Φροντίδα Κόψιμο φτερών πτήσης παπαγάλων: Υπέρ ή Κατά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inca1099
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατά

Εγώ πολύ απλά ειμαι κατά γιατί δεν φτάνει που τα έχουμε "φυλακίση" θελουμε να τους κάνουμε και περμαναντ☹.
 
Ένα από τα πιο δυνατά debate του PB και από τα αμφιλεγόμενα θέματα συζήτησης μεταξύ των παπαγαλόφιλων. Αναρωτιέμαι, μετά από τόσο καιρό και εμπειρία, πόσοι διατηρούν άραγε την ίδια άποψη που είχαν και τότε;
 
Η δικη μου θεση γενικα πανω σε αυτο το θεμα δεν ειναι απολυτη αλλα ειμαι υπερ η κατα αναλογα με την περιπτωση του καθε πουλιου. Σε μωρα που δεν πεταξανε ακομη η σε πουλια που ζουνε μονιμα μεσα στο κλουβι η ως ευκολη λυση επειδη καποιος δεν εχει τη διαθεση να ασχοληθει με την εκπαιδευση και πιστευει οτι κοβοντας τα φτερα πτησης λυνει ολα του τα προβληματα με τον παπαγαλο του τοτε τιθεμαι κατα.

Αλλα σε περιπτωσεις με κυριαρχικα η πολυ επιθετικα πουλια που απαιτουν πιο "ελεγχομενο" χειρισμο η για ανθρωπους που δεν ανηκουν σε αυτους της ευκολης λυσης αλλα εκ των πραγματων μεσα στο σπιτι τους υπαρχει η δυνατοτητα διαφυγης η ατυχηματος του πουλιου η το βγαζουν εκτος σπιτιου τοτε ειμαι συμφωνος με το κοψιμο των φτερων πτησης.

Quotαρω την παλαιοτερη θεση μου στο θεμα για να πω οτι διατηρω ακομη την ιδια αποψη, με τη διαφορα οτι εχω πια μεγαλυτερη ευαισθησια στο θεμα και δεν μπορω να παρω την ιδια αποφαση τοσο ευκολα.

Στη Φοιβη μου δεν θα ψαλιδιζα ποτε ξανα τα φτερα πτησης της, ειναι απολυτα ελεγχομενη και ισσοροπημενη τις φορες που τη βγαζω απο το κλουβι κι αποφασιζει να πεταξει μεσα στο σπιτι και δεν ταραζεται ευκολα για να κινδυνεψει να τραυματιστει. Εχει τις συγκεκριμενες θεσεις της που καθεται και πεταει μονο για να παει εκει. Στον Τζοι δεν υπαρχει καν συζητηση στο να τον αφησω να βγει απο το κλουβι διοτι θα με φαει με την πρωτη ευκαιρια 😛 , στα δε μικρα αφου εμαθαν να πετουν και να προσγειωνονται αριστα εκει που θελουν, ψαλιδισα (μετα απο μεγαλη ταλαντευση στον αν θελω να το κανω) μερικα φτερα πτησης προσφατα διοτι πανω στο παιχνιδι τους και στην υπερενταση του πεταγματος γατζωνονταν στα φωτιστικα και ξεκινουσε το παιχνιδι εκει και το θεωρησα επικινδυνο να ερχονται σε επαφη με τα καλωδια. Λογικα δεν θα χρειαστει να τους ξαναψαλιδισω, ειναι μεχρι να προσαρμοστουν στο χωρο τον οποιο ζουν. :)
 
