Ασθένειες Ο ζακό μου μαδάει τα φτερά του

tzourtz

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Μυτιλήνη
γεια σας παιδια. Ειμαι καινουρια στο φορουμ σας και θελω να σας συμβουλευτω για ενα θεμα. Ο ζακο μασ εδω και ενα μηνα τα βραδια που κοιμουνται ολοι μαδαει τα φτερα του. Ειναι υγιεστατοσ, τρωει τα παντα εχει παιχνιδια, τον εχουμε 10 χρονια περιπου και ειναι σαν το μωρο μασ. τον λατρευουμε και τον προσεχυμε πολυ. Οι ωρεσ που μενει μονοσ του ειναι βεβαια πολλεσ αλλα αυτο ισχυει απο την μερα που τον πηραμε, δεν εχει αλλαξει κατι στην συμπεριφορα μασ, γιατι το κανει αυτο;
 
Καλως ηρθες καταρχην!

Νομιζω πως ξερεις την αιτια αφου λες οτι μενει πολλες ωρες μονος του... ☹ Η ανια ειναι ο κυριοτερος παραγοντας που κανει εναν παπαγαλο να μαδιεται. Τα παιχνιδια του τα εναλλασσεται συχνα; 😕 Τον αφηνεται να βγαινει απο το κλουβι καθημερινα; Μηπως τελευταια αλλαξε κατι στην καθημερινοτητα του; Που τον βαζετε να κοιμηθει; Ειναι ησυχα η ακουει θορυβους οπως τηλεοραση, ομιλιες και αναστατωνεται οτι τον απομονωνεται ενω θελει να συμμετεχει; Κοιμαται ενα δεκαωρο; Τι διατροφη ακολουθει; Μπανιο κανει καθημερινα η εστω αρκετα συχνα;

δες λιγο κι αυτο! https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλος-τρώει-συνέχεια-τα-φτερά-του.4923/
 
o zakoulis koimatai panw apo 10 wres tin imera. to meros poy koimatai einai isixo, exei paixnidia kai toy ta allazoyme molis ta dialusei. to mpanio den toy aresei katholou, to exoume dokimasei polles fores,bgainei exw apo to kloybi peripou 2 fores tin ebdomada petaei kai meta erxetai panw mas gia na ton xisoume. exei tin apoliti prosoxi mas otan eimaste spiti. den exei allaxei tipota stin kathimerinothta toy ta teleytaia 5 xronia. anarwtiomaste mipws thelei na zeugarwsei kai mas ta kanei auta. a i diatrofh toy einai pliris. trwi oti trwme kai emeis kai para polla frouta, sporoys trwei poli ligous giati xortainei me ta frouta pou tou dinoume emeis
 
distixws o zakoulis moy einai stin mitilini kai den exoume eidikeumeno ptiniatro ekei, oi ktiniatroi lene oti einai psixologiko to thema alla den mas dinon kai kapoia lisei ektos apo to na ton psekazoume me dialuma listerin kai nero gia na einai pikri h geusi twn fterwn tou kai na min ta madaei. den epiase. h metafora toy einai adynati, tha toy kanoyme perissotero kako para kalo
 
trwi oti trwme kai emeis kai para polla frouta, sporoys trwei poli ligous giati xortainei me ta frouta pou tou dinoume emeis

εχεις προσπαθησει να του δωσεις pellets; Ειναι πολυ καλη τροφη για παπαγαλους...
κοιταξε κι αυτα εδω:
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-είναι-τα-pellets-των-παπαγάλων.2855/
https://community.petbirds.gr/threa...-pellets-στο-διαιτολόγιο-των-καναρινιών.1703/
https://community.petbirds.gr/threads/Έχετε-πρόβλημα-με-τους-σπόρους.85/
 
ειναι λιγο δυσκολο ομως τωρα που δεν εχει συνηθισει να τα τρωει...
σιγα σιγα πρεπει να τα δινετε ωστε να τα συνηθισει.
 
