Αναπαραγωγή Να βαλω νεα φωλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδια το χα αναφερει και παραπανω,το κλουβι αν και ζευγαρωστρα δεν εχει χωρισμα και εχω φτιαξει ενα μονη μου, το οποιο ομως οταν δοκιμασα να το βαλω μου φανηκε πολυ επικινδυνο γιατι τα μικρα χωναν τα κεφαλια τους μεσα στις "τρυπες" και φοβηθηκα οτι θα πνιγουν..

Τα μικρα πρεπει να ναι λιγο λιγοτερο απο 1μηνα.
 
Παιδια το χα αναφερει και παραπανω,το κλουβι αν και ζευγαρωστρα δεν εχει χωρισμα και εχω φτιαξει ενα μονη μου, το οποιο ομως οταν δοκιμασα να το βαλω μου φανηκε πολυ επικινδυνο γιατι τα μικρα χωναν τα κεφαλια τους μεσα στις "τρυπες" και φοβηθηκα οτι θα πνιγουν..

Τα μικρα πρεπει να ναι λιγο λιγοτερο απο 1μηνα.
Αν νομίζεις ότι το διαχωριστικό που έφτιαξες είναι επικίνδυνο, όταν επιστρέψεις τα αυγα βάλε το μπαμπά με τα μικρά σε άλλο κλουβί για τρεις-τέσσερις μέρες ακόμα και μετά τον επιστρέφεις με τη μαμά. Δε θα χεις πρόβλημα, αλλά καλό είναι στην αναπαραγωγή να χρησιμοποιούμε ζευγαρώστρα με χωρισμα δικό της.
 
Ειρήνη μου αφού δεν ενοχλούν στην φωλιά και δεν μπαίνουν μέσα τυχερή είσαι! Όλα καλά θα πάνε! Το αυγό που έμεινε μια μέρα στη φωλιά δεν νομίζω να το έβγαλες;
 
Ειρήνη μου αφού δεν ενοχλούν στην φωλιά και δεν μπαίνουν μέσα τυχερή είσαι! Όλα καλά θα πάνε! Το αυγό που έμεινε μια μέρα στη φωλιά δεν νομίζω να το έβγαλες;

Τι εννοεις;Δεν επρεπε να το αντικαταστησω; Αλλαξα και τα δυο σημερα με πλαστικα!
 
Τι εννοεις;Δεν επρεπε να το αντικαταστησω; Αλλαξα και τα δυο σημερα με πλαστικα!
Αν το άφησες στη φωλιά μια ολόκληρη ημέρα, το κλώσησε η θηλυκιά και μετά το αντικατέστησες τότε πιθανότατα η ζωή μέσα να καταστράφηκε αν η κανάρα ανέβασε θερμοκρασίες.. αυτό εννοώ.. :)
 
Αν το άφησες στη φωλιά μια ολόκληρη ημέρα, το κλώσησε η θηλυκιά και μετά το αντικατέστησες τότε πιθανότατα η ζωή μέσα να καταστράφηκε αν η κανάρα ανέβασε θερμοκρασίες.. αυτό εννοώ.. :)


😱Λες; Χθες την εβλεπα απλα να "στεκεται" πανω απο το αυγο, δεν την ειδα να καθεται να κλωσσαει κανονικα, γι αυτο υπεθεσα πως δε θα χει προβλημα
 
😱Λες; Χθες την εβλεπα απλα να "στεκεται" πανω απο το αυγο, δεν την ειδα να καθεται να κλωσσαει κανονικα, γι αυτο υπεθεσα πως δε θα χει προβλημα
Θα δείξει! Μπορεί όντως να μην ανέβασε θερμοκρασία και το αυγό να μην χάλασε... Μιλάμε για ένα αυγουλάκι.. Δεν πειράζει! Θα σου κάνει και άλλα! Απλά μετά από 7 μέρες πες μας τα αποτελέσματα της ωοσκόπησης! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σημερα και τριτο αυγο.. Ευτυχως που αντικατεστησα τα αλλα δυο, γιατι σημερα το ενα το βρηκα κατω!
Ειδα επισης το ενα μικρο στην ταιστρα, οποτε πρεπει να αρχισαν να τρωνε μονα τους.. Ειναι τριαντα ημερων πλεον. Οποτε ηρθε η ωρα να τους αλλαξω κλουβι. Η ερωτηση μου ειναι: εχω μια κλουβα στην οποια αυτη τη στιγμη εχω δυο θηλυκιες εκτος αναπαραγωγης, να βαλω τα δυο μικρα εκει ή να τα μετακινησω σε ενα αλλο κλουβι με τον μπαμπα; Το θεμα ειναι οτι εχω λιγη δυσκολια με το χωρο, γι αυτο αν μπορουν να τα βγαλουν περα στην κλουβα αυτο θα με διευκολυνει! Τι λετε;
 
