Αναπαραγωγή Να βαλω νεα φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το μικρακι δεν μου ανοιξε το ραμφος του οποτε σημερα περιμενα να το βρω νεκρο..
Προς μεγαλη μου εκπληξη το βρηκα ταισμενο και μαλιστα δεν μπορουσα να το ξεχωρισω απ τα υπολοιπα. Σα να μεγαλωσε, να δυναμωσε, εγινε πιο τσαμπουκας!
Αρα ολα καλα...
Παιδια εχω τον μπαμπα μεσα αλλα τον βλεπω να ενοχλει και παλι την θηλυκια..
Την κυνηγαει συνεχως να την ζευγαρωσει..
Αυτη ειναι η δευτερη φορα που τον βαζω στο κλουβι..
Να τον αφησω μεσα ή να τον βγαλω;
Επισης το τριτο μικρακι ειχε σαν μια πολυ απαλη ροζ σχισμουλα στο κεφαλακι του, μικρη, σα να χτυπησε καπου.. Δεν φανηκε να ειναι σοβαρο απλα σκεφτομαι μηπως ενοχλει και τα μικρα ο μπαμπας..
Με λιγα λογια ειναι πυρωμενος φουλ και γι αυτο κυνηγαει την καναρα.. Τι να κανω;
 
Προς μεγαλη μου εκπληξη το βρηκα ταισμενο και μαλιστα δεν μπορουσα να το ξεχωρισω απ τα υπολοιπα. Σα να μεγαλωσε, να δυναμωσε, εγινε πιο τσαμπουκας!
Αρα ολα καλα...
Τέλεια νέα!

Παιδια εχω τον μπαμπα μεσα αλλα τον βλεπω να ενοχλει και παλι την θηλυκια..
Την κυνηγαει συνεχως να την ζευγαρωσει..
Την παρεμποδίζει απ το να τρώει ή να ταίζει τα μικρά;

Επισης το τριτο μικρακι ειχε σαν μια πολυ απαλη ροζ σχισμουλα στο κεφαλακι του, μικρη, σα να χτυπησε καπου.. Δεν φανηκε να ειναι σοβαρο απλα σκεφτομαι μηπως ενοχλει και τα μικρα ο μπαμπας..
να το έκανε ο μπαμπάς το αποκλείω... από κανένα νυχάκι καταλάθως της μαμάς ή του μπαμπά πιθανόν..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Να τον αφησω μεσα ή να τον βγαλω;
Αν δεν χαλαρώσεις... Δεν θα απολαύσεις ποτέ την εκτροφή...
Οι κανίβαλοι και οι σάτυροι στα καναρίνια είναι απελπιστικά λίγοι...
Δεν φανηκε να ειναι σοβαρο απλα σκεφτομαι μηπως ενοχλει και τα μικρα ο μπαμπας..
Όσο μου επιτρέπετε... Θα πρότεινα αναθεώρηση της αναπαραγωγικής διαδικασίας και των ρόλων των πουλιών (όχι προσωπικά σε σένα Ειρήνη) αλλά για όλους μας...
 
θα πρότεινα αναθεώρηση της αναπαραγωγικής διαδικασίας και των ρόλων των πουλιών (όχι προσωπικά σε σένα Ειρήνη) αλλά για όλους μας...
Και για να αποδείξουμε τι μπορεί να κάνει ένας αρσενικός, ΑΝ του δοθεί η ευκαιρία, χρειάζεται μόνο να διαβάσει κάποιος αυτά τα 2 άρθρα:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ρόλος-του-αρσενικού-καναρινιού-στην-αναπαραγωγή.27314/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ιδανικός-πατέρας-καναρινιών.17661/
Δεν τα βάζω για την Ειρήνη είμαι σίγουρη πως τα έχει διαβάσει..

