα;
Το λες γιατί τώρα ''μπήκες'' ... Κι εγώ τα ίδια έλεγα

Νομίζω πως τα κάνετε να φαίνονται βουνό χωρίς να είναι και τόσο... Αν πάρει κάποιος ένα ζευγάρι καρδερίνες και στην γέννα να ψοφήσουν όλα τα μικρά έγινε κάτι; όχι δεν χάνεις τίποτα ότι έχεις είχες και πας για την επόμενη ή το πολύ πολύ βάζεις τα αυγά στα καναρίνια και δεν υπάρχει πρόβλημα :)
Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος απλά λέω την γνώμη μου.
Αν για σένα το να ''ψοφήσουν όλα'' δε λέει κάτι, δεν μπορούμε να σε πείσουμε ότι το να παίζεις με ζωές δεν είναι παιχνίδι.
 
Το λες γιατί τώρα ''μπήκες'' ... Κι εγώ τα ίδια έλεγα


Αν για σένα το να ''ψοφήσουν όλα'' δε λέει κάτι, δεν μ πορούμε να σε πείσουμε ότι το να παίζεις με ζωές δεν είναι παιχνίδι.
Πρωτον δεν μπηκα πουθενα. Πεταχτηκα σαν σχολιαστης, τιποτα παραπανω. Εγω εκανα πρωτα βηματα με τα καναρινια, δεν παρακολουθω ταχυρρυθμα για αλλες εκτροφες. (ακομα! :Ρ )

Αν ψοφησουν ολα, μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε εκτροφη. Με τα αντιστοιχα βαρη για τις ευθυνες να γερνουν προς τον εκτροφεα πιστευω, αλλα ειναι και αυτο μεσα στο παιχνιδι. Δεν ειναι ευχαριστο, αλλα ειναι και υπαρκτο.
 
Μιράντα. μην αναλωνόμαστε.. Το να ψοφήσουν, μπορεί να συμβεί στον καθένα. Αν ασχοληθείς όμως με τα ιθαγενή, το ποσοστό αποτυχίας είναι ιδιαίτερα υψηλό. Γιατί ξεκινάμε λάθος, συνεχίζουμε λάθος και στο τέλος (σε μεγάλο ποσοστό) εγκαταλείπουμε η ''περιοριζόμαστε''.
Εννοώ ''μπήκες'' τώρα στο χώρο..σε περίπτωση που το εξέλαβες αλλιώς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν για σένα το να ''ψοφήσουν όλα'' δε λέει κάτι, δεν μπορούμε να σε πείσουμε ότι το να παίζεις με ζωές δεν είναι παιχνίδι.

Λες να χαρώ αμα ψοφήσουν; εσύ που έχεις εκτροφή πόσα πουλιά έχεις χάσει; σκέψου! Ότι και να κάνεις κάποια στιγμή θα συμβεί ! Θα στεναχοριθείς αλλά έτσι είναι! Πρέπει να το αποδεχθείς και να μάθεις πως θα γίνει και αυτο κάποια στιγμή αν θες να έχεις εκτροφή απλός να το σηνιθήσεις για ότι πουλί και να μιλάμε
 
Λες να χαρώ αμα ψοφήσουν; εσύ που έχεις εκτροφή πόσα πουλιά έχεις χάσει; σκέψου! Ότι και να κάνεις κάποια στιγμή θα συμβεί ! Θα στεναχοριθείς αλλά έτσι είναι! Πρέπει να το αποδεχθείς και να μάθεις πως θα γίνει και αυτο κάποια στιγμή αν θες να έχεις εκτροφή απλός να το σηνιθείσεις για ότι πουλί και να μιλάμε
Ναι βρε Γιώργο μου..Αν ασχοληθείς όμως με την καρδερίνα χωρίς να έχεις στρώσει τον κ@λο σου να μάθεις δυο πράγματα, είναι σα να το επιδιώκεις να χάσεις...
 
