Αναπαραγωγή Νεοσσοί πεθαίνουν περίπου στην εβδομάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nicpapa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nicpapa

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
17
Πόλη
Ρόδος
Γεια χαρα...
Η ιστορια...
Ειχα 40-50+ σε εξωτερικη κλουβακαι μιας και εγινε στραβη, ξεχαστηκε το πορτακι ανοιχτο απο αυτον που θα τα συντηρουσε οσο ελειπα, με αποτελεσμα να μεινουν περιπου 10-14 καναρινια.
Ειπα να ξανακανω μερικα παλι.
Αν και ειχα αργησει για προετοιμασιεσ κτλ
Κατεληξα στα ζευγαρια, 6 ζευγαρια..
Το προβλημα ειναι οτι μου πεθαινουν οι νεοσσοι...
Εβγαλα απο τα 4 ζευγαρια και πεθαναν ολα...
Αντεχουν περιπου στην εβδομαδα.
Τροφη απο το πετ , δεν γνωριζω συγκεκριμενη εταιρια, καθως και αυγοτροφη οπως μου ειπαν, μου φαινεται για χρωστική κιτρινη.
Δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει η τροφη, ή μηπως εχουν την μαυρη τελεια..
Στις φωτος που βλεπω στο ιντερνετ η τελεια μου κανει περισσοτερο κοντα στην κοιλια, στις παρακατω μου φαινεται περιεργο το εντερο..
 

Συνημμένα

  • IMG_20180312_124954.webp
    IMG_20180312_124954.webp
    118,7 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20180312_125016.webp
    IMG_20180312_125016.webp
    36,4 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20180312_125032.webp
    IMG_20180312_125032.webp
    31,6 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20180312_125043.webp
    IMG_20180312_125043.webp
    15,5 KB · Προβολές: 65
Την καλησπέρα μου!

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες σου... Δυστυχώς, οι νεοσσοί είναι πολύ ευαίσθητοι... Η θνησιμότητα τους συμβαίνει από διάφορα αίτια. Οι πιο συνηθισμένοι παράγοντες είναι δηλητηρίαση από τυχόν ακατάλληλη ή αλλοιωμένη τροφή, ελλιπής σίτιση και φροντίδα από μέρους των γονιών, ανταγωνισμός με μεγαλύτερα σε ηλικία αδέλφια τους, οι θερμοκρασίες και οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν, προσβολή από βακτήριο, ιό ή μικρόβιο που πλήττει τους νεοσσούς ή μεταδόθηκε από ενήλικο πτηνό, έντονη παρουσία παρασίτων, γενετικές ανωμαλίες, οι νεοσσοί ήταν εξαρχής αδύναμοι και ασθενείς και η πενιχρή υγιεινή του χώρου τους.

Εσύ θα πρέπει να ελέγξεις προσεκτικά τους νεκρούς νεοσσούς και ύστερα τους γεννήτορες, για να βεβαιωθείς για την άριστη υγεία τους, προκειμένου να συνάγεις συνολικά τα συμπεράσματα σου. Έτσι, θα μπορέσεις να εξαλείψεις ή έστω να περιορίσεις τα δυσάρεστα.
 
Δεν ξερω, αλλά μου φαίνονται όχι και τόσο αναπτυγμένοι οι νεοσσοί για την ηλικία τους. Πες μας τι ταΐζεις τα καναρίνια όταν έχουν μωρά, αυγό δίνεις; Ειναι διαθέσιμο καθόλη τη διάρκεια της ημέρας; Το αντικαθιστάς μετά απο λίγες ώρες... Το αφήνεις όλη την ημέρα...
Η αυγοτροφη που λες οτι σου φαίνεται για χρωστική, δεν ήταν απο συσκευασία που να γράφει egg Food?
 
Η εικόνα τους με παραπέμπει σε θάνατο από ασιτία.
Προσωπικά θα ήθελα να μου πεις τη διατροφή των γονιών και κυρίως τα όσα δίνεις για το μεγάλωμα των νεοσσών από αυτούς.
Δίνεις αυγό, αυγοτροφή και αν ναι πια;
 
Η εικόνα τους με παραπέμπει σε θάνατο από ασιτία.
Προσωπικά θα ήθελα να μου πεις τη διατροφή των γονιών και κυρίως τα όσα δίνεις για το μεγάλωμα των νεοσσών από αυτούς.
Δίνεις αυγό, αυγοτροφή και αν ναι πια;

Τροφη απο το πετ , δεν γνωριζω συγκεκριμενη εταιρια, καθως και αυγοτροφη οπως μου ειπαν, μου φαινεται για χρωστική κιτρινη.

