Γενικά Νέο pet shop στη δυτική Θεσσαλονίκη με πολύ χαμηλές τιμές

Ο μαγαζάτορας λέει ότι έχει μια βιοτεχνία, και έτσι θα είναι.
Το μαγαζί είναι αρκετά χρόνια απλά τώρα έτυχε να αναφερθούμε σε αυτό.
(δεν είδα να λέτε τίποτα για τα άγρια που έχει). Σορρι εκτός θέματος η παρένθεση.

Φίλε Φώτη δεν πιστεύω να έχω πει ούτε να έχω αναφέρει πουθενά ότι είμαι επαγγελματίας εκροφεας, απλά ένας χομπιστας είμαι,όπως και πάρα πολλοί άλλοι εδώ που περνάνε την λίγη ελεύθερη τους ώρα καθαρίζοντας πολλή κουτσουλιά και φτερά,και πολλές ώρες μπροστά σε ένα κουτί προσπαθώντας να απαντάει σε όσα περισσότερα ερωτήματα σας μπορεί για να μην κάνετε τα ίδια λάθη με εμάς.

Δεν με πείραξε που αναφέρθηκε το οποιοδήποτε μαγαζί, αλλά με πείραξε το ότι αμέσως δώσαμε τηλεφωνά διευθύνσεις και όλα τα σχετικά..
Το φόρουμ έχει μια δυνατότητα, τα πμ , κάλλιστα τα οποιαδήποτε τηλέφωνα μπορούν να δίνονται από εκεί.
Γιατί να κάνουμε διαφημίσει στο οποιοδήποτε μαγαζί.
Ένα καλό παράδειγμα είναι η απάντηση του Πάνου (medfun), έβαλε ένα σαιτ και σου λέει πήγαινε και δες, . Ούτε τηλέφωνα, ούτε καλός είναι, ούτε τίποτα.

Συγνώμη που σας κούρασα, παίρνω τα κουβαδακια μου και πάω παραλία.
 
Ο μαγαζάτορας λέει ότι έχει μια βιοτεχνία, και έτσι θα είναι.
Το μαγαζί είναι αρκετά χρόνια απλά τώρα έτυχε να αναφερθούμε σε αυτό.
(δεν είδα να λέτε τίποτα για τα άγρια που έχει). Σορρι εκτός θέματος η παρένθεση.

Φίλε Φώτη δεν πιστεύω να έχω πει ούτε να έχω αναφέρει πουθενά ότι είμαι επαγγελματίας εκροφεας, απλά ένας χομπιστας είμαι,όπως και πάρα πολλοί άλλοι εδώ που περνάνε την λίγη ελεύθερη τους ώρα καθαρίζοντας πολλή κουτσουλιά και φτερά,και πολλές ώρες μπροστά σε ένα κουτί προσπαθώντας να απαντάει σε όσα περισσότερα ερωτήματα σας μπορεί για να μην κάνετε τα ίδια λάθη με εμάς.

Δεν με πείραξε που αναφέρθηκε το οποιοδήποτε μαγαζί, αλλά με πείραξε το ότι αμέσως δώσαμε τηλεφωνά διευθύνσεις και όλα τα σχετικά..
Το φόρουμ έχει μια δυνατότητα, τα πμ , κάλλιστα τα οποιαδήποτε τηλέφωνα μπορούν να δίνονται από εκεί.
Γιατί να κάνουμε διαφημίσει στο οποιοδήποτε μαγαζί.
Ένα καλό παράδειγμα είναι η απάντηση του Πάνου (medfun), έβαλε ένα σαιτ και σου λέει πήγαινε και δες, . Ούτε τηλέφωνα, ούτε καλός είναι, ούτε τίποτα.

