Αναπαραγωγή Να βαλω νεα φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλά έκανες!

Μια χαρά θα τα μεγαλώσει μόνη της τα 4 μικρά! Έχουν βγει και ίδιες μέρες οπότε όλα θα διεκδικούν το ίδιο! Να σου ζήσουν!

Να ρωτήσω.. Ο μπαμπάς έχει ξαναζευγαρώσει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αυτές οι επιθέσεις περιορίζονταν μόνο στο κούνημα των φτερών και στις απειλές με ανοιχτά φτερά;
Αν ναι... κακώς τα χώρισες.
Εγώ τουλάχιστο δεν θα το έκανα ειδικά αν αυτό γινόταν για δυο τρεις φορές τη μέρα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καλά έκανες!

Μια χαρά θα τα μεγαλώσει μόνη της τα 4 μικρά! Έχουν βγει και ίδιες μέρες οπότε όλα θα διεκδικούν το ίδιο!

Να ρωτήσω.. Ο μπαμπάς έχει ξαναζευγαρώσει;

Τρια τα μικρα..Απ το τεταρτο αυγο δεν βγηκε πουλακι, μου χε φανει και ασπορο στην ωοσκοπηση.
Οντως ειναι ολα ιδια σε μεγεθος και διεκδικουν και τα τρια τροφη..Αλλα το ενα μικρουλι ειναι απ το πρωι με αδειο προλοβο, ενω ζηταει τροφη κανονικα, μεχρι στιγμης τουλαχιστον η μαμα δεν φαινεται να το ταιζει..
Ο μπαμπας εχει ξαναζευγαρωσει ναι, και φετος αλλα και περισυ, εχω εξι παιδια δικα του.

Αυτές οι επιθέσεις περιορίζονταν μόνο στο κούνημα των φτερών και στις απειλές με ανοιχτά φτερά;
Αν ναι... κακώς τα χώρισες.
Εγώ τουλάχιστο δεν θα το έκανα ειδικά αν αυτό γινόταν για δυο τρεις φορές τη μέρα...


Δεν ξερω πως να το περιγραψω.. Δεν απειλουν απλα το ενα το αλλο με ανοιχτα φτερα, τσακωνονται κανονικα και τσακωνονται ασχημα, και στον αερα και κατω, κυνηγιουνται σε ολο το κλουβι και σκουζουν.
Η θηλυκια αφηνε την φωλια ταραγμενη.
Δεν ειμαι σπιτι συνηθως, ελαχιστα προλαβαινω να τα παρατηρησω, και οσες φορες βγηκα τις τελευταιες μερες εξω να τα καθαρισω κλπ παντα τους εβρισκα να τσακωνονται.
 
Ο μπαμπας εχει ξαναζευγαρωσει ναι, και φετος αλλα και περισυ, εχω εξι παιδια δικα του.
Με τους άλλους νεοσσούς πως ήταν; Είχε την ίδια επιθετική αντίδραση προς την κανάρα;
 
Με τους άλλους νεοσσούς πως ήταν; Είχε την ίδια επιθετική αντίδραση προς την κανάρα;

Εννοεις για τους προηγουμενους;
Ποτε δεν ηταν επιθετικος, ηταν παντα πολυ καλος πατερας, παντα συμμετειχε στην ανατροφη των νεοσσων.
Στην φετεινη πρωτη γεννα ηταν αψογος, τωρα αρχισε να παρενοχλει την θηλυκια..

Αλικη μου, για το μικρο με τον αδειο προλοβο πιστευεις θα το ταισει;Ζηταει τροφη, δεν καταλαβαινω γιατι δεν το ταιζει κι αυτο. Τα αλλα τα χει κανει τουμπανο στο φαι..

Ακυρο το τελευταιο.. Ταΐστηκε😎
 
Αλικη μου, για το μικρο με τον αδειο προλοβο πιστευεις θα το ταισει;Ζηταει τροφη, δεν καταλαβαινω γιατι δεν το ταιζει κι αυτο. Τα αλλα τα χει κανει τουμπανο στο φαι..
Ακυρο το τελευταιο.. Ταΐστηκε😎
Αχ αυτή η ανυπομονησία μας και το άγχος μερικές φορές (μιλάω και για μένα 😛 )

