Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απαντανε και λενε τι; Εγω ρωτησα ποσα χρονια γινεται εκτροφη καρδερινας στην ελλαδα; Και γιατι τοσα χρονια δεν εχετε παει ενα βημα παραπανω; (Οχι η γυναικες δεν μπορουν ν κανουν εκτροφη 😀 αστειευομαι!)

Γιατί πολύ απλά κάποιοι νομίζουν ότι καρδερίνες μπορούν να βγάλουν μόνο αυτοί και κανείς άλλος.
 
@ΑΒΑΤΟΝ εσωτερικη καναρινιων. Δεν ξερω τι σημασια εχει αυτο στο παρον θεμα βεβαια :)
 
νομίζω είναι πολύ απλό...όταν θέλεις να μάθεις κάτι ρωτάς...ώστε αυτοί που κάτι μπορεί να ξέρουν να σου πουν τις απόψεις τους...
@ΑΒΑΤΟΝ εσωτερικη καναρινιων. Δεν ξερω τι σημασια εχει αυτο στο παρον θεμα βεβαια :)

Χώρο να βάλεις καρδερίνες έχεις;

Εννοώ μεγάλο κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γιατί πολύ απλά κάποιοι νομίζουν ότι καρδερίνες μπορούν να βγάλουν μόνο αυτοί και κανείς άλλος.
αυτό το γράφεις έτσι γενικά ή αναφέρεσαι στα μέλη του φορουμ που ασχολούνται με καρδερίνες;
 
Χώρο να βάλεις καρδερίνες έχεις;

Εννοώ μεγάλο κλουβί.
Αν σκοπευα να ασχοληθω θα ειχα αλλη προετοιμασια, δεν νομιζω οτι ενδεικνυται η τραπεζαρια μου για αναπαραγωγη καρδερινας😕

Προς το παρον θα δουλεψω για να παρω dexion να παω τα καναρινια σε εξωτερικο χωρο.

Οι καρδερινες θελουν 90εκ-1μ οποτε δεν μιλαμε στην ιδια διασταση.
 
Αν σκοπευα να ασχοληθω θα ειχα αλλη προετοιμασια, δεν νομιζω οτι ενδεικνυται η τραπεζαρια μου για αναπαραγωγη καρδερινας😕

Προς το παρον θα δουλεψω για να παρω dexion να παω τα καναρινια σε εξωτερικο χωρο.

Οι καρδερινες θελουν 90εκ-1μ οποτε δεν μιλαμε στην ιδια διασταση.

Εσύ το πήρες σοβαρά, μπαίνεις δυνατά δηλαδή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Γενικά μιλάω Δημήτρη.
οκ, ας αφήσουμε λοιπόν τους απέξω μιας και δεν τους ξέρουμε που είναι τι κάνουν κλπ... Και να δούμε εδώ τι γίνετε...υπάρχει όντως μυστικοπάθεια μεταξύ των μελών;
 
Αν σκοπευα να ασχοληθω θα ειχα αλλη προετοιμασια, δεν νομιζω οτι ενδεικνυται η τραπεζαρια μου για αναπαραγωγη καρδερινας😕

Προς το παρον θα δουλεψω για να παρω dexion να παω τα καναρινια σε εξωτερικο χωρο.

Οι καρδερινες θελουν 90εκ-1μ οποτε δεν μιλαμε στην ιδια διασταση.

Δεν είναι καλή ιδέα τα Dexion.

Η καλύτερη λύση είναι οι κλούβες του μέτρου.

Ακου...

Ολοι θα βάλουμε από κάτι.

Εσύ θα βάλεις την κλούβα και γω το ζευγαράκι... Και πάμε να κάνουμε αναπαραγωγή καρδερίνας.

Αλλά...

Τα μισά πουλιά θα τα κάνουμε δώρο σε ανθρώπους που πραγματικά το αξίζουν.

Ψήνεσαι;
 
Απαντανε και λενε τι; Εγω ρωτησα ποσα χρονια γινεται εκτροφη καρδερινας στην ελλαδα; Και γιατι τοσα χρονια δεν εχετε παει ενα βημα παραπανω;
Η δική μου άποψη σε αυτή την ερώτηση είναι, επειδή η εκτροφή των ιθαγενών πουλιών γενικά είναι σχετικά δυσκολότερη από των καναρινιών και επειδή από τη άλλη, η ενασχόληση με το είδος μπορεί να γίνει και με πολύ ευκολότερο τρόπο και μάλιστα δωρεάν. Η σύγκριση δηλαδή είναι άδικη για όσους πιστεύουν ότι θα έπρεπε όλοι να ακολουθούμε το δυσκολότερο δρόμο.
 
