Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

Σήμερα νωρίς το πρωί η κυρία γέννησε το πρώτο της αυγό! 🙂 Βέβαια, κάθισε πάνω του για μόνο δύο ή φορές φορές για λιγότερο από πέντε λεπτά! Από αύριο ή μεθαύριο που θα γεννήσει κι άλλα θα αρχίσει κανονικά!
Την παρατηρούσα λίγη ώρα πριν σκοτεινιάσει και είδα ότι μόλις πήγε στην φωλιά κοιτούσε καλά καλά για να δει αν το αυγό της είναι εντάξει! Το έβαλε πιο κεντρικά στην φωλιά και μετά έκατσε καλά καλά πάνω του! Τι γλυκό θέαμα!
Υ. Γ Διαβάζω, φυσικά, και τα μηνύματα σας και χαίρομαι που όλα πάνε καλά! Καλή συνέχεια!👍
 
Ήρθε και το δεύτερο αυγό σήμερα! Ακόμα δεν έχει αρχίσει την επώαση τους, αλλά δεν ανησυχώ καθόλου. Εκείνη ξέρει απολύτως τι θα κάνει! Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι το αρσενικό έχει λερώσει αρκετά το εσωτερικό της φωλιάς και φοβάμαι μην λερωθούν τα αυγά! Τι να κάνω;
 
Ήρθε και το δεύτερο αυγό σήμερα! Ακόμα δεν έχει αρχίσει την επώαση τους, αλλά δεν ανησυχώ καθόλου. Εκείνη ξέρει απολύτως τι θα κάνει! Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι το αρσενικό έχει λερώσει αρκετά το εσωτερικό της φωλιάς και φοβάμαι μην λερωθούν τα αυγά! Τι να κάνω;

Τα αντικαθιστάς με ψεύτικα έως ότου κάνει και το τελευταίο, το οποίο είναι ελαφρώς πιο γαλάζιο σε σχέση με τα προηγούμενα. Γλυτώνεις πολλά με τα ψεύτικα...
 
Γεια σας! Την Κυριακή γέννησε το τελευταίο ανοιχτό γαλάζιο αυγό της και εκείνη την ημέρα ξεκίνησε κανονικά την επώαση! Όποτε εκείνη σηκώνεται τρέχει το αρσενικό και κάθεται στην άκρη της φωλιάς προστατεύοντας την! Μακάρι να βγάλουν μικρά, έστω και ένα, γιατί τα πάνε τόσο καλά!
Υ. Γ. Αγαπητές Αλίκη και Μιράντα, αξιότιμε Παναγιώτη και φυσικά, όλοι σας... Πώς τα πάτε;
 
Ολα υπεροχα λοιπον! Χαιρομαι αντε με το καλο και τα μωρα να τα δουμε! Φωτο δεν περιλαμβανει το καταστημα;

Εγω ειμαι στα 5.5 μωρα τωρα, το εκτο παλευει απο το πρωι να βγει στον συνωστισμο φανταζομαι :)
 
Εγώ σήμερα έδωσα νήμα και φωλιές... Και αύριο μεθαύριο θα ενώσω αλλά δεν ελπίζω και πολλά! 😛
 
Εγώ σήμερα έδωσα νήμα και φωλιές... Και αύριο μεθαύριο θα ενώσω αλλά δεν ελπίζω και πολλά! 😛
Καλή επιτυχία... καλά και όμορφα αποτελέσματα. Να σε καμαρώνουμε...
 
