Αναπαραγωγή Νεοσσοί τιμπράντο κλάσικο 2016

Όμορφα!
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Τα κατάφερες πολύ καλά. Είναι πραγματικά πανέμορφα.
Ποιος ο συνδυασμός γονέων; Πράσινο, χωρίς ίχνος κίτρινου και λευκό;

το μπροστα προερχεται απο πρασινο αρσενικο με ασπρομαυρη ουρα και λιγο κιτρινη ουρα και παρομοιο θηλυκο(προφανως καποιο κουβαλουσε το λευκο στα γονιδια απο προγονους), το σκουφατο απο παρδαλο αρσενικο και ομοια μπλου σκουφατη μανα και αυτο στο βαθος απο αρσενικο παρομοιο με το 1ο που ανεφερα και ασπρογκρι μανα
 
Λευτέρη, θα κατεβάσεις κάποιο απο αυτά σε διαγωνισμό;
Πιο παλιά είχα διαβάσει οτι οι ειδικοί στα Τιμπραντο θεωρουν οτι τα πιο κλασσικά χρωματα δλδ, τα πράσινο καφέ κελαηδούν πιο κοντά στα πρότυπα της ράτσας ή τελος πάντων πιο καλά. Ποια ειναι η εκτίμηση σου για αυτο;
 
Λευτέρη, θα κατεβάσεις κάποιο απο αυτά σε διαγωνισμό;
Πιο παλιά είχα διαβάσει οτι οι ειδικοί στα Τιμπραντο θεωρουν οτι τα πιο κλασσικά χρωματα δλδ, τα πράσινο καφέ κελαηδούν πιο κοντά στα πρότυπα της ράτσας ή τελος πάντων πιο καλά. Ποια ειναι η εκτίμηση σου για αυτο;

Δεν εχω εμπειρια, μια πορεια στο χωρο αρκετων ετων δηλαδη, ωστε να εχω προσωπικη εκτιμηση για αυτο. Περσυ που ηταν η 1η μου επισημη χρονια στη ρατσα και που κατεβηκα σε διαγωνισμους, δεν εβγαλα καποιο αρσενικο τετοιου χρωματος.Αν μου αρεσουν και βγουν καλοι τραγουδιστες φετος, προφανως και θα τα κατεβασω σε διαγωνισμο.

Γενικα παντως οι αποψεις διιστανται και στο θεμα αυτο, αλλοι λενε οτι το χρωμα δεν παιζει ρολο στην ποιοτητα κελαηδηματος, αλλοι λενε αυτο που ειπες - οτι τα κλασικα χρωματα(πρασινα, παρδαλα, κιτρινα) ειναι ποιοτικοτερα και οτι για να βγαλεις καλα μπλου-λευκα πρεπει να δουλεψεις αρκετα στα χρωματα αυτα - επιλεγμενα ζευγαρωματα κλπ. Οποτε σε αντιστοιχια με τα παραπανω, υπαρχουν καποιοι που αποφευγουν ή δεν εχουν καθολου στην εκτροφη τους τα χρωματα αυτα, σε αλλους καλυπτουν μικρο μερος της εκτροφης, ισως υπαρχουν και μερικοι που τα χουν σε μεγαλη εκταση. Εχουν υπαρξει παντως λευκα, γκρι, ασπρογκρι που εχουν κατακτησει βραβεια και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο, υπαρχουν και σχετικα βιντεο στο youtube.
 
Να τα χαίρεσαι Λευτέρη μου! Είναι πολύ όμορφα αλλά εγώ λευκογκρί τα βλέπω! (χωρίς παρεξήγηση έτσι; 😛 )
 
...
Ποιος ο συνδυασμός γονέων; Πράσινο, χωρίς ίχνος κίτρινου και λευκό;
Τι ακριβώς ρωτάς εδώ Γιάννη ;
Αν υποψιαστώ οτι μιλάς για κάποιο πράσινο χωρίς ίχνος κίτρινου θα κάνω, σπαγκάτο 😛
 
Να τα χαίρεσαι Λευτέρη μου! Είναι πολύ όμορφα αλλά εγώ λευκογκρί τα βλέπω! (χωρίς παρεξήγηση έτσι; 😛 )

ναι δεν ειναι 100% γκρι.. Τα μπροστα εχουν λευκα φτερα στις ουρες και το πισω και σε αλλα σημεια λευκο. Για σενα θα τα ονομασω blue-white power😛
 
ναι δεν ειναι 100% γκρι.. Τα μπροστα εχουν λευκα φτερα στις ουρες και το πισω και σε αλλα σημεια λευκο. Για σενα θα τα ονομασω blue-white power😛
Ενα πουλάκι που είναι blue έχει απαραίτητα λευκό λιπόχρωμα.Αλλιώς δεν θα ηταν blue .
To blue power είναι αρκετό.😛
 
να τα μαθει η Αλικη αυτα, αμεσως να μας την πει😛
Μαθαίνω μαθαίνω! Κρατάω και σημειώσεις γιατί κάποιος που το παίζει γνώστης και διαβασμένος περί γεννετικής και χρωμάτων καραδοκεί να μου την πει! 😎
 