Ειρήνη μου αν οι μάχες και τα κυνηγητά δεν είναι τόσο επικίνδυνα και δεν ενέχουν κίνδυνο για την σωματική ακεραιότητα των μικρών, και αν παρόλο το κυνήγι η μαμά και τα ταίζει και τρώει και η ίδια, τότε δεν υπάρχει λόγος να τον βγάλεις.. Από κει και πέρα εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι απόλυτα την γνώμη σου και το τι βλέπεις εσύ στο κλουβί (μόνο εσύ βλέπεις τι είδους κυνηγητά είναι) και το αφήνω πάνω σου! Είμαι σίγουρη πως θα κάνεις το σωστό για τα πουλάκια σου! Και μόνη της να τα μεγαλώσει τα μικρά, θα τα καταφέρει και μετά θα μπορέσεις εύκολα να κόψεις την αναπαραγωγή. Έχει και αυτό τα θετικά του! 😉
 
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες..
Πραγματι τα αρθρα τα εχω ηδη διαβασει κι επειδη η συγκεκριμενη καναρα παντα ανεθρεφε τα μικρα με τη βοηθεια του αρσενικου αυτου, σκεφτομαι οτι το ιδανικο θα ηταν να ειναι μαζι.
Απλα την λυπαμαι που την βλεπω ετσι αναστατωμενη να προσπαθει να φυγει κι αυτος να την κυνηγαει σε ολο το κλουβι..
Δυστυχως δεν εχω αρκετο χρονο ωστε να κατσω να τα παρατηρησω για πολλη ωρα, αλλα οποτε βγαινω εξω αυτο συμβενει.
Παντα δηλαδη τους πετυχαινω σε τετοια φαση.
Τωρα δεν ξερω αν αυτο θεωρειται σοβαρο ή οχι.
 
Τωρα δεν ξερω αν αυτο θεωρειται σοβαρο ή οχι.
Έχεις κρίση και εμπειρία και μπορείς να κρίνεις από μόνη σου.. Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε εικόνα και δεν μπορούμε να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις.. Η επιλογή είναι δική σου. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Έχεις κρίση και εμπειρία και μπορείς να κρίνεις από μόνη σου.. Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε εικόνα και δεν μπορούμε να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις.. Η επιλογή είναι δική σου. :)


Δεν μου εχει ξανατυχει σε ζευγαρι να τσακωνεται με μικρα στη φωλια..
Δεν εχω παρομοια εμπειρια δηλαδη, γι αυτο δυσκολευομαι.
 
Τελικα οι τσακωμοι αρχικα περιοριστηκαν και τελικα σχεδον σταματησαν, οποτε αφησα τον αρσενικο στο κλουβι.
Και τα τρια μικρα μεγαλωνουν κανονικα!
Μαλιστα το ενα αρχισε να βγαζει κιτρινα φτερακια:)
 
Δυστυχως τα πραγματα πηραν ασχημη τροπη...
Το ενα απ τα τρια μικρα, και συγκεκριμενα ενα απ τα δυο μικροτερα, δεν τα καταφερε..
Υποθετω πως το μωρο αυτο ηταν αυτο που γεννηθηκε δευτερο, καθως ηταν λιγοτερο ανεπτυγμενο απο το πρωτο, το πιο μεγαλο, αλλα ειχε βγαλει ηδη κιτρινα φτερακια, σε αντιθεση με το τελευταιο και μικροτερο που τοτε ειχε απλα ασπρα τουφακια.
Απο ασιτια πιστευω... Ο προλοβος ηταν αδειος..
Και απο τοτε καθημερινα οποτε βγαινω εξω να τσεκαρω τα μικρα τα βρισκω με αδειο προλοβο..
Ειναι μεγαλουτσικα, το ενα εχει "ντυθει" σχεδον ολοκληρο με κιτρινα φτερακια.
Απο τοτε τα παιρνω για ταισμα..
Δε μου ανοιγαν και ουτε μου ανοιγουν στομα, μονο το ενα και αυτο με μεγαλη δυσκολια.
Καταφερνω να τους δωσω μικροποσοτητες φαγητου, καθως μερικες φορες ανοιγουν τα στοματα τους ελαχιστα και καταπινουν μονα τους την κρεμα που εχει πασαλειφθει στο πλαινο του ραμφους τους.
Μονο οταν ειναι μεσα στο κλουβι ανοιγουν στομα, αλλα με δυσκολευει πολυ να τα ταισω βαζοντας το χερι στο κλουβι, φοβαμαι μη ριξω καμια φωλια, μη μου φυγει η θηλυκια..
Αν δεν κανω λαθος σημερα γινεται αυτο για τριτη μερα.
Την θηλυκια δε την εχω δει ποτε τις τελευταιες μερες στη φωλια, δεν ξερω αν πηγαινει τα βραδια.. Καθεται για λιγο πανω απο τη φωλια μονο οταν επιστρεψω τα μικρα.

