Γενικά Ο Άρης το νέο Rainbow Lorikeet μου

Φωτη δεν εχω τραβηξει μονο αυτο βιντεο. Τραβηξα το μπανιο που εκανε, ανεβηκε στο χερι μου επανω μεσα στο κλουβι και ετρωγε σταφυλι απο το χερι μου κανονικα! Να δω πως θα τα βαλω...
 
Πολυ ωραιος ο παπαγαλος σου να σου ζησει Ανεβασε και καμια αλλη φωτο οκ?
 
Γιαννη πολυ χαρηκα!

Ειναι πανεμορφος και απο αυτα που περιγραφεις τον φανταζομαι να τα κανει και ειναι τρεεεελααα!:D
Αλλος χαζομπαμπας στην παρεα! Χεχε:D
Καλοριζικο και το ονομα υπεροχο!
Μπραβο στην καλη νεραιδα νονα Σισσυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γιάννη άσε τα λόγια και βάλε καμιά φωτο στο κλουβί, έξω, στα χέρια σου.Φωτογραφίες τώρααα. Μη μας βασανίζεις.:D
 
Γιάννη άσε τα λόγια και βάλε καμιά φωτο στο κλουβί, έξω, στα χέρια σου.Φωτογραφίες τώρααα. Μη μας βασανίζεις.:D

Συμφωνώ με τον Κώστα... Παρακαλώ να μας δείξεις περισσότερες φωτογραφίες. :D
 
Tα καταφερα. Εβαλα μερικες... Τωρα για βιντεο... Θα το ψαξω κι'αλλο.
 

Συνημμένα

  • Φωτογραφία007.webp
    Φωτογραφία007.webp
    63,3 KB · Προβολές: 83
  • Φωτογραφία001.webp
    Φωτογραφία001.webp
    63,4 KB · Προβολές: 85
  • Φωτογραφία002.webp
    Φωτογραφία002.webp
    70,5 KB · Προβολές: 82
  • Φωτογραφία006.webp
    Φωτογραφία006.webp
    52,8 KB · Προβολές: 79
ευχαριστώ για τις νέες φωτογραφίες!

Εδώ είναι μερικά παιχνίδια που μου lorikeets απολαύουν:

http://theperchstore.net/toys-shreddable-toys.html
http://theperchstore.net/toys-shreddable-toys.html

Επίσης, ψάξτε για τις μικρές μπάλες για γάτες. My lorikeets ήθελε να ρίξει τις μπάλες.

Κτηνίατροι Αργυρούπολη - ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΖΩΑ - VETS - Άρθρα Κτηνίατροι - Κτηνίατροι - Κτηνίατροι Αθήνα - vets.gr


Τα περισσότερα lorikeets όπως καμπάνες και τα παιχνίδια που κάνουν πολύ θόρυβο.
 
παρακαλώ

Επίσης κάποια απλά παιχνίδια είναι τα crumpled χαρτιά. Δίνω στο lorikeet χαρτοπετσέτα, ή ένα φύλλο Α4, ή ακόμη και εφημερίδα. Τα πτηνά θα κόψουν το χαρτί σε κομμάτια και θα τα κάνουν χάλια. Ωστόσο, θα το απολαύσετε.
 
Εχει τελεια χρωματα!

Να μας λες τα παντα για το χαρακτηρα του,τις ζαβολιες του,τις απαιτησεις του,την φωνουλα του(σε ντεσιμπελ παρακαλω)

Ειναι πραγματι αξιοθαυμαστο πουλι και σημερα ειδα απο κοντα πρωτη φορα!
 
σε εμπιστευεται απο τοσο νωρις;το κλουβι ειναι τελειο! Και ο Αρης βεβαια!
 
Να σου ζήσει και απο μένα. Παρατηρώντας προσεκτικά την πρώτη και τελευταία εικόνα, και μετά απο συζήτηση με τον Jamie, διαπιστώσαμε οτι το ραμφος του Lorie σου είναι αρκετά μεγάλο. Θα πρέπει να επισκευτείς σύντομα έναν κτηνίατρο για μια καλή περιποίηση του ράμφους του.
 
