Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

Σου εύχομαι τα καλύτερα Αμβρόσιε!
Υπάρχει και ένα γενικό θέμα, εκτός των επιμέρους που έχουν ανοίξει οι περισσότεροι φίλοι που έβαλαν ζευγάρια, μπορείς να ρίξεις μια ματιά Πως τα πάτε μέχρι τώρα; για τις εξελίξεις της χρονιάς :)
 
Την Κυριακή, έβαλα στην άλλη ζευγαρώστρα και τον αρσενικό. Έχω ακόμα το χώρισμα. Το αρσενικό ταϊζει συνέχεια το θηλυκό, της κελαηδάει και το θηλυκό πηγαινοέρχεται νευρικά στο χώρο της. Της έβαλα σήμερα εξωτερική φωλιά και άφθονο νήμα και πήρε λίγο. Μια το κρατούσε μια άφηνε. Μετά δεν έδινε καθόλου σημασία. Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα είναι πανέτοιμη και θα αρχίσει να φτιάχνει την φωλιά της.
Εγώ θα σου έλεγα αυτό το ζευγαράκι να το ενώσεις! 😉
 
Εγώ θα σου έλεγα αυτό το ζευγαράκι να το ενώσεις! 😉
Γεια σου Αλίκη! Μόλις τώρα είδα το μήνυμα σου!:D
Την ίδια μέρα που μου το έστειλες, νωρίς το πρωί, τα ένωσα! Έβλεπα την θηλυκιά να στρώνει την φωλιά της και χωρίς δεύτερη σκέψη έβγαλα το χώρισμα! Βέβαια, δεν ξεκίνησαν και τόσο καλά, καθώς είχαν αρκετούς καβγάδες! Όσο περνούσαν οι ώρες είχαν πλέον ηρεμήσει και όλα μέλι γάλα!
Καλά, η συγκεκριμένη κανάρα δεν παίζεται!😎 Ειλικρινά! Ξεκίνησε σχεδόν από την ώρα που ξύπνησε να φτιάχνει την φωλιά της και κατά τις 11 η ώρα την είχε τελειώσει. Επιπλέον, αν και δεν έχει γεννήσει ακόμα, κάθεται συνέχεια πάνω της, καθώς έχει γίνει πολύ κτητική μαζί της και βάζει και τις τελευταίες πινελιές Έχει ζευγαρώσει και με τον Ρίτσο πολλές φορές! Όλα μια χαρά! Μακάρι με το καλό να μου βγάλουν μικρά! 🙂
 
Γινεται με δυο καναρες και εναν αρσενικο στην ιδια ζευγαρωστρα και ενω η μια εχει κανει φωλια και εχει γεννησει 5 αυγα σκεφτομαι να βαλω και την αλλη θηλυκια επειδη την εχω ελευθερη θα εχουμε αραγε προβλημα; Πολυ παλια ειχα μια μικρη κλουβα και ειχα μεσα 4 καναρες και εναν αρσενικο, ηταν μαζι ολον το χειμωνα. Την ανοιξη εβαλα μεσα 4 φωλιες με αποτελεσμα να γεννήσουν ολες ο αρσενικος ειχε σταθερα την θηλυκια του αλλα και παραλληλα εκανε βατεματα και στις αλλες θηλυκιες με αποτελεσμα να εχουν βγει γυρο στα 15 πουλακια και η καθε θηλυκια ταιζε και τις διπλανης τα μωρα. Γιαυτο αναρωτιεμαι μηπως γινει και το ιδιο αλλα σε ζευγαρωστρα
 
Μου φαίνεται μικρός ο χώρος της ζευγαρώστρας για ένα τέτοιο εγχείρημα.
Αλλιώς είναι η κλούβα, μεγαλύτερες διαστάσεις.
 
