Αναπαραγωγή Να βαλω νεα φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γιατι να σταματησει την επωαση;😳
Γιατί αυτό κάνουν όταν διαπιστώσουν πως τα αυγά δεν έχουν ζωή μέσα τους.
Δοκίμασε να κουνήσεις ένα αυγό που έχει νεκρωθεί η ζωή μέσα του και ένα κανονικό.
Θα δεις πως το πρώτο επανέρχεται πάντα στη αρχική θέση βαρύτητας.
Εκεί που το βάρος του νεκρού εμβρύου το κρατά πάντα.
Όλο αυτό γίνεται εύκολα αντιληπτό από τα καναρίνια και συνήθως απομακρύνεται από τη φωλιά.
Αν λοιπόν έκανε τον ίδιο "καθαρισμό" και στα υπόλοιπα αυγά... Πόση ώρες λέτε πως θα έμενε σε άδεια φωλιά χωρίς να την εγκαταλείψει;
 
Σημερα εκανα ωοσκοπηση.
3/3 αυγουλακια ενσπορα.
Ειχαμε και τεταρτο αυγουλακι το οποιο σημερα το βρηκα σπασμενο, αρκετα μακρια απο τη φωλια, στην αλλη ακρη του κλουβιου.
 
Να ρωτήσω αν υπάρχει ασβέστιο στη διάθεση των πουλιών και σε τι μορφή;

Φυσικα και υπαρχει, περα απο το σουσαμι και το τσοφλι αυγου, μονιμα σουπιοκοκκαλο και οποτε κρινω οτι χρειαζεται προληπτικα υδατοδιαλυτο.
Το αυγο ηταν ολοκληρο κατω σπασμενο, οχι "φαγωμενο".
Σκεφτομαι μηπως ηταν το αυγουλακι το οποιο αφησα μια μερα στη φωλια και το πηρα την επομενη, που μου ειπε και η Αλικη οτι μαλλον η ζωουλα μεσα πεθανε.Αλλα δεν ξερω γινεται να αντιληφθηκε η καναρα οτι το αυγο αυτο δεν θα εκκολαφθει και να το ριξε;
Δεν εχει ξαναριξει αυγο κατω.. Επισης μου εκανε εντυπωση οτι το αυγο ηταν πραγματικα στην αλλη ακρη του κλουβιου, δηλαδη δε το πεταξε απλα απ τη φωλια, το απομακρυνε κιολας!
 
Δηλαδή 4 αυγά ήταν στην φωλιά και το ένα βρέθηκε έξω ή ήταν 3 στην φωλιά και βρήκες και ένα έξω;
 
Αν το αυγό "τραυματιστεί" μέσα στη φωλιά και τη θέτει σε κίνδυνο τότε τα προικισμένα θηλυκά το απομακρύνουν με όποιο τρόπο μπορούν. ακόμη και τρώγοντας το.
Αν πάλι έχει καταστραφεί και έχει χάσει τη συμμετρία στο βάρος η μητέρα το καταλαβαίνει στο γύρισμα και πολλές φορές το πετά έξω.
Αν τώρα αυτό το αυγό γεννήθηκε έξω από τη φωλιά τότε πιθανόν να υπάρχει θέμα έλλειψης ασβεστίου και θα πρέπει να το δεις.
 
Αν το αυγό "τραυματιστεί" μέσα στη φωλιά και τη θέτει σε κίνδυνο τότε τα προικισμένα θηλυκά το απομακρύνουν με όποιο τρόπο μπορούν. ακόμη και τρώγοντας το.
Αν πάλι έχει καταστραφεί και έχει χάσει τη συμμετρία στο βάρος η μητέρα το καταλαβαίνει στο γύρισμα και πολλές φορές το πετά έξω.
Αν τώρα αυτό το αυγό γεννήθηκε έξω από τη φωλιά τότε πιθανόν να υπάρχει θέμα έλλειψης ασβεστίου και θα πρέπει να το δεις.

Οχι οχι το αυγο γεννηθηκε ΕΝΤΟΣ φωλιας, και απο δικη μου αγνοια το αφησα μια ολοκληρη μερα μεσα στη φωλια και το αντικατεστησα την επομενη, οποτε απ οτι μου ειπαν και τα παιδια μαλλον το χαλασα.
Δεν ειμαι σιγουρη οτι αυτο το συγκεκριμενο αυγο ειναι αυτο που βρηκα κατω, αλλα υποθετω πως ειναι αυτο γιατι τα αλλα τρια που ειναι στη φωλια ειναι ενσπορα, ενω αυτο το πιθανοτερο ειναι να ειχε καταστραφει.

Δηλαδή 4 αυγά ήταν στην φωλιά και το ένα βρέθηκε έξω
Αυτο!
 
Τις επομενες μερες περιμενουμε τα τεσσερα μικρα...
Τρια αυγα δικα της, κι ενα τεταρτο αλλης καναρινουλας που το μετεφερα στη φωλια της συγκεκριμενης θηλυκιας..
Αυτη θα ειναι και η τελευταια γεννα μας για φετος εννοειται, ηδη θα μας πιασουν οι ζεστες.
 
Σημερα βγηκε ο πρωτος μικρουλης, μαλιστα νωριτερα απ οτι ειχα υπολογισει!
Ειχα κανει αντικατασταση αυγων, αρα να περιμενω και τα αλλα τρια σημερα;
 
Παιδια ο αρσενικος κυνηγαει την θηλυκια σε ολο το κλουβι κι αυτη προσπαθει να αμυνθει και παιζουν ξυλο στον αερα.. Τι να κανω;
 
Παιδια ο αρσενικος κυνηγαει την θηλυκια σε ολο το κλουβι κι αυτη προσπαθει να αμυνθει και παιζουν ξυλο στον αερα.. Τι να κανω;
Αφού είναι τόσο έντονοι οι τσακωμοί χώρισε τα! Γιατί με αυτά κινδυνεύουν και τα μικρά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αφού είναι τόσο έντονοι οι τσακωμοί χώρισε τα! Γιατί με αυτά κινδυνεύουν και τα μικρά!


Σημερα δεν τους ειδα να τσακωνονται.
Αμα τους ξαναπετυχω σε τετοια στιγμη θα τους χωρισω.
 
Μολις τους ξαναπετυχα..
Μαλιστα φτερουγιζαν τοσο δυνατα που νομισα οτι μας ηρθε καμια καρακαξα παλι.
Τα χωρισα να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Εβαλα και την αυγοτροφη κοντα στη φωλιτσα να διευκολυνω την μαμα.
 
Back
Top