Αναπαραγωγή Νεοσσούς με μικρο το πάνω ράμφος

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα ειδα πιο προσεκτικα τους 3ης νεοσσους, 8 ημερων ολοι.
στη πρωτη γεννα το ζευγαρι μου εδωσε 5 υγειεστατα πουλακια.
τωρα εχουμε προβλημα με τον μικρο και το ραμφος του.
το επανω ειναι πολυ μικρο, δεν ξερω πως εγινε αυτο.

111Gv7dA.webp 222Gv7dA.webp 333q4Eg.webp 444PtGnA.webp
 
Μια πολύ δύσκολη περίπτωση δυσπλασίας...
Δεν είναι μόνο το πάρω τμήμα του ράμφους μικρό αλλά νομίζω πως και το κάτω είναι λίγο μεγαλύτερο από το κανονικό.
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...
Ένα βιταμινούχο συμπλήρωμα για μερικές μέρες και μια πλήρη και ισορροπημένη διατροφή ίσως βοηθήσουν μεγαλώνοντας το πουλί να καλυφθούν όλες αυτές οι "αποκλίσεις" από το φυσιολογικό.
Αν το ράμφος δεν επανέλθει και δεν αποκτήσει τουλάχιστο πρακτικό σχήμα ώστε να μπορεί να σπάζει μόνο του τους σπόρους και να τρέφεται... Τότε μετά την ενηλικίωση θα "χαθεί" από ασιτία.
Πριν όμως από αυτό το στάδιο κι αφού φτάσει σε ηλικία 30 ημερών, ανατροφοδότησε το θέμα ώστε να δούμε και να επανεκτιμήσουμε τη νέα κατάσταση του πτηνού.
 
Πριν όμως από αυτό το στάδιο κι αφού φτάσει σε ηλικία 30 ημερών, ανατροφοδότησε το θέμα ώστε να δούμε και να επανεκτιμήσουμε τη νέα κατάσταση του πτηνού.
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία και ειδικά αν είχε βιώσιμη κατάληξη, ας γράψει την εμπειρία του πριν την ανεξαρτητοποίηση των πουλιών, γιατί μετά το μέλλον είναι δύσκολο.

Παρεμπιπτόντως, κάποτε παρακολουθούσα ένα βίντεο από κάποια προηγμένη χώρα (μη μερακλήδων) που γινόταν ένα χειρουργείο προσθετικής συνθετικού ράμφους σε αντίστοιχη περίπτωση, που έμοιαζε πολύ με τα τεχνητά νύχια που εφαρμόζουν οι γυναίκες για αισθητικούς λόγους. Υποθέτω ότι δυστυχώς στη χώρα μας δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, οπότε ας ελπίσουμε ότι μπορούμε να βρούμε κάποια λύση που έτυχε να ανακαλύψει κάποιος με παρόμοια εμπειρία.
 
Να σας πω, ότι αν η κατάσταση δεν είναι βιώσιμη μετά τον απογαλακτισμό, ο ίδιος σίγουρα θα επικοινωνούσα με κάποια που ασχολείται με τεχνητά νύχια να δω, αν και κατά πόσο θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε. Το γράφω αυτό, διότι θα την έψαχνα από τώρα...
 
Κοίτα προσεκτικά αν υπάρχει κύστη εσωτερικά στο στόμα του, ή κάτι σαν βλέννα κίτρινη ή άσπρη αν ναι είναι από μόλυνση και θέλει αντιβιοτικά, γιατί βάζεις και σε κίνδυνο και τα υπόλοιπα, δεν είναι παραμόρφωση ράμφους αλλά όχι ανάπτυξη. Κάτι τέτοιο έχω αντιμετωπίσει και γω, για συναισθηματικούς λόγους δεν απομακρυνα τον αρωστο νεοσσό από τη φωλιά (είχα διαπιστώσει ότι υπάρχει κύστη) με αποτέλεσμα να χάσω όλους τους νεοσσούς 12 ημερών και το ζευγάρι
 