Γινεται με δυο καναρες και εναν αρσενικο στην ιδια ζευγαρωστρα και ενω η μια εχει κανει φωλια και εχει γεννησει 5 αυγα σκεφτομαι να βαλω και την αλλη θηλυκια επειδη την εχω ελευθερη θα εχουμε αραγε προβλημα; Πολυ παλια ειχα μια μικρη κλουβα και ειχα μεσα 4 καναρες και εναν αρσενικο, ηταν μαζι ολον το χειμωνα. Την ανοιξη εβαλα μεσα 4 φωλιες με αποτελεσμα να γεννήσουν ολες ο αρσενικος ειχε σταθερα την θηλυκια του αλλα και παραλληλα εκανε βατεματα και στις αλλες θηλυκιες με αποτελεσμα να εχουν βγει γυρο στα 15 πουλακια και η καθε θηλυκια ταιζε και τις διπλανης τα μωρα. Γιαυτο αναρωτιεμαι μηπως γινει και το ιδιο αλλα σε ζευγαρωστρα
Εγώ προσωπικά διαφωνώ με αυτή την πρακτική! Και δε σου συνιστώ να βάλεις δύο θηλυκά με ένα αρσενικό σε ζευγαρώστρα γιατί, πέρα του ότι είναι όντως πολύ μικρός ο χώρος όπως είπε ο Μάκης, τα προβλήματα πάρα πολλά! Ο ανταγωνισμός μεταξύ των θηλυκών μεγάλος, το στρες και το άγχος επίσης, η μία θα παίρνει το νήμα από τη φωλιά της άλλης ή θα κάνουν και οι δύο τα αυγά τους σε μία φωλιά και πολλά άλλα ευτράπελα! Επίσης τα θηλυκά δεν μπορούν να συγχρονιστούν σε όλα! Όταν η μία θα έχει μικρά και θα χρειάζεται να της δίνεις κάθε μέρα αυγό, ή άλλη μπορεί να κλωσάει και να χρειάζεται μόνο σπόρους και λαχανικά. Προσωπικά θεωρώ (μετά από προσωπική εμπειρία) πως είναι μεγάλο λάθος η αναπαραγωγή σε κλούβα ή σε στυλ "χαρέμι". Σε μια τέτοια περίοδο πρέπει τα πουλιά να αισθάνονται ασφαλή και ήρεμα και όχι στρεσαρισμένα και μέσα στον ανταγωνισμό. Με αυτή την πρακτική μπορεί να βγαίνουν νεοσσοί, αλλά δε θεωρώ πως συγκρίνονται σαν ποιότητα με τους νεοσσούς που βγαίνουν από τις ζευγαρώστρες. Άσε που του χρόνου οι απόγονοι δεν θα μπορούν επουδενί να ζευγαρώσουν μεταξύ τους. Κάθε ζευγαράκι, λοιπόν, στη ζευγαρώστρα του για καλύτερη παρατήρηση και άμεση επέμβαση αν χρειαστεί. Γνώμη μου!
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όντως έχετε δίκιο σε αυτα που αναφέρετε. Γιαυτό έκανα και αυτήν την ερωτηση.
 
Καλό μήνα! Ότι καλύτερο για εσάς και για τα πουλάκια σας!
Σε αντίθεση, όμως, με την χαρά του ερχομού του νέου μήνα, οι εξελίξεις στην αναπαραγωγή των καναρινιών μου δεν είναι και τόσο καλές. Σήμερα ήταν η 17η ημέρα επώασης στο ζευγάρι που ένωσα πρώτα. Μετά από πολύ προσεκτική ωοσκόπηση τα αυγά ήταν...άσπορα!☹ Αφαίρεσα το μεσημέρι τα αυγά και την φωλιά και το ζευγάρι το αφήνω χωρίς φωλιά προς το παρόν.
Στο δεύτερο ζευγάρι πραγματοποιήθηκαν αρκετά ζευγαρώματα! Το θηλυκό έχει έντονη κτητικότητα για την φωλιά του και μέχρι εχθές μερικές φορές που σηκωνόταν, καθόταν μπροστά από την φωλιά και την προστάτευε ενάντια στο αρσενικό! Θύμωνε και το αρσενικό και είχαν έναν ψιλοκαβγά. Τώρα, όμως είναι πιο ήρεμα και οι φιλονικίες έχουν περιοριστεί κατά πολύ. Αυτές τις μέρες περίμενα και να γεννήσει η κανάρα! Που να το φανταστώ ο έρμος ότι θα το έβρισκα σπασμένο στον πάτο του κλουβιού;! Τώρα, θέλω να ελπίζω ότι τα υπόλοιπα θα γεννηθούν κανονικά στην φωλιά!
Ευτυχώς, το τρίτο ζευγάρι είναι μια χαρά! Την Κυριακή τα ένωσα και το θηλυκό αμέσως προκαλούσε τον αρσενικό, να την ταΐσει τιτιβίζοντας συνέχεια! 🙂 Βέβαια το αρσενικό ήταν λίγο επιθετικό στην αρχή για το φαΐ και τον χώρο! Τώρα τα έχουν βρει και ταΐζονται και το αρσενικό κελαηδάει και κάθεται πάνω στο καλαθάκι για την μελλοντική φωλιά! Για να δούμε... Θα με αποζημιώσουν;👍! Αυτά για σήμερα...
 