Εγώ σήμερα έδωσα νήμα και φωλιές... Και αύριο μεθαύριο θα ενώσω αλλά δεν ελπίζω και πολλά! 😛

Διακρίνω μια απαισιοδοξία ή είναι ιδέα μου;

Καλησπέρα σε όλους σήμερα ξεκίνησα την προετοιμασία για το ζευγαράκι μου :D

Μήπως το καθυστερείς λίγο;
 
Διακρίνω μια απαισιοδοξία ή είναι ιδέα μου;
Ναι Στέφανε μου γιατί άργησα να κινητοποιηθώ (λόγω εξεταστικής) αρχικά και δεύτερον τα αρσενικά χρώματος που θέλω να ζευγαρώσω (πορτοκαλί και μωζαίκ) δεν έχουν πυρώσει ακόμα, ενώ τα κοινά είναι πιο πυρωμένα πεθαίνεις! Και από την άλλη η θηλυκές δεν κρατιούνται! Οπότε τα άφησα μαζί και ό,τι γίνει... μάλλον η πρώτη γέννα θα είναι άσπορη αλλά δεν πειράζει! Χρόνο και υπομονή έχουμε! Καλά να ναι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Ναι Στέφανε μου γιατί άργησα να κινητοποιηθώ (λόγω εξεταστικής) αρχικά και δεύτερον τα αρσενικά χρώματος που θέλω να ζευγαρώσω (πορτοκαλί και μωζαίκ) δεν έχουν πυρώσει ακόμα, ενώ τα κοινά είναι πιο πυρωμένα πεθαίνεις! Και από την άλλη η θηλυκές δεν κρατιούνται! Οπότε τα άφησα μαζί και ό,τι γίνει... μάλλον η πρώτη γέννα θα είναι άσπορη αλλά δεν πειράζει! Χρόνο και υπομονή έχουμε! Καλά να ναι!

Μην υποτιμάς τους αρσενικούς που δεν δείχνουν πυρωμένοι Αλίκη. Οι δικοί μου αποδείχθηκαν σιγανοποταμάκια. Την πρώτη γέννα την θεωρούσα 99% άσπορη. Μην κοιτάς που ο κύριος έσπασε τα 2 πρώτα αυγά. Τα υπόλοιπα που έσωσα ήταν γόνιμα. Από τα τρία έσκασαν τα δύο. Το τρίτο παρέμεινε στο αυγό. Το δεύτερο ζευγάρι έκανε σήμερα το 3ο αυγό. Εδώ τα πράγματα εξελίσσονται πιο ομαλά. Ο αρσενικός είναι μέχρι στιγμής άψογος!
 
Μην υποτιμάς τους αρσενικούς που δεν δείχνουν πυρωμένοι Αλίκη. Οι δικοί μου αποδείχθηκαν σιγανοποταμάκια. Την πρώτη γέννα την θεωρούσα 99% άσπορη. Μην κοιτάς που ο κύριος έσπασε τα 2 πρώτα αυγά. Τα υπόλοιπα που έσωσα ήταν γόνιμα. Από τα τρία έσκασαν τα δύο. Το τρίτο παρέμεινε στο αυγό. Το δεύτερο ζευγάρι έκανε σήμερα το 3ο αυγό. Εδώ τα πράγματα εξελίσσονται πιο ομαλά. Ο αρσενικός είναι μέχρι στιγμής άψογος!
Μακάρι Στέφανε! Αν και αυτές τις μέρες που έχει χαλάσει ο καιρός εγώ στη θέση τους δε θα βάτευα! 😛 Σήμερα έβαλα φωλιές τις έχουν σχεδόν τελειώσει και η συμβίωση με τα αρσενικά πάει πολύ καλά! Ό,τι και να είναι τα αυγά, δεν αγχώνομαι! Είναι πολύ νωρίς ακόμα! 😉
Με το καλό και σε σένα! Να σου ζήσουν !
 
