Ασθένειες Ξαφνικος θανατος ζευγαριου καρδερινων... Αιτια;

Έχεις άλλες καρδερίνες η μόνο αυτές;
Ποιά ήταν η βασική τους τροφή;
*Βασίλη, μην ψάχνεις αιτίες στα ''πράσινα'' . Αυτά λύνουν προβλήματα, δε δημιουργούν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Του το έλυσαν μια και καλή, με ένα σπάρο δυο καρδερίνες
 
Του το έλυσαν μια και καλή, με ένα σπάρο δυο καρδερίνες
δλδ δεν ειχες πλυνει κατι απο το κλουβι; Ουτε ειχες αποσμητικο χωρου; λογικα ειναι τα πρασινα εχω 3ανακουσει αναλογο περιστατικο στο παρελ8ον
 
Αυτές οι κάμπιες που έχουν καμιά φορά τα μπρόκολα μπορούν να βλάψουν τα πουλιά αν τις φάνε;
 
Του το έλυσαν μια και καλή, με ένα σπάρο δυο καρδερίνες
Θα μπορούσες να ισχυριστείς κάτι τέτοιο, αν δεν έτρωγαν τα άλλα πουλιά κι αν το μπρόκολο δεν το'βρισκε άθικτο.. Μην γίνεστε εμπαθείς και καταλαβαίνετε μόνο ότι θέλετε..pls !

Αυτές οι κάμπιες που έχουν καμιά φορά τα μπρόκολα μπορούν να βλάψουν τα πουλιά αν τις φάνε;
Όχι Μαρία.. Έχουν δηλητηριαστεί από το μείγμα σπόρων.
 
o ανθρωπος πιο πανω Μιχαλη γραφει δυο φορες οτι ηταν αθικτο το μπροκολο. (εγω ειπα αντε να ειχαν δοκιμασει λιγο). Να εμπιστευτουμε οτι γραφει;
 
Αυτές οι κάμπιες που έχουν καμιά φορά τα μπρόκολα μπορούν να βλάψουν τα πουλιά αν τις φάνε;
πολλα μπορει να ειναι στα πρασινα που μπορει να βλαψουν τα πουλια μας πλ αφιδες, αυγα απο σαλιγκαρια που μεταφερουν το βακτηριο της σαλμονελα καποιο μιρκο σκουλικακι που τα περισσοτερα αυτην την εποχη ειναι ξενιστες...
 
Όχι Δημήτρη.. Πρέπει να δαιμονοποιήσουμε τα ''πράσινα'', επειδή έχουμε κόλλημα.Ας ήταν άθικτο. Αυτό φταίει!

πολλα μπορει να ειναι στα πρασινα που μπορει να βλαψουν τα πουλια μας πλ αφιδες, αυγα απο σαλιγκαρια που μεταφερουν σαλμονελα καποιο μιρκο σκλουλικακι που τα περισσοτερα αυτην την εποχη ειναι ξενιστες ασθενειων!
Παιδιά, μην γράφετε ότι σας έρθει.. Οι αφίδες είναι τροφή για τις καρδερίνες. Τα σκουλήκια (αν το υποθέσουμε) τα τρώνε... Και οι δύο καρδερίνες, ενώ δεν έφαγαν μπρόκολο, έφαγαν σκουλήκια από αυτό που μάλιστα περιείχαν σαλμονέλα και πέθαναν αμέσως.. Σας παρακαλώ σοβαρευτείτε!
 
Παιδιά, μην γράφετε ότι σας έρθει.. Οι αφίδες είναι τροφή για τις καρδερίνες. Τα σκουλήκια (αν το υποθέσουμε) τα τρώνε... Και οι δύο καρδερίνες, ενώ δεν έφαγαν μπρόκολο, έφαγαν σκουλήκια από αυτό που μάλιστα περιείχαν σαλμονέλα και πέθαναν αμέσως.. Σας παρακαλώ σοβαρευτείτε!
φιλε νικο γεωπονος ειμαι δν γραφω οτι μου ερ8ει ουτε μιλησα για την συγκεκριμενη περιπτωση εαν το ψαξεις λιγο σε επιστημονικα βιβλια θα βρεις την σοβαροτητα του θεματος..
 
Και γιατί να ήταν οι σπόροι, τις προηγούμενες μέρες έτρωγαν άλλους;
 
Το ξέρω ότι είσαι γεωπόνος. Γι αυτό δεν θα έπρεπε να γράφεις ανακρίβειες.
Μιχάλη, η δηλητηρίαση προήλθε από τους σπόρους. Από μύκητες η κάποια άλλη αιτία. Αλλά από τους σπόρους. Από το βασικό μείγμα έτρωγαν και τα δύο πουλιά. Το μπρόκολο (ακόμα κι αν το έτρωγαν)και είχε φυτοφάρμακα, θα έδινε συμπτώματα και στα άλλα πουλιά.
 
