Γενικά Ο Άρης το νέο Rainbow Lorikeet μου

Καλότυχο να ειναι και να χαρείς την συντροφιά του για πολλά πολλά χρόνια!

Μερικές πληροφορίες για τα πανεμορφα αυτά πουλιά εδω https://community.petbirds.gr/threads/lories-lorikeets-loriini.9272/ . Και σαφως περιμένουμε όχι μόνο περισσοτερες φωτογραφιες, αλλα και συχνή ενημέρωση για να εμπλουτισουμε τις γνώσεις μας για την διατροφή τους, τις συνήθειες του χαρακτηρα τους και την συμπεριφορά τους! Μην μας ξεχάσεις!
 
Να σου ζησει Γιαννη ο κουκλος σου!
Πανεμορφος, σου ευχομαι να ειναι καλοτυχος!
 
συγχαρητηρια γιαννη! Πανεμορφο πουλι! Εκανες πολυ καλη αγορα! Να περασετε πολλα πολλα χρονια μαζι ευτυχισμενοι και υγιεις!
 
Παιδια του αγορασα σταφυλια, καλαμποκι, αρακα, μηλα, αχλαδια και πολλα αλλα που δεν θυμαμαι.
Απο αυριο αρχιζει διατροφη.
 
Είναι ένα όμορφο lorikeet. Ελπίζω να σου χαρίσει πολλά χρόνια ευτυχίας!

Θα σας στείλω περισσότερες πληροφορίες, αλλά θα πρέπει να τις μεταφράσετε στα ελληνικά. :D
 
Αυτός είναι ο δικός μου Άρης. Γιος του θεού της Σίσσυ :D
 

Συνημμένα

  • IMG_1218.webp
    IMG_1218.webp
    16 KB · Προβολές: 80
Eπεσε με τα μουτρα πιο πολυ στο σταφυλι παρα στο μηλο.
Τρελαθηκε:Tongue::! Το κακομηρο,ισως να ηταν και η πρωτη φορα που τα ετρωγε:maddd:...
 
Oλα καλα! Μπηκε στο νερο του και εκανε μπανιο!
Τωρα ξανατρωμε σταφυλι και μηλο. Απ'οτι εμαθα τα σπορια που ετρωγε τοσο καιρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ! Μιλησα και με τον ανθρωπο για το χυλο που πρεπει να τρωει και θα μου τον ετοιμασει το συντομοτερο.
Αυτααα...
 
Oλα καλα! Μπηκε στο νερο του και εκανε μπανιο!
Τωρα ξανατρωμε σταφυλι και μηλο. Απ'οτι εμαθα τα σπορια που ετρωγε τοσο καιρο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ! Μιλησα και με τον ανθρωπο για το χυλο που πρεπει να τρωει και θα μου τον ετοιμασει το συντομοτερο.
Αυτααα...

Γιαννη τι χυλος ειναι αυτος και ποιος θα σου τον φτιαξει;
 
Στο περιπου τωρα απ'οτι καταλαβα: 40gr Ιχνοστοιχεια+βιταμινες. 20gr βιταμινη σκονη. 220gr γλυκοζη. 200gr γυρη. 40gr μαγια μπυρας. 500gr αλευρι απο βρομη. Ολα αυτα βγαζουν μια σκονη που καποια της ποσοτητα ανακατευουμε με νερο και βγαινει αυτος ο χυλος. Σιγουρα πολλα δεν τα καταλαβα. Μολις το ετοιμασει ο ανθρωπος θα ξερω να σας πω και πιο καλα τις λεπτομερειες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Στο περιπου τωρα απ'οτι καταλαβα: 40gr Ιχνοστοιχεια+βιταμινες. 20gr βιταμινη σκονη. 220gr γλυκοζη. 200gr γυρη. 40gr μαγια μπυρας. 500gr αλευρι απο βρομη. Ολα αυτα βγαζουν μια σκονη που καποια της ποσοτητα ανακατευουμε με νερο και βγαινει αυτος ο χυλος. Σιγουρα πολλα δεν τα καταλαβα. Μολις το ετοιμασει ο ανθρωπος θα ξερω να σας πω και πιο καλα τις λεπτομερειες.

Αυτό είναι ένα αρκετά καλό μείγμα. Είναι παρόμοιο με την τροφή που χρησιμοποιώ για τα lorikeets μου.
 
Μπραβο για το (σωστο) ενδιαφερον που δειχνεις για την διατροφη του Αρη, Γιαννη! Με τον τροπο αυτο βαζεις γερες βασεις για την ζωη του απο δω και μπρος, αλλα και την δικη σας σχεση
 
Μα ειναι δυνατον ενα πουλακι που απο τη φυση του τρωει νεκταρ να το ταιζανε σποριααα; Δεν φανταζεστε πως επεσε με τα μουτρα στο φρουτο. Του ειχανε και ποτιστρα. Οποτε τωρα με το τεραστιο μπωλ νερου του ηταν φυσικο να μπει ολος μεσα και να κανει το μπανακι του. Οπως υποθετω πρεπει να ειναι και το πρωτο του! Εχω τραβηξει τα παντα, αλλα δεν μπορω να τα βαλω... Θα τα μεταφερω στο παλιο κινητο και θα ξαναπροσπαθησω... Μονο ο Φωτης ξερει το τι κανει!
 
Back
Top