Γενικά Οικογένεια Αμαζόνων, Phoebe, Joey, Betty & Barney

Ειναι θεμα ορμονων, κυριαρχικοτητας και βιωματων μαλλον και λεω μαλλον για τα βιωματα του διοτι δεν τον εχω απο μωρο. Ορμονων διοτι ειναι ενα σεξουαλικα ωριμο αρσενικο στο peak της αναπαραγωγικης του ηλικιας (περιπου 9 χρονων), κυριαρχικοτητας με την εννοια της καταληψης και διατηρησης της περιοχης του (territoriality) μεσα στην οποια ζει με το αναπαραγωγικα ενεργο ταιρι του. Τα βιωματα του με τους ανθρωπους δεν τα γνωριζω καθως ειναι πουλι απο 2ο χερι, αφου σταλθηκε πισω στον εκτροφεα (εχοντας μαδησει τα φτερα του σε σημειο να εχει καταστρεψει τους πορους των φτερουγων και της ουρας που δεν ξαναβγαζουν φτερα) κι ανταλλαχθηκε για αλλο πουλι. Θεωρω λοιπον πως τα βιωματα του στο 1ο του σπιτι δεν πρεπει να ηταν καλα απο την κατασταση που ηρθε στα χερια μου. Ολα αυτα μαζι τον κανουν να ειναι εξαιρετικα επιθετικος, ισως πιο σωστα αμυντικα και προστατευτικα (προς το ταιρι και τον χωρο του) επιθετικος. Δεν ηταν ετσι οταν τον πρωτοεφερα στο σπιτι κι εζησε 40 ημερες μονος του σε αλλο δωματιο κι αλλο κλουβι. Απο τοτε που ενωθηκε με το ταιρι του μετατραπηκε σε δρακο. Ειπαμε να ειναι προστατευτικος αλλα το παρακανει ο ατιμος. Αν μπορουσε να με φαει ζωντανο νομιζω πως θα με ετρωγε την ιδια στιγμη. 😎

Θεωρώ πως ο Joey είναι σκέτη πρόκληση για έναν έμπειρο εκτροφέα παπαγάλων. Υπάρχει περίπτωση να τον δούμε σε κανένα βίντεο ή τίθεται ζήτημα σωματικής ακεραιότητας;
 
άχου! Την είχα επιθυμήσει τη Φοιβούκλα, χρόνια τώρα είναι η αδυναμία μου! 🙂Σ΄ευχαριστώ Ανέστη, να μας την δείχνεις πιο συχνά!
ναι, ακούγεται καθαρά που γαβγίζει το... λυκόσκυλο!😱😛
 
Θεωρώ πως ο Joey είναι σκέτη πρόκληση για έναν έμπειρο εκτροφέα παπαγάλων. Υπάρχει περίπτωση να τον δούμε σε κανένα βίντεο ή τίθεται ζήτημα σωματικής ακεραιότητας;

Ναι βεβαια, ετοιμο το 'χω να διαφημισω την καλοσυνη του. 😛
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μην εχεις την εντυπωση οτι οι εκτροφεις καθονται να δαμασουν θηρια. Καμια σχεση! Ο Τζοι ειναι καλος με το ταιρι του κι εγω τον πηρα για να εχει παρεα η Φοιβη αρχικα. Δεν τον πηρα για αποκλειστικο μου κατοικιδιο. :) Αρα μου περισσευει αφου εδεσαν σαν ζευγαρι και περνουν καλα μαζι.
 
Ναι βεβαια, ετοιμο το 'χω να διαφημισω την καλοσυνη του. 😛
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μην εχεις την εντυπωση οτι οι εκτροφεις καθονται να δαμασουν θηρια. Καμια σχεση! Ο Τζοι ειναι καλος με το ταιρι του κι εγω τον πηρα για να εχει παρεα η Φοιβη αρχικα. Δεν τον πηρα για αποκλειστικο μου κατοικιδιο. :) Αρα μου περισσευει αφου εδεσαν σαν ζευγαρι και περνουν καλα μαζι.