Δημητρη, επειδη ειμαι υπερ του κοψιματος των φτερων στα μεγαλα μεγεθη των παπαγαλων, θα μου επιτρεψεις να σου θυμισω οτι:
Δεν παω στη ζουγκλα, για να κοψω τα φτερα ενος ελευθερου πουλιου, αλλα ενος, που εχει γεννηθει σε αιχμαλωσια και που το ψαλλιδισμα μπορει να του χαρισει προστασια για την ζωη του και την 'αναλογη' 'ελευθερια' (διοτι με το ψαλλιδισμα δεν χανει την ικανοτητα του να πεταξει, αλλα μειωνεται η αποσταση μιας πτησης)
Αν λοιπον θεωρεις εγωισμο την εκφραση μου: < Παντως η επιλογη μου για το συγκεκριμενο μεγεθος πουλιου, θα ηταν το κοψιμο των φτερων πτησης, διοτι θα το ηθελα πολλες ωρες ελευθερο στον κηπο η' στο σπιτι, χωρις κλειστα παραθυρα.> Προτιμω να εχω 'εγωιστικη συμπεριφορα', αλλα ενα πουλι που θα απολαμβανει ενα ειδος 'ελευθερειας', απο το να μην ειμαι 'εγωιστρια' και να το εχω ερμητικα κλεισμενο στο σπιτι!
, στα γραφω αυτα εντελως φιλικα:)
... Κι εγώ εμμένω στην ίδια άποψη (με τότε) για τα μεγάλα μεγέθη παπαγάλων.
Διότι συνεχίζω να θεωρώ σημαντικές γι αυτούς τις βόλτες στη φύση, οπότε θέλω να έχουν εκτός σπιτιού
 
Εγω ειμαι υπερ αλλα τυρροντας και καποια μετρα! Ειμαι υπερ γιατι αν καταλαθος φυγει εξω στη φυση η στις πολεις δεν θα υπαρχει περιπτωση να ζησει αλλα υπαρχουν και αλλοι πολλοι λογοι για το κοψιμο φτερων!
 
Είμαι ΥΠΕΡ με την προϋπόθεση ότι το κόψιμο των φτερών γίνεται σωστά και τόσο όσο χρειάζεται,όχι να πάρεις να το κουτσουρέψεις το πουλί. Επίσης, πιστεύω πως είναι καλύτερο να γίνεται μόνο μια φορά, άλλωστε μετά το πουλί σε μαθαίνει, δεν υπάρχει λόγος να του στερήσεις για όλη του τη ζωή την χαρά των πτήσεων.Αυτά για μικρού-μεσαίου μεγέθους παπαγάλους..
Στους μεγάλους, οι λόγοι οι οποίοι ωθούν τον ιδιοκτήτη στο κόψιμο των φτερών είναι σαφώς περισσότεροι αλλά και σοβαρότεροι, οπότε και πάλι τίθομαι υπέρ.
 
Κόβουν τα φτερά στους παπαγάλους για να μην πετάνε μακρυά όπως κάνουν και για τα περιστέρια, για να μην τους φεύγουν ή για κάποιο άλλο λόγο;
 
Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή και έχει γίνει πολλές φορές. Υπάρχουν και αντίθετες γνώμες, ανά περίπτωση. Σε γενικές γραμμές κι εγώ δεν υποστηρίζω το κόψιμο των φτερών. Κόψιμο φτερών πτήσης παπαγάλων: Υπέρ ή Κατά;
Εννοείται κατα, Μαρία. Με κεφαλαία γράμματα. Το πουλί πετάει. Αν χαρακτηρίζει κάτι ένα πτηνό είναι ότι έχει φτερούγες και πετάει. Αλλιώς είναι κοτόπουλο
 
Εννοείται κατα, Μαρία. Με κεφαλαία γράμματα. Το πουλί πετάει. Αν χαρακτηρίζει κάτι ένα πτηνό είναι ότι έχει φτερούγες και πετάει. Αλλιώς είναι κοτόπουλο
*Και τα κοτοπουλα πτηνα ειναι :)
 
Βλέπω στο δρόμο άνθρωποι να κόβουν σε σκύλους ουρές κ αυτια για να γίνουν πιο όμορφοι
Αν ειδες ανθρωπο να κοβει ουρα σε σκυλο στο δρομο, επρεπε να κανεις μηνυση.
Τα αυτια των γατιων ειναι κομμενα για σημανση στειρωσης.
Δεν μπορεις να συγκρινεις το κοψιμο φτερων ενος πτηνου, που θα ξαναφυτρωσουν με το κοψιμο τηςουρας ή αλλου ακρου ενος σκυλου.
Ας μην τα μπλεκουμε ολα μαζι.
 
