Φροντίδα Ο γάμος της Τούκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Ναι σωστα μαντεψατε ,την Τουκη θα την παντρεψουμε! Εγινε η μετακομιση στο σπιτι του υποψηφιου συζυγου και μετα την καραντινα θα γινει το προξενιο ❤️️️️️

Screenshot_20210309-200303_Facebook.jpg

Screenshot_20210309-200611_Facebook.webp

Δηστυχως η ατυχης μεταβαση τα απογευματα στην σκαλα του υπογειου αλλαξε τον χαρακτηρα της κανοντας την πολύ ιδιοτροπη και φωνακλου .Τον τελευταιο μηνα ανεβαινε για 5 λεπτα και ξανακατέβαινε κατω! Όταν την κλειναμε στο κλουβι της φωναζε τοσο πολύ που της ανοιγαμε να παει κατω! Επισης πολλαπλασιασε τις αεροπορικες επιθεσεις στο κεφάλι μου! 🙄 Όταν ηταν εξω κ του γυρναγα το κεφαλι ερχοτανε καταπανω του και με κτυπαγε με τα ποδια στο κεφαλι μου! Ακομα ποιο αρνητικο η Μαρια, που λογω του ότι ο μικρος ητανε σπιτι λογω κλεισιματος των σχολειων, δεν ασχολιοτανε σχεδον καθολου, παρα μονον με το παιδι!

Ειχα αρχισει να στεναχωριεμαι πολύ και αρχισα και σκεφτομουνα παλι μηπως ηταν καλυτερα να βρω καποιον να την χαρισω, αλλα κ να ξερω ότι θα περναει καλυτερα από εμας! 😔

Τελικα βρεθηκε ότι καλυτερο θα μπορουσα να βρω για το κοριτσακι μου! 🙄Μου τον συστησε ενας γνωστος σε ομαδα του Φβ, αν και ηταν γνωστος από τα γραφομενα κ τις φωτο που κατά καιρους ανεβαζε. Εχει παθος με τα πουλια και τους παπαγαλους . Αυτή την στιγμη εχει γυρω στα 60 από ότι μου ειπε και αυτος κ οι μικρες του κορες ασχολουνται με τους φτερωτους τους φιλους! Ο γαμπρος είναι 2 ετων νεος ωραιος και νοικοκυραιος! 🤪 Να μην τα πολυλογω, πριν την εναρξη της τελευταιας καραντινας μετα από πολύ σκεψη και κλαμα 😭 αποφασισα να την στειλω με τα ΚΤΕΛ στην Πατρα! Ναι εκει θαναι τωρα η Τουκη! Το να συσκευαζω προσεκτικα το κλουβι της και ετοιμαζοντας τα πραγματα της ηταν ότι χειροτερο εχει τυχει τελευταια στην ζωη μου! 😭 Μετα από 3 ωρες βρεθηκε λοιπον στο νέο της σπιτι! Κοιμηθηκε ησυχα και την επομενη μερα ηταν στον ωμο του νεου της ιδιοκτητη! 🙄 Ναι αυτή που εδώ και 2 χρονια δεν με αφηνει να την ακουμπησω! 🙄 Φυσικα μονο χαρα ειχα για αυτό, ❤️️️️️ αφου φανηκε ότι προσαρμοστηκε κατευθειαν στο νέο περιβαλλον, πραγμα που το ειχα αγχος! 😊 Ετσι από την μια μερα στην άλλη ο Γιαννης ❤️️️️️ εγινε η παλια Μαρια! ❤️️️️️ Μονο που του Γιαννη του αρεσει να ασχολειται! Καθημερινα εχουμε επικοινωνια γραπτα και με βιντεακια! Μου υποσχεθηκε μαλιστα να μου δωσει καποιον από τους αρσενικους απογονους της Τουκη και του Ιβαν,εφοσον οι συνθηκες στο σπιτι αλλαξουν και το επιθυμω! 😉
Και λεω αρσενικο γιατι μου εξηγησε ότι τα αρσενικα δεν δενονται τοσο με ένα ατομο οσο τα θηλυκα κ είναι καλυτεροι χαρακτηρες! Ετσι λοιπον η Τουκη μας, που τοσο ηθελε να κανει αυγουλακια και ειχε κανει τα 2 τελευταια χρονια 7 συνολο , θα της δοθει η ευκαιρια να μας δείξει ποσο καλη μαμα θα γινει! 👪 Εδώ θα ειμαστε να τα λεμε!
 