Μιράντα. μην αναλωνόμαστε.. Το να ψοφήσουν, μπορεί να συμβεί στον καθένα. Αν ασχοληθείς όμως με τα ιθαγενή, το ποσοστό αποτυχίας είναι ιδιαίτερα υψηλό. Γιατί ξεκινάμε λάθος, συνεχίζουμε λάθος και στο τέλος (σε μεγάλο ποσοστό) εγκαταλείπουμε η ''περιοριζόμαστε''.
Εννοώ ''μπήκες'' τώρα στο χώρο..σε περίπτωση που το εξέλαβες αλλιώς.
Εκφραστηκα σε γενικοτερο επιπεδο...
Και θετω το ρητορικο ερωτημα πανω σε οσα ειπες.
Γιατι ξεκιναμε λαθος; Με ποιο κριτηριο ειναι το λαθος; Γιατι εφοσον υπαρχουν γνωστες να υφισταται ακομα το λαθος; (εννοειται μιλαω για συνειδητοποιημενους ανθρωπους που θελουν να ασχοληθουν, οχι για καποιον που λεει "α τι θα κανω σημερα. Ας βαλω 2 καρδερινες!")
Γιατι ενω αντιλαμβανομαστε κατι λαθος, συνεχιζουμε το λαθος;
 
Ναι βρε Γιώργο μου..Αν ασχοληθείς όμως με την καρδερίνα χωρίς να έχεις στρώσει τον κ@λο σου να μάθεις δυο πράγματα, είναι σα να το επιδιώκεις να χάσεις...
Μπορεί... Τι να πω εσύ έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στις καρδερίνες αλλά στο κάτω κάτω βάζεις τα αυγά στα καναρίνια και μόλις κλαρώσουν τα μικρά κατευθείαν με τις καρδερίνες για να πάρουν φωνές έτσι θα έχεις πρόβλημα;

Πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί τρόποι και το μονο που χρειάζεται είναι αγάπη και μεράκι για τα πουλιά σου (και κάποιες βασικές γνώσεις για πουλιά βέβαια) και τα άλλα θα έρθουν μονά τους.
 
Μπορεί... Τι να πω εσύ έχεις μεγαλύτερη εμπειρία στις καρδερίνες αλλά στο κάτω κάτω βάζεις τα αυγά στα καναρίνια και μόλις κλαρώσουν τα μικρά κατευθείαν με τις καρδερίνες για να πάρουν φωνές έτσι θα έχεις πρόβλημα;

Πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί τρόποι και το μονο που χρειάζεται είναι αγάπη και μεράκι για τα πουλιά σου (και κάποιες βασικές γνώσεις για πουλιά βέβαια) και τα άλλα θα έρθουν μονά τους.
Όχι, δεν θα'χεις πρόβλημα (πέρα από το ότι τα πουλιά που θα βγουν πιθανότατα να μην ταϊσουν κι αυτά τους δικούς τους απογόνους- χωρίς τίποτα να είναι απόλυτο), δεν είναι επιστήμη.Αλλά κι αυτό που γράφεις, για κάποιους φαντάζει δύσκολο.
Μιράντα, ανοίγεις μεγάάάλο κεφάλαιο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ας το ανοιξω. Τι φοβομαστε; Η βαριομαστε να γραφουμε; :)
Συμφωνώ απόλυτα πρέπει να τα πούμε αυτα πιστεύω απλά καλύτερα άνοιξε ενα καινούριο θέμα να μην χαλάμε την παρουσίαση του φίλου :)
 
Συμφωνώ απόλυτα πρέπει να τα πούμε αυτα πιστεύω απλά καλύτερα άνοιξε ενα καινούριο θέμα να μην χαλάμε την παρουσίαση του φίλου :)
Το εχω ηδη αναφερει, γιατι του τα χαλασαμε :)
 
