Γενικά Μόλις απέκτησα τον πρώτο μου σπίνο!

Αν επιστραφει στη φυση θα εχει καλυτερη τυχη κι αυτο μονο σε περιπτωση που ειναι φρεσκοπιασμενο
Κι αν δεν είναι πιασμένο αλλά ήταν πάντα σε κλουβί;

Πχ ζευγάρωνω εγώ τα Χ πουλιά, δεν είμαι ούτε εκτροφέας ούτε τίποτα και δεν έχω δαχτυλίδια κλπ και μου ζητάς εσύ ένα και στο πουλάω παράνομα υπάρχει τρόπος να διαπιστωθεί στα σίγουρα ότι είναι πιασμένο ή ότι ήταν όντως αυτό που σου είπα;

Δηλαδή αν ήταν όντως εκτροφής ( παράνομης προφανώς αφού τα νόμιμα έχουν δαχτυλίδι κλειστού τύπου) θα αντέξει αν το ελευθερώσω στην φύση;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εγω στα καρδερινακια που εβγαλα, δεν εχω βαλει δακτυλιδια, δεν εχω σκοπο να χαρισω ουτε να πουλησω, και ουτε ειμαι σε καποιον συλλογο, εσυ ειπες οτι στο εστειλε εκτροφεας, που σημαινει εκτροφεας χωρις δακτυλιδια, ειναι πουλοπιαστης, ειναι γεματο το facebook απο αυτους, σου εδειξαν μια φωτο και σου εστειλαν αλλο πουλι, τι σε κανει να νομιζεις οτι αυτο το πουλι δεν ειναι πιασμενο; Οπως παρατήρησε και ο κυριος Γιαννης φαινεται απο την φωτο ποσο αγριο ειναι.
 
Κι αν δεν είναι πιασμένο αλλά ήταν πάντα σε κλουβί;
Δείχνει εξοικειωμένο με το κλουβί;
Κάθεται στις πατήθρες;
Πηγαίνει στις ταίστρες;
Κάθεται στο πάτωμα;
Γατζώνεται στα κάγκελα του κλουβιού;
 
Δείχνει εξοικειωμένο με το κλουβί;
Κάθεται στις πατήθρες;
Πηγαίνει στις ταίστρες;
Κάθεται στο πάτωμα;
Γατζώνεται στα κάγκελα του κλουβιού;
Ναι σε όλα, τρώει κανονικά από τις ταιστρες και πίνει νερό από το ποτιστήρι. Τρώει και τροφή που έχω στο ένα και βιταμίνη κίτρινη που έχω στο άλλο ( για αυτό μάλιστα όπως μου είπε ο petshop έχει αποκτήσει μια κίτρινη απόχρωση στα φτερά)
Το βράδυ κοιμάται στο πάτωμα του κλουβιου, γατζωνεται στα κάγκελα, κάνει και κούνια.
Του έχω βάλει μήλο, αυγό και ένα στικ που πήρα από το petshop αυτά δεν φάνηκε να τα τρώει... Τρώει μόνο από τις ταιστρες.
 
εγω στα καρδερινακια που εβγαλα, δεν εχω βαλει δακτυλιδια, δεν εχω σκοπο να χαρισω ουτε να πουλησω, και ουτε ειμαι σε καποιον συλλογο, εσυ ειπες οτι στο εστειλε εκτροφεας, που σημαινει εκτροφεας χωρις δακτυλιδια, ειναι πουλοπιαστης, ειναι γεματο το facebook απο αυτους, σου εδειξαν μια φωτο και σου εστειλαν αλλο πουλι, τι σε κανει να νομιζεις οτι αυτο το πουλι δεν ειναι πιασμενο; Οπως παρατήρησε και ο κυριος Γιαννης φαινεται απο την φωτο ποσο αγριο ειναι.
Ας τα πάρουμε από την αρχή, πάω σε ένα petshop και ζητάω αρσενικό σπίνο και μου είπε μετά από μέρες που έψαχνε ότι βρήκε μόνο σε έναν εκτροφέα στην Λάρισα, ο εκτροφέας στέλνει στο petshop φωτό το petshop σε εμένα κι εγώ λέω οκ στειλτον, δεν μίλησα ποτέ με τον εκτροφέα, ούτε ξέρω ποιος είναι!
 
Το στικ και η κουνια ειναι αχρηστα, η βιταμινη που σου εδωσε ειναι για τα σκουπιδια!
Άρα τι κάνω βγάζω το στικ και την κούνια και από τα υπόλοιπα κατάλαβες ότι είναι εντάξει στο κλουβί;
Από βιταμίνη τι να κάνω να βρω άλλη;
 
Αυτο που σου λεει ο Τασος ειναι οτι ουτε ο πετσοπας ειναι αμοιρος ευθυνων, γιατι ειναι γνωστες και ξερουν ν ενα πουλι ειναι πιασμενο ή αν ειναι θηλυκο κτλ

Άρα τι κάνω βγάζω το στικ και την κούνια και από τα υπόλοιπα κατάλαβες ότι είναι εντάξει στο κλουβί;
Από βιταμίνη τι να κάνω να βρω άλλη;

