Ασθένειες Ξαφνικος θανατος ζευγαριου καρδερινων... Αιτια;

Πληροφοριακά έχουν χαθεί ολόκληρες εκτροφές από δηλητηρισμένα πράσινα.

Να ταίζεις πράσινα όλα τα πουλιά σου και την επόμενη μέρα να τα πετάς όλα στα σκουπιδια.

Μια χαρά.

Εγώ δεν θα πω ποτέ σε κανέναν να μην ταίζει πράσινα, αλλά θα πρέπει να ακούμε και την αντίθετη άποψη.

Σαν να λέμε...ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να πάθουμε δηλητηρίαση από χαλασμένη σοκολάτα... Επείδη είμαστε υπέρ του γλυκού.

Παραλήρημα;

Ισως.
 
Πληροφοριακά έχουν χαθεί ολόκληρες εκτροφές από δηλητηρισμένα πράσινα.

Να ταίζεις πράσινα όλα τα πουλιά σου και την επόμενη μέρα να τα πετάς όλα στα σκουπιδια.

Μια χαρά.

Εγώ δεν θα πω ποτέ σε κανέναν να μην ταίζει πράσινα, αλλά θα πρέπει να ακούμε και την αντίθετη άποψη.

Σαν να λέμε...ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να πάθουμε δηλητηρίαση από χαλασμένη σοκολάτα... Επείδη είμαστε υπέρ του γλυκού.

Παραλήρημα;

Ισως.
Βασίλη, έχουν χαθεί πουλιά από χίλιες δυο αιτίες.. ΚΑΙ από πράσινα, εφόσον εντάσσονται στο σιτηρέσιο, αλλά τα πράσινα δεν είναι η αιτία όλων των κακών. Εσύ τείνεις να πιστέψεις ότι η Μέρκελ αντιδρά στη συμφωνία με την Ελλάδα επειδή την τάϊσαν μπρόκολο.. ΞΕΚΟΛΛΑ !
 
Παιδιά αυτό με τα πράσινα πρέπει να το συζητήσουμε, γιατί οι έντονα διαφορετικές απόψεις δημιουργούν σύγχυση.
 
Εγώ απάντησα εδώ

Το ξέρω ότι είσαι γεωπόνος. Γι αυτό δεν θα έπρεπε να γράφεις ανακρίβειες.
Μιχάλη, η δηλητηρίαση προήλθε από τους σπόρους. Από μύκητες η κάποια άλλη αιτία. Αλλά από τους σπόρους.

-

Βασίλη, έχουν χαθεί πουλιά από χίλιες δυο αιτίες.. ΚΑΙ από πράσινα, εφόσον εντάσσονται στο σιτηρέσιο, αλλά τα πράσινα δεν είναι η αιτία όλων των κακών. Εσύ τείνεις να πιστέψεις ότι η Μέρκελ αντιδρά στη συμφωνία με την Ελλάδα επειδή την τάϊσαν μπρόκολο.. ΞΕΚΟΛΛΑ !

Τωρα το αλλάζεις κάπως και καλά κάνεις.

Αλλά δεν μπορώ να ακούω για παραλήρημα.
 
Εχετε δικιο παιδια για τα πρασινα. Μπορει να κανουν προβλημα απο οτι καταλαβα οταν ειναι χαλασμενα, ψεκασμενα κλπ. Και να κανουν πολυ καλο οταν δεν εχουν τα ''κτλ''. Εδω λεει οτι ηταν αθικτο σε αυτα που παιθαναν και τα αλλα που εζησαν το εφαγαν κανονικα.
Φαντασου τωρα Νικο να το ειχαν φαει και αυτα η"ΜΟΝΟ αυτα.
 
Ρε μανια με τα πρασινα φτιαξτε κανενα μποστανι τοσες γνωσεις 😀! Εγω πρωσοπικα βλεπω τρελο οτι τα πουλια ηταν κλεισμενα σε τεσσερις τοιχους μπροστα σε μια μπαλκονοπορτα μ τις θερμοκρασιες που ειχαμε τις τελευταιες μερες κ το νερο στις ποτιστρες ν βραζει! Δεν ειναι κ οτι καλυτερο εδω εμας απο την κλεισουρα και την ζεστη μας ερχεται ταμπλας ποσο μαλλον σε δυο μικροτερους οργανισμους! Ακομα και η συνεχη ενοχληση γατας στην μπαλκονοπορτα οδιγη σε πιο λογικες λυσεις ανακοπη στρες αγχος μπαμ!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καταλαβαίνουν αυτοί που πρέπει... Να ανεβάσω και δικό μου, να εμπεδωθεί; :D