Συγνώμη που σας κούρασα, παίρνω τα κουβαδακια μου και πάω παραλία.
Εσύ τώρα τι κάνεις; Διαφήμιση για τα άγρια που έχει;
-Μη ξεχάσεις το φτυαράκι σου. 😉
 
καλησπερα δεν μπορω να καταλαβω γιατι μαλωνετε η φασαρια ειναι για το σιτε που εβαλα. Αν ειναι να σκοτωθητε για ενα σιτε αλλα και οχι μονο για οπιοδηποτε μαγαζι να μην ξανα κανω καμοια δημοσιευση σε κανενα θεμα εγω καλοπροαιρετα το εβαλα γιατι θυμαμαι την φιρμα αυτη απο πιτσιρικας. Δεν εχω σκοπο να διαφημισω κανενα ατομο απλα ειμαι τις αποψης αξιζει να ψαχνουμε την αγορα για το πιο οικονομικο με την καλυτερη δυνατη ποιοτητα. ετσι κανω εγω και τουλαχιστον οπιος με ρωταει του λεω. αν ειναι να ξεσηκωνω θυελλες μεταξι των μελων του φορουμ να περασω μονιμα στην ακροαση και μαλλον δεν θα ξανα κανω καμοια δημοσιευση μονο αν εχει καποιος προβλημα και μπορω σε προσωπικα μυνηματα δεν μου αρεσει να τσακωνονται. Για κανενα λογο
 
αν και απο αυριο θα λειπω και δεν θα χω την δυνατοτητα να συνεχισω στη συζητηση αν χρειαστει, ειπα να τοποθετηθω σε ενα θεμα που παρακολουθω μερες.
ειτε γιατι με ενδιαφερει σαν θεμα, ειτε γιατι πρωταγωνιστικο ρολο παιζει ενα απο τα ατομα που εκτιμω πολυ στο "χωρο" των κατοχων οικοσιτων πτηνων.στο δημητρη λαζαρου(dimitris)
καταρχην δεν ειμαι κατα αλλα υπερ της διαφημησης θετικης και αρνητικης των επιχειρησεων του χωρου αρκει να γινεται με στοιχεια και εμπειριες. Εχει δικιο να τα ζηταει ο δημητρης αλλα εχει αδικο να τα απαιτει απο την πρωτη αναφορα στο ταδε ή σε καποιο αλλο μαγαζι, στη συγκεκριμενη περιπτωση οταν εγινε αναφορα απο τον αρη. Δεν ειναι ευκολο κατι που δεν εχεις ψωνισει να σε αφηνει ο μαγαζατορας να το φωτογραφηζεις..
εχω κανει και γω σε διαφορα ποστ ειτε για προιοντα που ειδικα βρισκω σε καποια μαγαζια, ειτε τη θετικη μου γνωμη για το e-shop που καποια στιγμη ψωνισα καποια πραγματα. Ουτε καμμια προνομιακη μεταχειρηση εχω ειτε απο το βοτανοκαταστημα του κεντρου των αθηνων, ειτε απο γνωστο pet shop του περιστεριου το οποιο συνηθως αναφερω:). Οσο για το e-shop, δεν νομιζω οτι με συμπαθει και ιδιαιτερα το αφεντικο του 😉

τον τελευταιο που θα επρεπε να σκεφτειτε σαν επαγγελματια εκτροφεα ειναι τον dimitris. Εχει δωρισει στην μιση Αθήνα πουλια και σε μενα επανελλημενα και χωρις να του τα ζητησω εκτος του πρωτου. Παρολα αυτα ειμαι ο μονος που εχω το θρασσος να του λεω στη μουρη οτι δεν πιστευω οτι ειναι μονο χομπιστας, γιατι απλα στο χωρο που ασχολουμαστε δυστυχως δεν μπορουμε να εμπιστευομαστε ουτε τον ευεργετη μας... Ετσι οπως καποιοι παλιοι τον καταντησανε (οχι ολοι) και σεις που ερχεσται πρεπει να τον αλλαξετε.

