Διατροφή Να δώσω αυτά τα χόρτα στα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Aμ δεν είναι μόνο αρωματικά βότανα... Είναι και θεραπευτικά (αντιοξειδωτικά, αντιμικροβιακά, αντιμυκητικά και με πολλές άλλες ιδιότητες). Στην πατρίδα μας έχουμε ένα θησαυρό από θεραπευτικά βότανα και μια τόσο πλούσια χλωρίδα που δύσκολα συναντάς στον πλανήτη

http://www.heracles.gr/cancer.html


''Από παπύρους ηλικίας μέχρι και 4.000 ετών προκύπτει ότι στην αρχαία Αίγυπτο υπήρχε ένα σημαντικό σύνολο ιατρικών και βοτανολογικών γνώσεων. Σε αυτούς γίνεται αναφορά μεταξύ άλλων στην επικάλυψη των επιφανειακών πληγών με μέλι (φυσικός τρόπος καταπολέμησης βακτηριδίων) και στη χορήγηση σε ασθενείς παρασκευάσματος από λεπτό φλοιό ιτιάς, που περιέχει μια φυσική αναλγητική ουσία, χημικώς συγγενή με την ασπιρίνη! Σε άλλο σημείο του κειμένου συστήνεται η τοποθέτηση μουχλιασμένου ψωμιού σε πληγές, κάτι που αποδείχθηκε στον εικοστό μόλις αιώνα ότι μπορεί να προκαλέσει ευεργετικά αποτελέσματα λόγω της πενικιλίνης.
Στην Κίνα το πληρέστερο βιβλίο βοτανοθεραπείας που υπάρχει, γράφτηκε περί το 220 π.Χ. και περιγράφει 365 τύπους φαρμάκων από βότανα. Το βιβλίο είναι βασισμένο στο έργο ειδικευμένων θεραπευτών-ιατρών που είχαν συλλέξει πλήθος υλικού που υπήρχε στην Κίνα περίπου από το 1100 π.Χ.
Στην Ελλάδα δάσκαλος της βοτανοθεραπείας θεωρείται ο κένταυρος Χείρων, που ζούσε στο πλούσιο σε φυτά και βότανα Πήλιο. Από αυτόν διδάχθηκε ο θεός της Ιατρικής Ασκληπιός και στη συνέχεια οι γιοί του Μαχάων και Ποδαλείριος για τους οποίους κάνει αναφορά ο Όμηρος στην Ιλιάδα. Ακολουθεί ο Ιπποκράτης (460-370 π.Χ) που έγινε γνωστός ως ιδρυτής της ιατρικής και θεωρήθηκε ως μέγιστος παθολόγος της εποχής του. Στα 59 βιβλία της Ιπποκρατικής συλλογής αριθμούνται 236 φυτικά φάρμακα. Ο Θεόφραστος (372-287 π.Χ.) με το έργο του "Περί φυτών ιστορία" θέτει τις βάσεις της σύγχρονης βοτανικής και θεωρείται ο πατέρας της βοτανολογίας. Ο Διοσκουρίδης (25-90 μ.Χ.) με το πεντάτομο έργο του "Περί ύλης ιατρικής" αναλύει συστηματικά 794 φαρμακευτικά φυτά και απεικονίζει τα 391 εξ' αυτών κάτι που έκανε το έργο του ανεκτίμητο για πολλούς αιώνες. Στην διάρκεια της Βυζαντινής περιόδου (330-1453 μ.Χ.) παρατηρείται συνεχής χρήση της κληρονομιάς των ιατρών της αρχαιότητος και διέπρεψαν ιατροί, στα κείμενα των οποίων αποτυπώνεται το επίπεδο της ιατρικής της περιόδου αυτής. Γνωστότερος όλων ο Νικόλαος Μυρεψός (δηλ. Παρασκευαστής αλοιφών όπως αναφέρει το όνομα του) που έζησε τον 13ο αιώνα μ.Χ. Συνέγραψε το έργο Μέγα Δυναμερόν, το οποίο αποτέλεσε σημαντική συμβολή στην προώθηση και την τεκμηρίωση της βοτανολογίας και της φαρμακευτικής.. Το βιβλίο του περιέχει περί της 2656 συνταγές φαρμάκων μεταξύ των οποίων τα ψυχοδραστικά βότανα όπως μανδραγόρας, υοσκύαμος, μήκων, ελλέβορος μέλας κ. ά.''

Aναδημοσίευση από :votana-olympos
 
943479_520332281335328_1684421048_n.jpg



Φυτέψτε όπου μπορείτε και έχετε χώρο για βότανα! Τα πουλιά μας κάνουν πάρτη επάνω τους είτε είναι καναρίνια είτε είναι αγριοπούλια!

Ρίγανι - Θυμάρι - Βασιλικός τα πιο απαραίτητα!

Τα δίνεται είτε αυτούσια, είτε σε αυγοτροφή, είτε σε τσάι!

Πιστέψτε με τα δίνω καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια! Αυτό είναι τα φαρμακείο της φύση μας, και όχι τα baycox... Τα baytryl...kai ta ESB3 !
 
κι εγώ έτσι ακριβώς Αλέξανδρε και με τους τρεις τρόπους καθ' όλην την διάρκεια του έτους.
 
Να ξεκαθαρίσω ότι πορτοκαλί και μανταρίνι δίνω σπάνια! Και γενικά φρούτα... Πιο πολύ δίνω χορταρικά μπρόκολο, κουνουπίδι και σπανάκι τρώνε τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα αυτήν την περιοδο...

