Φροντίδα Κόψιμο φτερών πτήσης παπαγάλων: Υπέρ ή Κατά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inca1099
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χα χα εντάξει το καταλάβαμε erithacus είσαι φανατικά "κατά" :)
Harness θα τους βάλεις;
 
Χα χα εντάξει το καταλάβαμε erithacus είσαι φανατικά "κατά" :)
Harness θα τους βάλεις;

Μαρία, θα σου πώ το εξής: στα 15 μου είχα περίπου 300 κανάρια και όλα από διο τρια πέντε ζευγάρια δικά μου.. Είχα καταφέρει να τα βγάζο έξω από το κλουβί όλα όπως βγαίνουν τα περιστέρια από τους περιστερώνες και να επιστρέφουν μέσα Μόνα τους...Βέβαια με πολλές πολλές απώλειες.. Αλλά το είχα κάνει...
Στα μουτράκια, δε νομίζω να καταφέρω να τους εκπαιδεύσω... Θέλει πολύ ώρα και πλέον δεν την έχω... Και βλέπω όσο μεγαλώνουν τι ανάποδα ζώα είναι...χέστηδες... Τα πάντα η παραμικρή λεπτομέρεια και διάταξη έχουν σημασία για αυτούς και σκαλώνει το κεφάλι τους και τρομάζουν και γενικά ειναι πολύ δύσκολο...

έχω πάρει xarness αλλά αποφάσισα να μην τους το ξαναβάλω.. Στον μακαρίτη τον προηγούμενο ζακό μου, τουβαζα του μαύρου και ξέρω τι Μ@ είναι ( συγχώρεσέ με). Σου τα σπάει και εσένα και του πουλιού... Δε μπορεί να ξυστεί... Και ξέρεις τώρα τι σημαίνει ξύσιμο για τον παπαγάλο... Και λύνεται για πλάκα... Ειδικά από ζακό...
Επίσης μου φαίνεται οτι βγάζω το τερεζουλινι μου βόλτα και τοχω να παλεύει δεμένο σε όλο το σώμα..Αν πρέπει να ντε και καλά να τους φορέσει κάποιος κάτι προτιμώ δαχτυλίδη το πέτσινο για τα γεράκια και αυτο πάλι αν...
Αλλά γενικά bare και barerfoot προτιμώ :) φανατικά :)
 
Δεν έβρισα κάποιον Σταύρο... Ούτε πρόκειται...

Μη συνεχίσεις σε αυτό το στυλ σε παρακαλώ εφόσον θες να ακουστεί η άποψή σου και όχι απλά να βρίζεις όποιον διαφωνεί με αυτήν.

picking sides o admin (got it)
 
Πες ότι θέλεις αλλά βρε παιδί μου λίγο προσοχή στις εκφράσεις όταν απευθύνεσαι σε κάποιον προσωπικά.
 
...

Μετά αυτή η τσίχλα οτι έχεις κόψει λίγο τα φτερά και πετάνε, παίζεις με τη νοημοσύνη μου (έτσι αισθάνομαι).. Έχεις κόψει στα πουλάκια οδηγούς από τους πρώτους 7 οι οποίοι είναι και οι σημαντικότεροι.. Τον έναν παπαγάλο κιόλας τον έχεις ρημάξειτον κακομοιρη (στο βίντεο που τα πλένεις ο αριστερά)... Προφανώς αυτός πετούσε πιο πολύ και τον κλάδεψες κανονικά...
Η βαρύτητα που έχουν ουτοί οι οδηγοί να ξέρεις οτι ένας αν ατροφήσει καταστράφηκε το πουλί για πάντα; Έχεις αναρρωτηθεί αν το ψαλίδισμα μπορεί να έχει οριστικές συνέπειες στα πουλιά;