περι των αγριων.. Που ο dimitris ανεφερε εξηγω για οσους δεν το καταλαβανε οτι εννοει (εγω δεν εχω παει για να το επιβεβαιωσω) οτι ενω συνηθιζουμε να θαβουμε και καλα κανουμε διαφορα πετσοπ για τις αθλιες συνθηκες διαβιωσης των πουλιων που εχουν, εδω κανενας που το επισκεφτηκε δεν αναφερθηκε για τα αγριοπουλια που ο μαγαζατορας της βιοτεχνιας... φιλοξενει. Ισως αυτο να συμβαινει γιατι ενω βγαινουμε και κραυγαζουμε εναντιον των πουλοπιαστων στη συνειδηση πολλων δεν ειναι και το μεγα κακο να εχουμε και απο κανενα αγριο στο σπιτι. ☹ Δεν νομιζω ολοι οσοι δηλωνουν κατοχοι ιθαγενων στο προφιλ να ειναι ολα εκτροφης...

γιατι βγηκα λιγο απο το θεμα; Γιατι ετσι οπως ηταν μονο σε αντιπαραθεσεις οδηγουσε. Καιρος να ξεκινησουμε νεο αναλογης θεματολογιας με προτασεις, στοιχεια και εμπειριες

φιλοι μου παω για μπανια. Τα ζευγαρωματα τελειωσανε. Τα μικρα δεν τα πουλησα, θα τα κοιταει αλλος. Τα λεμε
 
H απαντηση νομιζω ειναι στο bold.Απο τα λεγομενα του Σταματη δεν νομιζω οτι ειναι της ιδιας ποιοτητας.

Φίλε Fotis_Κ, παρεξήγησες το νόημα της δημοσίευσής μου. Λες ότι δεν είναι της ίδια ποιότητας και προφανώς έχεις 2 ή περισσότερα προϊόντα συγκεκριμένα στο μυαλό σου (νομίζοντας ότι αυτό εννοούσα), ενώ η πρότασή μου είναι γενικής φύσεως: από 2 προϊόντα ίδιας ποιότητας, λογικά προτιμούμε το φθηνότερο.

Πανο η Donald αποοτι καταλαβα σε παραπεμπει να πας σε πετ σοπ!
Πουλαει μονο σε επαγγελματιες!
Το διαβασα στην αρχικη σελιδα του site:)

Επιβεβαιώνω ότι αυτό ακριβώς μου είπαν σε προσωπική τηλεφωνική συνομιλία (δηλ. με παρέπεμψαν σε pet shop). Το αν και πώς γίνονται ομαδικές παραγγελίες δεν το γνωρίζω.

Επίσης, ο φίλος Jk21 έθεσε χρήσιμα θέματα υπόψη μας. Μου δίνει την ευκαιρία να κάνω 2 διευκρινήσεις/παρατηρήσεις:

α. στην πραγματικότητα, η αναφορά στο κατάστημα του Πειραιά έγινε εντελώς διακριτικά (χωρίς διεύθυνση και τηλ.) από τον Κώστα (Themakos). Όποιος ήθελε επικοινώνησε μαζί του για τα περαιτέρω. Αργότερα, ο Άρης (Lizard) ανέφερε τα στοιχεία του καταστήματος ως απάντηση σε κάποιον άλλο που ρώτησε για το ποιο κατάστημα εννοούσε ο Κώστας. Παραλουθώντας όλη τη ροή της συζήτησης, λοιπόν, η γνώμη μου είναι ότι δεν υπήρξε μεμπτό κίνητρο πίσω από την αναφορά του Άρη, γιατί ο ίδιος είπε ότι δεν αγόρασε τίποτα από κει γιατί είχε ήδη αγοράσει από αλλού (επομένως δεν υπήρξε προτροπή).

Προσωπικά, εξυπηρετήθηκα πολύ από τη συγκεκριμένη πληροφορία και τη συστήνω σε όποιον έχει τις ίδιες ανάγκες με μένα. Αφού είμαστε όλοι ενήλικες, φυσικά είναι ευνόητα τα σχετικά με τη σχέση ποιότητας και κόστους.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να καταλογιστεί δόλος στους ως άνω προαναφερθέντες.