Και αν δεν θες να το χάσεις στην αρχή υπάρχει και πιο ανώδυνη λύση! Να τους δέσεις τα 3-4 φτερά πτήσεις π.χ. με κολλητική ταινία ή με κάτι τέτοιο και οταν μάθουν το βγάζεις και τα φτερά είναι άθικτα το έκανα αυτο όταν έπαιρνα καινούρια περιστέρια και ήθελα να βγάλω τα παλιά να πετάξουν 🙂
 
Γιώργο οι παπαγάλοι πετούν μόνο μέσα στο σπίτι, οπότε όσοι το κάνουν, το κάνουν για "εκπαιδευτικούς" λόγους και οι έμποροι για να "πουλήσουν" γνώση τρικς στους πελάτες και να μην κουνιέται το πουλάκι, οπότε να φαίνεται ήμερο.
 
Αν ειδες ανθρωπο να κοβει ουρα σε σκυλο στο δρομο, επρεπε να κανεις μηνυση.
Τα αυτια των γατιων ειναι κομμενα για σημανση στειρωσης.
Δεν μπορεις να συγκρινεις το κοψιμο φτερων ενος πτηνου, που θα ξαναφυτρωσουν με το κοψιμο τηςουρας ή αλλου ακρου ενος σκυλου.
Ας μην τα μπλεκουμε ολα μαζι.

Είναι πολύ χειρότερο το κόψιμο των φτερών έχεις δίκιο δε συγκρίνεται. Ξέρεις πόσους μύες αχρηστεύει στο πουλί αυτή η απόφαση; Ξέρεις τι ωραία αισθάνεται το πουλί που δεν έχει τη δυνατότητα να κινηθεί στον αέρα; Η ακόμα χειρότερα να ξέρει ότι θα φάει τα μούτρα του. Γιατί οι παπαγάλοι είναι και πολύ έξυπνοι. Τα περιστέρια Γιώργο εννοείται και θα τα δέσεις για να εγκλιματιστούν μερικές φορές τα ξεφτερονουν κιόλας. Το ψαλίδισμα το αποφεύγουν όλοι οι περιστεραδες μια κ προκαλεί αγκύλωση και αχρηστεύει τη φετρουγα. Εμφανίζονται γρομποι κ τελικά ψοφάνε.
 
@eithacus πες μας κι ενα ονομα να ξερουμε πως να σε αποκαλουμε βρε παιδι μου. :)
.. Ξέρεις πόσους μύες αχρηστεύει στο πουλί αυτή η απόφαση; Ξέρεις τι ωραία αισθάνεται το πουλί που δεν έχει τη δυνατότητα να κινηθεί στον αέρα;

Πολλα πουλια λογω του οτι δεν εχουν μεγαλωσει οπως τα δικα σου (απο τον ανθρωπο) δεν εχουν τη δυνατοτητα να βγαινουν απο τα κλουβια τους. Τους στερησαμε την ελευθερια τους που ειναι μαλλον βασικοτερο αγαθο απο το πεταγμα, στα ματια τα δικα μου τουλαχιστον. Τα βαλαμε μεσα στα σπιτια μας σε κλουβια και πολλα αυτα δεν εχουν δει ποτε τον γαλαζιο ουρανο. Για εκει φτιαχτηκαν να πετανε. Αυτα στα λεω οχι γιατι διαφωνω με τη γνωμη σου αλλα με την απολυτοτητα της.