Καλό μήνα! Ότι καλύτερο για εσάς και για τα πουλάκια σας!
Σε αντίθεση, όμως, με την χαρά του ερχομού του νέου μήνα, οι εξελίξεις στην αναπαραγωγή των καναρινιών μου δεν είναι και τόσο καλές. Σήμερα ήταν η 17η ημέρα επώασης στο ζευγάρι που ένωσα πρώτα. Μετά από πολύ προσεκτική ωοσκόπηση τα αυγά ήταν...άσπορα!☹ Αφαίρεσα το μεσημέρι τα αυγά και την φωλιά και το ζευγάρι το αφήνω χωρίς φωλιά προς το παρόν.
Στο δεύτερο ζευγάρι πραγματοποιήθηκαν αρκετά ζευγαρώματα! Το θηλυκό έχει έντονη κτητικότητα για την φωλιά του και μέχρι εχθές μερικές φορές που σηκωνόταν, καθόταν μπροστά από την φωλιά και την προστάτευε ενάντια στο αρσενικό! Θύμωνε και το αρσενικό και είχαν έναν ψιλοκαβγά. Τώρα, όμως είναι πιο ήρεμα και οι φιλονικίες έχουν περιοριστεί κατά πολύ. Αυτές τις μέρες περίμενα και να γεννήσει η κανάρα! Που να το φανταστώ ο έρμος ότι θα το έβρισκα σπασμένο στον πάτο του κλουβιού;! Τώρα, θέλω να ελπίζω ότι τα υπόλοιπα θα γεννηθούν κανονικά στην φωλιά!
Ευτυχώς, το τρίτο ζευγάρι είναι μια χαρά! Την Κυριακή τα ένωσα και το θηλυκό αμέσως προκαλούσε τον αρσενικό, να την ταΐσει τιτιβίζοντας συνέχεια! 🙂 Βέβαια το αρσενικό ήταν λίγο επιθετικό στην αρχή για το φαΐ και τον χώρο! Τώρα τα έχουν βρει και ταΐζονται και το αρσενικό κελαηδάει και κάθεται πάνω στο καλαθάκι για την μελλοντική φωλιά! Για να δούμε... Θα με αποζημιώσουν;👍! Αυτά για σήμερα...
Όλα θα πάνε καλά...
Ανακοινωθέν πολέμου έκανες 😀
 
Όλα θα πάνε καλά...
Ανακοινωθέν πολέμου έκανες 😀
Πείτε το ψέματα! Αλλά αν δω κάτι τέτοιο δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι θετικό...👎
Παρεμπιπτόντως, έβαλα εχθές ξανά καλαθάκι στα πουλιά και πολύ νήμα! Και από ότι είδα στο περίπου μίας ώρας βίντεο από την κάμερα μου, την ετοίμασε σχεδόν όλη και ζευγάρωσε τρεις φορές με τον αρσενικό! Την έχει έτοιμη και κάνει μερικές τελειοποιήσεις! 🙂
Το ζευγάρι Ρίτσος-Αγγελική(κίτρινα)...χμμ έτσι και έτσι... Την περασμένη Τετάρτη είχα γράψει ότι είδα ένα σπασμένο αυγό στον πάτο του κλουβιού. Δεν γέννησε άλλα αυγά και τώρα δεν ασχολείται τόσο με την φωλιά της όσο τις άλλες μέρες. Θέλω να πιστεύω ότι θα επανέλθει σύντομα να συνεχίσει την γέννα της.
Το τρίτο ζευγάρι Πάρης-Κλειώ ενώ είναι αγαπημένα μεταξύ τους και επεξεργάζονται το καλαθάκι δεν δείχνουν καμία κίνηση να φτιάξουν φωλιά. Γιατί; Είναι δύο εβδομάδες που τους έχω βάλει το καλαθάκι, έχω δοκιμάσει αρκετά είδη νημάτων και προς το παρόν δεν γίνεται τίποτα. Τι να κάνω; Περιμένω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Ακριβώς... είσαι στον σωστό δρόμο!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και την ενθάρρυνση που μου δίνετε! Το εκτιμώ πολύ!
Off topic: Η βιντεοκάμερα μου βρίσκεται απέναντι από τα κλουβιά και γράφει εδώ και ώρα! Την όρισα πληροφοριοδότη μου! 😀
 