@takis1964 Πολυ στεναχωρη κατασταση σε καταλαβαινω απολυτα μετα απο τοσα χρονια να αποχωριζεσαι την Τουκη! Αλλα πιστευω οτι εκανες το καλυτερο γι αυτην! Θα εχει βρει μπολικη παρεα εκει και το καλυτερο ειναι οτι θα γινει μανουλα συντομα 😍! Μην στεναχωριεσαι γιατι βλεπεις και απο μονος σου το ποσο καλα περναει εκει και ειναι χαρουμενη!Οποτε εχεις νεα της Τουκη να μας ενημερωνεις 😁
 
Παιδια πίστεψα ότι ένα ρησετ στην ζωή της Τουκη αλλά σε καλύτερες συνθήκες, θαταν ότι καλύτερο για αυτήν, έτσι άφησα τους συναισθηματισμους και κοίταξα το καλό της! Αυτό που με παραξένεψε όπως είπα παραπάνω, ήταν το ποσο γρήγορα προσαρμοστηκε στις νέες συνθήκες της ζωής της 🤔
 
@takis1964 Στεναχωρήθηκα με τα νέα σου. Όμως χάρηκα για όλα αυτά που φρόντισες να έχει η Τουκη. Ανθρώπους να την αγαπήσουν όπως εσεις🥰, μια παρέα (το γαμπρό🙂️) και την ευκαιρία να αποκτήσει μωράκια😚. Για εμενα σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!
 
Το σπίτι έχει αδειάσει, συνέχεια μου ερχετε να πω μην φωνάζετε θα ξυπνήσει η Τουκη 😭Ευτυχώς όμως ξέρουμε ότι εκεί θα περάσει καλύτερα! Είναι πολύ βασικό! Έχω και τους 2 γατουληδες μου ευτυχώς και ασχολουμε ❤️️️️️
Καθησα και έπλυνα το μεγάλο της κλουβι και πήγε στο υπόγειο, αν κ δεν ξέρω αν θα επανέλθει λόγω γκρίνιας για το μέγεθος του 🙄
 
Η απόφαση του αποχωρισμού, όσο δύσκολη και αν είναι, απαλύνεται όταν γνωρίζουμε ότι το μέλος της οικογένειας πηγαίνει σε ένα όμορφο περιβάλλον με ωραίες προοπτικές για το ίδιο.
Εύχομαι το μεγάλο κλουβί κάποια στιγμή να φιλοξενήσει ένα νέο μέλος που θα σας κάνει χαρούμενους!
 
Το παιδί σου το αγαπάς κι ας είναι "παλιόπαιδο", όχι ότι η Τούκη είναι παιδί σου και όχι ότι είναι παλιόπαιδο, δλδ μεταφορικά τα γράφω για να συνεχίσω...Προσωπικά και παρακολουθώντας από τα γραφόμενά σου, τη συμβίωσή σας με την Τούκη, είχα πολλές φορές αναρωτηθεί, πώς τα φέρνετε βόλτα στο σπίτι σας, με τη γυναίκα σου, ουσιαστικά να διαφωνεί με τη συνύπαρξή σας και με εσένα, τον τελευταίο (πολύ) καιρό, να δέχεσαι την επιθετική συμπεριφορά της Τούκη, τα παράπονα της Μαρίας, να μην ανατροφοδοτείσαι με άλλα λόγια ούτε με την αμοιβαιότητα της αγάπης σου προς την Τούκη (από την ίδια την Τούκη), αλλά και να μην μπορείς να μοιραστείς το συναίσθημά σου με τη γυναίκα σου. Κάθε φορά που διάβαζα για ένα περιστατικό, τύπου επίθεσης, άρνησης επαφής, απειλής ή παραπόνου, σκεφτόμουν το ίδιο: πώς είναι δυνατό και για πόσο; να την παλεύει αυτός ο άνθρωπος.
Θεωρώ λοιπόν ότι όσο και αν η "απώλεια πονάει" ελήφθη η καλύτερη απόφαση για όλους σας, και για το συναίσθημά σου προς την Τούκη το ίδιο. Κι ευτυχώς είναι καλά εκεί που είναι. Κι εσείς συνολικά, σύντομα, αν όχι ήδη, θα είστε καλύτερα.
 
@takis1964 ευτυχώς που ο γαμπρός δεν ζήτησε προίκα τυχερός είσαι.😁 Διαβάζοντας αυτά που κατά καιρούς έχεις γράψει πιστεύω ότι έκανες την πιο συνετή επιλογή για εσένα την οικογένεια σου και την Τουκη . ( Για μένα δεν ξέρω τι θα γίνει σε λίγο καιρό που θα έχω δύο παπαγαλινες σε οίστρο, γυναίκα σε εμμηνόπαυση και κόρη σε εφηβεία.) 🔫🔫🔫. Το ότι δεν μπήκες στην διαδικασία της αγοραπωλησίας σε τιμά ιδιαίτερα.
 
Χαρα στο κουραγιο σου για αυτη την κινηση...😔Εγω προσωπικά δε θα ηξερα τι θα εκανα σε τετοια περιπτωση,μαλλον θα εφευγα απο το σπιτι μαζι τους,τωρα με το dexion εχει χωρο και για μενα!Τωρα επειδη τον ξερω τον ανθρωπο που πηρε την Τουκη μπορω να πω οτι εξαιρετικός με τα πετουμενα του:D Θα περασει τελεια και αν στο μελλον εισαι καλυτερα απο αποψη χρονου θα παρεις ενα μωρακι της! 😁
 