Τα πουλια μου εχουν ψαλιδισμενα τα φτερα πτησης και δεν μπορουν να παρουν υψος. Επελεξα αυτο για να εχουν το παρακατω

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τωρα που καλοκαιριασε και καθομαστε στην αυλη περνουν πολλη ωρα εξω απο το κλουβι με ενα σωρο εμπειριες και δραστηριοτητες στον καθαρο αερα. Τη γυμναστικη τους την κανουν εστω και με στατικο πεταγμα πανω στα χερια μου καθε μερα.

Μπορεις λοιπον να πεις ετσι οπως τα βλεπεις οτι ειναι δυστυχισμενα ή οτι δεν περνουν καλα;
 
Δεν τους ψαλιδίζει τα φτερά κάποιος για να έχουν καλύτερη ζωή και να χαίρονται παραπάνω. Τα ψαλιδίζουν κυρίως από φόβο μη χαθούν. Και θα σου κάνω μια ερώτηση. Αν είχαν τα φτερά τους σε κάθε βίντεο που τραβάς ξέρεις που θα άραζαν ενστικτωδώς; Στο πιο ψηλό σημείο του δωματίου του δέντρου η όπου άλλου τα πας. Ότι άλλη άνεση και να τους δίνεις κοροϊδεύεις τον ευατο σου γιατί τους στερεις κάτι τόσο σημαντικό. Αν το σκεφτείς χωρίς παρεξηγήσεις και θες να δεις πραγματικά πως θάναι τα πουλάκια με τα φτερακια τους θα καταλάβεις. Συγχώρεσε με αλλά δε μπορώ να διαβάζω ότι ένα πουλί γουστάρει να το κανεί κάποιος κότα
φιλικά,
Erithacus

Δεν τους ψαλιδίζει τα φτερά κάποιος για να έχουν καλύτερη ζωή και να χαίρονται παραπάνω. Τα ψαλιδίζουν κυρίως από φόβο μη χαθούν. Και θα σου κάνω μια ερώτηση. Αν είχαν τα φτερά τους σε κάθε βίντεο που τραβάς ξέρεις που θα άραζαν ενστικτωδώς; Στο πιο ψηλό σημείο του δωματίου του δέντρου η όπου άλλου τα πας. Ότι άλλη άνεση και να τους δίνεις κοροϊδεύεις τον ευατο σου γιατί τους στερεις κάτι τόσο σημαντικό. Αν το σκεφτείς χωρίς παρεξηγήσεις και θες να δεις πραγματικά πως θάναι τα πουλάκια με τα φτερακια τους θα καταλάβεις. Συγχώρεσε με αλλά δε μπορώ να διαβάζω ότι ένα πουλί γουστάρει να το κανεί κάποιος κότα
φιλικά,
Erithacus
Τα δικά μου κάθονται πάντα στο πιο ψηλό σημείο του σπιτιού και συγκεκριμένα τρίππισα ταβάνι κ κρέμασα κουνιαστρα. Συνέχεια εκεί πάνε το μοναδικό στέκι που πήγαν μόνα τους χωρίς να τα δασκαλεψω. Ενστικτωδώς. Πολυ Μετά κατεβαίνουν στα χαμηλά κ έρχονται πάνω μου. Και τάχω από μωρακια. Αθλούμαι από τα 6 μου Φοίβο. Θα πετάνε και θα αθλούνται κ αυτά γιατί μόνο έτσι μπορώ να τα χαίρομαι.

Σε κάθε πτήση το πουλί σηκώνει το βάρος του με τις φτερούγες κ το ελέγχει με την άνωση. Το στατικό πέταγμα κ η γυμναστική στατική που Λες δε ξέρω τι είναι καν. Δεν ισχύει κατι τέτοιο
 