Ωστοσο, δεν ειμαι σιγουρη αν ταιζει.
Ναι μεν βρισκω παντα τον προλοβο αδειο τελειως, ομως ας πουμε την πρωτη μερα, τα ταισα (αυτην την ελαχιστη ποσοτητα τροφης που δεχονται τελος παντων) μια μονο φορα, απογευματακι.
Το επομενο μεσημερι τα βρηκα ζωντανα, με αδειο προλοβο.
Θα ειχαν επιβιωσει τοσες ωρες αν δεν ειχαν ταιστει απο τη μαμα τους;
Πλεον τα παιρνω δυο φορες την ημερα, και παλι αμφιβαλλω για το αν η μαμα ταιζει η οχι..
Εσεις τι λετε;

Θεωρω η ποσοτητα τροφης που δεχονται να φανε δεν ειναι επαρκης για να επιβιωσουν, αλλα τα βρισκω καθε μερα ζωντανα..
Το μεγαλυτερο μαλιστα, τρωει απειροελαχιστη ποσοτητα κρεμας, το αλλο το μικροτερο αντε να μου ανοιξει το στομα καμια φορα και να καταφερω να το ταισω λιγο, το μεγαλο ποτε.
Δεν ξερω πως επιβιωνει τοσες μερες.
 
Ειρήνη ο μπαμπάς δεν ταΐζει; Δεν τον αναφέρεις καθόλου στο μήνυμα σου, ενώ σύμφωνα με τα προηγούμενα ποστ λογικά βρίσκεται στο κλουβί, εκτός αν τον αφαίρεσες πάλι. Λυπάμαι πολύ για το νεοσσό που δεν τα κατάφερε. Πλέον σε αυτή την ηλικία πολύ δύσκολα ανοίγουν το στόμα τους για να τα ταΐσεις εσύ. Σίγουρα αν η καναρα σου δεν τάιζε καθόλου, τα μικρά σου δε θα ζούσαν τόσες μέρες. Δυστυχώς δεν έχεις επιλογή, φρόντισε να τους παρέχεις πλούσια διατροφή ή αν κρίνεις ότι δεν υπάρχει ελπίδα να τα ταΐσεις με το ζόρι. Συνήθως σε αυτή την ηλικία αναλαμβάνει το τάισμα εξ ολοκλήρου ο αρσενικός, γιατί οι θηλυκές ξαναστρωνουν φωλιές.
 
Ειρήνη ο μπαμπάς δεν ταΐζει; Δεν τον αναφέρεις καθόλου στο μήνυμα σου, ενώ σύμφωνα με τα προηγούμενα ποστ λογικά βρίσκεται στο κλουβί, εκτός αν τον αφαίρεσες πάλι. Λυπάμαι πολύ για το νεοσσό που δεν τα κατάφερε. Πλέον σε αυτή την ηλικία πολύ δύσκολα ανοίγουν το στόμα τους για να τα ταΐσεις εσύ. Σίγουρα αν η καναρα σου δεν τάιζε καθόλου, τα μικρά σου δε θα ζούσαν τόσες μέρες. Δυστυχώς δεν έχεις επιλογή, φρόντισε να τους παρέχεις πλούσια διατροφή ή αν κρίνεις ότι δεν υπάρχει ελπίδα να τα ταΐσεις με το ζόρι. Συνήθως σε αυτή την ηλικία αναλαμβάνει το τάισμα εξ ολοκλήρου ο αρσενικός, γιατί οι θηλυκές ξαναστρωνουν φωλιές.