Κοίτα προσεκτικά αν υπάρχει κύστη εσωτερικά στο στόμα του, ή κάτι σαν βλέννα κίτρινη ή άσπρη αν ναι είναι από μόλυνση και θέλει αντιβιοτικά, γιατί βάζεις και σε κίνδυνο και τα υπόλοιπα, δεν είναι παραμόρφωση ράμφους αλλά όχι ανάπτυξη. Κάτι τέτοιο έχω αντιμετωπίσει και γω, για συναισθηματικούς λόγους δεν απομακρυνα τον αρωστο νεοσσό από τη φωλιά (είχα διαπιστώσει ότι υπάρχει κύστη) με αποτέλεσμα να χάσω όλους τους νεοσσούς 12 ημερών και το ζευγάρι
Σταμάτη, τριχομονάδες ήταν;
 
Σταμάτη, τριχομονάδες ήταν;
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά, ήταν κίτρινη κύστη μέσα στο στόμα, το ανάκαλυψα όχι πολύ γρήγορα (είχα μείνει στην εικόνα του μικρού ράμφους) και για να είμαι ποιό ειλικρινείς δεν θα το έβλεπα αν δεν είχα επικοινωνισει με πολύ έμπειρο εκτροφέα ξεκίνησα τετρακικληνη αλλά ήταν αργά πλέον
 
Κοίτα προσεκτικά αν υπάρχει κύστη εσωτερικά στο στόμα του, ή κάτι σαν βλέννα κίτρινη ή άσπρη αν ναι είναι από μόλυνση και θέλει αντιβιοτικά, γιατί βάζεις και σε κίνδυνο και τα υπόλοιπα, δεν είναι παραμόρφωση ράμφους αλλά όχι ανάπτυξη. Κάτι τέτοιο έχω αντιμετωπίσει και γω, για συναισθηματικούς λόγους δεν απομακρυνα τον αρωστο νεοσσό από τη φωλιά (είχα διαπιστώσει ότι υπάρχει κύστη) με αποτέλεσμα να χάσω όλους τους νεοσσούς 12 ημερών και το ζευγάρι
θα το κοιταξω αυτο για να μην μολυνθουν και τα αλλα αν ειναι αυτη η αιτια.
 
θα το κοιταξω αυτο για να μην μολυνθουν και τα αλλα αν ειναι αυτη η αιτια.
Αν είναι αυτή η αιτία, μιλάμε για λοιμογόνο παράγοντα (βακτήριο, μύκητα...) και εφόσον το πουλί ταΐζεται στο στόμα από τους γονείς, και οι γονείς ταΐζουν και τα άλλα, όλη η οικογένεια θα είναι ήδη σε λοίμωξη και θα πρέπει να δοθεί άμεσα το κατάλληλο φάρμακο.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...
Ένα βιταμινούχο συμπλήρωμα για μερικές μέρες και μια πλήρη και ισορροπημένη διατροφή ίσως βοηθήσουν μεγαλώνοντας το πουλί να καλυφθούν όλες αυτές οι "αποκλίσεις" από το φυσιολογικό.
το πρωτο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι να χτυπαω τους σπορους στο μπλεντερ οταν μεγαλωση.
βλεποντας και κανοντας στη συνεχεια

Αν είναι αυτή η αιτία, μιλάμε για λοιμογόνο παράγοντα (βακτήριο, μύκητα...) και εφόσον το πουλί ταΐζεται στο στόμα από τους γονείς, και οι γονείς ταΐζουν και τα άλλα, όλη η οικογένεια θα είναι ήδη σε λοίμωξη και θα πρέπει να δοθεί άμεσα το κατάλληλο φάρμακο.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
τετοια λεγε μου τωρα. ειπα να το δω αυριο αλλα παω.
νεοτερα σε λιγο
 
το πρωτο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι να χτυπαω τους σπορους στο μπλεντερ οταν μεγαλωση.
βλεποντας και κανοντας στη συνεχεια
και βέβαια μαλακές τροφές, αυγό λιανισμένο, αυγοτροφή, αποφλοιωμένη βρώμη, χόρτα, φρούτα, κινόα βρασμένη επί λεπτά + άλλα 5 στο βραστό νερό, ώστε να βγει το φύτρο της...
Το να χτυπάς στο μπλέντερ, δεν θα σου δώσει ιδιαίτερο πλεονέκτημα, διότι θα τρίβονται και τα τσόφλια μαζί, τα οποία τα πουλιά τα πετούν. Το να τους σπάς με ένα μπουκάλι γυάλινο ίσως θα είναι καλύτερο.