Μεγάλη προσοχή στα ανοιχτά παράθυρα. Ακόμα και πολύ εκπαιδευμένα πουλιά, κάτω από ειδικές συνθήκες, κρότος, λάμψη, σειρήνα κτλ, μπορεί να εξαφανιστούν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν τους ψαλιδίζει τα φτερά κάποιος για να έχουν καλύτερη ζωή και να χαίρονται παραπάνω. Τα ψαλιδίζουν κυρίως από φόβο μη χαθούν. Και θα σου κάνω μια ερώτηση. Αν είχαν τα φτερά τους σε κάθε βίντεο που τραβάς ξέρεις που θα άραζαν ενστικτωδώς; Στο πιο ψηλό σημείο του δωματίου του δέντρου η όπου άλλου τα πας. Ότι άλλη άνεση και να τους δίνεις κοροϊδεύεις τον ευατο σου γιατί τους στερεις κάτι τόσο σημαντικό. Αν το σκεφτείς χωρίς παρεξηγήσεις και θες να δεις πραγματικά πως θάναι τα πουλάκια με τα φτερακια τους θα καταλάβεις. Συγχώρεσε με αλλά δε μπορώ να διαβάζω ότι ένα πουλί γουστάρει να το κανεί κάποιος κότα
φιλικά,
Erithacus

Aν πιασουμε το "κακο" απο την πολυ αρχη του τοτε αυτο ειναι το τσιμεντενιο σου σπιτι (οχι μονο το δικο σου βεβαια) με το ταβανι και τη βιδα απ'οπου κρεμασες την πατηθρα. Τα πουλια δεν γεννηθηκαν για να ζουν κατω απο ταβανια. Τα φεραμε λοιπον στα σπιτια μας και στα μετρα μας οποια κι αν ειναι αυτα. Εγω θεωρω τον ηλιο και την παρεα στον κηπο σημαντικοτερο απο το να πετανε απο το κλουβι στην καρεκλα και παλι πισω στο χερι μου. Το εζησα πολλα χρονια κι αυτο.

Δεν κατακρινω καμια επιλογη, αυτο που κατακρινω ειναι αυτο που εγινε στο μπατζι του αρχικου μηνυματος για να πουληθει ενα αγριο πουλακι ως ημερο λογω αναπηριας. Τα δικα μου πουλια μπορουν να πεταξουν πολλες φορες απλως δεν μπορουν να παρουν υψος.

Τωρα η παρομοιωση που επαναλαμβανεις με τα κοτοπουλα ειναι ασχετη. Τα κοτοπουλα μπορει να ειναι πιο ευτυχισμενα που δεν ζουν σε κλουβι κι ας μην πετανε.
 
Μεγάλη προσοχή στα ανοιχτά παράθυρα. Ακόμα και πολύ εκπαιδευμένα πουλιά, κάτω από ειδικές συνθήκες, κρότος, λάμψη, σειρήνα κτλ, μπορεί να εξαφανιστούν.

Το ξέρω Μαρία και είναι και εμένα το μόνιμο άγχος μου. Αν τα δεις πως πετάνε, έτσι και μου φύγουν θα φτάσουν στο Congo ούτε κάν στη δίπλα περιοχή. Αλλά τι να κάνω; Δε τους τα κόβω με όλα τα λεφτά του κόσμου. Προτιμώ να τα χαρίσω παρά να τς βλέπω ανάπηρα
 
Aν πιασουμε το "κακο" απο την πολυ αρχη του τοτε αυτο ειναι το τσιμεντενιο σου σπιτι (οχι μονο το δικο σου βεβαια) με το ταβανι και τη βιδα απ'οπου κρεμασες την πατηθρα. Τα πουλια δεν γεννηθηκαν για να ζουν κατω απο ταβανια. Τα φεραμε λοιπον στα σπιτια μας και στα μετρα μας οποια κι αν ειναι αυτα. Εγω θεωρω τον ηλιο και την παρεα στον κηπο σημαντικοτερο απο το να πετανε απο το κλουβι στην καρεκλα και παλι πισω στο χερι μου. Το εζησα πολλα χρονια κι αυτο.

Δεν κατακρινω καμια επιλογη, αυτο που κατακρινω ειναι αυτο που εγινε στο μπατζι του αρχικου μηνυματος για να πουληθει ενα αγριο πουλακι ως ημερο λογω αναπηριας. Τα δικα μου πουλια μπορουν να πεταξουν πολλες φορες απλως δεν μπορουν να παρουν υψος.