β. σχετικά με τα αγριόπουλα: δε γνωρίζω επακριβώς το θέμα, αλλά μπορώ να κάνω μια βάσιμη υπόθεση σχετικά με τον λόγο για τον οποίο υπάρχει πρόβλημα (κάνοντας παραλληλισμούς από την κοινότητα των ενυδρειόφιλων, μεταξύ έχω την τιμή να συγκαταλέγομαι). Ωστόσο δε θα μπορούσα να αναγνωρίσω αγριόπουλα ακόμα και αν κάθονταν πάνω στη μύτη μου (καθώς τα μόνα πουλιά που αναγνωρίζω είναι τα κίτρινα καναρίνια, οι παπαγάλοι και τα περιστέρια. Άντε και τα σπουργίτια, κι όχι πάντα :). Άρα προσωπικά δεν αποδέχομαι την κριτική ότι αποσιώπησα την ύπαρξή τους. Επομένως, εύλογα κάποιος μπορεί να αντιτείνει ότι μια γενικευμένη κατηγορία περί αποσιώπησης είναι επιπόλαιη.

Έτσι, λοιπόν, να παρακαλέσω ως νέο μέλος τους εμπειρότερους να δίνουν συχνότερα το πλεονέκτημα της αμφιβολίας. Επίσης, ίσως τελικά θα ήταν καλό τα νέα μέλη να συμπληρώνουμε το προφίλ μας με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη θέση και τις ανάγκες μας στο χόμπι της φροντίδας των πουλιών (όπως το κάνουν κατά κανόνα οι εμπειρότεροι), για να λαμβάνουμε και συμβουλές/πληροφορίες κατάλληλες για το επίπεδό μας (και τα κίνητρά μας, θα προσέθετα).
 
Δεν καταλαβαινω την ολη συζητηση περι διαφημησης, εαν υπηρχε κατι μεμπτο οι υπευθυνοι
του φορουμ δεν θα προειδοποιουσαν 'η δεν θα το διεγραφαν; Μηπως γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως;
 
Δεν καταλαβαινω την ολη συζητηση περι διαφημησης, εαν υπηρχε κατι μεμπτο οι υπευθυνοι
του φορουμ δεν θα προειδοποιουσαν 'η δεν θα το διεγραφαν; Μηπως γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως;


+1
 
Νομιζω οτι το θεμα πρεπει να σταματησει εδω.Ας μην ειμαστε προκατειλημενοι και μας πιανει η γκρινια.Ισως ειναι η αγαπη μας για τα πουλια που μας κανει υπερβολικους και ευαισθητους σε καποια πραγματα. Δεν πιστευω οτι υπαρχει σκοπιμοτιτα σχετικα με τα μαγαζια και τις βιοτεχνιες. ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
 
Φαινονται οντως ωραίες οι ζευγαρώστρες και φαίνονται και αρκετά φαρδιές.
Αλλά το θέμα είναι να είναι καλό και απο θ'εμα βαψίματος για να μην σκουριάζουν. Εγω εχω μια τις κλουβοτεχνικής και είναι πολύ καλή δεν έχει πάθει τίποτα το χρώμα της, ενω τα κλουβιά που έχω και είναι τις Ντολναντ σε
μερικά σημεία έχουν βγαλει σκουριά.
:) Αλεξία
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σίγουρα είναι και θέμα χρήσης. Είχα αγοράσει πολλά κλουβιά Donald για χάμστερ το 1998 (!) και χωρίς υπερβολή, είναι σχεδόν σαν καινούρια.