Βασίλη, δεν αλλάζω τίποτα... Οτιδήποτε προσφέρουμε στα πουλιά μπορεί να εμπεριέχει κινδύνους. Όσοι δεν ξέρουν, όσοι δεν θέλουν να διαβάσουν τι κάνουν πολλοί ξένοι, όσοι δεν ενστερνίζονται όσα λέγονται σε επιστημονικά σεμινάρια, όσοι δεν έχουν διάθεση να αλλάξουν, ας δίνουν μόνο σπόρους (η ας πληρώνουν όπως εσύ ακριβά πέλλετς) δικαίωμά τους.
Αλλά δεν πρόκειται να πω ''πετάει ο γάιδαρος'' πετάει, για να συμπλεύσω με το παράλογο. 🙂
 
Διχνει οτι ολοο ταιζουμε πρασιναδα αφοβα
Πολλα δειχνει αλλα για μενα ενα τετοιο βιντεο ειναι ντροπη.
Ο χωρος ειναι μεσα στη μπιχλα και τη σκουρια. Απαραδεκτες συνθηκες. Λυπαμαι που υπαρχουν ατομα που κανουν like σε ενα τετοιο βιντεο. Μηπως η βρωμια αποτελει τη σημαντικοτερη αιτια της θνησιμοτητας των πτηνων;

Καταλαβαίνουν αυτοί που πρέπει..
Αν ειναι να καταλαβαινουν μονο αυτοι που πρεπει και οχι ολα τα μελη που διαβαζουμε το ποστ ζητω συγνωμη.
 
Φιλε μου ειναι θεμα για θανατο καρδερινας σε λιγο θ γινει μπαχαλο η θα μπει ο admin κ δεν θα αφησει τιποτα το πας σε πρωσοπικο επιπεδο με ολους! Ο ανθρωπος ζητησε βοηθεια κ εμεις βγαζουμε τα ματια μας (ας διαγραφει το σχολιο μου ειναι off)
 
Φιλε μου ειναι θεμα για θανατο καρδερινας σε λιγο θ γινει μπαχαλο η θα μπει ο admin κ δεν θα αφησει τιποτα το πας σε πρωσοπικο επιπεδο με ολους! Ο ανθρωπος ζητησε βοηθεια κ εμεις βγαζουμε τα ματια μας (ας διαγραφει το σχολιο μου ειναι off)
Γνωριζω πολυ καλα οτι αφορα θανατο καρδερινας. Και η βρωμια αποτελει εστια μολυνσης. Γιατι θα πρεπει να συμφωνουμε ολοι μαζι σου; Αν συμφωνουσαμε δεν θα γινοταν διαλογος.
 
Γυριστε στο θεμα, οταν εμφανιστει κ ο ενδιαφερομενος, και περι πρασιναδων και μπροκολων σε αλλο ποστ παρακαλω. Εχει ξεφυγει το θεμα.

Οταν μπει ο φιλος που εχασε τα πουλια, και δωσει διευκρινησεις βλεπουμε πως θα εξελιχθει.
 
και σχεση να μην εχει φιλε Δημητρη και να μην εχει ακριβως αυτo το νοημα που ειπε ο Παναγιωτης και ο Νικος, εμενα μου αρεσε, ουτε θα ασκησω κριτικη στην εικονα επειδη ειδες και ειδα ακαθαρσιες. Ο ανθρωπος εδειξε μια εικονα με αρκετα πουλια μεσα. Μηπως αυτα που γραφαμε εμεις ειχαν σχεση αποντος του παθοντος; και με τοσα λιγα στοιχεια που εδινε για τον χωρο κλπ; Εμενα μου αρεσε, ετσι για αλλαγη.
 
Σας παρακαλω, αποψεις περι του τι εγινε με επιχειρηματα, χωρις "αντιπαραθεσεις" και να εστιασουμε σε αυτο σας παρακαλω.. Κοινη λογικη ειναι. Ο φιλος θα μπει και θα τρομαξει με ολα αυτα τα ποστ.
 
Όταν καταφέρεις να βγάλεις ότι βγάζω εγώ έλα να τα ξαναπούμε. 6 πουλιά μεγάλωσε 2 φλωράκια 2 φανετοκαρδέρινα και 2 καρδερινάκια και 2 αυτά 8 όποιος κατάλαβε κατάλαβε μάγκα πολλά βαρύ!
 
Back
Top