Εγώ βλέπω και πρησμένες κοιλίες / διογκωμένα όργανα -> εσωτερικά παράσιτα (?)
 
Εγώ βλέπω και πρησμένες κοιλίες / διογκωμένα όργανα
Είναι όντως διογκωμένη η κοιλιά σε σχέση με το σώμα...
Το σώμα όμως έχει σχεδόν αφυδατωθεί... έχει στεγνώσει Γιάννη..
Επιπρόσθετα ο πρόβολος δεν έχει ούτε ίχνος φαγητού μέσα...
Στη αρχική σκέψη μου συνηγορεί και το γεγονός της σχεδόν ταυτόχρονης θανάτωσή τους.
Στις ασθένειες μπορεί να έπερθει θάνατος σε όλη τη φωλιά αλλά σε βάθος χρόνου τουλάχιστο μερικών ημερών γιατί οι νεοσσοί αντιστέκονται διαφορετικά... Όταν ο θάνατος γίνει στο 24ωρο είναι σχεδόν πάντα από αδιαφορία των γονιών προς την υπάρχουσα φωλιά.
Η εγκατάλειψη της φωλιάς με στόχο τη δημιουργία νέας φωλιάς ίσως είναι μια από τις βασικότερες αιτίες μαζικής θανάτωσης των νεοσσών και σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως έχουμε βάλει κι εμείς το χέρι μας, χορηγώντας με το τσουβάλι τα διάφορα αναπαραγωγικά σκευάσματα, αδιαφορώντας αν τα πουλιά τρελαθούν, καταστρέψουν τα ένστικτα τους και χτυπήσουν κόκκινα.
Στην ουσία βγάζουμε τα μάτια μας.
Ένα καναρίνι για να αναπαραχθεί δε χρειάζεται ντόπες..
Λίγο υπομονή θέλει καλό φαγητό, να δει τον ήλιο και να νοιώσει τη ζέστη... αλλά εμείς βιαζόμαστε κι όπως σχεδόν πάντα... κάνουμε λάθη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
nicpapa οι γονείς πως είναι; Φαίνονται υγιείς;

Ναι οι γονεις φαινονται υγιεις.

Δεν ξερω, αλλά μου φαίνονται όχι και τόσο αναπτυγμένοι οι νεοσσοί για την ηλικία τους. Πες μας τι ταΐζεις τα καναρίνια όταν έχουν μωρά, αυγό δίνεις; Ειναι διαθέσιμο καθόλη τη διάρκεια της ημέρας; Το αντικαθιστάς μετά απο λίγες ώρες... Το αφήνεις όλη την ημέρα...
Η αυγοτροφη που λες οτι σου φαίνεται για χρωστική, δεν ήταν απο συσκευασία που να γράφει egg Food?

Αυγο εδινα στις προηγουμενες γεννες, το αφηνα 24ωρο, αλλα σκεφτομουν μηπως χαλαγε και εφταιγε αυτο, στο συγκεκριμενο δεν εδωσα αυγο.
Η αυγοτροφη εκανα το λαθος να μην δω καν τι εταιρια ειναι, και αν οντως ειναι αυγοτροφη...
Θα παρω αλλη, εχω ακομη μια θυληκια που ετοιμαζεται.

Τα έχεις όλα στην κλούβα; Έχεις μόνο καναρίνια στην κλούβα; Μήπως κάποια πυρωμένη θηλυκιά ή αρσενικό θέλει τη φωλιά και σκοτώνει τα μικρά;
Ναι μονο καναρινια.
Τωρα ειναι χωρισμενα σε ζευγαρια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυγο εδινα στις προηγουμενες γεννες, το αφηνα 24ωρο
Πολυ λαθος... Πολυ πιθανος λογος να εχασες πολλα μικρα απο χαλασμενο αυγο. Το αυγο μετα απο 3-4 ωρες θελει πεταμα.
Αν δεν μπορεις να βαζεις-βγαζεις, θα σου λυθουν τα χερια αν αγορασεις μια καλη ετοιμη συσκευασμενη αυγοτροφη patte που μπορεις να την βαζεις και απλα να ξαναγεμιζεις την ταιστρα μολις καταναλωθει ολη. Συνιστω παντα την CEDE Patte. Και η White Mollen ειχε αρκετα μεγαλη αποδοχη απ τα δικα μου καναρινια.

