Γενικά Ο Ερνέστο το parrotlet μου παρουσιάζεται

Καλή σας μέρα,
είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό για πουλιά (δηλαδή που να τρώγεται) ή απλό ξύλο;
Καλημέρα. 😀 Είναι ξύλο balsa (μπορειτε να το βρειτε σε καταστήματα κατασκευών, χομπι κτλ αλλά και σε αλλα π.χ. τζάμπο) το οποίο είναι εξαιρετικά μαλακόκαι μη τοξικό
 
σε ευχαριστώ πολύ.. Νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για εκτόνωση..
Α, δε φαντάζεσαι, κάθεται και το μασουλάει με τις ώρες :D
Φυσικά είναι και ανάλογα με τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού, πχ ο δικός μου καλαμάκια (που αλλα πουλάκια αλλά και ο δικος σας απ' οτι εχω δει τα έχουν για τρελλο παιγνίδι) ούτε να τα δει :D
 
Αν δεν έχει επάνω χημικες βαφές ή προσμίξεις είναι ασφαλής. Συνήθως φτιάχνεται από δρυ (είναι ένα υλικό που λαμβάνεται από το εξωτερικό τμήμα του φλοιού της Δρυός της φελλοφόρου ) που είναι ασφαλές για τα πουλια (διάβασε και εδω τα ασφαλή και μη ξύλα για τα πουλιά)
Ο δικός μου τον διαλύει όπως ακριβώς κάνει με το balsa, απλά προτιμάει το ξύλο.
 
Που είσαι καλέ Ερνέστο τόσο καιρό και μας έλειψες;
Καλώς ήρθατε πίσω με τον κούκλο.
Χαίρομαι όταν μπαίνουν μέλη που βάζουν μπόλικο φωτογραφικό υλικό να θαυμάζουμε κι εμείς πίσω από την οθόνη 😛
 
Που είσαι καλέ Ερνέστο τόσο καιρό και μας έλειψες;
Καλώς ήρθατε πίσω με τον κούκλο.
Χαίρομαι όταν μπαίνουν μέλη που βάζουν μπόλικο φωτογραφικό υλικό να θαυμάζουμε κι εμείς πίσω από την οθόνη 😛
Κι εμείς χαιρόμαστε που σας ξαναβρίσκουμε :D
 
Τσιμπάμε λίγο κεχράκι, αγναντεύουμε την κίνηση σαν κουτσομπόλες γειτόνισσες και που και που καλλωπιζόμαστε στη νέα κατασκευή στο αγαπημένο μας παράθυρο που κάποτε πηγαίναμε τεντώνοντας τον λαιμό να δούμε απ' έξω

full


Πρωϊνό. Το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας. Εντάξει εγώ ο Ερνέστο ο άρχοντας, τρώω το μπροκολάκι μου,τις βιταμινούλες μου, τα σποράκια μου, λίγο κεχράκι αλλά πολυ ζηλεύω αυτό το στρογγυλό πράγμα που τρώει ο κύριος και η κυρία. Κι έτσι τους παίρνω ένα κομματάκι κάθε πρωί. Καλά δεν κάνω;

full
 
Ο νέος παιγνιδότοπος του Ερνέστο από παλιές παιδικές χαρές του και ξύλα λεμονιάς και μουριάς. Τα βαζάκια είναι τα αγαπημένα του (κυρίως το μεγάλο) οπότε του τα τοποθετήσαμε κι αυτά εκεί.

full
 
Ωραία μπροκολάκι. Γιατί να περιμένω να μου κόψουν αφού μπορώ να το φάω και μετά να το διαλύσω ολόκληρο; Εμπρός λοιπόν καλό μου ράμφος! Επιθεωρητής Ερνέστο Σαΐνης
full
 
Συνήθως βάζω φωτογραφίες του μικρούλη, ή απαντάω σε απορίες ή συμβουλές φίλων. Αυτή τη φορά θα μου επιτρέψετε απλώς να μοιραστώ μια πτυχή της ζωής με τον Ερνέστο που με συγκινεί απ' την πρώτη στιγμή και για πάντα.
Εχει να κάνει με τον ύπνο του μικρού μου. Συνήθως αυτή την εποχή 8-8.20 είναι ήδη στο κλουβάκι του και κοιμάται σκεπασμένος. Πάντα, όταν η ώρα πάει επτάμιση περίπου έρχεται σε μένα και περιμένει. Περιμένει να στηρίξω τον αριστερό μου δείκτη στο στήθος μου κι εκεί πάει και κουρνιάζει τρίζοντας το ραμφάκι του και σιγά σιγά κοιμάται. Μετά από περίπου μισή ώρα κι ενώ στέκεται στο ενα του ποδαράκι κοιμισμένος, σηκώνομαι και τον βάζω, σα μωρό παιδάκι στο κλαράκι του. Μισονυσταγμένος πηγαίνει εκει με σιγανά "τσιπ-τσιπ" σαν "καληνύχτα" και κουρνιάζει.
Αυτό γίνεται κάθε μέρα σαν "ιεροτελεστία" και κάθε φορά που γίνεται συγκινούμαι όπως και την πρώτη με την εμπιστοσύνη που μου δείχνει ο αγόραρος μου. Και με την αγάπη του, που με κάνει να είμαι καλύτερος.
Αυτά τα λίγα ζαλιστικά από μένα για τον (κοιμισμένο τώρα) παλίκαρό μου, τον Ερνέστο, που τον λατρεύω.
 
Ότι πιο γλυκό έχω διαβάσει Διονύση μου.
Να χαίρεσαι το αγοράκι σου το γλυκό και εμείς να χαιρόμαστε τις περιπέτειες του μέσα από τις όμορφες φωτογραφίες που μας βάζεις και τις ευχάριστες περιγραφές τους :)
 
Back
Top