Αναπαραγωγή Οι νεοσσοί των μωσαϊκών μου πεθαίνουν την 10η μέρα

Μα Νίκο αφού οι γονείς δεν νοσούν εμφανώς γιατί να φαρμακωθούν;
Με τόσα πολλά πουλιά που έχεις, νομίζω αξίζει τον κόπο να κάνεις δειγματοληπτικούς ελέγχους (μικροβιολογικούς) στις κουτσουλιές και των μωσαΐκ και των κοινών και αν βρεις κάτι να δώσεις το κατάλληλο φάρμακο. Αφού χάνεις την σαιζόν, έχεις χρόνο.
 
Kάνε αυτό που σκέφτηκες..Αν και θα σου έλεγα να ξεχάσεις την αναπαραγωγή για φέτος.
Την εχω ξεχασει δυστηχως, αυτο θα κανω..σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για το χρονο σας.. Αν εχω καποιο νεο θα σας ενημερωσω αμεσως..

Μαρια αποκλειετε οι γονεις να φερουν καποιο μικροβιο και ταιζοντας τους νεοσσους να τους το μεταδιδουν; Με συνεπεια να πεθαινουν;
 
Μα Νίκο αφού οι γονείς δεν νοσούν εμφανώς γιατί να φαρμακωθούν;
Με τόσα πολλά πουλιά που έχεις, νομίζω αξίζει τον κόπο να κάνεις δειγματοληπτικούς ελέγχους (μικροβιολογικούς) στις κουτσουλιές και των μωσαΐκ και των κοινών και αν βρεις κάτι να δώσεις το κατάλληλο φάρμακο. Αφού χάνεις την σαιζόν, έχεις χρόνο.
Mαρία, υπάρχει αιτία που επηρεάζει το ευαίσθητο ανοσοποιητικό των νεοσσών. Το μικρόβιο υπάρχει και στους γονείς, απλά σ'αυτούς δεν εκδηλώνεται εμφανώς η καταλυτικά.
 
Μαρια αποκλειετε οι γονεις να φερουν καποιο μικροβιο και ταιζοντας τους νεοσσους να τους το μεταδιδουν; Με συνεπεια να πεθαινουν;
Καθόλου δεν αποκλείεται. Αλλά ποιο είναι; Και με ποιο φάρμακο καταπολεμάται;
 
Aυτό ποιός μπορεί να το διαγνώσει μέσα από 2 γραπτές δημοσιεύσεις;
Το baytril είναι ίσως η τελευταία λύση του εκτροφέα (καταπολέμηση ευρέως φάσματος λοιμώξεων) σε παρόμοιες περιπτώσεις.
 
Μακαρι να το γνωριζα.. Ισως δεν εχανα τοσες ψυχες.. Θα δωσω baytril και ελπιζω σιγα σιγα τα πουλακια να ξεπερασουν αυτο που τα βασανιζει τοσο καιρο..
 
Πάντως Σταύρο, επειδή έχεις αρκετά ζευγάρια, θα χρειαζόταν μια μικροβιολογική ανάλυση από τις κουτσουλιές. Και συ μωρέ χριστιανέ μου, όλα τα ζευγάρια από έναν εκτροφέα;...
 
Θεωρησα οτι πηγαινοντας σε εναν γνωστο εκτροφεα κοκκινων μοσαικων θα επερνα σωστα αιματα κ υγιες πουλια..λαθος μου
 
Κοιτα φιλε Σταύρο αν ηταν γνωστός εκτροφεας δεν θα διακινδινευε να δωσει κακα πουλια μια δυσφήμιση. Θ προκαλούσε μεγαλο κακο.. Μηπως καπου εκανες εσυ λαθος και γίνονται. Ολα αυτα;
 
Εννοειτε οτι μπορει να ειναι δικο μου το λαθος καπου και σε μενα να κολλησαν κατι τα πουλια.. Αλλα γιατι μονο τα μοζαικ να εχουν το προβλημα και στα κοινα να εχω μπει στην 3 γεννα..
 