... Οι παπαγάλοι σου δε μπορούν να πετάξουν... Φτιάξε ένα videaki οταν πετάνε.. Και πείσε τον ευτό σου εμένα άσε με, αυτό όμως θα έχει συνέπειες στα πουλιά αν οσυνεχίσεις έτσι...
Δικοί σου είναι και εσύ θα αποφασίσεις..Αλλά,

Αν σοβαρά το πιστεύεις οτι οι παπαγάλοι σου είναι ευτυχισμένοι, είσαι Αλλού,
Αν πουλάς τρέλα δεν την τρώω με τίποτα
Αν όμως τα αγαπάς πολύ και τα γουστάρεις τα μούτρα τους, ασε τα φτεράκια τους στο επόμενο καρνάρισμα να έρθουν σωστά που να πάρει ο διάολος ( και τσέκαρε και τις φερούγες οτι δεν πάνε η μια στη Δύση η άλλη στην Ανατολή...Αστα να νοιώσουν τα πουλιά)..

Βιαζεσαι πολυ. Τα πουλια στο βιντεο ειναι σε φαση πτερορροιας. Κανεναν δεν ρημαξα. Τα πουλια μου ολο το χειμωνα ειχαν κανονικα τους οδηγους πτησης τους οποιους δεν εχουν τωρα. Το ιδιο αναπηρα ειναι και τα δικα σου erithacus που νομιζεις οτι πουλι ειναι να πετας απο το χερι ενος στο κλουβι σου και παλι πισω. Τα δικα μου εχουν εκπαιδευτει και πετουν και με χαρνες αν δεις σε αλλα μου βιντεο και πολλα ακομη που δεν γνωριζεις αλλα βιαζεσαι να μιλησεις. Ομως το θεμα σου δεν πρεπει να ειμαι εγω ουτε το τι κανω εγω και το πηγαινεις στο προσωπικο. Ξαναλεω, βιαζεσαι να μιλησεις χωρις να γνωριζεις...
 
Δεν έβρισα κάποιον Σταύρο... Ούτε πρόκειται...
Πρέπει να είστε προσεκτικοί να μην χρησιμοποιείτε εκφράσεις εκείνες που μπορεί να προσβάλλουν την προσωπικότητα των συμμετεχόντων στις συζητήσεις, στις διάφορες κατηγορίες του Forum.

Απαγορεύονται αυστηρά τα μηνύματα με προσωπικές επιθέσεις ή με την χρήση ειρωνικών, χλευαστικών, απειλητικών, ρατσιστικών και προσβλητικών εκφράσεων και προσωπικών χαρακτηρισμών. Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής.

Σε αυτα αναφεροταν ο Σταυρος, πισω απο την οθονη ο αλλος δεν σε βλεπει για να καταλαβει πως λες οτι λες.
Και δεν διαλεγει πλευρες, πιστευω οι παπαγαλοι γενικοτερα του ειναι αδιαφοροι 😉
 
όταν μου απευθύνονται προσωπικά και ανεβάζουν video για να με πείσουν με ερώτηση προσωπική προσωπικά θα απαντήσω (δε βρίζω όποιον διαφωνεί μαζί μου... Πολύ λάθος και προσβλητικό το σχόλιο σου Σταύρο..FYI)

Βιαζεσαι πολυ. Τα πουλια στο βιντεο ειναι σε φαση πτερορροιας. Κανεναν δεν ρημαξα. Τα πουλια μου ολο το χειμωνα ειχαν κανονικα τους οδηγους πτησης τους οποιους δεν εχουν τωρα. Το ιδιο αναπηρα ειναι και τα δικα σου erithacus που νομιζεις οτι πουλι ειναι να πετας απο το χερι ενος στο κλουβι σου και παλι πισω. Τα δικα μου εχουν εκπαιδευτει και πετουν και με χαρνες αν δεις σε αλλα μου βιντεο και πολλα ακομη που δεν γνωριζεις αλλα βιαζεσαι να μιλησεις. Ομως το θεμα σου δεν πρεπει να ειμαι εγω ουτε το τι κανω εγω και το πηγαινεις στο προσωπικο. Ξαναλεω, βιαζεσαι να μιλησεις χωρις να γνωριζεις...

