Αναπαραγωγή Νεοσσοί τιμπράντο κλάσικο 2016

Να τα χαίρεσαι να τα χαίρεσαι.
Πολύ όμορφα όλα τους.. Αλλά στην δεύτερη φωτογραφία αυτό το κιτρινομαυρούλι είναι όλα τα λεφτααα!👍
το εδωσα προχτες σε φιλο απ το συλλογο μου.. Βγηκαν και τα 2 θηλυκα με το λευκο αδερφακι στην ιδια φωτο, οποτε εγω κρατησα το λευκο και την ασπροκαφε μανα τους 😉
 
''Ωραιο δειχνει αυτο το δωματιο για κλουβα πτησης, γλιτωσα και απο τα υπολοιπα χαζα που με βλεπανε λευκη και ομορφη και με μαδουσαν!"





Καλέ τι όμορφη πριγκίπισσα είναι αυτή; Αν θέλετε γαμπρούς εδώ είμαστε! Ή και να μας τη δώσετε, τηνε παίρνουμε τηνε παίρνουμε! 🙄
 
Καλέ τι όμορφη πριγκίπισσα είναι αυτή; Αν θέλετε γαμπρούς εδώ είμαστε! Ή και να μας τη δώσετε, τηνε παίρνουμε τηνε παίρνουμε! 🙄
😀 την καβατζωσε απο τώρα! :D
 
Καλέ τι όμορφη πριγκίπισσα είναι αυτή; Αν θέλετε γαμπρούς εδώ είμαστε! Ή και να μας τη δώσετε, τηνε παίρνουμε τηνε παίρνουμε! 🙄
ξεχασα να γραψω πριν τις φωτο.. Αφιερωμενες στην Αλικη.. Αλλα τα υπολοιπα ονειρα της Αλικης δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν γιατι δεχομαστε μονο γαμπρους καθαροαιμους της ρατσας μας δηλαδη τιμπραντο.. Οποτε θα μεινει εδω.. Βεβαια εσυ τωρα θα μου πεις κανενα προβλημα την παιρνουμε μαζι με 1 γαμπρο😛
 
ξεχασα να γραψω πριν τις φωτο.. Αφιερωμενες στην Αλικη..
Ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση! :D

αλλα τα υπολοιπα ονειρα της Αλικης δεν μπορουν να πραγματοποιηθουν γιατι δεχομαστε μονο γαμπρους καθαροαιμους της ρατσας μας δηλαδη τιμπραντο.. Οποτε θα μεινει εδω..
Εδώ βέβαια θα τα χαλάσουμε.. Κρίμα και είχα σκοπό να της δώσω όμορφο γαμπρό! Εσείς χάσατε γιατί μπορεί να μην είμαστε ρατσάτοι, αλλά είμαστε και πολύ τραγουδιάρηδες! 😛

βεβαια εσυ τωρα θα μου πεις κανενα προβλημα την παιρνουμε μαζι με 1 γαμπρο😛
Τι τι τι γαμπρό; Και αυτός λευκός; 😛
 
(απαντηση απο την ιδια τη Σουλτανιτσα-το ονομα της, αδυναμια της αδερφης μου και συνονοματη της μητερας μου)

πρωτον και η ρατσα μας εχει πανεμορφους γαμπρους, τοσα χρωματα-τοσοι συνδυασμοι, δευτερον αν δεν ειμαστε τραγουδιαρηδες εμεις τα τιμπραντο τοτε ποιος ειναι, για τη φωνη μας αλλωστε φημιζομαστε🙄;)

δεν ξερω τι γαμπρο θα μου ταιριαξει, εδω δεν υπαρχει αλλος λευκος, ισως πρασινος, παρδαλος, γκρι-ασπρογκρι απο δω ή απο αλλου.. Δεν πρεπει να χω καμια συγγενικη σχεση μαζι του παντως, καθως προερχομαι ηδη απο αιμομιξια θειας με ανηψιο, μη με ρωτησεις γιατι... Ες του αφεντικου μου😡 ασε με τωρα πηγε αργα παω για υπνο!meh
 
δεν ξερω τι γαμπρο θα μου ταιριαξει, εδω δεν υπαρχει αλλος λευκος, ισως πρασινος, παρδαλος, γκρι-ασπρογκρι απο δω ή απο αλλου..
Κρίμα τέτοιο χρώμα Σουλτανίτσα μου να χαλαλιστεί με γκρί, πράσιο ή παρδαλό γαμπρό. Από εμάς το προξενιό ισχύει... Ξαναδες τα παλικάρια μου και αν ερωτευτείς κάποιον στείλε πμ! 😀 😛
 
@alicedros ακόμα δεν βρήκες θηλυκό λευκό κυρίαρχο που ήθελες πέρυσι; Εγω για φετος ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο και βρήκα τετοιο πουλί απο το ίδιο το χωριό μου(και δωράκι μαλιστα:D) που έχει 1000 κατοίκους... Ολόκληρη Αθήνα αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις 😉
 
@alicedros ακόμα δεν βρήκες θηλυκό λευκό κυρίαρχο που ήθελες πέρυσι; Εγω για φετος ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο και βρήκα τετοιο πουλί απο το ίδιο το χωριό μου(και δωράκι μαλιστα:D) που έχει 1000 κατοίκους... Ολόκληρη Αθήνα αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις 😉
Θα ψαχτώ, αλλά πρέπει και να δώσω, γιατί αλλιώς θα μείνω άστεγη και αποκληρωμένη! 😀 πάντως πιο εύκολα βρίσκεις κόκκινο μωσαικό από λευκό κυρίαρχο εδώ εις τας Αθήνας! 😛
 
Απο φωνούλες πως πάνε τα νέα σου πουλιά @lefteris13;
Θεωρητικά θα πρέπει να έχουν ξεκινήσει να τραγουδούν τα αρσενικα μια και τελειώνει η πτερόρροιά τους.
Έχεις ξεχωρισει κάποια για την καλλιφωνία τους;
πάντως πιο εύκολα βρίσκεις κόκκινο μωσαικό από λευκό κυρίαρχο εδώ εις τας Αθήνας! 😛
Μάλλον σε λάθος τόπο ψάχνεις.
Κυρίαρχα λευκά έχει ακόμη και στα "περίπτερα"!
 
Απο φωνούλες πως πάνε τα νέα σου πουλιά @lefteris13;
Θεωρητικά θα πρέπει να έχουν ξεκινήσει να τραγουδούν τα αρσενικα μια και τελειώνει η πτερόρροιά τους.
Έχεις ξεχωρισει κάποια για την καλλιφωνία τους;

ναι καποια ειναι σχετικα προχωρημενα και στα τελειωματα της πτερορροιας, αλλα γενικα δεν εχω πολλα αρσενικα και οι ηλικιες ποικιλουν απο περιπου 6-6,5 μηνων εως σχεδον 3 μηνων.. Καλα στοιχεια διακρινω αλλα πιο σιγουρα συμπερασματα θα υπαρχουν αφου μπουν σε ατομικα κλουβια σε 10-15 μερες τουλαχιστον για τα πιο προχωρημενα.
 
Back
Top