οκ, ας αφήσουμε λοιπόν τους απέξω μιας και δεν τους ξέρουμε που είναι τι κάνουν κλπ... Και να δούμε εδώ τι γίνετε...υπάρχει όντως μυστικοπάθεια μεταξύ των μελών;

Η έλλειψη γνώσεων καμιά φορά φαίνεται και σαν μυστικοπάθεια.
 
Παιδια με δουλευετε; Τα dexion τα θελω για να βαλω 4 κλουβια στο καθε ενα χ4 ραφια, να παω τα 8 κλουβια εξω γιατι θα παθουν τιποτα πια μεσα στο σπιτι... Θα ηταν αδικο να πω οτι θα προσπαθησω με καρδερινες ή οποιο αλλο ιθαγενες απο τη στιγμη που δεν ξερω σχεδον τιποτα...

@ΑΒΑΤΟΝ Ψηνομαι αλλα ας μην το κανουμε προσωπικο το θεμα και ειδικα αυτη τη στιγμη... Μακαρι παντως να γινονταν τετοιες προσπαθεις σε γενικοτερο επιπεδο, τουλαχιστον ισως ετσι ψηνονταν και μαθαιναν και αλλοι. Αν θελεις απο του χρονου το συζηταμε το θεμ, με περισσοτερες γνωσεις απο μεριας μου τουλαχιστον. Εκτος και αν προσπαθεις να με δελεασεις για να αποκαλυψεις ποσο ασχετη ειμαι ☹
 
Με συγχωρεις ο κυριος μιχαλης απο οτι διαβαζω αξιος εκτροφεας, η απαντησης λου δινει και καθε φορα η διαφωνια με ολους δειχνει οτι η αυτος δν γνωριζει η εσεις δεν εξηγειται αλλιως η συνεχης αντιπαραθεση σας!
 
Μυράντα δεν νομίζω να το κάνει εκ του πονηρού, μακάρι να είχαν και άλλοι τέτοιες προτάσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Παναγιωτη, συνηθως στο τελος καταληγουν να λενε τα ιδια με διαφορετικο τροπο... Εκει κατεληξα αλλα δεν ειμαι και σιγουρη... Οπως και να χει ας μην το κανουμε συγκεκριμενο σε προσωπα και καταστασεις, ισως ηταν λανθασμενη η εντυπωση μου, ισως το γεγονος οτι ολοι πεφτουμε πρωτα πανω σε καποιον μην τυχον και ειναι πιασμενη και βοηθησουμε τον κακο τον ανθρωπο, καπου εκει μπορει να χανεται η μπαλα και να δημιουργειται αυτη η εντυπωση... Βασιλη, η ελλειψη γνωσεων φαινεται σαν ελλιψη γνωσεων, αν δεν ξερεις κατι λες "οκ μπορει αυτο αλλα δεν ξερω, δεν ειμαι σιγουρος" δεν αρχιζεις τις αμπλαουμπλες για να δειξεις οτι ξερεις ενω δεν ξερεις.. Αν εννοεις αυτο.
 
Οχι δεν το παω πρωσοπικα απλα το βλεπω συχνα και ειχα απορεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Με συγχωρεις ο κυριος μιχαλης απο οτι διαβαζω αξιος εκτροφεας, η απαντησης λου δινει και καθε φορα η διαφωνια με ολους δειχνει οτι η αυτος δν γνωριζει η εσεις δεν εξηγειται αλλιως η συνεχης αντιπαραθεση σας!
Οι διαφορετικές απόψεις προωθούν την γνώση, δεν προϋποθέτουν άγνοια κάποιου μέρους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οχι δεν το παω πρωσοπικα απλα το βλεπω συχνα και ειχα απορεια
δηλ. τι προτείνεις; να συνεδριάζουμε πρώτα και μετά να βγάζουμε ομόφωνη απόφαση; ο καθένας ότι νομίζει γράφει...
 
Με συγχωρεις ο κυριος μιχαλης απο οτι διαβαζω αξιος εκτροφεας, η απαντησης λου δινει και καθε φορα η διαφωνια με ολους δειχνει οτι η αυτος δν γνωριζει η εσεις δεν εξηγειται αλλιως η συνεχης αντιπαραθεση σας!

Σε ποιον Μιχάλη αναφέρεσαι;
 
SDC καπως ετσι! Καποια πραγματα ειναι στανταρ τα γνωριζουν ολοι εσεις κ το πιο απλο το κανετε κοσμο ιστορικο γεγονος διαφωνειτε για το αν η καρδερινες εχουν φτερα! Και τελος υπαρχει μυστκοπαθεια εσεις που το κανετε δεν το βλεπατε προς τα εξω βγαινει ομως!
 
Back
Top