Μα δε πετάνε έτσι τα δικά μου. Πως έβγαλες αυτό το συμπερασμα;
 
όταν μου απευθύνονται προσωπικά και ανεβάζουν video για να με πείσουν με ερώτηση προσωπική προσωπικά θα απαντήσω (δε βρίζω όποιον διαφωνεί μαζί μου... Πολύ λάθος και προσβλητικό το σχόλιο σου Σταύρο..FYI)



Μα δε πετάνε έτσι τα δικά μου. Πως έβγαλες αυτό το συμπερασμα;

Δεν προσπαθω να σε πεισω αγαπητε. Δεν με ενδιαφερει εξαλλου κατι τετοιο. Σου ειπα επισης πιο πανω οτι δεν βρισκω τη γνωμη σου ουτε την επιλογη σου λαθος και δεν διαφωνω μαζι σου αλλα με την απολυτοτητα σου. Σαφως δεν ειμαι καμια αυθεντια αλλα ζω αρκετα χρονια με τις αμαζονες μου κι εχω ψαχτει πολυ για να νιωθω οτι κανω σωστες επιλογες. Αλλες φορες με φτερα να πετανε μεσα στο σπιτι, αλλες εξω με χαρνες αλλες εξω χωρις φτερα πτησης. Ποτε ομως δεν σακατεψα πουλι να μην μπορει να πεταξει οπως ειπες μεσα στην αγνοια σου. Ουτε ως αρχαριος. :)

Προσωπικα χαρηκα με την εγγραφη σου στο φορουμ. Ουτε κανεις πηρε το μερος κανενος ουτε ειμαστε καμια κλικα εδω. Αυτο να μεινει σε παρακαλω απο τα παραπανω. :)
 
Ο λόγος που μπήκα εδώ ήταν για να βρώ κάποιον που έχει γκριζάκια και τα μεγαλώνει ή τα έχει μεγαλώσει και έχει φτάσει στην επόμενη από εμένα πίστα... Μερικές μας ανασφάλειες μας στιγματίζουν για το τρόπο που φερόμαστε στα Ζώα και αυτό είναι πολύ χιερότερο από κάποια λεκτική διένεξη...Αυτό έγινε εδώ...
εγώ βλέπω δύο πουλιά στα βιντεακια σου κια τα λυπάμαι λόγω τιμής.. Εσύ βλέπεις οτι πινετε καφέ έξω και περνάτε ωράια...
Αφού έχεις τόση εμπειρία με παπαγάλους θαπρεπε να ξέρεις πολύ καλά τι σημαίνει κόβω φτερά... Καθόλου προσωπικό με εσένα δεν είναι...
Και εφόσον διαλέγεις να τα εκθέτεις έξω θα πρέπει να είσαι έτοιμος για κάποιον που δε το τρώει όλο αυτό (έχω και εγω πολλά χρόνια στο κουρμπετι να ξέρεις... Και ξερω πολύ καλή ανατομεία)
 
Παιδιά νομίζω ό,τι ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε. Έχετε διαφορετική άποψη, ενδιαφέρον είναι αυτό, τις διαβάζουμε, τις σημειώνουμε στο μυαλό μας και σε φάση που χρειαστεί επανερχόμαστε. Δεν είναι και προσωπικά τα θέματα αυτά, η γνώση προχωράει. Σίγουρα ο καθένας μας, κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για τα ζώα του και μην ξεχνάμε και αυτό που μπορεί να κάνει βάσει της δικής του ψυχολογίας και προσωπικότητας.
Οτιδήποτε άλλο σ' αυτήν την φάση γίνεται στενάχωρο, νομίζω 😕
 
Back
Top