Για την ρίγανη το βασιλικό και το δυόσμο να ρωτήσω είναι καλύτερα να τα δίνουμε χλωρά ή αποξηραμένα; Εγώ μαζί στην αυγοτροφη που δίνω τώρα μέρα παρά μέρα...
 
Έχω διαβάσει ότι στις μεγάλες εκτροφικές μονάδες χρησιμοποιούν το αιθέριο έλαιο για μεγαλύτερη απόδοση.
Προσωπικά θεωρώ το φρέσκο καλύτερο αλλά τα χρησιμοποιώ σε μόνιμη βάση και με τους τρεις τρόπους.
Αφού έχεις ανοιχτό χώρο όπως κατάλαβα, δεν είναι τίποτα να βάλεις μερικές γλάστρες ή ζαρντινιέρες για να έχεις δική σου φρέσκια. Μόνο να είναι μακρυά από τα πουλιά γιατί θα προσελκύσουν μέλισσες. Εκτός και αν βάλεις λεπτή σήτα στην πρόσοψη που σκέφτεσαι.
 
Ρόκα δίνουμε; Φύλλα από ραπανακια; Φράουλα σπιτική; Κάμπιες, μελίγκρες και σαλιγκάρια σπιτικά;

🙂
 
Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω σχετικά με την πρασινάδα... Η καρδερίνα μου τρώει μαρούλι όποτε της δώσω και μάλιστα τρελαίνεται γι αυτό! Το ίδιο και τα καναρίνια μου, αλλά! Τους ψιλοπιάνει ελαφριά διάρροια (τα κάνουν μαλακά δλδ!)... Φυσιολογικό? Τους βάζω μία στις 10 μέρες και αν.. Τι άλλο από πρασινάδα μπορώ να τους δώσω; Ειδικά στα καναρίνια; Διαβάζω για τσουκνίδες που γράφετε και αναρωτιέμαι! Ισχύει;
kardamo trelenonte
 
Στις ζαρντινιέρες που πέρσι είχαμε φυτέψει με την μαμά μου διάφορα αρωματικά (ρίγανη, μαιντανό κτλ) φέτος χωρίς να βάλουμε τίποτα βγήκαν μερικά υπέροχα φυτά αλλά δε ξέρω αν κάνει να τα δώσω στα μικρά μου οπότε έβγαλα μερικές φώτο να μου πείτε τι φυτά έχω στην ταράτσα μου! 😛

rsz_dsc_2933.webp
rsz_dsc_2934.webp
rsz_dsc_2935.webp
rsz_dsc_2936.webp
rsz_dsc_2937.webp
 
Εχεις μέντα, μαϊντανό, ζοχό, ξινήθρα! Το πρώτο δεν το γνωρίζω!

Μπορείς να δώσεις, ζοχό (5η φώτο) & μέντα (3η φώτο) από αυτά ! Για τον μαϊντανό (τελευταία φώτο) δεν είμαι βέβαιος αν μπορείς να δώσεις!
 
Σας ευχαριστώ πολύ! Άρα τα φυτά της 3ης και της 5ης φώτο δίνω μόνο...; Τα υπόλοιπα όχι;

Δυόσμος είναι Άλεξ!
Και η <ξινήθρα> είναι κάποιο άλλο φυτό που είναι αυτή την εποχή.
Ποιό είναι δυόσμος; Ποια φώτο;

Η τέταρτη φώτο δείχνει το ζοχό στη βάση του... Αυτό το φυτό που έχει για άνθη κάτι στρογγυλά άσπρα μήπως ξέρετε τι είναι;
 
Αλίκη τσέκαρε με την πρώτη ευκαιρία το φυτό με το άσπρο μπαλάκι που λες, αν είναι αυτό εδώ "Trifolium Repens"
Αλέξανδρε δεν είναι αυτό το φυτό.. Είναι σαν μπαλάκι αυτό που έχω στην ταράτσα.. Όπως και να χει σ ευχαριστώ πολύ!
 
Σήμερα πήρα από τις ζαρντινιέρες ζοχό, μέντα και το άλλο που μου είπατε που μάλλον είναι δυόσμος και τους τα έβαλα και τα τίμησαν δεόντως! Τα άλλα δυο θα σκάσω αν δεν μάθω τι είναι οπότε είπα να ανεβάσω άλλες δυο φώτο πιο κοντινές να μου πείτε.. 😛
rsz_niewniew.webp
rsz_newnew.webp
 
Το τριφυλλι μπορω να το δωσω Αλεξανδρε; Επισης πηρα χθες εκτος απο ριγανη και δυοσμαρινη... Μπορω να τους δωσω;
 
Το τριφύλλι όχι μην το δώσεις Αλίκη! Δεν έχει να τους προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο από όσο γνωρίζω!
Δυοσμαρίνη δεν το γνωρίζω. Τι είναι; :D
 
Δυοσμαρίνη δεν το γνωρίζω. Τι είναι; :D

Ούτε εγώ 😛 Εδώ: Ελληνικά ονόματα φυτών-βοτάνων - Φτιάχνω μόνος μου βρήκα πώς λένε αλλιώς το δενδρολίβανο
"Rosmarinus officinalis: δεντρολίβανο όπως το λέμε όλοι, σε κάποια μέρη το λένε και διοσμαρίνο",
αλλά δεν έχει καμία σχέση με δενδρολίβανο! 😛
Γι αυτό έβγαλα φώτο!
rsz_1rsz_1rsz_dsc_2952.webp
rsz_dsc_2954.webp
 
Back
Top