καλημερα παιδια εγω μπορω να πω οτι ολα πανε καλα τα 8 ζευγαρια μωζαικ μου εχουν κανει τα τεσσερα τρια αυγα και τα αλλα σημερα τα περιμενω κανουν το πρωτο.. Τωρα πως συγχρονηστικαν ετσι ουτε εγω ξερω,τα κοινα μου εχουν φτιαξει φωλιες και περιμενω.. Τα ζευγαρια με καρδερινα και σκαρθι, στο ραφι ακομα ειναι νωρις,ΥΓ . ΕΥΤΥΧΩΣ φετος δεν μπερδεψα τα αυγα καθω τα αντικαθηστουσα 😀
 
Πω πω! Είμαι απαράδεκτος!😳 Έχω να σας γράψω πολλές μέρες!☹ Πώς είσαστε; Τα καναρίνια σας πώς πάνε;
Εμένα μια χαρά πάνε! Στο πρώτο ζευγάρι επικρατεί μια σχετική ηρεμία, καθώς η επώαση συνεχίζεται. Πέρα από μερικά κελαηδήματα υπεράσπισης της ''περιοχής'' και της φωλιάς από τον αρσενικό, γενικά υπάρχει ησυχία. Η καναρίτσα κλωσσάει απερίσπαστη τα αυγά της και το αρσενικό την βοηθάει ταΐζοντας την συχνά.
Την Κυριακή, έβαλα στην άλλη ζευγαρώστρα και τον αρσενικό. Έχω ακόμα το χώρισμα. Το αρσενικό ταϊζει συνέχεια το θηλυκό, της κελαηδάει και το θηλυκό πηγαινοέρχεται νευρικά στο χώρο της. Της έβαλα σήμερα εξωτερική φωλιά και άφθονο νήμα και πήρε λίγο. Μια το κρατούσε μια άφηνε. Μετά δεν έδινε καθόλου σημασία. Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα είναι πανέτοιμη και θα αρχίσει να φτιάχνει την φωλιά της.
Και σήμερα, έβαλα και τα άλλα δύο πουλιά δίπλα δίπλα τα κλουβιά τους. Το αρσενικό κελαηδάει αρκετά συχνά, αλλά το θηλυκό προς το παρόν ασυγκίνητο! Έχουμε καιρό ακόμη! Εξάλλου ο καιρός δεν έχει στρώσει ακόμη!
Sorry για την εκθεσάρα, αλλά πραγματικά είχα να πω αρκετά! Αυτά ήταν και τα νέα μου! Καληνύχτα και θα τα πούμε αύριο!
 
Πω πω! Είμαι απαράδεκτος!😳 Έχω να σας γράψω πολλές μέρες!☹ Πώς είσαστε; Τα καναρίνια σας πώς πάνε;
Εμένα μια χαρά πάνε! Στο πρώτο ζευγάρι επικρατεί μια σχετική ηρεμία, καθώς η επώαση συνεχίζεται. Πέρα από μερικά κελαηδήματα υπεράσπισης της ''περιοχής'' και της φωλιάς από τον αρσενικό, γενικά υπάρχει ησυχία. Η καναρίτσα κλωσσάει απερίσπαστη τα αυγά της και το αρσενικό την βοηθάει ταΐζοντας την συχνά.
Την Κυριακή, έβαλα στην άλλη ζευγαρώστρα και τον αρσενικό. Έχω ακόμα το χώρισμα. Το αρσενικό ταϊζει συνέχεια το θηλυκό, της κελαηδάει και το θηλυκό πηγαινοέρχεται νευρικά στο χώρο της. Της έβαλα σήμερα εξωτερική φωλιά και άφθονο νήμα και πήρε λίγο. Μια το κρατούσε μια άφηνε. Μετά δεν έδινε καθόλου σημασία. Είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα είναι πανέτοιμη και θα αρχίσει να φτιάχνει την φωλιά της.
Και σήμερα, έβαλα και τα άλλα δύο πουλιά δίπλα δίπλα τα κλουβιά τους. Το αρσενικό κελαηδάει αρκετά συχνά, αλλά το θηλυκό προς το παρόν ασυγκίνητο! Έχουμε καιρό ακόμη! Εξάλλου ο καιρός δεν έχει στρώσει ακόμη!
Sorry για την εκθεσάρα, αλλά πραγματικά είχα να πω αρκετά! Αυτά ήταν και τα νέα μου! Καληνύχτα και θα τα πούμε αύριο!
Εντάξει θα σε περιμένουμε.
 
Back
Top