Ας το ανοιξω. Τι φοβομαστε; Η βαριομαστε να γραφουμε; :)
Μιράντα μου, αν ψάξεις, τις ίδιες απορίες και ερωτηματικά έθετα πριν έναν χρόνο. Και δεν τα έχω λύσει ακόμα. Απλά εδώ έχουμε και πέντε άτομα που έχουν μια δοτικότητα και αντλούν οι νεότεροι κάποιες γνώσεις.
Το στυλάκι αυτό επικρατεί σε όλες τις δύσκολες εκτροφές, το έχω συναντήσει και στα ψάρια. Όσοι εκτρέφουν δίσκους και έχουν θαλασσινά, είναι πιο "σφιχτοί" στην παροχή πληροφοριών, δεν ξέρω αν είναι ελληνικό ιδίωμα αλλά έτσι είναι.
Ο Νίκος @Paianas έχει δώσει αρκετά άρθρα στο φόρουμ. Υπάρχουν άτομα που απαντάνε, να μην πω ονόματα και ξεχάσω κάποιον. Είναι μια κοινότητα πολύ ιδιαίτερη και μακάρι οι χειρισμοί του φόρουμ να έχουν σαν αποτέλεσμα την μέγιστη εξέλιξή της.
 
Αφου υπαρχουν γνωσεις, γιατι να μενουν κλεισμενες σε ντουλαπια και κλειστα μυαλα;
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και χωρίς να αφήνω υπονοούμενα για κανέναν , στη χώρα των τυφλών... Βασιλεύει ο μονόφθαλμος... Κατάλαβες;
Γιατι ξεκιναμε λαθος; Με ποιο κριτηριο ειναι το λαθος; Γιατι εφοσον υπαρχουν γνωστες να υφισταται ακομα το λαθος; (εννοειται μιλαω για συνειδητοποιημενους ανθρωπους που θελουν να ασχοληθουν, οχι για καποιον που λεει "α τι θα κανω σημερα. Ας βαλω 2 καρδερινες!")
Γιατι ενω αντιλαμβανομαστε κατι λαθος, συνεχιζουμε το λαθος;
Γιατί η νοοτροπία... Ξέρω αλλά δεν σου λέω τίποτε... είναι το ευαγγέλιο...
Γιατί η άποψη... Το κάνεις λάθος αλλά δε σου λέω το σωστό... είναι ο κανόνας...
Γιατί ο μύθος της εκτροφής... Πρέπει να έχει βασιλιάδες και αυλικούς για να μην πω δούλους...
Ο Νίκος @Paianas έχει δώσει αρκετά άρθρα στο φόρουμ.
Ίσως από τους ελάχιστους. Για να μην αδικώ και τους υπόλοιπους.
Πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί τρόποι και το μονο που χρειάζεται είναι αγάπη και μεράκι για τα πουλιά σου (και κάποιες βασικές γνώσεις για πουλιά βέβαια) και τα άλλα θα έρθουν μονά τους.
Γιώργο πρόκειται για ένα φοβερά δύσκολο στην αναπαραγωγή πουλί ... Που μόνο τα τελευταία χρόνια μπήκε με μέτριες αποδώσεις σε αναπαραγωγή στη χώρα μας... Κι αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που σπανίζουν τα εκτροφής ιθαγενή πουλιά.
Η δυσκολία όμως της εκτροφής τους... Δεν μετατρέπει αυτόματα σε φωστήρες τους εκτροφείς τους... Ούτε σε αντιδιαστολή τους εκτροφείς καναρινιών ή παπαγάλων αδαείς ...
Είναι και τα δύο "γνώσεις"... Εύκολες ή δύσκολες... αλλά "γνώσεις".
Και όπως όλες οι "γνώσεις" που κληροδοτήθηκαν στους ανθρώπους κατόχους τους (ιατρική, φυσική, μαθηματικά κλπ) πρέπει να κληροδοτούνται...στους επόμενους...
Γι' αυτό παντού στη γη... υπάρχουν σχολές. Για μεταφορά γνώσεων...
Διαφορετικά θα είχαμε ακόμη συντεχνίες και μπουλούκια μαστόρων.
Για να υπάρξει ανέλιξη ... χρειάζεται πρώτα εκπαίδευση...
Και για να υπάρχει η εκπαίδευση... Πρέπει να βρεθούν δάσκαλοι... με ανοιχτά χαρτιά και σημειώσεις...
Γνώμη μου!
 