Μμμ πιθανότατα, είναι οτι ειπαν πάραπανω ειχε κάποιο μολυνθεί. Και κολησαν ολα πιθανότατα. Θυληκα.. Έπρεπε. Ν ειχες κάνει. Προλιπτηκη αγωγη οταν τα πήρες...
 
Εννοειτε οτι μπορει να ειναι δικο μου το λαθος καπου και σε μενα να κολλησαν κατι τα πουλια.. Αλλα γιατι μονο τα μοζαικ να εχουν το προβλημα και στα κοινα να εχω μπει στην 3 γεννα..
Σε κάθε εκτροφή υπάρχει μικροβιακό φορτίο που διαφέρει...
Τα πουλιά σε κάθε χώρο δημιουργούν με τη διαβίωση τους μέσα εκεί αντισώματα και είναι πλέον "άνοσα" σ' αυτά...
Όσα όμως έρθουν στη συνέχεια δε σημαίνει πως μπορούν άμεσα να ανταποκριθούν.
Αν χρησιμοποιήσεις την απλή λογική θα έχεις σωστές σκέψεις...
Κάθε μικρόβιο έχει κύκλο ζωής και ή στο τέλος καταπολεμείται από τον οργανισμό ή τον "εξολοθρεύει" - τον θανατώνει.
Αν οι γονείς απέκτησαν αντισώματα και κρατούνται στη ζωή αυτά τα αντισώματα περνούν γενετικά μέσα στον οργανισμό των μικρών... Μπορεί όχι όλα... αλλά τα περισσότερα στην πορεία να επιβίωναν.
Άλλο είναι κατά τη γνώμη μου το θέμα και όχι η μικροβιακή επιφόρτηση... Που έτσι ή αλλιώς θα πέρναγε και στα άλλα καναρίνια.
οι φωλιες ειναι καθαρες σχετικα δεν εχουν κιτρινιλα.. Εχω χασει περιπου 30 νεοσσους και απο τα 10 ζευγαρια μου.. Δυστηχως δεν εχει κλαρωσει ουτε ενα πουλακι..
Όλοι αυτοί είχαν νέκρωση στη 10, μέρα ή κάποιοι πολύ νωρίτερα;
Οχι φιλε μου δεν εχω ψειρα..σκεφτομαι μηπως τα πουλια ειναι αδερφια..
Παρατήρησες σε κάποια νεκρά έστω πουλιά... κάποια δυσμορφία;
Κάτι που θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις ως εκφυλισμό?
Το μέγεθος των νεοσσών είναι ηλικιακά φυσιολογικό?
Έχουν δηλαδή κανονική ανάπτυξη;
Λεω να ξεκινησω σε ολα τα πουλια μια αντιβιωση με baytril για 5 μερες κ μετα να τους δωσω προβιοτικα.. Δεν πιστευω να εχω να χασω κατι.. Ειμαι ουτως η αλλος εκτος αναπαραγωγης.. Μηπως καποιο μικροβιο κανει τη ζημια...
Τι στοχεύεις να "πιάσεις", να καταπολεμήσεις με το baythil?
Χωρίς αιτία... κανένας γιατρός δε δίνει φάρμακα... κανένας.
Εφ΄ όσον πρόκειται για μαζική εξολόθρευση... η επίσκεψη σε κάποιο γιατρό ίσως είναι μονόδρομος.
Μήπως ότι αντιμετωπίζεις έχει να κάνει ακριβώς με αυτή τη νοοτροπία?
Δηλαδή φάρμακα για το παραμικρό, φάρμακα προληπτικά για όλα και στο τέλος "μηδέν" ανοσοποιητικό στα καναρίνια;
Να κάνω μια δυο ερωτήσεις όσο θα περιμένω να δω μερικούς νεολαίους σε φωτογραφίες... και φωτό των φωλιών... κυρίως το γύρω της φωλιάς.
Δοκίμασες να βάλεις αυγά σε άλλου είδους πουλιά και αν ναι τη κατάληξη είχαν;
Οι νεοσσοί που βρίσκεις νεκροί είναι "στεγνοί" ή εύρωστοι και καλο-ταϊσμένοι; Δηλαδή τους λες νηστικούς ή όχι;
Οι μητέρες στέκονται με επιμέλεια στους νεοσσούς ή υπάρχει απλά μια ανεκτή κατάσταση... (σε σύγκριση με τα άλλα πουλιά που έχεις)...
Και τέλος και εξίσου βασικό... Έχεις αν κατάλαβα καλά εσωτερική εκτροφή... Θέλω όσο πιο αναλυτική μπορείς περιγραφή και φωτό της εγκατάστασης. (Φωτισμός, θερμοκρασία, υγρασία, κλπ)
 
