Ασθένειες Ξαφνικός θάνατος καρδερίνας

Το γαρδέλι που βλέπετε στις φωτό το έχασα νωρίς το φθινόπωρο. Το πουλί ήταν 2 ετών είχε περάσει την πτεροροια και είχε αρχίσει να κελαηδάει. Το πρωί εκείνης της μέρας ήταν μιά χαρά, ευδιάθετο και κελαηδαγε... Το μεσημέρι το βρήκα νεκρό στον πάτο του κλουβιού, ακουμπισμένο με την κοιλιά και τις φτερούγες ανοιχτές. Δεν ήταν αδυνατισμένο δηλ κανένα σημάδι ασθένειας.
Ήταν σε εσωτερικό χώρο οπότε δεν υπήρχε περίπτωση επίθεσης από κάτι, αλλά και στην σχολαστική παρατήρηση που έκανα δεν είδα κάτι... Πχ αίμα κάπου ή στο ράμφος για να μου δείξει κάποιο χτύπημα ή εσωτ. αιμορραγία. Το μόνο που πρόσεξα και φαίνεται νομίζω και στην φωτο ήταν μελανιασμένο ράμφος.
Τι πιστεύετε ότι μπορεί να έπαθε; Εγκεφαλικό;
megabacteria
 
Aυτός ο άνθρωπος είναι ειδικός για να με ταράζει..
Μιχάλη μου, σε παρακαλώ... Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη μπορείςνα γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;
 
Και το πουλάκι πεθαίνει από αιφνίδιο θάνατο; Δεν μπορείς να διακρίνεις συμπτώματα σε προηγούμενο χρόνο και να το σώσεις; Αν είναι τόσο ακαριαίο, μήπως πρέπει να γίνονται προληπτικοί έλεγχοι και ποιοι;
 
Στην περίπτωση που γράφει ο Μιχάλης, υπάρχει αδυνάτισμα και μάλιστα μέσα σε ελάχιστες μέρες το πουλί χάνει αρκετό βάρος και φεύγει...
 
Στην περίπτωση που γράφει ο Μιχάλης, υπάρχει αδυνάτισμα και μάλιστα μέσα σε ελάχιστες μέρες το πουλί χάνει αρκετό βάρος και φεύγει...
Νίκο όπως έγραψα το πουλί το πρωί που το είδα έδειχνε μιά χαρά... Και όταν το βρήκα νεκρό, χωρίς καρίνα χωρίς τίποτα...ήταν ακαριαίο αυτό που έγινε. Το ράμφος δεν ήταν γαλαζωπό όπως λέει ο Μιχάλης, ήταν μελανιασμένο...
Εγω τότε δύο πράγματα πιθανολογούσα, ή εγκεφαλικό, ή κάποιο χτυπημα στο κεφάλι...
 
Και το πουλάκι πεθαίνει από αιφνίδιο θάνατο; Δεν μπορείς να διακρίνεις συμπτώματα σε προηγούμενο χρόνο και να το σώσεις; Αν είναι τόσο ακαριαίο, μήπως πρέπει να γίνονται προληπτικοί έλεγχοι και ποιοι;
Για πρόληψη μηλόξιδο, τα κόπρανα πρέπει να είναι στεγνά και συμπαγή
 
Back
Top