Ποτε δεν ηταν επιθετικος, ηταν παντα πολυ καλος πατερας, παντα συμμετειχε στην ανατροφη των νεοσσων.
Στην φετεινη πρωτη γεννα ηταν αψογος, τωρα αρχισε να παρενοχλει την θηλυκια..
Ποιος ξέρει πως την είδε και αυτός... μπορεί να θέλει να ταίσει και να μην τον αφήνει η κανάρα.. σε λίγες μέρες (όταν θα έχεις χρόνο να παρακολουθήσεις εξ αποστάσεως) άστον πάλι μέσα να δεις πως θα αντιδράσει.. αφού δεν θα κάνει κακό στα μικρά, άστον μήπως και τον αφήσει η κανάρα να ταίσει και να τα μεγαλώσουν μαζί..

Φέτος εξαρχής ήταν με την συγκεκριμένη κανάρα; Ή τον είχες με άλλη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αχ αυτή η ανυπομονησία μας και το άγχος μερικές φορές (μιλάω και για μένα 😛 )


Ποιος ξέρει πως την είδε και αυτός... μπορεί να θέλει να ταίσει και να μην τον αφήνει η κανάρα.. σε λίγες μέρες (όταν θα έχεις χρόνο να παρακολουθήσεις εξ αποστάσεως) άστον πάλι μέσα να δεις πως θα αντιδράσει.. αφού δεν θα κάνει κακό στα μικρά, άστον μήπως και τον αφήσει η κανάρα να ταίσει και να τα μεγαλώσουν μαζί..

Φέτος εξαρχής ήταν με την συγκεκριμένη κανάρα; Ή τον είχες με άλλη;


Αγχος δεν λες τιποτα!
Παω το πρωι το βρισκω με αδειο προλοβο, παω το μεσημερι ξανα το ιδιο, το πηρα αποφαση οτι θα μου πεθανει🙄


Γιατι να μην τον αφηνει η καναρα να τα ταισει;Κανουν και τετοια; 😛

Και στην προηγουμενη γεννα ηταν μαζι με την ιδια καναρα!
 
Γιατι να μην τον αφηνει η καναρα να τα ταισει;Κανουν και τετοια; 😛
Τις πρώτες μέρες συνήθως ταΐζει μόνο η μαμά, και μετά από λίγες μέρες αφήνει και τον μπαμπά να πλησιάσει. Αν και έχω δει ζευγάρια μου που και οι 2 απ την πρώτη μέρα ταΐζουν με πολύ ζήλο τα μικρά τους.

Και στην προηγουμενη γεννα ηταν μαζι με την ιδια καναρα!
Τι να πεις.. ψυχολογικά! Όπως και να χει δοκίμασε σε λίγες μέρες... 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Νεα περιπετεια...
Παω σημερα να τον βγαλω να τον αλλαξω κλουβι και ετσι οπως τον κραταγα τσουυυπ φευγει.
Και να χει ολο το σπιτι γυρω γυρω κηπους δεντρα και γατες.
Λεω παει χαθηκε.
Βγαινω εξω με τις πιτζαμες ενα μπουκαλι νερο κι ενα σεντονι(γελαει ο κοσμος) και αρχιζω να ψαχνω, δεν τον βλεπω πουθενα..
Σε καποια φαση ακουω ενα τσιου τσιου, σαν καλεσμα.
Συνειδητοποιω οτι ο ηχος ερχεται απο κατι θαμνους.
Πλησιαζω και τον βλεπω εκει μεσα χωμενο να φωναζει.
Παει να φυγει, τον κανω μπανιο με το νερο και ευτυχως τον επιασα.
Εφαγα μεγαλη φρικη γιατι ειναι το καλυτερο αρσενικο που εχω, ενα κελαηδισμα αλλο πραγμα.
Τωρα γυρισε στο κλουβι του ο κυριος, με την συζηγο.
Νιωθω τοσο τυχερη που τον βρηκα, θα τρωγα μεγαλη πικρα αν τον εχανα.
 
Ουφ, αφού εγώ αγχώθηκα μέχρι να το διαβάσω όλο. Πάλι καλά, μεγάλη προσοχή, μια στιγμή αρκεί.
 