δυο κουβεντες για το χωρο των πουλιων..
εχω φωτισμο με 2 λαμπες υν
θερμοκρασια 20-23 βαθμους
υγρασια 45 εως 65 της εκατο
χρεισιμοποιω πολυοροφες ζευγαρωστρες..
προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα ειναι μεγαλες μου λεει.. Οσο για τους νεκρους νεοσσους τους βρισκω χωρις τροφη παντα..χωρις ομως να παρατηρω καποια δυσμορφια στο σωμα τους..

Εκανα μια δοκιμη βαζοντας ενα ενσπορο αυγο σε μια κοινη καναρα πριν λιγες μερες με αποτελεσμα το σαββατο που μας περασε να κλαρωσει το πουλακι.. Δειχνει υγιες!
 
προσπαθω να ανεβασω φωτο αλλα ειναι μεγαλες μου λεει.. Οσο για τους νεκρους νεοσσους τους βρισκω χωρις τροφη παντα..χωρις ομως να παρατηρω καποια δυσμορφια στο σωμα τους..
Να μικρύνεις τις φωτογραφίες και να δοκιμάσεις πάλι.
Υπάρχουν και άλλες ερωτήσεις που θέλω απαντήσεις...
Για να μπορούμε να βοηθήσουμε... έστω να δοκιμάσουμε... χρειαζόμαστε πληροφορίες... Κι εγώ απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα.

Εκανα μια δοκιμη βαζοντας ενα ενσπορο αυγο σε μια κοινη καναρα πριν λιγες μερες με αποτελεσμα το σαββατο που μας περασε να κλαρωσει το πουλακι.. Δειχνει υγιες!
Σιγά σιγά λοιπόν θα βρεθεί η λύση... εγώ το πιστεύω...
Κάνε ένα κόπο και ρώτησε τον εκτροφέα... Τι τροφές έδινε στα ζευγάρια για να ταΐζουν τους νεοσσούς τους... και να μας πεις τι ταΐζεις εσύ.
 
2015-04-14 18.54.52.webp
2015-04-14 18.55.30.webp

ο μονος νεοσσος εν ζωη 2 ημερων..
το μικρο μοζαικ που μεγαλωσε η κοινη καναρα..

2015-04-14 18.58.58.webp
οι νεοσσοι μεγαλωνουν φυσιολογικα εως την 9 μερα σε σχεση με τους κοινους που μπορω να συγκρινω ευκολα.. Κανενα δεν ψοφησε πιο νωρις η πιο αργα ολα την 9 με 10η μερα

Ορνιταλια σπορους
Lipo soft αυγοτροφη
βλαστωμενους της raggio di sole.. Αυτα ταιζε!
Ειμαι σχεδον στην ιδια διατροφη με εκεινον.. Μικρες αλλαγες στους σπορους μονο..
 
ο μονος νεοσσος εν ζωη 2 ημερων..
το μικρο μοζαικ που μεγαλωσε η κοινη καναρα..
οι νεοσσοι μεγαλωνουν φυσιολογικα εως την 9 μερα σε σχεση με τους κοινους που μπορω να συγκρινω ευκολα.. Κανενα δεν ψοφησε πιο νωρις η πιο αργα ολα την 9 με 10η μερα
Να βάλεις μια ολόκληρη φωλιά σε καναρίνια απλά... Να δούμε πως θα εξελιχθεί...
Δεν είναι ασθένεια...
Αν θέλεις και μπορείς περισσότερες φωτογραφίες του χώρου... και όχι μόνο κλουβιά.
 
Εβαλα ολοκληρη φωλια εχθες σε κοινη καναρα.. Θα σας ενημερωσω συντομα..
θα ανεβασω φωτο εννοειτε οτι θελω
 
Back
Top