@ianos έτσι είναι όπως τα λες, η Μαρία μου λέει ανασανα 🤪, περίμενε να μεγαλώσει ο μικρός και πάρε οποσδήποτε αρσενικό αν θες να ξανά ασχοληθείς! Με είδε τόσο στεναχωρημενο που δεν το πίστευε! Προχθές συνάντησα γείτονα με την σύζυγο του που το καλοκαίρι πήρε εκλεκτούς θηλυκό! Μου είπε ότι είναι κολλημένη πάνω του αλλά όταν είναι έξω από το κλουβι κάνει επιθέσεις στην γυναίκα του! Εκείνη κούναγε το κεφάλι για τον μπελά που την βρήκε 🤣
[automerge]1615362152[/automerge]
@giannisvlg Ναι σωστά κατάλαβες για τον Γιάννη! Από περισυ που τοχα συζητήσει με κάποιον, αυτον μου είχε υποδειξει! Απλά έτυχε την προηγούμενη εβδομάδα και είδα ποστ του με τον νεαρό Ιβάν στον ώμο του και αμέσως μου μπήκε η ιδέα πως θα ήταν να αποκτήσει σύντροφο η Τουκη! Την ίδια μέρα έκανα επαφή και αφού συμφώνησε μου λέει, γιατί δεν τον στέλνεις αύριο; Ετσι τα πράγματα προχώρησαν πολύ γρήγορα περισσότερο από οτι πίστευα! 😏Δεν είχα προετοιμαστει ψυχολογικά αλλά βλέποντας εκείνες τις μέρες την συμπεριφορά της να γίνεται χειρότερη, η απόφαση πάρθηκε αμέσως!
[automerge]1615362214[/automerge]
@Vada 2 ζακο έχεις; καλά και το ένα να μην είναι απορώ πως τα φέρνεις βόλτα 🤪
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ανάμικτα συναισθήματα και γω... Δεν κρύβω ότι στεναχωρέθηκα, γιατί είχα και την τιμή να τη γνωρίσω την κυρία!
Από την άλλη το παρακάτω είναι το πιο σημαντικό...

Παιδια πίστεψα ότι ένα ρησετ στην ζωή της Τουκη αλλά σε καλύτερες συνθήκες, θαταν ότι καλύτερο για αυτήν
Πω ρε συ... Είναι από τις περιπτώσεις που, ενώ ξέρουμε ότι είναι για καλό, είναι ταυτόχρονα στενάχωρο...
 
Έτσι είναι Γιώργο αλλά η ευκολία που πήγε σε άλλη αγκαλια ήταν μάθημα για μένα! Οι Αλεξανδρινοι είναι γερά καρύδια και σίγουρα κοιτάνε το συμφέρον τους! Σου λέει νέο σπίτι κατσε να δω πως θα περάσω καλά! Αν ήταν ένα ζακο ας πούμε, θαχε αρχίσει να μαδιεται 😢
 
🤣Αλλος θαναι έτσι σε λίγο καιρό με τα μωρά της!
[automerge]1615378136[/automerge]
Ο γαμπρουλης μας ❤️️️️️
Αβγαλτο αγόρακι ακόμα!
Σύντομα θα τον οδηγήσει στα μονοπάτια του έρωτα η Τουκη 😍
Screenshot_20210310-140407_Facebook.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εύχομαι να πήρατε τη σωστή απόφαση Τάκη κι όχι εν βρασμώ πάνω σε επιθέσεις και φασαρία. Ξέρω απο πρώτο χέρι πόσο δύσκολα μπορούν να γίνουν ακόμη και τα θηλυκά σε περίοδο οίστρου.
μετά αρσενικό να χουμε ησυχία
Τάκη, αυτό δεν μπορεί να στο υποσχεθεί κανείς. Και γνωρίζοντας εδώ και μερικά χρόνια μέσα απο τις περιγραφές σου ότι η οικογένειά σου δυσκολεύτηκε με τον παπαγάλο, το βρίσκω πολύ ευγενική μεν αλλά και κάπως επιπόλαιη πρόταση απο την πλευρά του νέου ιδοκτήτη. Θα σου πρότεινα να χαρείς την ανεμελειά που σας έχει λείψει κι αν επιθυμείς την απόκτηση άλλου πουλιού να σκεφτείς ίσως και κάποια λίγο πιο "ήπια" σε χαρατήρα κι απαιτήσεις είδη.
 
Ανέστη θα το δω έως τότε , σε 5 χρονια θα είμαι στην σύνταξη και ο μικρός θα είναι 15! Δεν ξέρω τι θα αποφασίσω! Εκλεκτους λένε ότι είναι ήσυχα βεβαια και η @anatolia που είχε ζευγάρι Αλεξανδρινων μου ελεγε οτι το αρσενικό της ήταν ήπιος χαρακτήρας🙄
[automerge]1615398548[/automerge]
Εδω θα είμαι, αγαπάω τα πουλια και δεν σκέφτομαι να φύγω Σταύρο!
(Διαβαζα πάντως στο φορουμ ότι τα θηλυκα εκλεκτούς δεν δένονται με ένα πρόσωπο σε αντίθεση με τα αρσενικά, πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με εκτροφεα που τυγχάνει να ξέρω αλλά και με γείτονα που απέκτησε θηλυκό και κάνει επιθέσεις στην γυναίκα του)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top