Υποψιάζομαι όμως ότι η περίπτωσή μου είναι ακραία. :)
 
Γειά χαρά σε όλους. Με ενδιαφέρει κι εμένα η βιοτεχνία κλουβιών στον Πειραιά. Και κάτι άλο. Ψωνίζω τους σπόρους του καναρινιού μου χύμα, πχ. μου βάζει ένα τέταρτο με ένα φτυαράκι από ένα μεγάλο τσουβάλι. Δεν κάνω καλά;
 
κοιτα, καλο ειναι να περνουμε τροφες που ειναι επωνυμες διοτι η χυμα μπορει να περιεχη διαφορα μεσα αλλα εγω προσωπικα περνω και απο χημα και συσκευασμενες και τα πουλια μου δεν εχουν παθει ποτε τιποτα.
 
κοιτα, καλο ειναι να περνουμε τροφες που ειναι επωνυμες διοτι η χυμα μπορει να περιεχη διαφορα μεσα αλλα εγω προσωπικα περνω και απο χημα και συσκευασμενες και τα πουλια μου δεν εχουν παθει ποτε τιποτα.

Το προβλημα της χυμα τροφης δεν ειναι μονο οτι δεν ξερεις τι εχει μεσα αλλα δεν ξερεις κι αν εχει ληξει-που αυτο ειναι πολυ βασικο.
 
Οι τροφες που περνω εγω δεν ειναι ακριβως χυμα. Ειναι επωνυμες αλλα απο συσκευασια χονδρικης δηλαδη σακι.Αν εχεις εμπιστοσυνη στο μαγαζι νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα.
 
1) α. το συγκεκριμενο μαγαζι στον πειραια το ξερω καλα εχω παραγγειλη και μου εφτιαξε προσοψεις για την κλουβα μου σαν κατασκευη ειναι καλες για βαψιμο δεν ξερω γιατι τις εδωσα μονος μου σε φιλο που ασχολειται με βαφες χρωμιου και νικελ

β. Ο κυριος που εχει την βιοτεχνεια ειναι καθε κυριακη με παγκο στο παζαρι στο σχιστο
γ. αγριοπουλα στον πειραια εχουν τουλαχιστον 3 μαγαζια

2) καλη η εμπιστοσυνη σε καποιο καταστημα αλλα τι γινεται με τα ανοιχτα σακια τροφης οταν μεσα σε ενα μαγαζι υπαρχει πληθωρα ζωων σε σχετικα περιορισμενο χωρο;
 
Σχετικά με τα Bangies και τα Loree's εκτώς απο το ότι, οκ, είναι ράτσες παπαγάλων, είναι εύκολο να γνωρίσω, αν υπάρχουν κάποιες ομοιότητες αλλά και τι διαφορές..., μιας κι ενδιαφέρομαι για την απόκτηση κάποιου ως παιχνιδιάρας και ομιλιτικής παρέας...
Μέχρι στιγμής μέσα απ' αυτό το πλήρες site έχω πληροφορηθεί για δεκάδες θέματα που παλαιότερα αγνοούσα, αλλά σήμερα δεν βλέπω την ώρα που θα φιλοξενήσω έναν πολύχρωμο και τόσο επικοινωνιακό φίλο...

Σας ευχαριστώ θερμά για την επικοινωνία μας
 
τελικα παριγιλα με καποιον γνοστο μου 2 ζευγαροστες απο Αθήνα απο μαγαζη 41 περαιας καλες ειναι
μια χαρα
και τιμη καλη
ενταξη γνομη μου ειναι...
και απο( ντοναλντ μαρκα)που πηρα σκουριασε μεσα σε 1 χρονο...
οχι ολοι αλα σε ορισμενα σημεια...;
 
τελικα παριγιλα με καποιον γνοστο μου 2 ζευγαροστες απο Αθήνα απο μαγαζη 41 περαιας καλες ειναι
μια χαρα
και τιμη καλη
ενταξη γνομη μου ειναι...
και απο( ντοναλντ μαρκα)που πηρα σκουριασε μεσα σε 1 χρονο...
οχι ολοι αλα σε ορισμενα σημεια...;

Συμφωνω. Εχω κι εγω μια ζευγαρωστρα της DONALD και μεσα σε 2 μερες εφυγε σε καποια σημεια η μπογια.
 
Back
Top