Διατροφή Να δώσω αυτά τα χόρτα στα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ο αρακας ειναι μεσα σε φασολι. αυτα τα βρηκες στο εδαφος ή κρεμονταν ας πουμε απο καποια ποα;
 
Στελλάρια την έχω καλλιερεγίσει με επιτυχία και είμαι στην προσπάθεια καλλιέργειας ταραξάκου εδώ έχει βγεί ένα μέρος και θα δούμε.
YpBwmN3.jpg


UriQonr.jpg
Η φωτογραφίες είναι σημερινές πάντως.
 
Τα μπαλάκια που λες δεν θα το πω τώρα θα σας αφήσω στην αναμονή να δούμε αν θα το βρείτε θέλω τη συμετοχή όλων όποιος ξέρει κάτι. Για να δούμε ο Άλεξ θα το βρει;
 
α μας τσεκαρεις δηλαδη.😀. Νομιζα οτι δεν ηξερες και ρωτουσες.

μοιαζουν με αγουρα μουσμουλα
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Από τα καλύτερα φυτά ακόμη και σε γλάστρα μπορείς να το βάλεις και λίγο κοπριά να κόβεις φύλλα συνέχεια. Είναι σέσκουλο.

iF2tfW2.jpg
 
Δεν το ήξερα Ανδρέα. Λέω την αλήθεια! Θα το τσεκάρω το Σ/Κ που θα είμαι στο χωριό για Πάσχα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Να τα πάρω από την αρχή εχθές είχα ρεπό τι καλύτερο από μια βόλτα στην εξοχή για συλλογή ημιώριμων σπόρων. Να σου μια στιγμή και ακούω καρδερίνες το γνωστό πι πι πι που κάνουν προδπαθώ να καταλάβω που είναι και τις βλέπω σε ένα μέρος να τρώνε τον σπόρο από τη φασκομηλιά η γνωστή σάλβια να πω την αλήθεια δεν τις είχα ξαναδεί στο φυτό αυτό να σου τώρα…………. Πήγα στο μέρος μάζευα και εγώ για τα πουλάκια μου αλλά είχε και φασκόμηλα και μάζεψα λίγα και άρχισα να τα τρώω ως έκανα παιδί που τρώγαμε τα φακόμηλα και τα φυστίκια που κάνει η ξυνήθρα στη ρίζα της. Πάντως όσο ποιο πολύ τα παρατηρώ τα πουλιά τόσο ποιο πολύ τα θαυμάζω! Στα δικά μου δεν πήγαν ενώ πάντα ανοίγουν τα σπόρια.

EzAo4ss.jpg
 
27828


Αλίκη τελικά αυτό είναι "βρομόχορτο" , κάνει κάτι κίτρινα λουλουδάκια, και αν το πιάσεις στα φύλλα πρέπει να κολλάει κάπως! Δοκίμασε να δεις αν κολλάει. Αν ΝΑΙ τότε... Ξεπάτωσε το! 😛
 
27828


Αλίκη τελικά αυτό είναι "βρομόχορτο" , κάνει κάτι κίτρινα λουλουδάκια, και αν το πιάσεις στα φύλλα πρέπει να κολλάει κάπως! Δοκίμασε να δεις αν κολλάει. Αν ΝΑΙ τότε... Ξεπάτωσε το! 😛
😀 θα το τσεκάρω! Μόνο του φύτρωσε εκεί το άτιμο! αλλά γιατί το λένε βρομόχορτο; Όμορφο είναι! 😛
 
Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί με τα χόρτα είμαι ολίγον τι άχρηστη! 😛

Αυτά εδώ τα φυτά που φύτρωσαν μόνα τους στις ζαρντινιέρες μας τι είναι; Να δώσω από αυτά στα καναρινάκια μου;
10867012_759668787461080_722887291_n.webp 10867012_759668834127742_549434675_n.webp 10877363_759668814127744_888266275_n.webp
 
Επίσης Αλίκη, μετά θα σου βγάλουν κίτρινα λουλούδια, έπειτα θα βγάλουν σπόρο σα φουντίτσες χνουδωτες λευκές, ο οποίος μένει για λίγη ώρα πάνω στο φυτό, αφού ανοίξει το μπουμπούκι. Τον σπόρο μπορείς να τον μαζέψεις και να τον ξανά ρίξεις σε άλλη γλάστρα ή να τον φυλάξεις για του χρονου
 
Ζοχός είναι δίνε άφοβα κάθε μέρα λίγο.
Επίσης Αλίκη, μετά θα σου βγάλουν κίτρινα λουλούδια, έπειτα θα βγάλουν σπόρο σα φουντίτσες χνουδωτες λευκές, ο οποίος μένει για λίγη ώρα πάνω στο φυτό, αφού ανοίξει το μπουμπούκι. Τον σπόρο μπορείς να τον μαζέψεις και να τον ξανά ρίξεις σε άλλη γλάστρα ή να τον φυλάξεις για του χρονου
Τέλειααα! Σας ευχαριστώ πολύ! Μόνα τους ξεφύτρωσαν! :D
 
Back
Top