Αναπαραγωγή Ο πρώτος μου νεοσσός βγήκε αλλά τι κάνω τώρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chit21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chit21

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
41
Πόλη
Γλυφάδα
ειμαι πολυ χαρουμενος σημερα ειδα το πρωτο μου πουλακι. ειναι η δευτερη χρονια και δευτερη φορα που ζευγαρωνω και δοξα τω θεω τα πραγματα πηγαν πολυ καλα. εχω πουλακι. το θεμα ειναι οτι στο κλουβι απο την τριτη μερα της επαφης και επειτα ειχα βγαλει τον αρσενικο γιατι ακομα παρενοχλουσε τη θυληκια και αφησα καναρα με τα αυγα μονη.
σημερα η καναρα ακομα κλωσουσε ως που πηγα κοντα να την δω και ακουγα ενα θορυβο απο πουλακι μικρο υπεθεσα και τελικα αναγαστηκα να κανω με ηρεμια βεβαια την καναρα νασηκωθει απο τη φωλια της και ειδα το μικρο. Δεν την εχω δει να το ταιζει απλα ηταν απο πανω του. Δεν εχω ιδεα απο ανατροφη νεοσων( και για την αναπαραγωγη πολλα δεν ηξερα αλλα ας ειστε καλα μου μαθατε πολλα)
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ?
πρεπει να παρω τροφη ειδικη για τους νεοσους. Αν την δω να κλωσαει την αφηνω ε; υπαρχει περιπτωση ωντας απο πανω απο το μικρο να το σκοτωσει με το βαρος της; Συγγνωμη για την αφελεια των ερωτησεων αλλα μιλαμε για αγνοια! Να ξαναφερω τον αρσενικο στο κλουβι να βοηθησει; Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας
 

Συνημμένα

  • DSC00128.webp
    DSC00128.webp
    85,2 KB · Προβολές: 133
προς διευκρινηση ειναι η δευτερη αποπειρα ζευγαρωματος αλλα η πρωτη με επιτυχια. Δηλαδη περσι μου ηταν τα αυγα ολα ασπορα... Και παλι συνεχιζει να κλωσαει κι ο μικροσ να ακουγεται απο κατω της οτι πειναει...
 
Mην αγχώνεσαι πρώτον. Δεύτερον όταν λές ότι ο αρσενικός παρενοχλούσε την θηλυκιά τι εννοείς; Κατατόπισε μας...
 
ηδεν την αφηνε να κλωσησει και η θελε συνεχεια να την απαυτωσει, σε σημειο που η θυληκια εψαχνε μια γωνια στο κλουβι κατω απο ενα κλαδακι οπου δεν πηγαινε ο αρσενικος.
μονο οταν ετρωγε οαρσενικος εβρισκε ευκαιρια να παει να κλωσησει μεχρι ο κυριος να παει παλι να την ξεσηκωσει απο τη φωλια. ετσι και αποφασισα να τον βγαλω απο το κλουβι.
στο κλουβι τωρα εχω την κλασσικη τροφη απο σπο ρους και κιτρινη βιταμινη
ειχα και αυγοτροφη μεχρι να εμφανιστει το δευτερο αυγο και μετα σταματησα.
για καμμια βδομαδα της εβαλα και πολυβιταμινη βogena
τωρα τι να κάνω;
 
Καλώς και έβγαλες τον αρσενικό, οι πολυβιταμίνες θα της κάνουν καλό αλλά για μένα ξεκίνατες εφόσον σκάσουν και τα άλλα αυγά, τότε θα τις χρειαστεί σίγουρα γιατί θα είναι μόνη στο καθήκον. Εφόσον λοιπόν έχεις μικρό κάθε μέρα αυγό βραστό και μήλο για να ταίζεται καλα το μικρό(υπόψην το πρωί βάζεις το αυγό το πολυ την άλλη μέρα το πρωί καινούργιο) επίσης το ίδιο και με το μήλο. Η τροφή που τους δίνεις είναι κάποιας εταιρίας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
1 Να σου ζήσει
2 βγάλε την κίτρινη βιταμίνη απο το κλουβί αν είναι αγνώστου προελεύσεως
3 Βράσε 2,3 αυγά καλά. Πάρε τους κρόκους μόνο τους κρόκους και λιώστους με ένα πιρούνι πολύ μικρά κοματάκια.
Πάρε σε ένα μπόλ και αρέωσε σε λίγο νερό 2 με 3 σταγόνες multi-vit .
Πρόσθεσε καμια 200γρ. αυγοτροφή
Βάλε και τους κρόκους και ανακατεψέτα όλα μαζι απο κάτω πρός επάνω.
Εγώ απο χθές πρόσθεσα και λίγο κρέμα για νεοσσούς.
Η ποσότητα που φτιάχνω είναι για δυό μέρες.
Προσοχή στην αυγοτροφή που έχεις αν παίρνει νερό
Και μυλαρακι φρέσκο
 
