Αναπαραγωγή Να βαλω νεα φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Ενα ζευγαρι μου εχει δυο μωρα εικοσιπεντε ημερων, και απο χθες βλεπω την καναρα να τραβαει χαρτι απ τον πατο.
Απ οτι φαινεται ετοιμαζεται για δευτερη γεννα.
Τα δυο μικρα ναι μεν βγαινουν απο τη φωλια, αλλα επιστρεφουν σε αυτη για να κοιμηθουν.. Εβαλα δευτερη φωλια, αλλα η θηλυκια χτιζει ξανα την παλια..

*Εχω διαβασει το σχετικο αρθρο.
 
Αν στοχεύεις σε νέα αναπαραγωγική "φουρνιά", τότε έχεις καθυστερήσει.
Πρέπει να βάλεις φωλιά και υλικό.
Αν συνεχίσεις, θέλει μεγάλη προσοχή στις θερμοκρασίες και στα παράσιτα.
Είναι και τα δύο εξαιρετικά επικίνδυνα αυτό το διάστημα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αν στοχεύεις σε νέα αναπαραγωγική "φουρνιά", τότε έχεις καθυστερήσει.
Πρέπει να βάλεις φωλιά και υλικό.
Αν συνεχίσεις, θέλει μεγάλη προσοχή στις θερμοκρασίες και στα παράσιτα.
Είναι και τα δύο εξαιρετικά επικίνδυνα αυτό το διάστημα

Εχω αποφασισει να μην "παρεμβω" σε αυτον τον τομεα, οποτε αφου αποφασισαν να κανουν δευτερη γεννα θα τα αφησω..
Θα προσεξω αυτα που μου επισημανες.
Εβαλα φωλια και νημα, και η θηλυκια εστρωνε ξανα την παλια φωλια, η οποια προφανως ειναι λερωμενη απο κουτσουλιες.
Επειτα εβαλα την καινουργια φωλια στη θεση της παλιας, και το ενα μικρο πηγε και καθισε στην καινουργια φωλια. Τι να κανω;
 
Βγάζεις την παλιά φωλιά να πάει για καθαρισμό.
Βάζεις το διαχωριστικό και αφήνεις το μικρό από τη μια μόνο του και τα μεγάλα με τη νέα φωλιά από την άλλη.
 
Βάζεις το διαχωριστικό και αφήνεις το μικρό από τη μια μόνο του και τα μεγάλα με τη νέα φωλιά από την άλλη.

Μπερδευτηκα! 🙄
Βαζω διαχωριστικο. Στην μια μερια η παλια φωλια, στην αλλη η καινουργια. Και τωρα μενουν δυο μικρα 25ημερων, ενας μπαμπας και μια μαμα. Που τα παω; 😛
 
Βγάζεις την παλιά φωλιά να πάει για καθαρισμό.
Βάζεις το διαχωριστικό και αφήνεις το μικρό από τη μια μόνο του και τα μεγάλα με τη νέα φωλιά από την άλλη.
Στο παραπάνω αλλάζεις τη λέξη μικρό σε μικρά και είσαι έτοιμη
 
Μπερδευτηκα! 🙄
Βαζω διαχωριστικο. Στην μια μερια η παλια φωλια, στην αλλη η καινουργια. Και τωρα μενουν δυο μικρα 25ημερων, ενας μπαμπας και μια μαμα. Που τα παω; 😛
Τα δυο μικρά στη μία πλευρά και τους γονείς στην άλλη. Μόλις η καναρα κάνει και το τρίτο αυγό αν θέλεις περνάς το μπαμπά με τα μικρά, αλλιώς θα ταιζει από το χώρισμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Μόλις η καναρα κάνει και το τρίτο αυγό αν θέλεις περνάς το μπαμπά με τα μικρά, αλλιώς θα ταιζει από το χώρισμα.

Ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισουν να τα ταιζουν απ το χωρισμα; Αυτο φοβαμαι μονο!😳
 
Ειναι σιγουρο οτι θα συνεχισουν να τα ταιζουν απ το χωρισμα; Αυτο φοβαμαι μονο!😳
Μην ανησυχείς. Είναι αρκετά μεγάλα θα ζητήσουν φαγητό και θα ταισουν. Παρακολουθησε διακριτικά και θα δεις.
 
Τα δυο μικρά στη μία πλευρά και τους γονείς στην άλλη. Μόλις η καναρα κάνει και το τρίτο αυγό αν θέλεις περνάς το μπαμπά με τα μικρά, αλλιώς θα ταιζει από το χώρισμα.
Μην ανησυχείς. Είναι αρκετά μεγάλα θα ζητήσουν φαγητό και θα ταισουν. Παρακολουθησε διακριτικά και θα δεις.
.. Ειρήνη,τίποτε πιο όμορφο απ'αυτό!
.. Απλά, ακολούθα το, κάτσε κάπου διακριτικά και.. Απόλαυσε τη μαγεία της φύσης!👍
 