Μην τσαλακώνεις και την κουρτίνα και τα νεύρα σου περιμένοντας :)
😀! 😛 Για αυτόν ακριβώς τον λόγο! Και φυσικά να έχω μετά να βλέπω όλο τον χειμώνα όμορφες αναμνήσεις, περιμένοντας την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο!
Πάντως όταν διάβασα το μήνυμά σου γέλασα πολύ! Να 'σαι καλά!:D
 
ακόμα και στη φύση ο έρωτας και η αναπαραγωγή είναι το ωραιότερο πράγμα!
 
Γεια σας παιδιά!
Για σήμερα έχω ευχάριστα και αισιόδοξα νέα από τις εξελίξεις των καναρινιών μου! 🙂

Στο ζευγάρι μου Τίτος- Ελπίδα, όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα, η θηλυκιά έφτιαξε μία νέα φωλιά! Την Μ. Πέμπτη γέννησε το πρώτο της αυγό! Τώρα συνολικά έχει 5 αυγά και πρώτα ο Θεός, μέσα στο Παρασκευοσαββατοκύριακο περιμένω νεοσσούς!

Στο άλλο ζευγάρι Ρίτσος-Αγγελική είπα να βάλω λίγο βαμβάκι, μήπως και η κανάρα θέλει να στρώσει στην φωλιά της. Έστρωσε γρήγορα όλο όσο της έβαλα και ξαναδέθηκε πάλι πολύ με την φωλιά της, διότι για αρκετές μέρες είχε αποστασιοποιηθεί αρκετά... Στον καθαρισμό που έκανα πριν μέρες βρήκα συνολικά δύο σπασμένα αυγά στον πάτο του κλουβιού😱... Δεν πειράζει...

Και στο τελευταίο ζευγάρι, Πάρις-Κλειώ δεν γίνεται τίποτα τόσες εβδομάδες που είναι μαζί. Τα έχουν βρει τώρα, είναι ανεκτικά και φιλικά το ένα με το άλλο και το αρσενικό ταΐζει το συχνά το θηλυκό. Το αρσενικό περνά αρκετή πάνω στο καλαθάκι και είναι πιο εξερευνητικό με τις πάμπολλες κλωστές που έχω ρίξει... 😀 Και ενώ η Κλειώ αδιαφορούσε πλήρως για το καλαθάκι... Το σούρουπο την είδα να κάθεται μέσα! Και χάρηκα πολύ γιατί, δεν μπορεί, κάτι θα σημαίνει αυτό! 🙂 Βέβαια, όπως κάθε βράδυ, κοιμήθηκε τελικά στην πατήθρα και ο Πάρις πάνω στην γωνία του καλαθιού! 😀!

Για να δούμε τι θα δούμε! Καληνύχτα σας!
 
Έχω μερικές απορίες...
Η μία από τις κανάρες μου, από την 25η Μαρτίου έχει χτίσει την φωλιά της. Από τότε δεν έχει γεννήσει κανένα αυγό μέσα. Μόνο κάθεται με τις ώρες εκεί και στρώνει λίγο τα υλικά που έχει. Δεν την βλέπω να δείχνει πρόθεση να ζευγαρώσει με τον αρσενικό, παρόλο που της κελαηδάει συνέχεια. Γιατί το κάνει αυτό;

Επιπλέον, άλλο πρόσφατο ''πρόβλημα''. Το ζευγάρι που είναι στην δεύτερη τους προσπάθεια έχει, όπως είπα 5 αυγά τα οποία αν είναι γόνιμα, αναμένονται να ''σκάσουν'' το σαβ/κο. Εχθές και προχθές τα είδα να ζευγαρώνουναπό μια φορά το σούρουπο! Γιατί το κάνουν αυτό ενώ έχουν αυγά; Τι θα γίνει τώρα που έχουν ζευγαρώσει; Ανησυχώ πολύ για το πώς θα εξελιχθεί...