Τωρα η παρομοιωση που επαναλαμβανεις με τα κοτοπουλα ειναι ασχετη. Τα κοτοπουλα μπορει να ειναι πιο ευτυχισμενα που δεν ζουν σε κλουβι κι ας μην πετανε.

Εσύ θεωρείς τον ήλιο και το γαλάζιο ουρανό (που ειναι ακόμα σκοτεινός έγραφε ο χατζιδάκης) τοσο τέλειο να τον απολάμβάνεις στο τραπεζάκι του σπιτιού σου και να πίνεις και το καφεδάκι σου κια να έχεις και δίπλα τα μικρά να παίζουν και νομίζεις οτι και αυτά είναι πανευτυχισμένα που σε έχουν δίπλα τους και είναι ανάπηρα... Με την όραση που έχουν να ξέρεις βλέπουν και ζουμάρουν εκατοντάδες πράγματα που τους τραβούν την προσοχή στη φύση που τους παρέχεις, αλλά guess wot... Δε μπορούν να πάνε. Γιατί; Ξέρουν οτι δε μπορούν να πετάξουν... Και είναι τόσο περίεργα και παιχνιδιάρικα και απλά δε μπορούν να πάνε...

Στην άγρια Φύση, τα πτηνά που τραυματίζονται ή σπάνε τα φτερά τους τα τρώνε τα αρπακτικά καθώς εντοπίζουν το πραμικρό ελάττωμα στο πέταγμα τους... Το πουλί που δε πετάει ξέρει οτι ειναι προβληματικό πουλί.. Και ξέρει οτι τα ψωμιά του είναι λίγα.. Είναι η φύση τέτοια.. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ευτυχισμένο ή δε θα γίνει ευτυχισμένο επειδή βλέπετε τον ουρανό και το σύνεφο μαζί.. Ευτυχισμένος μπορεί να είσαι ΕΣΥ εκείνη τη στιγμή που χαζεύετε όλοι παρέα. Αυτά Οχι...sealed...

Μετά αυτή η τσίχλα οτι έχεις κόψει λίγο τα φτερά και πετάνε, παίζεις με τη νοημοσύνη μου (έτσι αισθάνομαι).. Έχεις κόψει στα πουλάκια οδηγούς από τους πρώτους 7 οι οποίοι είναι και οι σημαντικότεροι.. Τον έναν παπαγάλο κιόλας τον έχεις ρημάξειτον κακομοιρη (στο βίντεο που τα πλένεις ο αριστερά)... Προφανώς αυτός πετούσε πιο πολύ και τον κλάδεψες κανονικά...
Η βαρύτητα που έχουν ουτοί οι οδηγοί να ξέρεις οτι ένας αν ατροφήσει καταστράφηκε το πουλί για πάντα; Έχεις αναρρωτηθεί αν το ψαλίδισμα μπορεί να έχει οριστικές συνέπειες στα πουλιά;

... Οι παπαγάλοι σου δε μπορούν να πετάξουν... Φτιάξε ένα videaki οταν πετάνε.. Και πείσε τον ευτό σου εμένα άσε με, αυτό όμως θα έχει συνέπειες στα πουλιά αν οσυνεχίσεις έτσι...
Δικοί σου είναι και εσύ θα αποφασίσεις..Αλλά,

Αν σοβαρά το πιστεύεις οτι οι παπαγάλοι σου είναι ευτυχισμένοι, είσαι Αλλού,
Αν πουλάς τρέλα δεν την τρώω με τίποτα
Αν όμως τα αγαπάς πολύ και τα γουστάρεις τα μούτρα τους, ασε τα φτεράκια τους στο επόμενο καρνάρισμα να έρθουν σωστά που να πάρει ο διάολος ( και τσέκαρε και τις φερούγες οτι δεν πάνε η μια στη Δύση η άλλη στην Ανατολή...Αστα να νοιώσουν τα πουλιά)..
 
Back
Top