Γενικά Μυστικοπαθεια στην εκτροφη καρδερινας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Myra
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
H ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια,
Δεν εννοούσα ότι είναι κάποιοι ημιμαθείς λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος ή ανικανότητας αλλά γιατί απλά δεν έχει προχωρήσει τόσο ακόμα το "πράγμα" ώστε να έχουν αντλήσει κάθε δυνατή γνώση, να έχει αποκτηθεί η κατάλληλη εμπειρία.
 
Δεν εννοούσα ότι είναι κάποιοι ημιμαθείς λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος ή ανικανότητας αλλά γιατί απλά δεν έχει προχωρήσει τόσο ακόμα το "πράγμα" ώστε να έχουν αντλήσει κάθε δυνατή γνώση, να έχει αποκτηθεί η κατάλληλη εμπειρία.
Μαρία η συζήτηση δίνει λύσεις και ανεβάζει το επίπεδο...
Η μυστικοπάθεια... ακριβώς το αντίθετο...
Πόσες ερωτήσεις "βλακείας" οδήγησαν το petbird σε διαμάντια;
 
Δεν εννοούσα ότι είναι κάποιοι ημιμαθείς λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος ή ανικανότητας αλλά γιατί απλά δεν έχει προχωρήσει τόσο ακόμα το "πράγμα" ώστε να έχουν αντλήσει κάθε δυνατή γνώση, να έχει αποκτηθεί η κατάλληλη εμπειρία.
Δηλαδη πιστευεις οτι αυτη η εκτροφη θα παει μπροστα αν και μονο αν καποιοι κατακτησουν την απολυτη γνωση; Εχουμε αιωνες μπροστα μας, και να την κατακτησουν θα εχουν την αποκλειστικοτητα και δεν θα την μοιραστουν. Τα ιδια δηλαδη.
 
Πόσες ερωτήσεις "βλακείας" οδήγησαν το petbird σε διαμάντια;
Θα ξανακάνω τον συνήγορο του "διαβόλου" :)
Οι σκαπανείς δεν έχουν αυτήν την πολυτέλεια στους χειρισμούς. Αν φανούν ανεπαρκείς χάθηκε το "παιχνίδι".
 
Όποιος θέλει μπορεί να μάθει... Δόξα τω Θεώ ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας, του ίντερνετ, της ανοιχτής γνώσης. Αλλά - το βλέπετε και σε άλλα θέματα στο φόρουμ- ... Οι περισσότεροι ζητάνε μασημένοι τροφή. Δε βασανίζονται, δεν ψάχνονται, δεν πάνε ορθόδοξα. Ζητάνε μασημένη τροφή, εξ ου και τα λάθος αποτελέσματα, εξ ου και οι αποτυχίες και η αποστασιοποίηση πολλών.. Ο άλλος κάνει διατριβή στα φάρμακα (χωρίς να είναι γιατρός), στις αυγοτροφές (συστήνοντας από σαλιγκάρια, μέχρι γαρίδες), στα βότανα και στα μαντζούνια και γίνεται ειδικός στις καρδερίνες...Αν τον ρωτήσεις πόσες έχεις βγάλει... Μούγκα στη στρούγκα.. Ένα παράδειγμα!
 
Συμφωνω :) Αλλα σκεψου ποσοι απο αυτους που ζητουν μασημενοι τροφη μπορει να ειναι ακρως μπερδεμενοι, ή σκεψου οτι αυτο που θεωρεις εσυ μασημενη τροφη μπορει για τον αλλο να ειναι κατι εντελως αγνωστο...
 
Εγω βλεπω οτι δεν δινεται το αγγελου σας νερο! Γιατι δεν ταιζει η καρδερινα; Εε κατι της εφταιιξε! Γιατι φουσκωσε; Αστο το χασες! Αυτες τις απαντησεις βλεπω εγω απο τους καρδεριναδες! Πως ν γινει συζητηση οταν δεν πιστευετε ο εναε τον αλλο;
 
Συμφωνω :) Αλλα σκεψου ποσοι απο αυτους που ζητουν μασημενοι τροφη μπορει να ειναι ακρως μπερδεμενοι, ή σκεψου οτι αυτο που θεωρεις εσυ μασημενη τροφη μπορει για τον αλλο να ειναι κατι εντελως αγνωστο...
@maria p ... αυτός είναι δικηγόρος του διαβόλου (@Myra)...
Εσύ απλά μας σκαλίζεις για να μην πω χαϊδεύεις 😀
Εγω βλεπω οτι δεν δινεται το αγγελου σας νερο! Γιατι δεν ταιζει η καρδερινα; Εε κατι της εφταιιξε! Γιατι φουσκωσε; Αστο το χασες! Αυτες τις απαντησεις βλεπω εγω απο τους καρδεριναδες! Πως ν γινει συζητηση οταν δεν πιστευετε ο εναε τον αλλο;
Κι αυτός ανάβει φωτιές!
 