Απο σπορους τι τους δινεις;

Εγώ βλέπω και πρησμένες κοιλίες / διογκωμένα όργανα -> εσωτερικά παράσιτα (?)
Επειδη και εγω πιστευω πως το προβλημα ειναι εσωτερικο και προερχεται απ τους γονεις, και επειδη μαλλον υπαρχει καποιο μικροβιο στο σμηνος σου, καλεσε τους κτηνιατρους της περιοχης σου και αν καποιος αναλαμβανει αναλυση κουτσουλιων να πας μερικα δειγματα. Να ξεκινησεις τουλαχιστον απο καπου...

Τωρα ειναι χωρισμενα σε ζευγαρια.
Ναι οι γονεις φαινονται υγιεις.
Απο αυτο καταλαβαινω πως τα ειχες ολα μαζι σε κλουβα πριν τα χωρισεις σε ζευγαρια σωστα; Αρα αν καποιο ειχε καποιο μικροβιο ή ιο, τοτε μαλλον το εχει μεταφερει και στα υπολοιπα. Και ενω οι γονεις μοιαζουν για υγιεις λογω οτι ειναι ενηλικα καναρινια, στα μικρα αυτος ο ιος ή το μικροβιο ειναι θανατηφορο..
 
Το σώμα όμως έχει σχεδόν αφυδατωθεί... έχει στεγνώσει Γιάννη..
Επιπρόσθετα ο πρόβολος δεν έχει ούτε ίχνος φαγητού μέσα...

Το συγκεκριμενο δεν εχει φαγητο μεσα, σε αλλα που βρηκα ητανε ταισμενα.
Ναι κατι στα οργανα φαινεται οτι δεν παει καλα...
Δεν νομιζω να ητανε αδιαφορια, προς την φωλια, γιατι πετυχαινα τις θυληκες να ταιζουν τα μικρα.

Απο σπορους τι τους δινεις;..

Σπορια το ετοιμο μειγμα...
Οπως ειπα δεν εκανα προετοιμασια σωστη.
Θα δοκιμασω ξανα, με αλλες τροφες... μηπως και...
Ναι ητανε σε κλουβα ολα, δεν ειναι και μικρα σε ηλικια τα καναρινια.
Αυτα ειναι σιγουρα μεγαλυτερα των 3 ετων.
Οπως ειπες ισως καποιο μικροβιο..
Την μαυρη τελεια μπορουμε να την αποκλισουμε, απο τις εικόνες που εβαλα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Την μαυρη τελεια μπορουμε να την αποκλισουμε, απο τις εικόνες που εβαλα;
Φίλε μου, κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει τίποτα. Εδώ δεν γίνεται να εντοπιστεί ένα πρόβλημα σε οργανωμένες εκτροφές, πόσω μάλλον στην δική σου, με το "περίπου" δεν ξέρω τι ταΐζω τα "περίπου" 11 με 14 καναρίνια μου.

Λογικά να σκεφτεί κανείς, γιατί να υπάρχει κάποιο μικρόβιο αφού πεθάναν όλα,όταν ήρθαν τα σκούρα του ταΐσματος;
Συμφωνώ με τον Γιάννη misalouris παραπάνω.
 
Αν και ειχα αργησει για προετοιμασιεσ κτλ
Κατεληξα στα ζευγαρια, 6 ζευγαρια..
Το προβλημα ειναι οτι μου πεθαινουν οι νεοσσοι...
Εβγαλα απο τα 4 ζευγαρια και πεθαναν ολα..*.
Αντεχουν περιπου στην εβδομαδα.

Αυγο εδινα στις προηγουμενες γεννες*, το αφηνα 24ωρο, αλλα σκεφτομουν μηπως χαλαγε και εφταιγε αυτο** , στο συγκεκριμενο δεν εδωσα αυγο.
Εγώ τώρα δεν καταλαβαίνω κάτι...
*οι νεοσσοί πέθαναν όλοι από τα 4 ζευγάρια,
**μήπως έφταιγε το αυγό σε προηγούμενες γέννες...
δλδ, πόσες γέννες έχει κάνει το κάθε ζευγάρι; και πότε έγιναν αυτές;
Και κάτι ακόμα...όσο υπάρχουν μικρά μέσα στη φωλιά δίνεις άμμο, τριμμένα όστρακα, λαχανικά, φρούτα; Κι αν ναι πόση ώρα αφήνεις μέσα τα 2 τελευταία;
 
