Γενικά Ο αρσενικος ανοιγοκλεινει το στομα του

billystopo

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα! Εχω ενα ζευγαρι καναρινια στο ιδιο κλουβι εδω και κατι μερες. Οχι για αναπαραγωγη φυσικα αλλα για παρεα... Οταν τα δυο πουλια πλησιαζουν κοντα ο αρσενικος ανοιγοκλεινει το στομα του και τοτε η θυλικια φευγει απο κοντα του. Γιατι συμβαινει αυτο;
 
Μμμμμ... Εγω νομιζα πως πως θα της κελαιδουσε, θα την "κυνηγουσε" και θα ηταν καπως δραστηριος. Αυτος καθεται σε ενα κλαδι και οταν παει η θυλικια κοντα κανει τα παραπανω. Επειδη δεν εχω αυτη την περιοδο δευτερο κλουβι θα υπαρξει προβλημα αν τα αφησω ετσι;
 
Billy, η σχέση των καναρινιών με τη συντροφικότητα δεν είναι η ίδια με αυτήν που υπάρχει μεταξύ ορισμένων ειδών παπαγάλων ή άλλων πτηνών ή ζώων. Τα καναρίνια γίνονται ζευγάρια κατά την περίοδο της αναπαραγωγής με σκοπό να αναπαραχθούν. Όλο τον υπόλοιπο χρόνο είναι μοναχικά πουλιά. Κράτησε τα χωριστά μέχρι την άνοιξη και τότε εφόσον θέλεις να τα ζευγαρώσεις, τα βάζεις και πάλι μαζί.
 
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες! Θα τα χωρισω οσο το δυνατον γρηγοροτερα. Και ελπιζω να αλλαξουν οι διαθεσεις τους προς τον Απριλη που θα τα ξαναβαλω μαζι...
 
Back
Top