Γενικά Οικογένεια Αμαζόνων, Phoebe, Joey, Betty & Barney

Ανέστη εύχομαι να τις αυξήσεις τις αμαζόνες σου.
 
Ειπα και σημερα να δροσισω ολη την οικογενεια. Αφου εκαναν μπανιο τα μικρα στην πατηθρα μπανιου (δεν τα εβγαλα εξω που φυσουσε λιβας γιατι θα λιποθυμουσα εγω ο ιδιος), λυσσαξαν ποιος θα μπαινει πιο κοντα στο ψεκαστηρι κι εσπρωχναν ο ενας τον αλλον για να τον εκτοπισουν και να μπουν πρωτοι στο νερο :D, ειπα μετα να κανω και τους γονεις. Τι το θελα... Ειχα ανοιξει την πορτα κι η Φοιβουκλα μου απολαμβανε το νερο οπως παντα. Ο κακουργος προσπαθουσε να πιαστει στα καγκελα και υπουλα να ερθει κοντα μου (μιας και δεν του αρεσει πολυ το νερο) να με κατασπαραξει. Κι εκει που εχει παει πισω πισω και καθεται σε μια πατηθρα και λεω ενταξει μωρε με βαρεθηκε, γραπωνει ενα κρεμαστο παιχνιδι και δινει μια κανοντας κουνια πανω στο παιχνιδι και μου αρπαζει αστραπιαια το δαχτυλο. 😡 Την προηγουμενη φορα με επιασε ακρη, τωρα μου το αρπαξε απο τη βαση. Απεκτησα λοιπον κι αλλο ενθυμιο απο το δρακουλοπουλο. 😎 Εχε χαρη που δεν μπορει να πεταξει να του χαριζα την ελευθερια του και σε εμενα την ησυχια μου. 🙄
 
Ερωτική αντιζηλία την έχει δει; :)

Εγω; Τι ειναι αυτο ταινια; Εχω δει παντως το εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες! :D Κι αφου με δαγκωσε ουρλιαζε μετα ποση ωρα (θεωρω πανηγυρικα). Τα νευρα μου στο κοκκινο και δεν θελω και πολυ με την ζεστη, τα 'χω που τα 'χω ηδη τσιτωμενα. 🙄😎
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Όχι εσύ, αυτός παιδί μου σε βλέπει σαν αντίζηλο και δεν σε πολυθέλει μεσ στα πόδια του
 
... Την προηγουμενη φορα με επιασε ακρη, τωρα μου το αρπαξε απο τη βαση. Απεκτησα λοιπον κι αλλο ενθυμιο απο το δρακουλοπουλο.
Ένα γάντι κρεοπωλείου (αυτό που είναι από σιδερένιο δίχτυ) χρειάζεσαι μου φαίνεται!:DΜε τις υγείες σου και μη χειρότερα!
 
Χα χα έχει βουτήξει το ψωμί κι έχει κλείσει και τα μάτια από ικανοποίηση :)
 
O Μπαρνι ειναι μεγαλος φαγανας! :D Ο,τι του δωσω (κι ο,τι καταφερει να φτασει οπως βλεπεις😛 ) το βουταει χωρις δευτερη σκεψη και το τρωει. Η Μπεττουλα απο την αλλη ειναι φαγανη σαν αμαζονακι αλλα δεν αρπαζει πραγματα με τη μια ουτε δοκιμαζει πρωτη ποτε κατι που δεν εχει ξαναφαει. Αφηνει πρωτα να φαει ο Μπαρνι (κι αφου δει οτι δεν πεφτει ξερος κατω:D 😀) μετα θελει να παρει αυτο που τρωει ο αλλος. 😎🙄
 
Εντυπωσιασμένος... Να υποθέσω πως η Betty και ο Barney έμοιασαν στα μάτια τον μπαμπά τους; Αυτή είναι η βασική διαφορά στα δυο (είδη) πουλιών;

Φοβερή στην κουβέντα η Betty, μικρό ταλέντο... Που να μεγαλώσει;
 
