Διατροφή Μωρά κίτρινα κοτοπουλάκια

Γερασιμε, τι σκεφτεσαι αληθεια να κανεις με τα κοτοπουλακι οταν θα ενηλικιωθουν;

Σε λίγους μήνες θα σε παρακαλάμε για αυγό ντόπιο...

Ντοπιο δεν το λες απο το μακρινο για εμας Ιλιον. 😀 Ελα μεχρι να ξεπεταχτουν αυτοι οι σποροι να παρεις αυγα απο τα χηνο-κοριτσια, εχουν γεμισει ολη τη ραφιερα του ψυγειου. 😛
 
Γερασιμε, τι σκεφτεσαι αληθεια να κανεις με τα κοτοπουλακι οταν θα ενηλικιωθουν;



Ντοπιο δεν το λες απο το μακρινο για εμας Ιλιον. 😀 Ελα μεχρι να ξεπεταχτουν αυτοι οι σποροι να παρεις αυγα απο τα χηνο-κοριτσια, εχουν γεμισει ολη τη ραφιερα του ψυγειου. 😛
Έχει απαντηθεί το ερώτημα :D...
Τα χηνοκορίτσια σου δεν έχουμε πεισθεί ότι κάνουν ΝΟΣΤΙΜΑ αυγά 😛
 
Ελα μεχρι να ξεπεταχτουν αυτοι οι σποροι να παρεις αυγα απο τα χηνο-κοριτσια, εχουν γεμισει ολη τη ραφιερα του ψυγειου. 😛
Άμα περάσω από τα χωριά μας θα έρθω..
Να ανέβει λίγο η χοληστερίνη που έπεσε τώρα το Πάσχα...
 
Έχει απαντηθεί το ερώτημα :D...
Τα χηνοκορίτσια σου δεν έχουμε πεισθεί ότι κάνουν ΝΟΣΤΙΜΑ αυγά 😛

Όταν μεγαλώσουν θα ήθελα πολύ να τα κρατήσω (έχω κηπο) αλλά σκέφτομαι να τα δώσω καλύτερα στη γιαγιά μου που έχει αγρόκτημα με κότες κτλπ που μένει στην Πάρο (θα είναι καλύτερα εκεί ) 👍

Nαι σωστα, διαβασα βιαστικα το θεμα και κατα λαθος προσπερασα την απαντηση. 😉
 
Και να η σημερινή τους εμφάνιση. (μεγάλωσαν πολύ :D)
View attachment 33041
Πανέμορφα Γερασιμε. Να σου ζησουν. Ετσι πηρα κ εγω περυσι 2 κοτοπουλάκια από την λαικη κ το ένα το εχω μεχρι σημερα [το άλλο το φαγαμε γιατι φαγονοτανε]. Εχει γινει ολόκληρος κόκορας κ πανέμορφος. Ειναι στο κηπο μας κ το εχουμε σαν σκυλακι. Ερχετε κ πανω στο σπιτι μου στο 2ο οροφο,τρωει από το χερι μας κ κοιματε σε μια κουβερτουλα το μεσημερι μεσα στο σπιτι της γιαγιας μου.
Τα μεγαλωσα σε κουτα με θερμοφόρες γυρω γυρω. Κ δεν τα επιανα γιατι όταν παλια ειχα ξανα, ειχαν μαθει στο χερι την ζεστασιά κ μετα δεν αντεχαν κ ψοφούσανε.
Τα ειχα παει κ εγω σε γιατρο αλλα μου ειπε ότι δεν κανουν εμβολια σε τετοια πουλακια.🙂

ασε που θελει να ζευγαρωσει κ εχει παρει ότι παντοφλα πλαστικη βρεθει μπροστα του κ την καβαλαει! Κ πεταει κ πολύ ψηλα, κ ζηλευει ότι τρωμε.Αν δεν του δωσουμε μας αρχιζει στο κυνηγι κ μας τσιμπαει😛
 
ασε που θελει να ζευγαρωσει κ εχει παρει ότι παντοφλα πλαστικη βρεθει μπροστα του κ την καβαλαει! Κ πεταει κ πολύ ψηλα, κ ζηλευει ότι τρωμε.Αν δεν του δωσουμε μας αρχιζει στο κυνηγι κ μας τσιμπαει😛
Επικινδυνες συνηθειες! Καλυφθειτε!
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Αν μεγαλώνουν λέει; :) Καρδαμωνουν βγάζουν μόνιμα φτερά φωνάζουν πολύ βέβαια αλλά πως να θυμωσω με αυτές τις φατσουλες;
View attachment 32796 View attachment 32797 View attachment 32798 View attachment 32799
δωσε καλε ένα φιλακι από μενα. Γλυκα είναι. Εγω Γερασιμε σε τετοια ηλικια τα εβαλα σε κλουβι πολύ μεγαλο από κουνελια που εχουν κ σκαφη από κατω. Θα αρχισουν να πηδανε εξω από την κουτα τωρα.

Επικινδυνες συνηθειες! Καλυφθειτε!
Παντος Μιραντα τον ειδες τον κοκορα μου σε φωτο. Είναι άλλο πραμα. Τον ζουλαω. Μην φορας όμως κοκκινο χρωμα. Την εβαψες. Το αγαπάει παρα πολύ.😀
 
Όπως βλέπουμε έχουν μεγαλώσει αρκετά.. άν δεν τους έχεις κάνει ακόμα εμβόλια, ρίξε στο multi κρεμύδι και καρότο, ανακάτεψε το με λίγο φύραμα και δώς τους.. εκτός του οτι τρελαίνονται, είναι πολύ δυναμωτικό και βοηθάει κατά των ασθενειών..
 
Back
Top