Φροντίδα Οδηγός για κόψιμο φτερών πτήσης

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
δεν ξερω αν εχει ξαναμπει αυτο αρθρθ εδω μεσα. ειναι οδηγος για κοψιμο των φτερων πτησης. Οσοι ειναι βεβαια κατα του κοψιματος να το προσπερασουν. Ααακαι οσοι το κανετε προσοχη και να το δοκιμασετε μονο αν εμπιστευεστε τις δυναμεις σας!
 

Συνημμένα

καλό! Μ'αρέσει που έχει σχήματα.
Εγώ κάνω αυτό που περιγράφει ως Show clipping (το τρίτο), αλλά αφήνω μόνο δύο flight feathers.

Ένα άλλο είδος κοψίματος (για μεγάλους παπαγάλους) είναι το κόψιμο των primaries ένα παρά ένα.
Δηλαδή ένα κόβεις ένα αφήνεις.
 
Ά, επίσης, αν δεν έχετε ξανακόψει ποτέ φτερά ζητήστε να σας βοηθήσει κάποιος που ξέρει για αρχή!
 
Δεν θέλω να ξέρω ποσο κάθουνται σήμερα μετά το μεσημέρι και κάνουνε μια πρόβα στα παπαγαλάκια τους για το κόψιμο φτερών...άντε να είμαστε έτοιμο για τις απάντηση αύριο για τραυματισμένα παπαγαλάκια.
 
Πολυ καλο αλλα εχω τη γνωμη αν δεν ξερουμε να τα κοβουμε μονοι μας καλο ειναι να μας τα κοψει ενας ειδικος προς αποφυγη ατυχηματων!
 
Τελικά θα μένουν κάποια παπαγαλάκια και παπαγάλοι που μπορούν να πετάνε ο θα κόψετε σε όλα σε λίγο τα φτερά τους; Γιατί μέχρι τώρα δεν είχε κανένας την ιδέα να κόβει τα φτερά στα Καναρίνια; Θα ήθελες πολύ λιγότερο χορό για την εκτροφή σου.

Αν θέλετε ζώα που δεν μπορούν να πετάνε γιατί δεν παίρνετε από την αρχή ποντίκια, αυτά δεν ξέρουν να πετάνε και δεν έχει κανένας προβλήματα.

Το πιο ωραίο στα πουλια είναι που έχουνε κάτι που ενεής dem έχουμε την ικανότητα να πετάνε. Δεν είναι το πιο ωραίο να βλέπεις ένα πουλί να κάνει βόλτες μέζα στο δωμάτιο σου. Να παίζουν έναν με τον άλλον μέζα στην αέρα. Δεν κάθομαι σαν παιδιά και θαυμάσαμε τα πουλια που πετάγανε ώρες και ώρες.

Όχι εμείς σαν άνθρωπος πρέπει να το κόβουμε αυτή την ικανότητα, μονο και μονο να του αποδείξαμε τa ζωοα ποιος είναι ο αφεντικός και ποιος έχει το κομάντο.
Ο όνειρο μου είναι να έρθει η μέρα που θέλεις ΑΔΕΙΑ να έχεις πουλια στην κατοχή σου. Όχι να μην έχει καθόλου πουλια στις κλούβες, αλλα να μην μπορεί να βιάσει ο καθένας τα πουλια χωρίς να έχει διαβάσει και μαθαίνει κάποιο κανόνες και κάποιο βασικά γνώση.
 
Γιατί τα καναρίνια βασίζονται αποκλειστικά στην πτήση, ενώ οι παπαγάλοι είναι αναρρηχιτικά πτηνά.

Αλλά νομίζω ότι υπάρχει ένα άλλο thread γι αυτή τη συζήτηση.
 
Γιατί τα καναρίνια βασίζονται αποκλειστικά στην πτήση.
Baaahhhh εγώ ida πολλές φορες να περπατάνε μέζα στις κλούβες... Μήπως ανοίγει στα "περπατιστικα" πουλια;
Τότε άμεσος θέλουν κόψιμο φτερών.

ενώ οι παπαγάλοι είναι αναρρηχιτικά πτηνά.
Και αφού εσέι έχεις απόφαση έτσι, επιτρέπεται να του κόβεις τα φτερά ;

Αλλά νομίζω ότι υπάρχει ένα άλλο thread γι αυτή τη συζήτηση.
Εγώ πάλι πιστεύω σε κάθε θέμα που σχολείται με το κόψιμο φτερών είναι κατάλληλο να πω την γνώμη μου για αυτό. Η το βλέπεις εσέι αυτό αλλιώς;
 
Αλέξανδρε, εφόσον έχεις τόσες γνώσεις σχετικές με πτηνά, μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά ικανοτήτων που έχει το καναρίνι από τον παπαγάλο, ώστε να μην χρειάζεται να την εξηγήσω αναλυτικά.
Και σίγουρα δεν αποφάσισα εγώ το ότι οι παπαγάλοι αναρριχώνται.

Το "περιπατητικό" πτηνό που λες, θα το εκλάβω ως ειρωνία από μέρους σου, συνεπώς είναι καλύτερα να μην απαντήσω.