Αμάν! Ύπουλη επίθεση ήταν αυτή ή μου φάνηκε; Πάντως ο Joey έχει όντως πολύ άγριο βλέμμα. Ίσως είναι το πολύ ανοιχτό κίτρινο χρώμα των ματιών του σε αντίθεση με τα υπόλοιπα. Με τα παιδιά του πως τα πάει;
 
Ναι βεβαια, ετοιμο το 'χω να διαφημισω την καλοσυνη του. 😛
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Φοβερό δίδυμο Ανέστη. Τα αφήνεις αυτά έχω από το κλουβί ή όχι;
 
Αμάν! Ύπουλη επίθεση ήταν αυτή ή μου φάνηκε; Πάντως ο Joey έχει όντως πολύ άγριο βλέμμα. Ίσως είναι το πολύ ανοιχτό κίτρινο χρώμα των ματιών του σε αντίθεση με τα υπόλοιπα. Με τα παιδιά του πως τα πάει;
Kακα! Οπως με ολον τον κοσμο!😎
Φοβερό δίδυμο Ανέστη. Τα αφήνεις αυτά έχω από το κλουβί ή όχι;
Γιαννη, αν διαβασεις λιγο πιο πανω στα σημερινα μηνυματα θα παρεις την απαντηση. 😉 Την Φοιβη, αραια και που καταφερνω να την βγαλω απο το κλουβι. Αυτον τον κακουργο οχι βεβαια, δεν τρελαθηκα. 😛
 
Είναι φοβερή ομάδα και οι τέσσερις! Και βάζω και τον γνωστό(πλέον) κακούργο μέσα, γιατί χωρίς αυτόν δεν θα είχες βγάλει αυτό το υπέροχο δίδυμο που αγαπήσαμε όλοι όσοι είδαμε τα βίντεο με τα κατορθώματά τους. Να σου ζήσουν!
 
Στο βίντεο που έχεις βάλει...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Στο βίντεο που έχεις βάλει...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Nαι, η Φοιβη ειναι που του παιρνει τη μπανανα απο το ποδι. 😉
 
Ανεστη να σου ζησουν ολα τα πουλακια σου και να τα χαιρεσαι! Ηθελα να σε ρωτησω εχεις διαθεσει ολοκληρο δωματιο για την οικογενεια και αν ναι υπαρχουν καπου φωτογραφιες να δω πως το χεις διαμορφωμενο;
 
tinypic-no-longer-available.jpg


Διάβασα για τον θάνατο της ενώ ταξίδευα☹

Θέλω να θυμηθούμε την ιστορία της Φοίβης, η οποία με είχε συγκινήσει από τη https://community.petbirds.gr/threads/Γεια-σε-όλους.2060/...

... Ο Φοίβος είναι ένας παπαγάλος Αμαζονίου (yellow crowned amazon, Amazona ochrocephalla ochrocephalla). Ηταν άρρωστος και μαδημένος σε ένα petshop αν αυτο το παλιομαγαζο λεγεται ετσι γιατι στα petshops υποτίθεται πως φροντιζουν τα ζωα. Ηταν το τελευταιο πουλι που τους ειχε μεινει τα τελευταια 3 χρονια και θελανε να τον ξεφορτωθουν και να μην ξαναφερουν πουλια. Τον ειδα και αποφασισα να τον αγορασω και να του δωσω τη ζωη που του αξιζει. Ο κτηνιατρος ειπε πως αν αργουσα λιγο ακομη να τον παρω μπορει και να ειχε πεθανει. Ηταν αρρωστος ειχε σχεδον πνευμονια περα απο απειρο στρες. Μετα απο θεραπεια με ενεσεις και αντιβιωσεις ειναι πανευτυχης, κουκλος και δεμενος τοσο μαζι μου σε σημειο να μην τρωει οταν λειπω...

... Το πέρασμα της ζωή σου από τη δυστυχία στην απόλυτη ευτυχία, ας είναι παράδειγμα υπευθυνότητας για όλους εμάς που επιλέγουμε να έχουμε ζώα-πουλιά στη κατοχή μας...
 
Back
Top