Ασθένειες Ξεπουπουλιάστηκε η καρδερίνα μου

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλημέρα στην φτερωτή μας παρέα!

Λοιπόν παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με την αρσενική μου καρδερίνα..

Άρχισε και έβγαζε πούπουλα κάτω από το κεφάλι, πρός το στήθος της..
Με τις μέρες που περνούσαν φαντάστικα πως μάλλον ήρθε ο καιρός να αλλάξει πτέρωμα..

Όμως με μια συζήτηση που έκανα με έναν φίλο μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να έχει πιάσει μύκητες..

Από εχθές με έχει βάλει σε σκέψεις..
Πώς μπορώ να καταλάβω αν όντως έχει μύκητες;

Πάντως μπανάκι της βάζω κάθε μέρα..

Δυστυχώς λόγω ότι βρίσκομαι στην δουλειά δεν έχω κάποια φωτογραφία..
Αλλά να είστε σίγουροι πως θα την ανεβάσω το μεσημεράκι.
 
Αλλά να είστε σίγουροι πως θα την ανεβάσω το μεσημεράκι.
Θα την περιμένουμε για πιο σωστά.
Αν θέλεις βγάλε μια δυο κοντινές και μια με ολόκληρο το πουλί για να μη μιλάμε στον αέρα.
 
Θα την περιμένουμε για πιο σωστά.
Αν θέλεις βγάλε μια δυο κοντινές και μια με ολόκληρο το πουλί για να μη μιλάμε στον αέρα.

Εντάξει κ Γιάννη!

Βασίλη.. Θέλεις να μας πεις σε ποιό χώρο έχεις τα πουλιά 😉

Στο μπαλκόνι τα έχω Δημήτρη..
Τα είχα στην ταράτσα την περίοδο αναπαραγωγής και έπειτα τα κατέβασα στο μπαλκόνι.
 
Εντάξει κ Γιάννη!



Στο μπαλκόνι τα έχω Δημήτρη..
.. Μια φωτογραφία του χώρου συνολικά, σε παρακαλώ,Βασίλη.. Αυτό θα μας βοηθήσει όλους.
 
Εντάξει Δημήτρη.

Έχεις κάτι στο μυαλό σου;
..Βασίλη, ειλικρινά φοβάμαι λίγο τον χώρο που τα έχεις! Αν θυμάσαικαι σε παλαιότερο θέμα σου πάλι είχα ζητήσει να δούμε τον τελικό χώρο των πουλιών. Δεδομένου των ''τρελών'' επί 10 ημέρες θερμοκρασιών..
 
..Βασίλη, ειλικρινά φοβάμαι λίγο τον χώρο που τα έχεις! Αν θυμάσαικαι σε παλαιότερο θέμα σου πάλι είχα ζητήσει να δούμε τον τελικό χώρο των πουλιών. Δεδομένου των ''τρελών'' επί 10 ημέρες θερμοκρασιών..

Εννοείς για να δούμε αν φταίνε κάποιοι παράγοντες;
Εγώ θα φωτογραφίσω τον χώρο αλλά να σου πώ, πως 10 χρόνια εκεί είχα τα πουλάκια.. Και όχι 18 πουλιά όπως έχω τώρα, αλλά δυο/τρία.
 
.. Αυτό,Βασίλη μου, δεν σημαίνει πως είναι και σωστό.. Ξέρεις πόσο σε σέβομαι και σε εκτιμώ! 🙂
σου έχω εμπιστευτεί ήδη την αδυναμία μου.. Και έρχεται κι άλλο! Και είπαμε νομίζω πως θα διορθώσουμε όλα τα κακώς κείμενα.. Ναι;👍
μιας και τα έχεις όλα μαζί..στα υπόλοιπα έχεις παρατηρήσει κάτι;
 
Βασίλη μου, μαζί με τις φωτογραφίες, πρέπει να αναφέρεις και λίγα πράγματα για την διατροφή της, όχι μόνο τώρα αλλά και την προηγούμενη περίοδο.
Επίσης καλό θα ήταν να μπορούσες να βάλεις και φωτογραφία της κοιλιάς. Από κουτσουλιές πως είναι;
Νομίζω πως μια συνολικότερη παρουσίαση είναι απαραίτητη για να σε βοηθήσει κάποιος με εμπειρία.
Περαστικά και εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
.. Αυτό,Βασίλη μου, δεν σημαίνει πως είναι και σωστό.. Ξέρεις πόσο σε σέβομαι και σε εκτιμώ! 🙂
σου έχω εμπιστευτεί ήδη την αδυναμία μου.. Και έρχεται κι άλλο! Και είπαμε νομίζω πως θα διορθώσουμε όλα τα κακώς κείμενα.. Ναι;👍
μιας και τα έχεις όλα μαζί..στα υπόλοιπα έχεις παρατηρήσει κάτι;

Κι εγώ σε εκτιμώ φίλε μου Δημήτρη!
... Και περιμένω πώς και πώς το νέο μέλος!
Να τα διορθώσουμε όλα!
Κανένα πρόβλημα!