Bisba ο άνθρωπος δεν ξέρει και πολλά μην τον χώνεις απότομα! Σιγά σιγά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
οχι δεν ειναι εταιρειας ειμαι στο σουφλι κι εδω δεν εχει τετοια.
τωρα παω διδυμοτοιχο να βρω τιποτα.
τις πολυβιταμινες τις σταματησα πριν μια βδομαδα οκ θα τις ξαναρχισω οταν σκασουν και τα αλλα
θα βαλω αυγο βρασμενο και μηλο
και θα κανω και το αλλο που μου γραψατε.
φευγω τωρα να προλαβω πετ σοπ
σας ευχαριστω για την κατανοηση αλλα εδω που ειμαι σιγουρα ειστε οι καταλληλοτεροι γαι τις αποριες μου
με εκτιμηση ΝΙΚΟΣ
 
η περιλλα τι ειναι;
εχω βρασει αυγο και εβαλα και μια φετα μηλο
τηλεφωνησα και σε ενα γνωστο με εμπειρια σε εκτροφη και μου ειπε πως η καναρα καλα κανει κλωσαει και το νεοσο μαζι ετσι κανουνε συνηθως για καμμια δεκαρια μερες για να ζεσταινουν μ'αυτο τον τροπο τους νεοσους.
ευχομαι να πανε ολα καλα και να ναι γερο
μενουν ακομα 4 αυγουλακια
ευχαριστω και παλι για την ανταποκριση σας
 
Η περίλλα είναι σπόρος και για τους νεοσσούς είναι πάρα πολυ καλός! Επίσης κάποια στιγμή κοίταξε το πουλάκι εάν τρώει(ο λαιμός του όταν τρώει είναι πρισμένος και φαίνεται η τροφή). Την βιταμίνη την κίτρινη πέτα την όπως σου είπε και o bisba. Επίσης πάρε και μία παιδική τροφή σε σκόνη για μωρά με φρούτα(έχουν βιταμίνες που κάνουν επίσης καλή δουλειά στους νεοσσούς )σε ξεχωριστή τα'ι'στρα απο τους σπόρους και εφόσον έχεις και κάποιον με εμπειρία δίπλα σου μην αγχώνεσαι καθόλου! Καλή συνέχεια σου εύχομαι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
Κάνε όλα όσα σου ανέφεραν παραπάνω οι φίλοι και όλα θα πάνε καλά. Στο μόνο που έχω μια μικρή ένσταση είναι το μήλο απο την πρώτη μέρα. Έχω την εντύπωση πως γενικα τα φρούτα και λαχανικά πρέπει να δίνονται στα μικρά λίγες ημέρες αργότερα για να αποφύγουμε την περίπτωση διάρροιας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
λευτερη συμφονω σ' αυτο με το μηλο.

chit21 να τα χαιρεσε και με το καλο να σου τα μεγαλωσει ολα!

τονι
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
μου ειπε καποιος οτι πιανουν ψειρες πολλες φορες η μαμα και τα μικρα μες τη φωλια. υπαρχει κατι που μπορω να κάνω;
μπορω να τις διακρινω; Καποιο φαρμακο προληπτικα; Ευχαριστω
 
εσκασε μυτη και το δευτερο μικρο
αντε να δουμε μακαρι να ειναι γερα (εχω αγχωθει...)
 
Λάθος, απο τα μεγαλύτερα.
Κοίταξε να το απολαύσεις. Παρακολούθηση, παρατήρηση
καμμιά φωτογραφία και σκέψου οτι έπεξες και σύ ένα
σημαντικό ρόλο στο να γενηθούν αυτές οι νέες ζωές.
Ολα θα πάνε καλά, αρκεί να αφήσεις τα πουλάκια να κάνουν
αυτό που τα έχει μάθει να κάνουν η φύσης τους. cool:cool_gum:
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
Στο μόνο που έχω μια μικρή ένσταση είναι το μήλο απο την πρώτη μέρα.

Λευτέρη δεν διαφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά πρίν φτάσει το μήλο στα μικρά περνάει την επεξεργασία του.΄
Εννοώ τους γονείς.
Στα δικά μου δεν έχω προσέξει διάρροια.
Απ΄την άλλη οι ποσότητες που φτάνουν στα μικρά είναι λίγες.
Και καλό είναι να συνηθίζει και οργανισμός τους στα φρούτα.

Τα λαχανικά και εγώ τα αποφεύγω
 
Μπράβο chit21 ! Xαίρομαι για σένα! Και μην ξεχνάς το άγχος στην άκρη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: chit21
Back
Top