καλα οκ , δεν θελω να χαλασω το ποστ του παιδιου.. Απλα σκεψου οτι μια μικρη αφιδα μπορει να καταστρεψει ολοκληρες καλλιεργειες οπως και να προκαλεσει εντερικα προβληματα εαν βρε8ει στο σιτηρεσιο μιας αγελαδας
 
"Κοπανιόμαστε" όλοι απόντος του ενδιαφερομένου. Αν δεν είναι παρών να δίνει διευκρινίσεις σε λεπτομέρειες, τι να λέμε;

απλα σκεψου οτι μια μικρη αφιδα μπορει να καταστρεψει ολοκληρες καλλιεργειες οπως και να προκαλεσει εντερικα προβληματα εαν βρε8ει στο σιτηρεσιο μιας αγελαδας
Γιατί κι εμείς αν φάμε μυρμήγκι δεν έχουμε έντονα εντερικά προβλήματα;
 
Οι μύκητες δεν ενεργούν αστραπιαία, εδώ πρόκειται για δηλητηρίαση ίσως από σαλμονέλα, που κάλλιστα μπορεί να είχε το μπρόκολο και όχι κατ ανάγκη όλο το μπρόκολο, εάν εξαιρέσουμε τα αέρια.
 
καλα οκ , δεν θελω να χαλασω το ποστ του παιδιου.. Απλα σκεψου οτι μια μικρη αφιδα μπορει να καταστρεψει ολοκληρες καλλιεργειες οπως και να προκαλεσει εντερικα προβληματα εαν βρε8ει στο σιτηρεσιο μιας αγελαδας
Η αγελάδα φέλε birdman, δεν τρέφεται ούτε με αφίδες, ούτε με σκουλήκια. Η καρδερίνα ναι. Και για να φάει αφίδα που ήταν μολυσμένη, θα πρέπει να φάει το μπρόκολο.
 
Το ξέρω ότι είσαι γεωπόνος. Γι αυτό δεν θα έπρεπε να γράφεις ανακρίβειες.
Μιχάλη, η δηλητηρίαση προήλθε από τους σπόρους. Από μύκητες η κάποια άλλη αιτία. Αλλά από τους σπόρους. Από το βασικό μείγμα έτρωγαν και τα δύο πουλιά.

M αρέσει που είσαι σίγουρος ότι το μπρόκολο αποκλείεται να φταίει για τον θάνατο των δύο πουλιών.

Ολοι κάνουμε υποθέσεις.

Αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα πράσινα... Και πάντα φταίνε όλα τα υπόλοιπα.

Περίεργο δεν είναι;

Αν είναι δυνατόν...ότι δεν έχουν χαθεί πουλιά από δηλητηριασμένα πράσινα.
 
Η αγελάδα φέλε birdman, den τρέφεται ούτε με αφίδες, ούτε με σκουλήκια. Η καρδερίνα ναι. Και για να φάει αφίδα που ήταν μολυσμένη, θα πρέπει να φάει το μπρόκολο.
ειπα πως εαν βρε8ει στο σιτηρεσιο της δλδ στην τροφη της μπορει να της προκαλεσει προβληματα οχι παντα αλλα μπορει...
 
εμεις τωρα κανουμε υποθεσεις, οσο το δυνατον βασιζομενοι στα λιγα στοιχεια που μας ειπε ο φιλος. Μια απορια εχω για το νερο που τους εβαλε, επειδη ηταν κατι που οταν το αλλαζουμε ειναι παντα ''διαφορετικο'' . Και επειδη ηταν εμφιαλωμενο αν το μπουκαλι το ειχε καπου με προβλημα, αν ηταν ανοιγμενο εκ των προτερων και αν απο το ιδιο εβαλε(εφτασε) και στα αλλα. Γιατι αυτο το αλλαξε και εφυγε για τρεις μερες. Και μετα (πιθανον ) οπως λεει τα πουλια δεν προλαβαν ουτε να δοκιμασουν το μπροκολο,(ενω ηταν λιχουδια για αυτα οπως λεει) ισως και γενικως να φανε σπορια.
 
Νομίζω πως τα στοιχεία που μας έδωσε ο φίλος μας είναι ελλειπή ή δεν είναι τόσο παρατηρητικός και κάτι δεν πρόσεξε για να το πει. Μυστήρια δεν υπάρχουν, υπάρχουν λάθος παρατηρήσεις ή έλλειψη παρατήρησης.
 
Back
Top