. Η ερωτηση μου ειναι: εχω μια κλουβα στην οποια αυτη τη στιγμη εχω δυο θηλυκιες εκτος αναπαραγωγης, να βαλω τα δυο μικρα εκει ή να τα μετακινησω σε ενα αλλο κλουβι με τον μπαμπα; Το θεμα ειναι οτι εχω λιγη δυσκολια με το χωρο, γι αυτο αν μπορουν να τα βγαλουν περα στην κλουβα αυτο θα με διευκολυνει! Τι λετε;
Εγώ θα τα έβαζα σε ένα άλλο κλουβί μαζί με το μπαμπά τους για 3-4 μερες ακόμα. Θα απέφευγα την κλουβα διότι είναι πολύ μικρά και δεν νομίζω ότι η συνύπαρξη με ενήλικα πουλιά θα ήταν αρμονική. Όταν γίνουν τριών μηνών πιστεύω ότι θα μπορούν να συνυπάρξουν με ενήλικα. Σε 3-4 μερες που θα ήμουν σίγουρη ότι τρώνε μόνα τους σπόρους θα επέστρεφα το μπαμπά στη μαμά και τα μικρα θα τα άφηνα μόνα τους.
 
Λοιπον εκανα το εξης:εβαλα τα μικρα μαζι σε ενα κλουβι, κολλητα στο κλουβι των γονιων. Τα κλουβια εχουν ενα ελαχιστο κενο μεταξυ τους βεβαια, αλλα μου φαινεται πως μπορουν να ταιστουν. Μπορω να περασω και τον μπαμπα στο κλουβι αυτο, απλα παραειναι μικρο για τρια πουλια, εστω και προσωρινα..
 
Χχμμ λογικά δε θα έχουν θέμα. Πάρε κάι και καμελίνα να δεις πως θα τα τσακίσουν! Και μετά βάλε και κανονικά σποράκια! Βάλε και εσωτερικές ταίστρες που τους είναι πιο εύκολο να τρώνε απ εκεί τώρα που είναι αρχή! 😉
 
Χχμμ λογικά δε θα έχουν θέμα. Πάρε κάι και καμελίνα να δεις πως θα τα τσακίσουν! Και μετά βάλε και κανονικά σποράκια! Βάλε και εσωτερικές ταίστρες που τους είναι πιο εύκολο να τρώνε απ εκεί τώρα που είναι αρχή! 😉

Τους εχω απ ολα!:D
Βεβαια οσο ηταν με τους γονεις τους τους ειχα πετυχει να τρωνε κι απο εξωτερικη,τα μαθαν τα κολπα😎
 
Συμφωνώ με τις απαντήσεις της @Panagiota. και της @alicedros ... Που κάλυψαν το θέμα.
Αν μου επιτραπεί μόνο μια επισήμανση
γιατι σημερα το ενα το βρηκα κατω!
Αν το αυγό γεννήθηκε κάτω... έχουμε πιθανή δυστοκία.
Ας έχεις το νου σου.
 
Συμφωνώ με τις απαντήσεις της @Panagiota. και της @alicedros ...

Αν το αυγό γεννήθηκε κάτω... έχουμε πιθανή δυστοκία.
Ας έχεις το νου σου.

Ηταν ενα απο τα δυο αυγα που ειχε κανει τις προηγουμενες μερες,oποτε δεν εχουμε προβλημα νομιζω:)
 
Δηλαδή το πέταξαν κάτω;
Ήταν σπασμένο;

Ναι το βρηκα κατω,ραγισμενο.
Δεν ξερω αν εχει καποια σημασια, απλα να πω οτι -ευτυχως- αντικατεστησα τα αυγα αυτα με αυγα περσινης γεννας που ειχα κρατησει, λογω του οτι δεν βρηκα πλαστικα... Οποτε τα κανονικα αυγα τα επεστρεψα σημερα, αφου γεννησε και το τριτο της αυγο..

Γιαννη εσυ τι λες να συνεβη με το σπασμενο αυγο που βρηκα στον πατο;Ειναι πιθανο να το εκαναν τα μικρα, που μεχρι το μεσημερι ηταν στο ιδιο κλουβι με το ζευγαρι;Η συγκεκριμενη θηλυκια δε μου χει παρουσιασει ποτε προβλημα σε γεννα..
 
αντικατεστησα τα αυγα αυτα με αυγα περσινης γεννας που ειχα κρατησει,
Αυτό εδώ απαντά... σε αυτό εδώ
Γιαννη εσυ τι λες να συνεβη με το σπασμενο αυγο που βρηκα στον πατο;
Το περσινό αυγό στέγνωσε και κινείται "ασύμμετρα" ή μονόπλευρα μέσα στη φωλιά.
Αναμενόμενη η αφαίρεσή του από μέσα.
Είσαι και πολύ τυχερή που η κανάρα δεν σταμάτησε την επώαση.
Πραγματικά τυχερή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αυτό εδώ απαντά... σε αυτό εδώ

Το περσινό αυγό στέγνωσε και κινείται "ασύμμετρα" ή μονόπλευρα μέσα στη φωλιά.
Αναμενόμενη η αφαίρεσή του από μέσα.
Είσαι και πολύ τυχερή που η κανάρα δεν σταμάτησε την επώαση.
Πραγματικά τυχερή.


Αρα λες οτι το απομακρυνε ηθελημενα η καναρα, οχι καποιο μικρο καταλαθος; Γιατι να σταματησει την επωαση;😳
 
Back
Top