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 
Από τότε δεν έχει γεννήσει κανένα αυγό μέσα. Μόνο κάθεται με τις ώρες εκεί και στρώνει λίγο τα υλικά που έχει. Δεν την βλέπω να δείχνει πρόθεση να ζευγαρώσει με τον αρσενικό, παρόλο που της κελαηδάει συνέχεια. Γιατί το κάνει αυτό;
Τι ηλικία έχει και ποια η κατάσταση της υγείας της;
Τι έκανε την προηγούμενη χρονιά;
Μπαίνει μέσα στη φωλιά και κάθετε ή απλά στρώνει το υλικό?
Το ζευγάρι που είναι στην δεύτερη τους προσπάθεια έχει, όπως είπα 5 αυγά τα οποία αν είναι γόνιμα, αναμένονται να ''σκάσουν'' το σαβ/κο. Εχθές και προχθές τα είδα να ζευγαρώνουναπό μια φορά το σούρουπο! Γιατί το κάνουν αυτό ενώ έχουν αυγά; Τι θα γίνει τώρα που έχουν ζευγαρώσει; Ανησυχώ πολύ για το πώς θα εξελιχθεί...
Δεν είναι συνηθισμένο να συμβαίνει... και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά. Να είσαι προσεκτικός και έτοιμος να αντιδράσεις σε κάθε πιθανό σενάριο.
 
Τι ηλικία έχει και ποια η κατάσταση της υγείας της;
Είναι 3 ετών. Από υγεία είναι μια χαρά, ζωηρή, τρώει και πίνει πολύ και ''κελαηδάει'' αρκετά συχνά μέσα από την φωλιά της.

Τι έκανε την προηγούμενη χρονιά;
Δυστυχώς, δεν τυχαίνει να γνωρίζω ακριβώς, αν και ο γνωστός που μας την έδωσε μας είπε ότι δεν έχει ξαναζευγαρώσει. Θα τον ξαναρωτήσω για να σας δώσω μία σίγουρη απάντηση.

Μπαίνει μέσα στη φωλιά και κάθετε ή απλά στρώνει το υλικό?
Και τα δύο. Βέβαια πιο πολύ κάθεται και καλεί τα αρσενικά όταν κελαηδούν. Αλλά μερικές φορές την βλέπω να σηκώνεται λίγο να ψιλοστρώνει το υλικό που έχει.
Αυτά...
 
Είναι 3 ετών. Από υγεία είναι μια χαρά, ζωηρή, τρώει και πίνει πολύ και ''κελαηδάει'' αρκετά συχνά μέσα από την φωλιά της.
Δυστυχώς, δεν τυχαίνει να γνωρίζω ακριβώς, αν και ο γνωστός που μας την έδωσε μας είπε ότι δεν έχει ξαναζευγαρώσει. Θα τον ξαναρωτήσω για να σας δώσω μία σίγουρη απάντηση.
Αμβρόσιε δε μου έχει τύχει ξανά τέτοια περίπτωση. Θηλυκό καναρίνι να φτάσει σ' αυτή την ηλικία και να μην έχει ζευγαρώσει.
Αν δεχτούμε κάτι τέτοιο τότε λογικά κάποιες παραξενιές είναι αναμενόμενες και πρέπει να τις "συγχωρούμε".
Γνώμη μου είναι πως για τη συγκεκριμένη ίσως χρειαστεί να "οπλιστείς" με περισσότερη από το αναμενόμενο υπομονή, άλλωστε αυτό δεν σου είναι άγνωστο.
Πολύ πιθανό να είναι περισσότερο από το αναμενόμενο μπερδεμένη...
Κάνε αν θέλεις μια δοκιμή...
Βάλε μέσα στη φωλιά 2-3 πλαστικά αυγά και παρακολούθησε τις εξελίξεις...
Αν προσπαθήσει να τα σκεπάσει με υλικό χτισίματος.. Τότε πολύ πιθανό να βρίσκεται στην τελική πορεία... στη διαδικασία που πρέπει.
Αν τώρα καθίσει μέσα στη φωλιά και κλωσάει τα πλαστικά αυγά που έβαλες... Τότε τα πράγματα θεωρητικά περιπλέκονται... Σε αυτή την περίπτωση το συζητάμε εκ νέου...
 
Back
Top