Πολύ σωστό γιατί η μυστικοπάθεια μερικών μου θυμίζει τις συντεχνίες του μεσαίωνα... σκευτήτε ποσο πίσω μπορεί να μας πάει μια τέτοια νοοτροπία.
Και να σας πω και κάτι το οτι είναι δύσκολη η εκτροφή του συγκεκριμένου πουλιού οφείλετε στο ότι κάποιοι εκτροφείς κατεβάζουν φωλιές απο άγριες καρδερίνες τις βάζουν στα καναρίνια βάζουν και δαχτυλίδια και γίνονται εκτροφής...
 
Πολύ σωστό γιατί η μυστικοπάθεια μερικών μου θυμίζει τις συντεχνίες του μεσαίωνα... σκευτήτε ποσο πίσω μπορεί να μας πάει μια τέτοια νοοτροπία.
Για να κάνω τον συνήγορο του "διαβόλου" έχετε σκεφτεί ότι ίσως κι αυτοί δεν έχουν λύσει ακόμα όλες τις απορίες τους ώστε να νοιώθουν ασφαλείς να μοιραστούν τις γνώσεις τους;
Μήπως δηλαδή η μυστικοπάθεια είναι απότοκος μερικής άγνοιας;
 
Πιστευω οτι και εκτροφης να αναπαραγεις, αν δεν τις κανεις "κοτοπουλακια" με την προσπαθεια σου, παλι αγριμια θα γινουν. Δηλαδη, πχ εγω ακομα και τα καναρινια μου αγριμια τα κανα, αμα ηταν καρδερινες μαλλον θα με ειχαν στησει στον τοιχο οτι εχω αγριες. Δεν ξερω,ισως οντως ανοιξα μεγαλο κεφαλαιο αλλα δεν επρεπε να ανοιξει;

*Ευτυχως που υπαρχουν και καποια αρθρα, Νικο, δεν αναφερθηκα σε σσενα για να μην παρεξηγηθω, αναφερομαι γενικα και το ξαναλεω...
 
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και χωρίς να αφήνω υπονοούμενα για κανέναν , στη χώρα των τυφλών... Βασιλεύει ο μονόφθαλμος... Κατάλαβες;

Γιατί η νοοτροπία... Ξέρω αλλά δεν σου λέω τίποτε... είναι το ευαγγέλιο...
Γιατί η άποψη... Το κάνεις λάθος αλλά δε σου λέω το σωστό... είναι ο κανόνας...
Γιατί ο μύθος της εκτροφής... Πρέπει να έχει βασιλιάδες και αυλικούς για να μην πω δούλους...

Ίσως από τους ελάχιστους. Για να μην αδικώ και τους υπόλοιπους.

