Διατροφή Να δώσω αυτά τα χόρτα στα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Μήπως είναι κανά υβρίδιο δυόσμου.😕
Τι μυρωδιά έχει;
 
Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Μήπως είναι κανά υβρίδιο δυόσμου.😕
Τι μυρωδιά έχει;
Επειδή εγώ με τις μυρωδιές μπερδεύομαι έβαλα τη γιαγιά μου να το μυρίσει και μου είπε ότι μυρίζει σαν βασιλικός! Να το δώσω; Τι λέτε;
 
Επειδή εγώ με τις μυρωδιές μπερδεύομαι έβαλα τη γιαγιά μου να το μυρίσει και μου είπε ότι μυρίζει σαν βασιλικός! Να το δώσω; Τι λέτε;

Ναι. Τα φυτά που περιέχουν τοξικές ουσίες (πχ αλκαλοειδή στις πατάτες - μελιτζάνες) έχουν άσχημη γεύση ή/και μυρωδιά, τα οποία δρουν αποτρεπτικά στη βρώση τους.
Επίσης σε λογικές ποσότητες (αναλογικά με το σωματικό βάρος του οργανισμού) οι οποίες δεν λαμβάνονται καθημερινά και για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν πρόκειται να βλάψουν τα πουλιά.
 
Καλησπέρα, επειδή πρώτη φορά θα βάλω στα καναρίνια μου αρωματικά φυτά (βασιλικό)... Απλώς κόβω ενα κλωναράκι, το πλένω καλά, το αφήνω να στεγνώσει και το βάζω στα καναρίνια;
 
Καλησπέρα, επειδή πρώτη φορά θα βάλω στα καναρίνια μου αρωματικά φυτά (βασιλικό)... Απλώς κόβω ενα κλωναράκι, το πλένω καλά, το αφήνω να στεγνώσει και το βάζω στα καναρίνια;
Ακριβώς! Εγώ όταν τα έχω βγάλει εγώ από σπόρους δεν τα πλένω γιατί ξέρω πως δεν έχουν φυτοφάρμακα... Αν είναι από φυτώριο ναι πλύντα για καλό και για κακό!
 
Εγω στον κήπο έχω φυτεμένα δυόσμο, βασιλικό κλπ , απλώς τα πλένω για να φύγουν χώματα, πιθανά έντομα κλπ! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 
Απ' όσο ξέρω και έχω διαβάσει ο μαϊντανός είναι δηλητήριο για τα καναρίνια (και γενικότερα για όλα τα πτηνά)
 
σοβαρα μιλας τωρα; 😱 τα κοκατιλ μου τρελαινονται. εκανα ζημια;
 
σε ευχαριστω πολυ! Με εσωσες! Εδινα καθημερινα για 4-5 μερες γιατι τρελαινονται με το κοτσανι μονο. Να τους δωσω σκορδονερο για να καθαρισουν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mliag
Δεν γνωρίζω, καθώς δεν έχω και πολλές εμπειρίες με τα καναρίνια μου, αλλά έχω διαβάσει ότι το σκορδόνερο είναι ευεργετικό για τα πουλάκια μας, δεν νομίζω όμως να χρειάζεται για να "καθαρίσουν"... Ας μιλήσει κάποιος πιο έμπειρος!
 
Δεν έχω δώσει ποτέ μαϊντανό αλλά νομίζω ότι λίγο αραιά και που δε θα τα βλάψει... Μη δίνεις όμως κάθε μέρα...
 
Σπανάκι δίνω κανονικά σε καναρίνι;
 
Ορίστε να φάμε ξέρετε τι είναι;
BHCzDRy.jpg
 
Back
Top