Ναι τους εχω, ειναι οι γονεις τους. 😉 Ο Τζοι ειναι αυτο που εγραψα χωρις καμια υπερβολη. Ο διαβολος προσωποποιημενος. :D😎 Δαγκωνει κι επιτιθεται στους παντες αναφερομενος στους ανθρωπους. Με δυσκολευει ακομη και να καθαρισω το κλουβι. 😡
Τι μπορεί να προκαλέσει τέτοια συμπεριφορά εκ μέρους ενός παπαγάλου; Είναι θέμα γονιδίων ή επίκτητη αντίδραση;
 
Τι μπορεί να προκαλέσει τέτοια συμπεριφορά εκ μέρους ενός παπαγάλου; Είναι θέμα γονιδίων ή επίκτητη αντίδραση;

Ειναι θεμα ορμονων, κυριαρχικοτητας και βιωματων μαλλον και λεω μαλλον για τα βιωματα του διοτι δεν τον εχω απο μωρο. Ορμονων διοτι ειναι ενα σεξουαλικα ωριμο αρσενικο στο peak της αναπαραγωγικης του ηλικιας (περιπου 9 χρονων), κυριαρχικοτητας με την εννοια της καταληψης και διατηρησης της περιοχης του (territoriality) μεσα στην οποια ζει με το αναπαραγωγικα ενεργο ταιρι του. Τα βιωματα του με τους ανθρωπους δεν τα γνωριζω καθως ειναι πουλι απο 2ο χερι, αφου σταλθηκε πισω στον εκτροφεα (εχοντας μαδησει τα φτερα του σε σημειο να εχει καταστρεψει τους πορους των φτερουγων και της ουρας που δεν ξαναβγαζουν φτερα) κι ανταλλαχθηκε για αλλο πουλι. Θεωρω λοιπον πως τα βιωματα του στο 1ο του σπιτι δεν πρεπει να ηταν καλα απο την κατασταση που ηρθε στα χερια μου. Ολα αυτα μαζι τον κανουν να ειναι εξαιρετικα επιθετικος, ισως πιο σωστα αμυντικα και προστατευτικα (προς το ταιρι και τον χωρο του) επιθετικος. Δεν ηταν ετσι οταν τον πρωτοεφερα στο σπιτι κι εζησε 40 ημερες μονος του σε αλλο δωματιο κι αλλο κλουβι. Απο τοτε που ενωθηκε με το ταιρι του μετατραπηκε σε δρακο. Ειπαμε να ειναι προστατευτικος αλλα το παρακανει ο ατιμος. Αν μπορουσε να με φαει ζωντανο νομιζω πως θα με ετρωγε την ιδια στιγμη. 😎
 
@Sissy Ζητησες υλικο της Φοιβουκλας αν θυμαμαι καλα; :)
Δεν ειναι χθεσινο αλλα ειναι το πιο προσφατο που εχω, πριν απο κανενα μηνα και κατι. Δεν εχω την δυνατοτητα να την χαιρομαι συχνα λογω του κακουργου που τη φυλαει με νυχια και με ραμφος. Αυτη ειναι μια απο τις λιγες φορες που καταφερα να τη βγαλω απο το κλουβι χωρις να με φαει ο αλλος.

ποζαρε επειδη ειναι κουκλα


εκανε μπανιο


και καναμε και καναδυο αγκαλιες και φιλια 😛



πριν γυρισει στο κλουβι που την περιμενε το ταιρι της εφαγε κι ενα αμυγδαλο πανω στο τραπεζι οπως τον παλιο καιρο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Την ηχητικη επενδυση του βιντεο εχει επιμεληθει ο κακουργος Τζοι, που απο τα νευρα του που εβγαλα τη γυναικα του απο το κλουβι μου γαυγιζε μεχρι να την παω πισω. Δυναμωστε τερμα τον ηχο για να ακουστει. 😀 Ειναι ξεκαθαρες οι προθεσεις του νομιζω. 😎
 
Back
Top