Ωχ ωχ ωχ! Τέλος καλό όλα καλά! Και εγώ το έπαθα πρόσφατα με ένα μικρό που ήταν μόλις 20 ημερών! Ευτυχώς είχε κάτσει στους ηλιακούς στην ταράτσα και με κοίταζε το άτιμο! ήταν κουρασμένο και με την απόχη κατάφερα και το έπιασα! Αλλά όταν μας φεύγουν έτσι και ουσιαστικά φταίμε εμείς το αίσθημα είναι πολύ άσχημο. Γι αυτό προσοχή εμείς οι εξωτερικοί! 😉
 
Αυτο ειναι το χειροτερο, οι τυψεις και οι ενοχες, γιατι απαξ και φυγει γνωριζουμε πως αργα ή γρηγορα θα γινει τροφη καμιας γατας ή κανενος αρπακτικου..
Μου χει ξανατυχει να μου φυγουν πουλακια, την γκλοστερινα την βρηκα ευτυχως, ενα ασπρο μπατζι που εφυγε δε το βρηκα ποτε..
Και αυτον τον αρσενικο σημερα αν δεν "με φωναζε" δε θα τον εβρισκα.. Που να τον βρω, μεστους θαμνους που ηταν; Ουτε που φαινοταν, και ουτε καν φανταστηκα οτι θα κατεληγε εκει, ηταν αρκετα μακρια απ το σημειο οπου εφυγε, απ την αλλη μερια της πολυκατοικιας..
Εγω στα πευκα εψαχνα, ουτε ματια δεν εριξα στους θαμνους
Και ειχαν μαζευτει και γατες γυρω γυρω, αφηστε σκετη φρικη.
Παλι καλα που χα μπουκαλι με νερο ετοιμο γιατι μεεχρι να ψαξω να γεμισω μπουκαλι θα μου τον ειχε αρπαξει καμια γατα😳
 
Παιδια, σκεφτομαι τωρα..Αραγε αυτο το συνεχομενο τσιου τσιου που κανουν οταν φευγουν-γιατι εγινε το ιδιο και με την γκλοστερινα που χαθηκε-, ειναι κατι σαν καλεσμα για να τα βρουμε και να τα σωσουμε;
Δεν ξερω, εχουν τετοια νοημοσυνη ωστε να καταλαβουν οτι κινδυνευουν και να μας καλεσουν;
Μου εκανε εντυπωση γιατι συνεχιζε να φωναζει ακομα και οταν εφτασα μπροστα στον θαμνο και προσπαθουσα να βρω που ειναι, σαν να ελεγε "να, εδω ειμαι".
😵
 
Απο χθες βλεπω -παλι- παραμελημενο το τριτο μικρο..
Ειναι λιγοτερο ανεπτυγμενο απ τα αλλα δυο, ελαχιστα βεβαια, αλλα δεν απαιτει τροφη οπως τα αλλα, αν και ανοιγει το στομα του.
Μου φαινεται αδυναμο.
Σημερα παλι ειναι αδειος ο προλοβος, ενω τα αλλα δυο ταισμενα.
Να το παρω να το ταισω ή να περιμενω;
 
Να το παρω να το ταισω ή να περιμενω;
Δεν χρειάζεται να το πάρεις.. αρκεί να το βοηθήσεις λίγο με λιγάκι έξτρα τάισμα στο χέρι.. Το να πάρεις ένα μωρό είναι πολύ δύσκολο.. Θέλει κάθε 3 ώρες τάισμα και ζέστη.. άσε αυτά να τα κάνει η μαμά του και εσύ απλά ταίσε το 3-4 φορές όποτε το βλέπεις αδύναμο να πάρει τα πάνω του.. Πόσο ημερών είναι;
 
Αυτο εννοω Αλικη μου :)
Α νόμιζα να το πάρεις απ την μαμά του σε μπόρνετ και να έχεις εσύ την αποκλειστική σίτισή του και τρόμαξα! 😛

Ειναι 7 ημερων.
Δεν είναι πού μικρό.. Δε θα έχεις θέμα.. Τάισε το! αρκεί βέβαια να σου ανοίγει το στοματάκι του γιατί ξαφνικά 7 ημερών στόμα δεν ανοίγουν τα άτιμα..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σε αυτη την περιπτωση τι κανω;
Μαλακά θα ακουμπήσεις το ράμφος του με το χέρι σου, σαν να το σκουντήξεις πολύ ελαφριά σαν χάδι, και θα σφυρίξεις. Επέμεινε για λίγο και αν δεν, το πας πίσω στην μαμά για τάισμα... Δεν έχεις άλλη λύση!
 
Back
Top