Αναπαραγωγή Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

Μια κανάρα σκουφάτη που είχα,έφτιαχνε φωλιά και καθόταν.
Δεν ζευγάρωσε ποτέ και δεν έκανε αυγά επίσης ποτέ.
Τις είχα βάλει και πλαστικά αυγά (έτσι για πλάκα, να δω τι θα κάνει) και καθόταν και τα κλώσαγε.
Ποτέ δεν βρήκα τον λόγο που το έκανε αυτό.
 
Μια κανάρα σκουφάτη που είχα,έφτιαχνε φωλιά και καθόταν.
Δεν ζευγάρωσε ποτέ και δεν έκανε αυγά επίσης ποτέ.
Τις είχα βάλει και πλαστικά αυγά (έτσι για πλάκα, να δω τι θα κάνει) και καθόταν και τα κλώσαγε.
Ποτέ δεν βρήκα τον λόγο που το έκανε αυτό.
Οργανικά προβλήματα.
Αν δοκίμαζες με κανονικά... Θα τα κλωσούσε και θα μεγάλωνε τα μικρά.
 
Της έβαλα. Τα κλωσσάει... Οπότε έχει ορμονικά προβλήματα ή είναι κάτι άλλο;
Δεν μπορώ να ξέρω.. μπορεί ναι.. μπορεί μαζί με κακή υγεία, βλάβη οργάνων κλπ. Να παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα...
Όμως θα σου μεγαλώσει μια χαρά τα μικρά. Γίνονται οι καλύτερες παραμάνες...
 
Μακάρι να είναι έτσι! Σκέφτηκα την περίπτωση να της άλλαζα αρσενικό μήπως προχωρήσει. Τώρα τι να κάνω; Κάνει να της αφαιρέσω τα ψεύτικα ή πρέπει να της τα αφήσω;
 
Μακάρι να είναι έτσι! Σκέφτηκα την περίπτωση να της άλλαζα αρσενικό μήπως προχωρήσει. Τώρα τι να κάνω; Κάνει να της αφαιρέσω τα ψεύτικα ή πρέπει να της τα αφήσω;
Δεν θα αλλάξει κάτι...
Αρσενικό μπορεί να αλλάξεις όταν έχει άσπορα αυγά... αν δεν κάνει καθόλου όμως δε χρειάζεται αλλαγή.
 
Μακάρι να είναι έτσι! Σκέφτηκα την περίπτωση να της άλλαζα αρσενικό μήπως προχωρήσει. Τώρα τι να κάνω; Κάνει να της αφαιρέσω τα ψεύτικα ή πρέπει να της τα αφήσω;
Προσωρινά θα πρέπει να αλλάξεις τα εκτροφικά σου σχέδια...
Σου προτείνω να της βάλεις 1-2 γόνιμα αυγά από άλλη φωλιά, να βγάλει τα μικρά... Να τα μεγαλώσει... και ποιος ξέρει, μπορεί στη συνέχεια να μπορέσει να κάνει τα αυγά που εσύ περιμένεις...
Δεν έχω άλλη πρόταση από το να τη χρησιμοποιήσεις σαν παραμάνα... μέχρι να δούμε πως θα πάει.
 
Προσωρινά θα πρέπει να αλλάξεις τα εκτροφικά σου σχέδια...
Σου προτείνω να της βάλεις 1-2 γόνιμα αυγά από άλλη φωλιά, να βγάλει τα μικρά... Να τα μεγαλώσει...
Δυστυχώς, δεν υπάρχει ούτε ένα... Ακόμα της έχω τα δύο ψεύτικα. Άμα ήταν αλλιώς τα πράγματα θα της έβαζα!
 
Καλησπέρα σε όλους! Αυτό το τοσοδούλικο πλασματάκι, ερχόμενο χθες μόλις στην ζωή, μου έφερε μια όμορφη έκπληξη! Το περίμενα όλον αυτόν τον καιρό και η προσδοκία μου πραγματοπιήθηκε!


Στη σημερινή αυτή εικόνα είναι μίας ημέρας! Ας είναι γερό και καλότυχο!
 
Καλησπέρα σε όλους! Αυτό το τοσοδούλικο πλασματάκι, ερχόμενο χθες μόλις στην ζωή, μου έφερε μια όμορφη έκπληξη! Το περίμενα όλον αυτόν τον καιρό και η προσδοκία μου πραγματοπιήθηκε!


Στη σημερινή αυτή εικόνα είναι μίας ημέρας! Ας είναι γερό και καλότυχο!
Με το καλό Αμβρόσιε... Φυσικά περιμένουμε φωτογραφίες.
 
Ουπς! Γιατί δεν ανέβηκε η φωτογραφία; Χίλια συγνώμη!

Πώς ανεβάζω εδώ φωτογραφία από τα αρχεία του υπολογιστή μου;
 
Να το! Ξέρω πολύ καλά τι θα πει η Μιράντα!

9lip3s.jpg
 
Να σου ζήσει Αμβρόσιε, καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!
 
Καλησπερα σε ολους εγω εχω μπει στην δευτερη γεννα, και απ σημερα ξεκινησαν ν σκαν τα μικρα! Λοιπον προς το παρον εχω 28 μωσαικ μικρα 22 κοινα και 4 καρδερινακια! Μπορω ν πω οτι ειχα πολυ λιγες απωλειες! Και αυτο το ωφειλο σε εσας! Ευχαριστω!
 
Back
Top