Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

αυγα αλικη θα τα περνω και λεω φωλιες 5 μαρτιου φτιαχνει φωλια τις 7, βαζω αρσενικο 9 ,ζευγαρωνουν, 11 γενναει το πρωτο και αλλα τρια τεσσερα μετα παμε14 15 τοτε αρχιζει να κλωθει.. Δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα, αν βαλω φωλιες 15 μαρτιου παει ο μαρτιος, η παραπανω ημερομινιες ειναι αυτες που ευχομαι να εχω..
 
καλημέρα.. Απέκτησα πέρσι μια κανάρα, μου την χάρισαν τον Μάρτη. ήταν από πετ και φύσικά ήταν ήδη πυρωμένη.. Τέλη μαρτιου ήδη γεννούσε.. Την έχω σε εξωτερικό προστατευμένο χώρο από τότε.. Την προετοιμάζω ήδη αρκετά καλά.. Να περιμένω πάλι μέσα στο Μάρτη να πυρώσει; το πότε πύρωσε ένα πουλάκι πέρσι μπορεί να μας δείξεί πότε θα πυρώνει; φυσικά με κατάλληλη προετοιμασία.. Ευχαριστώ.
 
καλημέρα.. Απέκτησα πέρσι μια κανάρα, μου την χάρισαν τον Μάρτη. ήταν από πετ και φύσικά ήταν ήδη πυρωμένη.. Τέλη μαρτιου ήδη γεννούσε.. Την έχω σε εξωτερικό προστατευμένο χώρο από τότε.. Την προετοιμάζω ήδη αρκετά καλά.. Να περιμένω πάλι μέσα στο Μάρτη να πυρώσει; το πότε πύρωσε ένα πουλάκι πέρσι μπορεί να μας δείξεί πότε θα πυρώνει; φυσικά με κατάλληλη προετοιμασία.. Ευχαριστώ.
Όχι είναι απολύτως ανεξάρτητη η ετοιμότητα για αναπαραγωγή (χρονικά) από χρονιά σε χρονιά...
Αυτό εξαρτάται μόνο από τη θερμοκρασία, το φωτισμό και την διατροφή...
 
oταν λέμε φωτισμό τι εννοούμε; καταλαβαίνω ότι σίγουρα δεν πρέπει να καίγονται από τον ήλιο ή να είναι σε σκοτάδι..όταν έιναι σε εξωτερικό χώρο δεν είναι καλό από ότι ξέρω να τα μετακινούμε συχνά.. Εγώ τα έχω σε ένα μπαλκόνι που έχει μόνιμα μια φυσιολογική σκιά.. Κάνω καλά ή πρέπει να αλλάξω σημείο; όσον αφορά το φως.. Ευχαριστώ
 
Εννοει οτι τα πουλια αντιλαμβανονται την αναπαραγωγικη περιοδο βασει των ωρων που υπαρχει φως. Αν τα εχεις εξω, τοτε αυτο ειναι η ανοιξη, με φως περιπου 14 ωρες. Σε εσωτερικο χωρο αυτο μπορει να ρυθμιστει και εσυ πχ να εχεις φως 14 ωρες τον Ιανουαριο. Αυτα καταλαβαινουν οτι ειναι η εποχη τους, χωρις φυσικα να ειναι ανοιξη.
 
Στα πουλιά που είναι έξω ακολουθείται η φυσική φωτοδοσία οπότε επέρχεται και ο ρυθμός της φύσης για την αναπαραγωγή.
 
κατάλαβα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Και άλλη μια απορία..στην εξωτερική αναπαραγωγή δεν επηρεάζει τα αυγά η πτώση της θερμοκρασίας τη νύχτα; Ειδικά την ανοιξη μάλιστα η πτώση μπορεί να είναι αρκετά μεγάλη.. Κατά την επώαση δεν υπάρχει πρόβλημα;
 
κατάλαβα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. Και άλλη μια απορία..στην εξωτερική αναπαραγωγή δεν επηρεάζει τα αυγά η πτώση της θερμοκρασίας τη νύχτα; Ειδικά την ανοιξη μάλιστα η πτώση μπορεί να είναι αρκετά μεγάλη.. Κατά την επώαση δεν υπάρχει πρόβλημα;
Φροντίζει η κανάρα και διατηρεί τη θερμοκρασία στα επίπεδα που πρέπει.
Ακόμη και τις ζεστές μέρες της Άνοιξης το κάνει αυτό βγαίνοντας τακτικότερα από τη φωλιά...
Εκεί που υπάρχει πραγματικό πρόβλημα είναι το καλοκαίρι που κάποιοι (δυστυχώς) συνεχίσουν την αναπαραγωγή και που ακόμη και η έξοδός της από τη φωλιά δεν είναι αρκετή να "κατεβάσει" τις θερμοκρασίες των αυγών...
 
ευχαριστω..η κανάρα που έχω ωστόσο περσι αν και τη διέκοψα από την αναπαραγωγή μετά από 3 ασπορες γεννες και την χώρισα από το αρσενικό για να μην την ταλαιπωρώ, συνέχισε να κάνει αυγά ως τον Αυγουστο.φωλιά δεν της είχα βάλει. Έκανα καλά ή έπρεπε να την αφήσω με το αρσενικό μιας και συνέχιζε να γεννα; σημειωτέον πως εκανε συνολικά γυρώ στα 25 αυγα όλους τους μήνες.. Πτερόροια περνούσε ως τον νοέμβρη.. Την πρόσεξα όσο μπορούσα διατροφικά..
 