Στικ και κουνια τα βγαζεις και του δινεις ειτε αυγο καλα βρασμενο σκετο ειτε του παιρνεις μια καλη αυγοτροφη

Αυγοτροφές για ιθαγενή
 
τρώει κανονικά από τις ταιστρες και πίνει νερό από το ποτιστήρι
Αυτό δείχνει ότι έχει μια εξοικειωση με την ζωή στο κλουβί.
Η φθαρμένη ουρά του μου δίνει την εντύπωση ότι περισσότερο γατζώνεται στα κάγγελα και λιγότερο κάθεται στις πατήθρες, έχω δίκιο;
Το βράδυ κοιμάται στο πάτωμα του κλουβιου
Αυτό δεν δείχνει εξοικείωση με το κλουβί, δείχνει μάλλον φόβο. (ίσωςφταίει η αλλαγή περιβάλοντος)
Πιστεύω και εγώ όπως είπαν και οι υπόλοιποι οτι μάλλον πρόκειται για ''πιασμένο'' αλλά όχι ''φρέσκοπιασμένο''.
 
Αρα πληρωσες ακριβα ενα πιασμενο απο την φυση πουλι, και θηλυκο, εγω σε εναν τετοιο ανιδεο πετσοπα δε θα αγοραζα ουτε συσκευασμενο σουπιοκοκαλλο. Αν θυμαμαι καλα μεσα απο τα φορουμς ενα πιασμενο πουλι κοστιζει 10-15 ευρω. Ο πετσοπας ρισκαρε να βαλει στο μαγαζι του ενα παρανομο για αιχμαλωσια πτηνο.
 
Αυτο που σου λεει ο Τασος ειναι οτι ουτε ο πετσοπας ειναι αμοιρος ευθυνων, γιατι ειναι γνωστες και ξερουν ν ενα πουλι ειναι πιασμενο ή αν ειναι θηλυκο κτλ



Στικ και κουνια τα βγαζεις και του δινεις ειτε αυγο καλα βρασμενο σκετο ειτε του παιρνεις μια καλη αυγοτροφη

Αυγοτροφές για ιθαγενή
Προφανώς και δεν είναι άμοιρος ευθυνών εγώ πήγα σε αυτόν επειδή δεν ήξερα, ως προς εμένα αυτός λογοδοτεί. Απλά διευκρινίσα ότι δεν τον παρήγγειλα από έναν στο Facebook που μου έστειλε εμένα μια φωτογραφία και μετά μου έστειλε άλλο, μεσολαβεί μεταξύ μας το petshop .

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου θα τις ακολουθήσω!
 
Προφανώς και δεν είναι άμοιρος ευθυνών εγώ πήγα σε αυτόν επειδή δεν ήξερα, ως προς εμένα αυτός λογοδοτεί. Απλά διευκρινίσα ότι δεν τον παρήγγειλα από έναν στο Facebook που μου έστειλε εμένα μια φωτογραφία και μετά μου έστειλε άλλο, μεσολαβεί μεταξύ μας το petshop .

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου θα τις ακολουθήσω!

Ναι Δημητρη, κι εμεις σε εκεινον ριχνουμε το λαθος οχι σε εσενα
 
Αυτό δείχνει ότι έχει μια εξοικειωση με την ζωή στο κλουβί.
Η φθαρμένη ουρά του μου δίνει την εντύπωση ότι περισσότερο γατζώνεται στα κάγγελα και λιγότερο κάθεται στις πατήθρες, έχω δίκιο;

Αυτό δεν δείχνει εξοικείωση με το κλουβί, δείχνει μάλλον φόβο. (ίσωςφταίει η αλλαγή περιβάλοντος)
Πιστεύω και εγώ όπως είπαν και οι υπόλοιποι οτι μάλλον πρόκειται για ''πιασμένο'' αλλά όχι ''φρέσκοπιασμένο''.
Ίσως θα το διερευνήσω από αύριο μεθαύριο που θα περάσω από το petshop .
Που έπρεπε να κοιμάται κανονικά στο κλαρί;
Κλούβα μεγάλη να του φτιάξω ή όχι;

Σας ευχαριστώ όλους που ασχολείστε γιατί δεν σας κρύβω ότι έχω καταστεναχωρεθεί!
 
Που έπρεπε να κοιμάται κανονικά στο κλαρί;
ΝΑΙ
γατζώνεται στα κάγγελα και λιγότερο κάθεται στις πατήθρες, έχω δίκιο; Απάντησε και σε αυτό αν θες.
 
Κανονικα θα επρεπε να κοιμαται σε πατηθρα.
Στα δικα μου ιθαγενη (καρδερινες) εκτροφης τυχαινει καμια φορα να κοιμουνται γατζωμενες απο το καγκελο(ελεω dna) αλλα ειναι εξαιρετικα σπανιο.

Οχι μεγαλη κλουβα, θα το "αγριεψει".
 
ΝΑΙ
γατζώνεται στα κάγγελα και λιγότερο κάθεται στις πατήθρες, έχω δίκιο; Απάντησε και σε αυτό αν θες.
Όχι πιο πολύ πηδάει από κλαρί σε κλαρί στα κάγκελα ποιανετε σπάνια συνήθως όταν βάζω το χέρι μέσα!

 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top