Τι ακριβώς ρωτάς εδώ Γιάννη ;
Αν υποψιαστώ οτι μιλάς για κάποιο πράσινο χωρίς ίχνος κίτρινου θα κάνω, σπαγκάτο 😛
Ενα πουλάκι που είναι blue έχει απαραίτητα λευκό λιπόχρωμα.Αλλιώς δεν θα ηταν blue .
To blue power είναι αρκετό.😛
Μάκη, φοβάμαι οτι εσυ θα πρεπει να ξεκινήσεις προπόνηση, διατάσεις κλπ, κι εγώ μάλλον διάβασμα. Είχα διαβάσει στο μακρινό παρελθόν, οτι για να βγει ενα πουλακι μπλε, οι γονείς θα πρεπει αντί για κίτρινο να έχουν λευκό, οποτε συμπέρανα οτι ο πράσινος γονέας δεν θα πρεπει να εχει καθόλου κίτρινο σαν εμφανές χρωμα ούτε σε ενα πούπουλο και θεώρησα οτι θα πρεπει να ειναι σκέτα πράσινος.
 
Μάκη, φοβάμαι οτι εσυ θα πρεπει να ξεκινήσεις προπόνηση, διατάσεις κλπ, κι εγώ μάλλον διάβασμα. Είχα διαβάσει στο μακρινό παρελθόν, οτι για να βγει ενα πουλακι μπλε, οι γονείς θα πρεπει αντί για κίτρινο να έχουν λευκό, οποτε συμπέρανα οτι ο πράσινος γονέας δεν θα πρεπει να εχει καθόλου κίτρινο σαν εμφανές χρωμα ούτε σε ενα πούπουλο και θεώρησα οτι θα πρεπει να ειναι σκέτα πράσινος.

😀 ναι - ναι είμαι έτοιμος για εντατική προπόνηση.Θα την ρίξω την κοιλιά βρε.
Εχω βρεί κάτι σουβλάκια εναλλακτικής, που σε ένα μήνα θα είμαι φιγουρίνι. Θα δείς!

Για να το ξεμπερδέψουμε λοιπόν.
ΠΡΑΣΙΝΟ λέμε ένα πουλάκι με ΜΑΥΡΗ ευμελανίνη και ΚΙΤΡΙΝΟ λιπόχρωμα.
ΜΠΛΟΥ λέμε κάποιο με ΜΑΥΡΗ ευμελανίνη και ΛΕΥΚΟ λιπόχρωμα.
ΣΙΝΑΜΜΟΝ κάποιο ΚΑΦΕ -ΚΙΤΡΙΝΟ και ΦΑΟΥΝ κάποιο ΚΑΦΕ-ΛΕΥΚΟ.
Ενας γονιός λοιπόν σαν αυτόν που περιγράφεις παραπάνω λέγεται ΜΠΛΟΥ , δεν μπορεί να είναι ή να λέγεται ΠΡΑΣΙΝΟ.
Αρα πολύ καλά είχες διαβάσει. Μάλιστα θα έλεγα οτι αρκεί ΕΝΑΣ απο τους γονείς να είναι ΜΠΛΟΥ, διότι το λευκό "χρώμα" στα Τιμπράντο έχει περάσει μέσω υβριδισμού απο τα καναρίνια χρώματος και πρόκειται για το ΛΕΥΚΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ. :)
 
Δλδ δύο γεννήτορες εκ των οποίων ο ενας πράσινος έστω και με κίτρινες περιοχές με τι ταίρι θα πρεπει να ζευγαρώσει για να δώσει μπλε απογόνους;
  • Με Μπλου, το είπες
  • Με λευκό, μάλλον ειναι προφανές
  • Άλλο; Ίσως έναν ακόμα πράσινο, αρκεί και οι δυο να ειναι φορείς λευκού δλδ να έχουν τουλάχιστον ενα λευκό πούπουλο ή φτερό;
 
Δλδ δύο γεννήτορες εκ των οποίων ο ενας πράσινος έστω και με κίτρινες περιοχές με τι ταίρι θα πρεπει να ζευγαρώσει για να δώσει μπλε απογόνους;
  • Με Μπλου, το είπες
  • Με λευκό, μάλλον ειναι προφανές
  • Άλλο; Ίσως έναν ακόμα πράσινο, αρκεί και οι δυο να ειναι φορείς λευκού δλδ να έχουν τουλάχιστον ενα λευκό πούπουλο ή φτερό;
Τα δυό πρώτα ισχύουν. Το τρίτο δεν στέκει σαν πιθανότητα, διότι δεν μπορεί να υπάρξει ΠΡΑΣΙΝΟ (δηλαδή πουλάκι με κίτρινο λιπόχρωμα) που να είναι φορέας ΛΕΥΚΟΥ . Το ΛΕΥΚΟ ασκεί πάντα την κυριαρχία του επι του κίτρινου.
Υ. Γ Για πλήρη ενημέρωση, όσον αφορά το χρώμα, θα βάλω ένα πίνακα ζευγαρωμάτων των ΤΙΜΠΡΑΝΤΟΣ . Υπάρχει πρόσκληση για καφέ Σάββατο πρωί, στο εκτροφείο. ΤΗΛ επικοινωνίας 6972 390839
 
Να τα χαίρεσαι να τα χαίρεσαι.
Πολύ όμορφα όλα τους.. Αλλά στην δεύτερη φωτογραφία αυτό το κιτρινομαυρούλι είναι όλα τα λεφτααα!👍
 
Back
Top