Αααχχχχ βρε Παναγιώτη θα με επηρεάσεις να τα προχωρήσω κι γω στο fast forward! 😛 και η ευθύνη δική σου για ο,τι γίνει! (πλάκα κάνω φυσικά!)
Καλημέρα! Άσε Αλίκη! Κι εγώ έχω ξεσηκωθεί για τα καλά! Αλλά, όπως λέει και το ρητό: ''Η υπομονή είναι αρετή!'' Και όσο περιμένεις μπορείς να σκεφτείς τι θα κάνεις με τους μελλοντικούς νεοσσούς, τι διατροφή θα παρέχεις στα ζευγάρια σου... 😉
 
η υπομονη ειναι αρετη σωστα, αλλα μηπως η υπομονη εχει και καποια ορια; Οταν αρχισουν τα θυληκα να γενανε στον πατο του κλουβιου οσο εσυ κανεις υπομονη η καναρα δεν κανει δεν εχει υπομονη και αυτο δυσκολα το ελεγχεις ζωντανος οργανισμος οποτε καλυτερα να εισαι ενα βημα μπροστα και ας εισαι βιαστικος θα εισαι σιγουρος ομως,
 
δεν μπορεί να είναι πάντα προβλέψιμος κανένας ζωντανός οργανισμος..
 
η υπομονη ειναι αρετη σωστα, αλλα μηπως η υπομονη εχει και καποια ορια; Οταν αρχισουν τα θυληκα να γενανε στον πατο του κλουβιου οσο εσυ κανεις υπομονη η καναρα δεν κανει δεν εχει υπομονη και αυτο δυσκολα το ελεγχεις ζωντανος οργανισμος οποτε καλυτερα να εισαι ενα βημα μπροστα και ας εισαι βιαστικος θα εισαι σιγουρος ομως,
Παναγιώτη ακόμη και να δεις αυγό στον πάτο της κλούβας με τα θηλυκά... μη βιαστείς
Έτσι η αλλιώς την κοπελιά τη συγκεκριμένη... Την έχασες από την πρώτη της γέννα...
Ούτε φωλιά προλαβαίνει να δημιουργήσει, ούτε υπάρχει περίπτωση να έχει γόνιμα αυγά...
Έχω πει κι άλλες φορές πως εγώ πλήρωσα ακριβά.. κάθε εκτροφικό μάθημα...
Στο συγκεκριμένο μάλιστα ήμουν (στα νεότερα χρόνια μου) μετεξεταστέος... Μια και δεν έμαθα καλά το πρώτο μάθημά μου και ήθελα και δεύτερο...
Τώρα όμως ξέρω... Θα αρχίσω εκεί που το έχω σχεδιάσει... εκεί που και τα υπόλοιπα θηλυκά και κυρίως τα αρσενικά θα είναι έτοιμα... Κι όταν λέω έτοιμα... Θέλω να το βλέπω, να το ακούω και να με ηρεμεί.
Έτσι μπορείς να δεις όλα τα κορίτσια μου σχεδόν συγχρονισμένα... Να φτιάχνουν φωλιές, να γεννούν αυγά... Να μεγαλώνουν τα μωρά τους.

Μάλιστα έχω βάλει και ένα video εδώ...
Καμαρώνω για το συγχρονισμό τους...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
συμφωνω μαζι σας κυριε Γιαννη,Για αυτο βλεπω και παρακολουθω, τα θυληκα μου ηδη εχουν αρχισει να φλερταρουν πολυ με τα αρσενικακαι σε καμια περιπτωση δεν θελω να χασω την πρωτη γεννα απο καμια τους,
 
Σας εύχομαι ολόψυχα ''Καλό Μήνα''! Και επιτέλους, για τους εξωτερικούς ήρθε ο Μάρτης και μαζί του η περίοδος αναπαραγωγής για τα πολυαγαπημένα καναρινάκια! Καλή αρχή για όλους μας με πολλούς και υγιείς νεοσσούς!
 
Σας εύχομαι ολόψυχα ''Καλό Μήνα''! Και επιτέλους, για τους εξωτερικούς ήρθε ο Μάρτης και μαζί του η περίοδος αναπαραγωγής για τα πολυαγαπημένα καναρινάκια! Καλή αρχή για όλους μας με πολλούς και υγιείς νεοσσούς!
Ποιος σας κρατάει τώρα... 😀
Καλή δύναμη.. καλό ξεκίνημα, καλή πορεία... άριστα αποτελέσματα για όλους.
 
Ευχαριστούμε πολύ! Βέβαια, για εσάς... Που τα ζευγάρια σας είναι (όπως έχετε πει) στην δεύτερη γέννα... Καλή συνέχεια με όμορφες και συγκινητικές στιγμές από τα πουλάκια σας! 🙂
Σήμερα, πριν λίγες ώρες έβαλα και τον αρσενικό στην ζευγαρώστρα!👍 Τώρα τα πουλιά είναι με χώρισμα και ήδη έχουν ξεκινήσει το ''δέσιμο'' τους με ατέλειωτα ταΐσματα και δυνατά ρεσιτάλ του αρσενικού! Ειλικρινά, δεν βλέπω την ώρα να βγάλω επιτέλους το χώρισμα και να τους βάλω φωλιά!:D:)
 
Back
Top