Διατροφή Μωρά κίτρινα κοτοπουλάκια

Gerasimos1

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
237
Πόλη
Ίλιον
Καλησπέρα, προχτές μας φέρανε οι γείτονες δώρο 2 κοτοπουλάκια από ένα πωλητή στη λαϊκή. Είναι μικρά και συνήθως οπότε παίρναμε πέθαιναν στις 2 μέρες. Αυτά ειναι τυχερά και σήμερα βγάλανε και την 3 η μέρα. Προς το παρόν τους δίνω την κανονική τους τροφή (φυραμα) και μόνο Σκορδόνερο (για τυχόν αρρώστια) τι άλλο να κάνω; ☹
 
Που τα έχεις; Δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για να μπορεί να σε βοηθήσει ευκολότερα όποιος γνωρίζει.
 
Εγώ επειδή με είχε ρωτήσει και με μήνυμα ο Γεράσιμος, το είπα να βάλει λάμπα από πάνω για ζεστασιά και γενικά να τα κρατήσει ζεστά.
Απ' ότι έχω διαβάσει το φύραμα που πουλάνε στα μαγαζιά δεν κάνει για νεοσσούς αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να ταίσει.
 
Τι πιο σημαντικό είναι να τους έχεις θέρμανση και μην τα αφήνεις να κάνουν βόλτες σε αυτή την ηλικία. Μπορείς να τα βάλεις σε ένα χαρτοκουτι, θα πρέπει να τα κρατάς καθαρά και στεγνά και να μην γλιστράνε τα πόδια τους!
Από τροφή συνέχισε με φύραμα και μπορείς να τους δώσεις καλοβρασμένο ψιλοκομμένο αυγό.
 
Σταύρο τα πουλάκια τα έχω σε ένα χαρτόκουτο με πριονίδι και κατά την διάρκεια της ημέρας κάτω από μια λάμπα ενώ τη νύχτα ρίχνω ένα πανάκι από πάνω και τα πηγαίνω από υπνοδωμάτιο που είναι την ημέρα στο σαλόνι. Επίσης τα ταΐζω λίγο λίγο φυραμα - σκορδόνερο κάθε 2-3 ώρες τη μέρα.




Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας :) θα σας κρατήσω ενήμερους :)
 
Το σκορδόνερο καλύτερα να μην τους δίνεις μόνιμα αλλά συμπληρωματικά. Επίσης να μην τα πιάνεις!
 
Οκ για το νερό, δεν τα πιάνω τα πουλάκια πολύ γιατί μπορεί να αληλοκολλησουμε καμιά αρρώστια.
 
Τα κοτόπουλα τα εμβολιάζουν όπως έχω διαβάσει. Αττική είσαι Γεράσιμε;
 
Ναι Μαρία αλλά αυτά που κυκλοφορούν το Πάσχα δεν τα εμβολιάζουν και συνήθως είναι αρσενικά Τα έχουν για πέταμα.
 
Ναι Μαρία αλλά αυτά που κυκλοφορούν το Πάσχα δεν τα εμβολιάζουν και συνήθως είναι αρσενικά Τα έχουν για πέταμα.
Και ειλικρινά το καταφέρνουν επάξια...
Μόνο 1% επιβιώνουν και πάντα όχι στο σπίτι που το αγόρασαν αλλά σε άλλα χέρια που θα δοθεί...
 
Γεράσιμε φώτο ανέβασε και εύχομαι να ζήσουν και να μεγαλώσουν!

Γιατί όμως δεν τα πιάνουμε;
 
Δεν τα πιάνουμε γιατί τα κοτοπουλάκια είναι πολύ ευαίσθητα και κινδυνεύουν από μικρόβια που μπορούμε να τους μεταφέρουμε. Επιπλέον στρεσάρονται. Ξέρω, είναι πολύ γλυκούλια για να αντισταθεί κανείς!​
Όταν μεγαλώσουν λίγο αρχίζουν να έρχονται μόνα τους στα χέρια μας και πολλές φορές δέχονται χάδια.

Αυτά τα κοτοπουλάκια του εμπορίου (μηχανής) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά από κλώσα. Είναι πολύ πιο ευαίσθητα και έχουν γεννηθεί σε αποστειρωμένο περιβάλλον.
 
Είναι πολύ πιο ευαίσθητα και έχουν γεννηθεί σε αποστειρωμένο περιβάλλον.
Και αφού δεν έχουν ταιστεί από την μάνα τους δεν έχουν αποκτήσει αντισώματα (λογικά το λέω).
 
Σε ρώτησα για να "ψαχτείς"για το εμβόλιο και αν είναι το προμηθεύεσαι από κτηνιατρική αγορά εύκολα ή πας στον πτηνίατρο στο Περιστέρι και στο κάνει.
 
Έχουν ξετσουμίσει αυτά, θα τα καταφέρουν πιστεύω!
 
Γεράσιμος να σου ζήσουν.
Γιατί, τη θερμαντική λάμπα δεν τη χρησιμοποιείς και το βράδυ που όσο να ναι πέφτει η θερμοκρασία;
Έχω μεγαλώσει κι εγώ κοτοπουλάκια 2 ημερών, αλλά ήταν ήδη εμβολιασμενα, όποτε αν έχεις τη δυνατότητα το κοιτάς λιγάκι μήπως πάρεις το εμβόλιο, το οποίο, παρεπιπτόντως είναι σταγόνα στο μάτι και οχι ενέσιμο αν αυτό είναι που σε κάνει να διστάζεις.
 
το εμβόλιο, το οποίο, παρεπιπτόντως είναι σταγόνα στο μάτι και οχι ενέσιμο αν αυτό είναι που σε κάνει να διστάζεις.
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία, εύκολο τότε Γεράσιμε, πάρε τηλέφωνο κάποιο μαγαζί με κτηνιατρικά φάρμακα κι ρώτησε.
 
Back
Top