αν εχεις κανενα φιλο ο οποιος εχει παπαγαλο και του δινει pellets τοτε μπορεις να του ζητησεις μια χουφτιτσα ωστε να του τα δωσεις και να δεις αντιδρασεις🙄
 
tzourtz παντως γενικα να ξερεις οτι η μεταβαση απο σπορους σε πελλετς ειναι δυσκολη κ πρεπει να γινει σταδιακα. Καταρχην εαν δε γνωριζεις τι ειναι τα πελλετς κοιτα στα παραπανω ποστ που σου παρεθεσε η αναστασια ενω για να δεις τη διαδικασια πανω κατω του πως γινεται η μεταβαση κοιτα στο θεμα αυτο ενδεικτικα
https://community.petbirds.gr/threads/Ο-Αρθούρος-ο-african-grey-μου.1859/
ιδιως στο ποστ 36 αναφερεται αρκετα αναλυτικα νομιζω-θα βρεις κ αλλα παρομοια θεματα παντως γενικα- η ολη διαδικασια, εαν αποφασισεις να τον ταιζεις με αυτα.
 
Καλως ηρθες tzourtz,
:)μπορει το πουλι να ζει ετσι για καποια χρονια, αλλα
1)το να βγαινει μονο δυο φορες την εβδομαδα εξω απο το κλουβι, ειναι πολυ λιγο!
2)οσο για τα παιγνιδια του, πρεπει να εναλλασσονται (για να εχει ενα ενδιαφερον) και οχι να αντικαθιστανται οταν αυτα πια καταστραφουν!
και παλι καλως ηρθες, ευχομαι να βρεθει λυση στο προβλημα του!
 
Κι εγώ θα συμφωνήσω με την Σίσσυ.
Μιας και τα πάει πολύ καλά με όλους γιατί μόνο 2 φορές την εβδομάδα;
Τα παιχνίδια και η καλή διατροφή δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσουν την συντροφιά. Αν βαριέται και είναι πολλές ώρες μόνος του, πιστεύω κι εγώ ότι είναι αρκετά σοβαρός λόγος για να μαδιέται.
Δες και τα λινκ που έδωσαν τα παιδιά και θα βρεις πολλές σχετικές αναφορές.

Καλώς ήρθες, καλή περιήγηση και περαστικά στον ζακό:)
 
Μόνο 2 φορές την εβδομάδα τον έχεις έξω απο το κλουβί;😱 Αυτό είναι έγκλημα απο την στιγμή που ο παπαγάλος είναι ήρεμος και φιλικός. Ο δικός μου όλη την μέρα είναι έξω απο το κλουβί του και μπαίνει μέσα μόνο όταν θέλει να φάει ή να κοιμηθεί. Θα συνφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι μαδάει τα φτερά του απο ανία. Άστον πιο πολύ έξω απο το κλουβί, αφιερωσέ του χρόνο για να του μιλάς, να παίζετε (π.χ. εμένα ο δικός μου τρελλένεται να κυνηγά ένα μπαλάκι) Και μήπως να τον δει και κάποιος ειδικός...
 
συμφωνω και εγω με την σειρα μου οτι ειναι η ανια...
και αφου ειναι εξοικειωμενος μαζι σου, μια χαρα. αφηνε τον εξω!
αγορασε του καινουργια παιχνιδια και λιχουδιες που του αρεσουν και προπαντων αφιερωσε του αρκετο απο τον χρονο σου. Και θα δεις ολα θα φτιαξουν!
 
λοιπον αυτο που λειπει και βλεπω οτι χρειαζεται ειναι ενα αρθρο για τα πουλια που μαδιουνται, που βγαζουν τα ιδια τους τα φτερα, γιατι τελικα ειναι αρκετα και τις περισοτερες φορες ειναι οι γκριζοι.
σε λιγες μερες λοιπον θα το εχω ετοιμο γιατι πρεπει να υπαρχει ενα τετοιο αρθρο.
 
Οντως θα είναι πολύ χρήσιμο. Γενικώς υπάρχει πρόβλημα όχι μόνο με τους γκρίζους αλλά με όλους τους παπαγάλους (απο ότι έχω ακούσει).
 
Back
Top