To ειπα απο εκει που το πηρα και μου ειπανε οτι το ειχανε κοψει προσφατα.
Σιγουρα θα το παω συντομα σε εναν γιατρο, μαλλον τον Αχιλλεα, για μια πιο καλη γνωμη. Και μενα μου φανηκε αρκετα μεγαλο!
Ζαβολιες και απαιτησεις, παααρα πολλες. Και αυτο που ειχανε γραψει πιο παλια. Εαν δεν του κανεις τα χατηρια του, αστα...
Οσο για τα ντεσιμπελ, αρκετα!
Θελει το χερι μου συχνα μεσα. Παει και καθετε πανω και... ;
Αυτο δεν ειναι πουλι, ειναι τουρμποκινητο!



Ξεχωριζει απο τα χρωματα εαν ειναι αρσενικο η' θηλυκο;
 
Τα Lorikeets μπορούν να γίνουν πολύ φιλικά με τους ιδιοκτήτες τους. Η Dewey θα καθόταν μαζί μου 24 ώρες κάθε μέρα, αν της το επέτρεπα. Τα καλά νέα είναι ότι με υπομονή, μπορείτε να τον διδάξετε να ψυχαγωγεί τον εαυτό του.

Είναι καλό σημάδι το γεγονός ότι θέλει να καθίσει στο χέρι σας!
Καλή τύχη με το ράμφος.
 
Γιάννη - ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά σε αυτό το thread για λίγες περισσότερες ιδέες τροφίμων.

https://community.petbirds.gr/threads/lorikeet-foods.16107/


Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από τα δύο lorikeets μου. Ελπίζω να σας βοηθήσουν να δείτε το σχήμα του ράμφους.
 

Συνημμένα

  • IMG_3453.webp
    IMG_3453.webp
    20,9 KB · Προβολές: 50
  • IMG_3567_3.webp
    IMG_3567_3.webp
    16,6 KB · Προβολές: 51
  • IMG_3452.webp
    IMG_3452.webp
    18,6 KB · Προβολές: 51
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Kαι ενα βιντεακι. Χαλια μεν, αλλα κατι δειχνει...
 
Πολυ ομορφο πουλι Γιαννη, να το χαιρεσαι! :D

Ειχα δει στο Quiko στη Θεσσαλονικη πριν καποιο καιρο να εχουνε νεκταρ στο κλουβι που ειχανε τα lories. Εαν δεν βρεις εκει σε καποιο μαγαζι, ισως θα μπορουσες να το παραγγελνεις απο τη Θεσσαλονικη αν οντως εχουνε και δεν ηταν καποιο μιγμα που ειχανε φτιαξει οι ιδιοι. Εαν δεν βρεις καπου μια αλλη λυση ειναι να παραγγελνεις απο το διαδικτυο. Σε ελληνικο site κοιταξα αλλα δεν βρηκα κατι, απο εδω ομως ξερω οτι σου στελνουν. 😉

Υ. Γ. Το βιντεακι δεν ειναι χαλια αλλα φανταστικο! Φαινεται να σε συμπαθει πολυ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Κουκλάκι ο Άρης, απόλαυση να το κοιτάζεις, ελκυστικό με υπέροχα χρώματα, δραστήριο και επιδεικνύει ενδιαφέρουσα και παιχνιδιάρικη συμπεριφορά! Από ό,τι διαβάζω έχουν πολύ ιδιαίτερες διατροφικές ανάγκες, επειδή η γλώσσα τους είναι διαμορφωμένη για την τροφή που βρίσκουν όταν είναι σε άγρια κατάσταση, δηλ. Φρούτα, νέκταρ και γύρη! Να το χαίρεσαι πολλά - πολλά χρόνια!
 
Ανεστη για τη ποιοτητα του βιντεο μιλαω.
Οσο για τη τροφη, εχω παραγγειλει.
Εχει αρκετες ιδιομορφιες το φαι του.
 
Back
Top