Στη αρχική σκέψη μου συνηγορεί και το γεγονός της σχεδόν ταυτόχρονης θανάτωσή τους.
Στις ασθένειες μπορεί να έπερθει θάνατος σε όλη τη φωλιά αλλά σε βάθος χρόνου τουλάχιστο μερικών ημερών γιατί οι νεοσσοί αντιστέκονται διαφορετικά... Όταν ο θάνατος γίνει στο 24ωρο είναι σχεδόν πάντα από αδιαφορία των γονιών προς την υπάρχουσα φωλιά.
!

misalouris Δεν αμφισβητώ την αρχική σου τοποθέτηση απλά πρόσθεσα ένα επιπλέον στοιχείο/υποψία με βάση τις φωτογραφίες του θέματος.

nicpapa Τα παράσιτα/αρρώστιες εξασθενούν τους νεοσσούς με αποτέλεσμα να σταματάνε σταδιακά να ζητούν τροφή. Όταν λοιπόν πεθάνουν είναι ατάιστα, αφυδατωμένα αλλά ή ασιτία δεν είναι η αιτία, είναι το αποτέλεσμα.

Επίσης το πρήξιμο μπορεί να είναι μεταθανάτιο και να μην οφείλεται σε παθογόνα. Δηλαδή είναι φυσικό αποτέλεσμα, τα βακτήρια που ζουν αρμονικά στο σώμα αρχίζουν και τρέφονται από αυτό και το σώμα σιγά σιγά τουμπανιάζει στην ευαίσθητη περιοχή της κοιλιάς. Αυτό συμβαίνει περίπου μια μέρα μετά το θάνατο και παίζουν ρόλο οι συνθήκες

Αμφιβόλου ποιότητας τροφή, χύμα, μπορεί να κουβαλάει οτιδήποτε. Ένας κάτοχος πολλών πουλιών αξίζει πραγματικά να αγοράσει ένα επώνυμο σφραγισμένο μείγμα, 15-20 κιλά. Το ίδιο ισχύσει και για την αυγοτροφή... Οι επιλογές είναι πολλές. Χύμα αγοράζουμε μόνο μεμονωμένους σπόρους που δεν μπορούμε να τους βρούμε σε συσκευασία ή η συσκευασία είναι πολύ ακριβή λόγω ποσότητας.

Όπως και να έχει θα πρέπει να πάρεις δραστικά μέτρα:
Απολύμανση του χώρου, αξεσουάρ και γεννητόρων.
Αποπαρασίτωση γεννητόρων.
Αλλαγή τροφής/αυγοτροφής. και ενίσχυση του ανοσοποιητικού με τροφές και συμπληρώματα.
 
Όπως και να έχει θα πρέπει να πάρεις δραστικά μέτρα:
Απολύμανση του χώρου, αξεσουάρ και γεννητόρων.
Αποπαρασίτωση γεννητόρων.
Αλλαγή τροφής/αυγοτροφής. και ενίσχυση του ανοσοποιητικού με τροφές και συμπληρώματα.
Και να προσθέσω πως απ τη στιγμη που υπαρχει ποσοστο θνησιμοτητας στους νεοσσους 100% να μην προχωρησει σε αλλη αναπαραγωγη αν δε βρει το αιτιο.
 
Γεια χαρα...
Νομιζω πως το προβλημα ηταν η προηγουμενη "αυγοτροφη"...
Μαλλον δεν ηταν αυγοτροφη... Παρα κιτρινη βιταμινη.
Χρησιμοποιω την ιδια τροφη, αγορασα αλλη αυγοτροφη, και ταιζω με αυγο..
Την αυγοτροφη δεν την ακουμπανε, παλι χυμα ητανε δεν βρηκα συκευασμενη.
Εχω 6 θυληκα στην δευτερη φαση...
Οτι βγαλουνε και τωρα μετα θα γυρισουνε στην κλουβα...
 
Oπτικά δείχνει “megabacteria” άλλως “avian gastric yeast” . Η νεότερη ονομασία της MACRORHABDOSIS. Πρόκειται μάλλον για μύκητα παρά για βακτήριο. Τα πουλιά έχουν πράγματι μια εικόνα ασιτίας που προέρχεται όπως είπε ο YannisK απο την δράση της ασθένειας. Δεν υπάρχει πρόβλημα μόνον στην "αυγοτροφή" ! Πρέπει να αλλάξουν πολλά στο περιβάλλον διαβίωσης των πουλιών (κλουβιά-κλούβες κλπ. ) . Ιδιαίτερα η καθαριότητα, η απολύμανση, η καθαρή τροφή και ιδιαίτερα το νερό, αλλά και η προσφορά μιας μαλακιάς τροφής απόλυτα εύπεπτης και υγιεινής ( θα έλεγα μόνον καλοβρασμένο αυγό)
 
Back
Top