Αναπαραγωγή Νεοσσός cockatiel πέθανε μετά την εκκόλαψη, τα άλλα δύο μεγαλώνουν κανονικά

Καθάρισε καλά το κλουβί, την φωλιά μπορείς να την καθαρίσεις; Ρίξε σκόνη σε κάθε εσοχή και στις πατήθρες και στην φωλιά και στα πουλιά όπως σου είπα παραπάνω. Στο άλλο θέμα σε ρώτησα για την τροφή, απάντησέ μου σε παρακαλώ εκεί.
 
ok ... Που λεει για την τροφη! Επισης διαβασα τις οδηγιες και λεει να ξαναριξω την 3η και την 7η μερα ειναι σωστο. Αυτο που λεει;
 
Ναι, ό,τι γράφουν οι οδηγίες, γιατί οι ψείρες γεννάνε αυγά και θα εκκολαφθούν κάποια στιγμή, γι' αυτό χρειάζεται επανάληψη.

Να μην πάει η σκόνη στην τροφή, να την έχεις βγάλει όταν βάζεις την σκόνη.
 
οκ αλλα... Το σαββατο φευγω για διακοπες! Οποτε δεν μπορω να βαλω την 7η μερα!
τους εβαλα παντου που μου ειπες και ειχα βγαλει και την τροφη ( χωρις να το ξερω! )
 
... καλησπερα!

οπως ειχα πει... Πηγα διακοπες για 10 μερες... και ειπα στην γιαγια μου και σε ενα φιλο μου να κανουν αυτα που εκανα εγω για τους παπαγαλους μου... και το εκαναν πολυ καλα! Ομως συναιβει ενα περιστατικο που με φοφησε πολυ... και νομιζω οτι ειναι λογικο αφου το 1 απο τα δυο μπατζι μου πεθανε ☹
γι αυτον τον λογο σκεφτομαι να παρω ενα μπατζι (αυτη την φορα ημερο ) για να εχει παρεα το αρσενικο!
επισης τωρα που γυρισα, ειδα οτι τα κοκατιλακια εχουν μεγαλωσει πολυ... ειναι 1.5 μηνων ! αλλα προσεξα οτι δεν ανεβαιναν στο χερι μου και με απεφευγαν... λογικα με φοβοντουσαν...

εχω μερικες ερωτησεις! :
1ον ) ειναι καλη ιδεα μου να παρω αλλο ενα μπατζι;
2ον ) ποτε να αλλαξω κλουβι στα κοκατιλακια;
3ον ) τα κοκατιλακια θα ξαναγινουν ημερα; Πιστευω οτι ειναι ακομα πολυ μικρα ακομα! :D
 
Εγώ μπορώ να σου απαντήσω μόνο στην πρώτη σου ερώτηση. Μην πάρεις ακόμα νέο πουλάκι, σιγουρέψου πρώτα ότι αυτό που έμεινε δεν κόλλησε κάτι και ότι είναι υγιέστατο και μετά πάρε σ αυτό ένα νέο φίλο για παρέα! Αλλά φυσικά να κρατήσεις καραντίνα. Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
οκ ... ευχαριστω! Πιστευω οτι το παπαγαλακι πεθανε απο ακαρεα! Εβλεπε κατι παρομοιο γυρω απο την μυτη αλλα νομιζα οτι δεν ηταν τιποτα! Ομως... μια μερα πηγε ο φιλος μου να τους αλλαξει νερο κτλ ... και ειδες το παπαγαλακι νεκρο στο πατο του κλουβιου και το καφαλακι του ηταν γεματο αιμματα ☹
 
Ναι συμφωνώ με την Αλίκη. Περίμενε μερικές ημέρες. Επίσης ίσως διάβασες σήμερα ένα άλλο θέμα, επειδή αυτό που έμεινε ίσως πάρει βαριά το πένθος του, κάνε μερικές αλλαγές στην διάταξη του κλουβιού του για να αποσυντονιστεί και να ξεχαστεί από τις προηγούμενες συνήθειές του.
Τα κοκατιλάκια μπορείς να τα βάλεις σε ξεχωριστό κλουβί όταν αρχίσουν να τρώνε εντελώς μόνα τους.
Ναι θα σε συνηθίσουν και πάλι. Λίγο πιο προσεκτικά να μην τα τρομάξεις στην αρχή.
 
Η ακαρεα.. Ναι μπορει να κολλησε.. Καλυτερα ανοιξε καινουριο θεμα, βαλε φωτογραφια του ραμφους, τα ματια και τα ποδια του παπαγαλου να δουμε πως ειναι.. Αν εχει κολλησει..

Κανε αυτο που σου ειπε η Μαρια γιατι αν ηταν ζευγαρι με το αλλο παπαγαλακι ισως το χασει και αυτο απο στεναχορια.
 
Back
Top