Σχετικά με το τελευταίο, ναι το βλέπω αλλιώς.
Δεν το βλέπω κατάλληλο για παράδειγμα σε κάποιο θέμα που μιλάει για συνταγές κοτόπουλου, να κηρύτεις τη χορτοφαγία
ή σε κάποιο θέμα που αναφέρεται σε μοντέλα αυτοκινήτων, να υποστηρίζεις το ποδήλατο.

Δεν αμφιβάλλω ότι οι σκοποί σου είναι ευγενείς. Εν μέρει, καταλαβαίνω τι εννοείς.
Απλά νοιώθω ότι δεν σέβεσαι και την αντίθετη άποψη που, καλώς η κακώς, πάντα υπάρχει.
 
Σχετικά με το τελευταίο, ναι το βλέπω αλλιώς.

UUUppppsssss... Τώρα με έπιασες, και εγώ πιστεύω αυτό το thread έχει καθαρά το θέμα κόψιμο φτερών και όχι κάτι για διατροφή κλπ. Αφού το thread γραφει "Οδηγος για κοψιμο φτερων" εγώ πραγματικά απάντησα για το κόψιμο φτερών. Που τα βλέπεις εσέι τώρα αυτό
Δεν το βλέπω κατάλληλο για παράδειγμα σε κάποιο θέμα που μιλάει για συνταγές κοτόπουλου, να κηρύτεις τη χορτοφαγία ή σε κάποιο θέμα που αναφέρεται σε μοντέλα αυτοκινήτων, να υποστηρίζεις το ποδήλατο.
δεν κατάλαβα.


Απλά νοιώθω ότι δεν σέβεσαι και την αντίθετη άποψη που, καλώς η κακώς, πάντα υπάρχει.
Ναι έχεις δίκαιο με αυτό. Και ξέρεις γιατί έχω πρόβλημα να "σέβεσαι και την αντίθετη άποψη" γιατί η πρώτες χώρες μετά κάποια έρευνες έχουνε απαγορέψει το κόψιμο φτερών λόγο βιασμό ζωων. Και σίγουρα κάτι ξέρουν αυτή η άνθρωποι παρα πάνω. Και ακριβώς αυτή η άνθρωποι που αγαπάν TOOOSSSOOO πολύ τα παπαγαλάκια / παπαγάλος τους είναι η πρώτη που έρθουν με το ψαλίδι.
 
ππαιδια ψυχραιμια! ανεβασα ενα θεμα επειδη καποιοι ρωτουσαν για το πως θα κοψουν τα φτερα πτησης κλπ. Οι μισοι εδω μεσα ειναι υπερ και οι αλλοι κατα. αυτο το θεμα αφορα μονο οσους ειναι υπερ. Δεν χρειαζεται να τσακωνομαστε ουτε να παλευουμε να πεισουμε ο ενας τον αλλο για το ποιανου η γνωμη ειναι σωστη και πρεπει να υπερισχυσει. Δεν μου αρεσει αυτη η αντιπαραθεση που ξεκινησε εξαιτιας του θεματος μου. καντε οτι νομιζετε σωστο για τα πουλια σας αρκει να μην κινδυνευουν (πχ. αλυσιδακι στο ποδι) και να τα βλεπετε υγιη, χωρις προβληματα συμπεριφορας(μαδημα κλπ)
 
Αλέξανδρε, ποιές είναι αυτές οι "πρώτες χώρες" που ξέρουν κάτι παραπάνω από όλες τις άλλες;
Και κυρίως, αν μια χώρα έχει θεσμοθετήσει κάτι, ούτε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα σωστό, αλλά ούτε και ότι δεν υπάρχει ανοιχτή διαφωνία πάνω σ'αυτό.
Υπάρχουν ένα σωρό πολύ σοβαρά θέματα πάνω στα οποία κάποιες χώρες έχουν θεσμοθετήσει θετικά κι άλλες αρνητικά.
Πρέπει να υποθέσω ότι αυτές με τις οποίες συμφωνώ, ξέρουν κάτι παραπάνω, ενώ οι άλλες όχι;

Δημήτρη, ξέρω γιατί άνοιξες το θέμα, αυτό προσπάθησα να εξηγήσω με τα παραδείγματά μου. Αλλά δεν πέτυχε.
Όμως δεν υπάρχει λόγος να νοιώθεις άσχημα! Ο καθένας από εμάς είναι υπεύθυνος γι αυτά που γράφει!
 
Στην Γερμανία και στην Austria είναι μέζα στο σύνταγμα, στην Ολλανδία και στο Βέλγιο ήτανε έτοιμος να περνάει, δεν ξέρω όμως τώρα έγινε η ακόμα δεν έγινε.
Να γίνει είναι εκτος ερώτησης σε όλες τις χώρες που έχουνε αρκετά δυναμικά ποσον ανθρώπων για την προστασία ζωων.
 
γνωστο θεμα με πολυ αντιπαραθεση αλλα σε καποιους ειναι χρησιμο και το επαναφερω
 
Back
Top