Αναπαραγωγή Νεοσσός cockatiel πέθανε μετά την εκκόλαψη, τα άλλα δύο μεγαλώνουν κανονικά

Τώρα αρχίζουν τις προσπάθειες. Κάποια στιγμή θα τα καταφέρουν γι' αυτό καλύτερα μην το ρισκάρεις σε ανοιχτούς χώρους.
Έξω σε ελεγχόμενο εσωτερικό χώρο να το αφήνεις αλλά όχι όλη την ημέρα, γιατί ακόμα το ταίζουν οι γονείς του και γιατί κοιμάται αρκετές ώρες άρα θα το κουράζεις. Να το βγάζεις για λίγη ώρα και όταν το βλέπεις ταισμένο. Πάντα το βράδυ μέσα.
Μην ξανοίγεσαι :)
 
εκτος απο το βραδυ να το αφηνω εξω απο την φωλια του αν βγαινει; Ποσες ωρες-λεπτα να το βγαζω και να ασχολουμαι μαζι του; στην ακρη του κεφαλιου του το μαγαλυτερο εχει κατι σαν βαθουλωμα... Βασικα εκει δεν εχει βγαλει τριχωμα και φενεταιι σαν βαθουλωμα... ειναι κατι το ανησυχητικο; 😳
 
Έξω από την φωλιά άστο αφού κάθεται στις πατήθρες. Για λίγο να το βγάζεις προς το παρόν, κανένα 20 λεπτο την φορά. Δεν έχει ολοκληρώσει ακόμα το πτέρωμα, μερικά κοκατιλάκια είναι και λίγο φαλακρούτσικα επίσης.
 
οκ, ευχαριστω! τοσο πρπ το βγαζω 20 - 30 λεπτα! Οταν λες την φορα εννοεις την μερα; χααχααχ και στο μικρο μου κοκατιλακια, ενω εχει ολο του το τριχωμα του λειπει λιγο απο το κεφαλακι του! Επεισης το μεγαλυτερο ειναι πιο χοντρο και απο τον πατερα του 😱
 
Να τα βγάζεις 2-3 φορές την ημέρα, να τα χαίδευεις να σε συνηθίσουν. Αυτό το νόημα έχει. Πρόσεχε τα παράθυρα, κρίμα είναι να χάσεις είτε κάποιον από τους γονείς που είναι τελικά επιτυχημένο ζευγάρι είτε από τα μωρά. Άντε να σου ζήσουν 🙂
 
εχω κι αλλη ερωτηση! το μεγαλυτερο κοκατιλακι προσπαθει να φαει απο το φαγητο των γονιων του... ειναι φυσιολογικο; βεβαια το ταιζουν και οι γονεις!
 
Βέβαια κάποια στιγμή θα ξεκινήσουν να τρώνε μόνα τους, απόλυτα φυσιολογικό.
 
σημερα... Ειχα παρει τα κοκατιλακια και τα πηγα μεσα για να περασω λιγο την ωρα μου μαζι τους και ξαφνικά... Το μεγαλυτερο πεταξε και επεσε πανω στο τζαμι για την ακριβεια πηγε να στεριειωθει απο αυτο! Δεν τα καταφερε και επεσε πισω απο τον καναπε και νομιζα οτι πεθανε ☹ αλλα τελικα πηγα δω τι εγινε και ηταν μια χαρα :D ...

ενα ευχαριστο νεο ειναι οτι την παρασκευη ειχαβαλει μουσικη και τα κοκατιλακια ( κυριως το μεγαλυτερο ) χορευαν 😛😎 επισης τους αρεσουν πολυ τα παιχνδια που εχω για τους γονεις του και τα κομποσκινια μου 😛
 
Βασίλη θα σε μαλώσω :) δεν διαβάζεις...
Όλα τα άρθρα γράφουν να είναι τραβηγμένες οι κουρτίνες όταν βγάζουμε τα πουλιά στα δωμάτια, ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Είδε τον ουρανό σφοντύλι το πουλάκι, πάλι καλά που δεν τραυματίστηκε σοβαρά.
πρόσεχε έχεις κάνει τόση προσπάθεια και έχεις μια τόσο όμορφη οικογένεια πουλιών μην τα βάλεις σε δοκιμασία μόνος σου.
 
παρατησρησα οτι οι παπαγαλοι μου ( κοκατιλ ) κλεινουν τα ματια τους συχνα και δεν ειναι πολυ δραστηρια και οι γονεις και τα μικρα! τι να κανω;
 
Μήπως ζεσταίνονται; Από καθαριότητα πως πάμε; Υπάρχει περίπτωση να έπιασαν ψείρα;
 
απο καθαριοτητα μια χαρα! απο ζεστη δεν ξερω! ... Παρατηρησα κιολλας οτι ξυνονται συχνα!
 
Ψάξε επειγόντως για ψείρα, δεν μπορεί στα μωρά θα φανεί εύκολα.
 
Διαπίστωσες πως υπάρχουν ψείρες; Αγόρασε σκόνη pinex , ρίξε στον πάτο της φωλιάς και στα πουλάκια προσέχοντας τα μάτια, τα ρουθούνια τους. Κοίτα να πάει η σκόνη στις μασχάλες τους. Διάβασε εδώ Βοηθεια! Ψειρες κατα την αναπαραγωγη! και πες μας αναλυτικά τι είδες.
 
τα εψαξα αλλα δεν ειδα οτι εχουν ψειρες και απο χτες το απογευμα εχουν σταματησει να ξυνονται
 
Καθαριότητα τότε και το βράδυ, δίπλωσε μια λευκή χαρτοπετσέτα ελαφρώς υγρή και σφίνωσέ την στα κάγκελα να κοιτάξεις το πρωί μόλις ξυπνήσεις αν έχει μαζέψει μαμούνια κοκκινωπά και πες μας.
 
πηρα pinex ! Να τους το βαλω ; Γτ μου ειπε ο αδερφος μου οτι ξυνοντουσαν και το πρωι ☹
 
Back
Top