Ο αρσενικος βρισκεται στο κλουβι αλλα απ οτι φαινεται δεν συμμετεχει στο ταισμα, τουλαχιστον εγω δεν τον εχω δει ποτε σε αυτη τη γεννα κοντα στη φωλια.
Αλλα για να επιβιωνουν με ενα δυο μονο ταισματα απο μενακαι μαλιστα με τοσο λιγη ποσοτητα τροφης, κι εγω πιστευω καποιος γονιος τα ταιζει..
Θεωρω πιθανοτατα η θηλυκια γιατι μερικες φορες την πετυχαινω να καθεται πανω απ τη φωλια.
Αλλα γιατι ο προλοβος παντα ειναι αδειος;
Τις τελευταιες μερες τα βρισκω παντα με τελειως αδειο προλοβο..
Επισης, πως γινεται να τα ταισω με το ζορι;
Τι ακριβως εννοεις;
 
Αλλα γιατι ο προλοβος παντα ειναι αδειος;
Μπορεί να τα ταίζει συχνά και από λίγο.. και οι λαιμοί τους να φαίνονται άδειοι αλλά η μαμά να κάνει το καθήκον της.

Το ενα απ τα τρια μικρα, και συγκεκριμενα ενα απ τα δυο μικροτερα, δεν τα καταφερε..
Υποθετω πως το μωρο αυτο ηταν αυτο που γεννηθηκε δευτερο, καθως ηταν λιγοτερο ανεπτυγμενο απο το πρωτο, το πιο μεγαλο, αλλα ειχε βγαλει ηδη κιτρινα φτερακια, σε αντιθεση με το τελευταιο και μικροτερο που τοτε ειχε απλα ασπρα τουφακια.
Απο ασιτια πιστευω... Ο προλοβος ηταν αδειος..
Λυπάμαι πολύ αλλά δε φταίει η μαμά για την τροπή αυτή. Η μαμά κανάρα όσο βλέπει στόματα ταίζει. Προφανώς το μικρό αυτό ήταν εξαρχής άρρωστο και όταν πια σταμάτησε να ζητάει φαγητό, σταμάτησε να το ταίζει και η μαμά του και έτσι πέθανε.. Δυστυχώς η φύση είναι σκληρή.. Και ταίζει μόνο τους πιο δυνατούς οργανισμούς..

Αλλα για να επιβιωνουν με ενα δυο μονο ταισματα απο μενακαι μαλιστα με τοσο λιγη ποσοτητα τροφης, κι εγω πιστευω καποιος γονιος τα ταιζει..
Θεωρω πιθανοτατα η θηλυκια γιατι μερικες φορες την πετυχαινω να καθεται πανω απ τη φωλια.
Εγώ θεωρώ ότι η θηλυκιά μια χαρά τα ταίζει και απλά εσύ έχεις αγχωθεί με το μικρό που έφυγε. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ή να τα ταίζεις με το ζόρι. Αν δεν τα τάιζε και τα τάιζες εσύ τόσο λίγο τότε δε θα είχε μείνει κανένα μικρο ζωντανό. Και μετά από τόσες μέρες η κανάρα δύσκολα παρατάει το τάισμα. Απλά το μειώνει... Ψείρες δεν έχεις οπότε θεωρώ πως τσάμπα ανησύχησες..

Τι κάνουν τα μικρούλια σήμερα;
 
Σε ευχαριστω Αλικη μου, με καθησυχασες!
Ειναι καλα τα μικρα!
 
Back
Top