Παιδια ξεχασα να πω οτι η συγκεκριμενη ζευγαρωστρα δεν εχει χωρισμα, αλλα εχω φτιαξει ενα προχειρο μονη μου, απο πλαστικο βεβαια, με "τετραγωνακια".
Με το που το εβαλα λοιπον περα απ το οτι λυσσαξε η μαμα να παει στη μερια τους, τα μικρα εβαζαν τα κεφαλια τους μεσα στα τετραγωνα κενα προσπαθωντας να περασουν το χωρισμα... Πολυ φοβηθηκα οτι θα μου πνιγουν κι ετσι εβγαλα το χωρισμα..
Καποια αλλη ιδεα;
 
Καποια αλλη ιδεα;
Αφήνεις όλη την οικογένεια μαζί. Κανεις αντικατασταση αυγών με πλαστικά. Πιστεύω ότι όταν θα επιστρέψεις τα αυγα τα μικρά θα είναι μεγαλύτερα του ενός μηνός και θα τρέφονται μόνα τους. Για να είσαι όμως σίγουρη όταν επιστρέψεις τα αυγα βάζεις το μπαμπά μαζί με τα μικρά για λίγες μέρες ακόμα.
 
Πιστεύω ότι όταν θα επιστρέψεις τα αυγα τα μικρά θα είναι μεγαλύτερα του ενός μηνός και θα τρέφονται μόνα τους.
Ας βάλει και τον αρσενικό μαζί με τα μικρά όταν θα επιστρέψει τα αυγά για κλώσημα.
 
Σημερα εκανε το πρωτο αυγο.
Στα πετ της γειτονιας μου δεν βρηκα πλαστικα αυγα, μου λεγανε παντου οτο θα φερουν σε λιγες μερες κτλ.. Θα δω και αλλου, αν και στα μεγαλα, πετ σιτι και τετοια, κοιταξα.
Οι νεοσσοι δεν πλησιαζουν τη φωλια, σταματησαν να κοιμουνται και μεσα τα βραδια. Τι κανω τωρα;

*Εχω καποια αυγα απο παλαιοτερες γεννες,τα οποια λογω του καιρου εχουν "στεγνωσει", οποτε και να σπασουν δε θα λερωθει η φωλια. Να βαλω αυτα μεχρι να βρω πλαστικα;
Επειδη δεν κανω ποτε αντικατασταση αυγων, πειτε μου λιγο, τα αυγα θα τα βαλω με τον αεροθαλαμο προς τα πανω ή "ξαπλωτα"; Γυρισμα τελικα χρειαζονται ή οχι; Γιατι ακουγονται διαφορες αποψεις πανω σε αυτο!
Επισης η θηλυκια δεν εστρωσε κανονικη φωλια, οπως την πρωτη της, εβαλε ναι μεν υλικο πανω στην τσοχα, αλλα οχι οπως στην πρωτη φωλια, που την ειχε γεμισει. Πειραζει αυτο;
 
Προτεινω να αφησεις τη φωλια οπως την εφτιαξε η καναρα.
Αν εχεις παλια αυγα, και δεν εχεις πλαστικα βαλε αυτα αλλα να τα ελεγχεις συχνα, δεν ξερω αν σπασουν αν οντως δε θα λερωσουν τη φωλια. Καλο θα ηταν να βρεις εγκαιρα πλαστικα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Τα αυγα που θα αντικαταστησεις δε θελουν γυρισμα. Συνηθως τα βαζουμε δοχειο με σπορους με τη "μυτη" προς τα κατω αν και νομιζω δεν εχει πολλη σημασια.
 
Σημερα αντικατεστησα και τα δυο αυγα με πλαστικα..
Οπως σας ειπα δυστυχως χθες δεν ειχα πλαστικα αυγα, οποτε το ενα αυγο εμεινε στη φωλια μια μερα😳
Αυριο που θα κανει το τριτο, αλλαζω κλουβι στο μπαμπα με τα μικρα;
Δε τα χω πετυχει ουτε να ταιζονται απο γονεις ουτε να τρωνε μονα τους, οποτε δε ξερω αν πρεπει να τα βγαλω μονα τους..

Η καναρα δε θα ταραχτει ομως αν ξαφνικά μεινει μονη της μεστο κλουβι, εκει που ζουσε με την υπολοιπη φαμιλια;
Μηπως αναστατωθει και παρατησει τα αυγα;
 
Οταν με το καλο κανει το 4ο και τα βαλεις τα αληθινα, τοτε θα αφησεις το μπαμπα με τα μικρα στη μια πλευρα και τη μαμα στην αλλη να κλωσσα. Σε λιγες ημερες θα επιστρεψεις το μπαμπα στην πλευρα της μαμας, και οταν βεβαιωθεις οτι τα μικρα τρωνε μονα τους τοτε μονο θα τα μεταφερεις σε νεο κλουβι.
 
Αυριο που θα κανει το τριτο, αλλαζω κλουβι στο μπαμπα με τα μικρα;
Δε τα χω πετυχει ουτε να ταιζονται απο γονεις ουτε να τρωνε μονα τους, οποτε δε ξερω αν πρεπει να τα βγαλω μονα τους..
Γιατί να αλλάξεις κλουβί;
Δεν υπάρχει χώρισμα;
Πόσων ημερών είναι τα μικρά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Back
Top