  • Like
Αντιδράσεις: evans
ΕΓΩ δικηγορος του διαβολου; 🙄
Γιατι το λετε αυτο; Νομιζω ξαναλεω ειναι θεμα ταμπου λες και για καποιο λογο φοβομαστε μην ανοιξει καμια τρυπα στη γη και μας καταπιει ολους αν αρχισουμε να μιλαμε γι'αυτο το θεμα...
 
Εγω βλεπω οτι δεν δινεται το αγγελου σας νερο! Γιατι δεν ταιζει η καρδερινα; Εε κατι της εφταιιξε! Γιατι φουσκωσε; Αστο το χασες! Αυτες τις απαντησεις βλεπω εγω απο τους καρδεριναδες! Πως ν γινει συζητηση οταν δεν πιστευετε ο εναε τον αλλο;

Ε δεν είναι ακριβώς έτσι, απαντάνε οι περισσότεροι καρδεριναδες.
 
Να πω βεβαιως βεβαιως οτι ο τιτλος ειναι εν μερει ρατσιστικος λες και ειμαστε ανικανες, και δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικος διοτι αναφερομαι στο συννεφακι που πλαναται πανω απο την εκτροφη... Αλλα οπως και να χει πυροδοτησα ενα θεματακι... :)
 
Απαντανε και λενε τι; Εγω ρωτησα ποσα χρονια γινεται εκτροφη καρδερινας στην ελλαδα; Και γιατι τοσα χρονια δεν εχετε παει ενα βημα παραπανω; (Οχι η γυναικες δεν μπορουν ν κανουν εκτροφη 😀 αστειευομαι!)
 
Εγώ πιστεύω πως μέχρι στιγμής για τις γυναίκες είναι ακόμα πιο δύσκολο απ' ότι για τους άντρες.
Οι λόγοι είναι λόγω της ιδιομορφίας της κουλτούρας των ανδρών που ασχολούνται με αυτήν την εκτροφή.
Και να διευκρινίσω, να μην μιλήσουμε για συζύγους ή ερωμένες που θα καθαρίζουν ή θα κάνουν βοηθητικές εργασίες στην εκτροφή.
Να μιλήσουμε για αυτόνομη ενασχόληση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να πω βεβαιως βεβαιως οτι ο τιτλος ειναι εν μερει ρατσιστικος λες και ειμαστε ανικανες, και δεν ειναι απολυτα αντιπροσωπευτικος διοτι αναφερομαι στο συννεφακι που πλαναται πανω απο την εκτροφη... Αλλα οπως και να χει πυροδοτησα ενα θεματακι... :)
συμφωνώ και να προσθέσω ότι κάποιες φορές είναι "ρατσιστική" και η αντιμετώπιση των καναρινάδων απέναντι σε όσους τόλμησαν να ασχοληθούν με την εκτροφή ιθαγενών...
 
Ο τίτλος έχει αλλάξει και έχει γίνει πιο αντιπροσωπευτικός με βάση το θέμα της συζήτησης. Θα καθαρίσω τα εκτός θέματος μηνύματα οπότε σας παρακαλώ από εδώ και πέρα ας μείνουμε στην ουσία της κουβέντας.
 
και για να έρθουμε στην ουσία... Επαναφέρω αυτό που έγραψα πιο πάνω... κοιτάζω την ενότητα Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων και δεν βλέπω να έχουν τεθεί ερωτήματα τα οποία να μην πήραν απάντηση. Για ποια μυστικοπάθεια μιλάτε...
 
Αν υπάρχει μυστικοπάθεια, το πρώτο ερώτημα είναι γιατί συμβαίνει αυτό και το δεύτερο, πως μπορεί να γίνει ώστε κάποιος να μοιραστεί τις γνώσεις του και τι είναι αυτό που θα τον "υποχρεώσει" να το κάνει;
 
Μιράντα...

Η εκτροφή που έχεις τώρα είναι εσωτερική ή εξωτερική;
 
Αν υπάρχει μυστικοπάθεια, το πρώτο ερώτημα είναι γιατί συμβαίνει αυτό και το δεύτερο, πως μπορεί να γίνει ώστε κάποιος να μοιραστεί τις γνώσεις του και τι είναι αυτό που θα τον "υποχρεώσει" να το κάνει;
νομίζω είναι πολύ απλό...όταν θέλεις να μάθεις κάτι ρωτάς...ώστε αυτοί που κάτι μπορεί να ξέρουν να σου πουν τις απόψεις τους...

Εκανα μια ερωτηση παραπανω αν μπορειτε απαντηστε μου!
μπορείς να την επαναφέρεις;
 
Back
Top