Σε κανένα άλλο πουλί δεν είδα κάτι..
Ακόμα και στην κανάρα που τα είχα ζευγάρι δεν έχει κάτι η κανάρα μου..
Ούτε τα παιδιά τους που συμβίωναν όλα μαζί σε μια ζευγαρώστρα..
 
Ακόμα και στην κανάρα που τα είχα ζευγάρι δεν έχει κάτι η κανάρα μου..
Ούτε τα παιδιά τους που συμβίωναν όλα μαζί σε μια ζευγαρώστρα..
.. Αν όντως κάτι έχει η καρδερίνα, τότε λογικά μέχρι να αποκλειστεί η μετάδοση ή οχι,όλα τους θα πρέπει να μπουν σε καραντίνα και μακρυά από τα υπόλοιπα..
Μήπως έγινε κάτι που την στρέσαρε; Κάποια αλλαγή; Κάποιο γεγονός; Μήπως κάτι και φοβήθηκε;
.. Ε τώρα μιλάμε! Μάλιστα! 👍
μόνο αν δούμε όλον τον χώρο, από μακρυά.. Περιμετρική όλου του χώρου,τότε θεωρώ πως κάπου θα καταληξουμε!
 
Βασίλη μου, μαζί με τις φωτογραφίες, πρέπει να αναφέρεις και λίγα πράγματα για την διατροφή της, όχι μόνο τώρα αλλά και την προηγούμενη περίοδο.
Επίσης καλό θα ήταν να μπορούσες να βάλεις και φωτογραφία της κοιλιάς. Από κουτσουλιές πως είναι;
Νομίζω πως μια συνολικότερη παρουσίαση είναι απαραίτητη για να σε βοηθήσει κάποιος με εμπειρία.
Περαστικά και εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό!

Μαρία το πουλί είναι μια χαρά, δραστήριο, κελαϊδάει και γενικά είναι ορεξάτο..
Οι κουτσουλιές είναι μια χαρα!

Η διατροφή της είναι στάνταρ όλον το χρόνο και είναι της versele laga για άγρια πουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μαρία το πουλί είναι μια χαρά, δραστήριο, κελαϊδάει και γενικά είναι ορεξάτο..
Οι κουτσουλιές είναι μια χαρα!

Η διατροφή της είναι στάνταρ όλον το χρόνο και είναι της versele laga για άγρια πουλιά.
.. Αν είναι όπως τα λες,τότε φταίει ή ο χώρος σε συνδυασμό με την αφόρητη(για όλους μας) και διαολεμένη ζέστη των ημερών, ή η Αλίκη έπεσε μέσα.. Κάτι την στρέσαρε.. Κάτι!
 
.. Αν είναι όπως τα λες,τότε φταίει ή ο χώρος σε συνδυασμό με την αφόρητη(για όλους μας) και διαολεμένη ζέστη των ημερών, ή η Αλίκη έπεσε μέσα.. Κάτι την στρέσαρε.. Κάτι!

Για τον χώρο δεν μου κολλάει γιατί εκεί την είχα κελαϊδούσε και γενικά όλα καλά..

Τώρα τι να σας πω..
Δεν θα έπρεπε να έβγαζε καινούργιο φτέρωμα;
 
Η διατροφή της είναι στάνταρ όλον το χρόνο και είναι της versele laga για άγρια πουλιά.
Θεωρώ πως είσαι αρκετά έμπειρος ώστε εσύ να ξέρεις πως αυτό δεν είναι η πλήρης διατροφή της καρδερίνας. Γι αυτό ως εκ περισσού και για νέους αναγνώστες, να παραθέσω το άρθρο περί της διατροφής της καρδερίνας σε συνθήκες εκτροφής.
 
Βασίλη δεν ξέρω για την καρδερίνα αλλά φέτος πραγματικά έχεις περάσει τα πάντα! Ότι μπορούσαν να πάθουν τα πουλιά σου το πάθανε! Ελπίζω να πάνε όλα καλά στην συνέχεια, τουλάχιστον απέκτησες εμπειρίες και θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για το μέλλον
 
Εγώ πάντως ακόμα περιμένω φώτο του στέρνου της κοιλιάς και του φτερώματος. Και μία συνολική φώτο του πουλιού να δούμε! Μετά θα μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε περισσότερο!
 
Βασίλη, θύμισε μου σε παρακαλώ την προέλευση του πουλιού. Το είχες, είναι καινούργιο, τι ακριβώς;
 
Back
Top