τετοια λεγε μου τωρα. ειπα να το δω αυριο αλλα παω.
νεοτερα σε λιγο
Στο λεω για να σε προλάβω να μην "αποσύρεις" το μικρό θεωρώντας ότι έτσι θα λήξει και η κατάσταση.
 
λοιπον κυστη δεν βρικα αλλα προσεξα οτι ειναι πιο μικροσωμο απο τα αδελφια του παροτη βγηκαν ολα την ιδια ημερα. επισης δεν μπορη να ανοιξη το στομα καλα οπος τα αλλα οταν ζηταν τροφη και το λιγο που το ανοιγοκλεινη κανη εναν θορυβο σαν πιαλτσ πιατσ σαν στραβοκαταπιμα
 
ειχε το ιδιο θεμα
Σπύρο, νομίζω ότι στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα είναι πιο έντονο. Ας περιμένουμε όμως να δούμε πρώτα πόσο θα εξελιχθεί και που θα σταθεροποιηθεί.
 
Βγήκα στο μπαλκόνι να πιο καφέ. Παρακολουθώ την καναρα να τσιμπολογαει σπόρους στη συνέχεια πάει ταΐζει τα μικρα και κουρνιαζει από πάνω τους.
Τότε σκέφτομαι ότι είδα δύο κεφάλια αντι για τρεια που έπρεπε να σηκωθούν. Ο νεοσσούς βρίσκεται στον πάτο της ζευγαρωστρας και βαριανασενει, πρέπει να τον πέταξε από την φωλιά. Τον πίτα σε χαρτοπετσετα, προσπαθω να τον ταΐσω άλλα δεν αντιδράει καθόλου.
 
Αν θές να του κάνεις αναγκαστική σίτιση πρέπει να πιέσεις ελαφρά το σημείο ένωσης των γνάθων στο πλάι. Έτσι θα ανοίξει στραβά το στόμα σαν ψαλίδι.
Όλα αυτά με την άκρη μιας σύριγγας εντός της οποίας έχεις κρέμα νεοσσών ή πολτοποιημένο κρόκο και λίγο ασπράδι σε νερό,ένα σώμα. Θερμοκρασία 39 με 40 βαθμούς.

Αν και αφού έχασε την θέλησή του και δεν ζητάει, επειδή είναι πολύ μικρό, δύσκολα θα επανέλθει.
Και φυσιολογική να ήταν η κατάστασή του.
 
Ο νεοσσούς βρίσκεται στον πάτο της ζευγαρωστρας και βαριανασενει, πρέπει να τον πέταξε από την φωλιά. Τον πίτα σε χαρτοπετσετα, προσπαθω να τον ταΐσω άλλα δεν αντιδράει καθόλου.
Πολύ πιθανόν να τον χάσεις...
Η φύση είναι πολύ αυστηρή με τις επιλογές της...
Σε καμία περίπτωση δυσπλασίες δεν επιβιώνουν έξω...
Κι αν το καλοεξετάσουμε και το καλοσκεφτούμε... η φύση αυτοπροστατεύει τα είδη της...
Ίσως έτσι πρέπει να επιτρέψουμε να κάνει κι εδώ...
 
Δεν μπορούσα να το ταισο με τίποτα ήταν σαν λιποθυμΟ. Το ξαναβαλα στη φωλιά και απλά κατρακύλησε. είχε σχεδόν το μισό μέγεθος από τα αδέλφια από προχθές παρατηρεισα ότι δεν είχε ανοίξει τα μάτια του παρότι γεννήθηκαν την ίδια μέρα.
Τώρα που γύρισα δύο ώρες σχεδόν το ξαναβρεικα στο πάτο του κλουβιού και δεν το βλέπω καθόλου καλά ανασενη δεν ανασενη
 
Back
Top