Ασθένειες Ξεκινησε η πτερροροια;

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
παιδια στα δικα μου πουλια ξεκινησε για τα καλα η πτερροροια, στο μπαλκονι επικρατει ενας χαμος απο πουπουλα! Το κοκατιλ ειδικα εχει αλλαξει ολη του την ουρα και τα φτεαρ πτησης... Το καναρινι νομιζω τελειωσε η δεν εχει αρχισει ακομα... Οσο για τα Lovebirds μαλλον απο χθες ξεκινησαν και μαλιστα πολυ 'δυναμικα'! Ειναι φυσιολογικο το πτερωμα των Lovebirds να ειναι λιγο ανακατωμενο; Σε εσας ξεκινησαν τα πουλια σας την πτερροροια τους;
 
Ξεκήνησαν και γίνετε χαμος φίλε. Η κυρά Ελλη έχει τα νεύρα της με τόσα πούπουλα:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rosse
Παιδια ποτε αρχιζει η πτερροροια κοκατιλ χανωντε ολα τα φτερα τους και μενουν φαλακρα;Η σιγα σιγα... Των ζακο ποτε αρχιζει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rosse
σιγα σιγα αλλαζουν δεν μενουν και γυμνα... Να σας ρωτησω κατι ξερω οτι τωρα που αλλαζουν φτερα πρεπει να τους παρεχω πολλες βιτεμινες... Το κοκατιλ μου ομως δεν τρωει τιποτα αλλο παρα μονο τα σπορια του και το νερο... Εγω του βαζω τωρα πολυβιταμινες στο νερο του... Τι να κανω ομως που δεν θα χει τα απαραιτητα... Θα υπαρξει προβλημα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rosse
σιγα σιγα αλλαζουν δεν μενουν και γυμνα... Να σας ρωτησω κατι ξερω οτι τωρα που αλλαζουν φτερα πρεπει να τους παρεχω πολλες βιτεμινες... Το κοκατιλ μου ομως δεν τρωει τιποτα αλλο παρα μονο τα σπορια του και το νερο... Εγω του βαζω τωρα πολυβιταμινες στο νερο του... Τι να κανω ομως που δεν θα χει τα απαραιτητα... Θα υπαρξει προβλημα;
Προσπάθησε να του δίνεις και φρούτα. Μήλα, βερύκοκα και ότι άλλο του αρέσει. Όσο για τις πολυβιταμίνες... Θέλει προσοχή στην χρήση τους και στη διάρκεια :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rosse
δηλαδη;δεν πρεπει να τις εχω παντα στο νερο τους;
 
...tis polivitamines prepei na tou deineis 1 h 2 fores to mina gia 2 meres... Eksartate vevea apo periptosi...otan to poulaki fenete arosto ta dinane pio sixna...gia 4-6 meres... otan ksekinaei pteroria vazo mia fora ti vdomada, h mia fora stis 10 meres...
Vevea panta prepei na exei freska frouta kai laxanika sto klouvi...kalo einai na fitepseis liga sporakia pou dineis ston papagalo sou...kai molis ta megalosoun ligo na tou doseis na ta faei...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Rosse
Φώτη υπάρχουν αρκετά σκευάσματα τα οποία είναι ειδικά για την περίοδο της πτερόροιας. Κάθε σκεύασμα έχει και την δοσολογία του. Οι φυτρωμένοι σπόροι είναι επίσης ιδανικοί την εποχή της πτερόροιας αλλά γνώμη είναι να μην χρησιμοποιήσεις τους σπόρους που δίνεις για τροφή. Υπάρχουν στην αγορά ειδικοί για φύτρωμα. Με τις βιταμίνες καθώς και με οτιδήποτε πρόσθετο που χορηγούμε στο νερό εγώ προτιμώ να το αλλάζω 2 φορές τη μέρα αυτήν την εποχή λόγω θερμοκρασίας. Και το νερό έτσι το αλλάζω για να έχουν όσο γίνετε πιο δροσερό.
 
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, σημερα που ειχε πολυ ζεστη αλλαξα τρις φορες τα μπανακια τους γιατι κοντεψαν να σκασουν απο την ζεστη... Κυριως το καναρινι και νερο εβαλα καινουργιο το πρωι, αυριο θα το αλλαξω και 2η και 3η φορα...
 
Back
Top