Γιώργο πρόκειται για ένα φοβερά δύσκολο στην αναπαραγωγή πουλί ... Που μόνο τα τελευταία χρόνια μπήκε με μέτριες αποδώσεις σε αναπαραγωγή στη χώρα μας... Κι αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που σπανίζουν τα εκτροφής ιθαγενή πουλιά.
Η δυσκολία όμως της εκτροφής τους... Δεν μετατρέπει αυτόματα σε φωστήρες τους εκτροφείς τους... Ούτε σε αντιδιαστολή τους εκτροφείς καναρινιών ή παπαγάλων αδαείς ...
Είναι και τα δύο "γνώσεις"... Εύκολες ή δύσκολες... αλλά "γνώσεις".
Και όπως όλες οι "γνώσεις" που κληροδοτήθηκαν στους ανθρώπους κατόχους τους (ιατρική, φυσική, μαθηματικά κλπ) πρέπει να κληροδοτούνται...στους επόμενους...
Γι' αυτό παντού στη γη... υπάρχουν σχολές. Για μεταφορά γνώσεων...
Διαφορετικά θα είχαμε ακόμη συντεχνίες και μπουλούκια μαστόρων.
Για να υπάρξει ανέλιξη ... χρειάζεται πρώτα εκπαίδευση...
Και για να υπάρχει η εκπαίδευση... Πρέπει να βρεθούν δάσκαλοι... με ανοιχτά χαρτιά και σημειώσεις...
Γνώμη μου!
Σωστός ο Γιάννης!

Πιστευω οτι και εκτροφης να αναπαραγεις, αν δεν τις κανεις "κοτοπουλακια" με την προσπαθεια σου, παλι αγριμια θα γινουν. Δηλαδη, πχ εγω ακομα και τα καναρινια μου αγριμια τα κανα, αμα ηταν καρδερινες μαλλον θα με ειχαν στησει στον τοιχο οτι εχω αγριες. Δεν ξερω,ισως οντως ανοιξα μεγαλο κεφαλαιο αλλα δεν επρεπε να ανοιξει;

*Ευτυχως που υπαρχουν και καποια αρθρα, Νικο, δεν αναφερθηκα σε σσενα για να μην παρεξηγηθω, αναφερομαι γενικα και το ξαναλεω...
Μιράντα μου, έχω εκτεθεί πολλές φορές στο διαδίκτυο.. Έχω κατηγορηθεί πολλάκις γιατί είχα τις ίδιες απορίες με σένα και τελικά κατέληξα ότι δεν αξίζει τον κόπο να ''φθείρομαι'' προσπαθώντας να γυρίσω αλλιώς το ρου του ποταμού.. Νομίζω έτσι σκέφτονται και πολλοί άλλοι.
 
Για να κάνω τον συνήγορο του "διαβόλου" έχετε σκεφτεί ότι ίσως κι αυτοί δεν έχουν λύσει ακόμα όλες τις απορίες τους ώστε να νοιώθουν ασφαλείς να μοιραστούν τις γνώσεις τους;
Μήπως δηλαδή η μυστικοπάθεια είναι απότοκος μερικής άγνοιας;
H ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια, συμφωνω με αυτο, αλλα στην προκειμενη εστω σε μια κλιμακα απο το 1 ως το 10 αυτοι που ειναι στο 6-7 μπορουν να ανοιξουν τα ματια σε αυτους που ειναι στο 1-2... Και ας μην ειναι κανεις στο 10 (ετσι κ αλλιως κανεις δεν μπορει να ισχυριστει σε καμια εκτροφη οτι ειναι στο 10)..
 
Για να κάνω τον συνήγορο του "διαβόλου" έχετε σκεφτεί ότι ίσως κι αυτοί δεν έχουν λύσει ακόμα όλες τις απορίες τους ώστε να νοιώθουν ασφαλείς να μοιραστούν τις γνώσεις τους;
Μήπως δηλαδή η μυστικοπάθεια είναι απότοκος μερικής άγνοιας;
Μαρία και έτσι να είναι έχουμε πάλι λάθος λογική ! Πες δεν ξέρω ρε μεγάλε! Μην μας τα μασάς και λες : "δεν ξέρεις εσύ" και "δεν θα τα καταφέρεις" και ένα σορό τέτοια
*Δεν λέω για κάποιον συγκεκριμένα (γιατί στο κάτω κάτω εδω στο φόρουμ δεν έχω μιλήσει με κάποιον για καρδερίνες οπότε και να ήθελα να μιλήσω για κάποιον δεν θα μπορούσα) :)
 
Back
Top