Γενικά Ο Jim το pacific parrotlet

... Και κάτι που θέλω. Θέλω παρατηρήσεις για το κλουβί του..
Αυτό που παρατηρώ είναι πως η διάμετρος στη κούνια, στη σχοινένια πατήθρα, στο κλαδί πατήθρα, είναι ιδιαίτερα μεγάλη.
Αν βλέπω καλά στο κάτω μέρος, πρέπει να έχεις και μια πατήθρα πιο λεπτή... Εγώ θα του έβαζα καμιά λεπτή ακόμα.

Τις βαμβακερές πατήθρες τις αποφεύγω, σίγουρα όμως πριν τις χρησιμοποιήσω τις πλένω για καθαριότητα και κυρίως για να σφίξουν οι κλωστές, φοβάμαι μη μπλέξουν τα νυχάκια τους (το ίδιο θα έκανα και στη μπάλα). :)
 
Αυτό που παρατηρώ είναι πως η διάμετρος στη κούνια, στη σχοινένια πατήθρα, στο κλαδί πατήθρα, είναι ιδιαίτερα μεγάλη.
Αν βλέπω καλά στο κάτω μέρος, πρέπει να έχεις και μια πατήθρα πιο λεπτή... Εγώ θα του έβαζα καμιά λεπτή ακόμα.

Τις βαμβακερές πατήθρες τις αποφεύγω, σίγουρα όμως πριν τις χρησιμοποιήσω τις πλένω για καθαριότητα και κυρίως για να σφίξουν οι κλωστές, φοβάμαι μη μπλέξουν τα νυχάκια τους (το ίδιο θα έκανα και στη μπάλα). :)
Τις είχα πλύνει πριν τις βάλω στο κλουβί αλλά και μια φορά το μήνα και τις αφήνω στον ήλιο να στεγνώσουν καλά (βαμβακερά), η κούνια μην σου πω δεν μπαίνει σχεδόν καθόλου, εσύ από πού τις έπαιρνες αυτές τις ωραίες κούνιες @Sissy;,θα πάρω άλλη μια λεπτή και που προτείνεις να μπει;
 
. Εσύ από πού τις έπαιρνες αυτές τις ωραίες κούνιες @Sissy;,θα πάρω άλλη μια λεπτή και που προτείνεις να μπει;
Αυτές οι ωραίες κούνιες Βάσω μου ήταν δώρο από τον Βόλο, για το μαριονάκι!
Έχω ψάξει παντού μήπως βρω κι άλλες αλλά... Τίποτα! Και γενικά δεν βρίσκω καλές κούνιες, ψάχνω αρκετά χρόνια.
Για την λεπτή πατήθρα.. Έχεις κάπου μια ''καλή'' φωτογραφία του κλουβιού; (δεν θυμάμαι, να το δω γενικά θέλω) :)
 
Αυτές οι ωραίες κούνιες Βάσω μου ήταν δώρο από τον Βόλο, για το μαριονάκι!
Έχω ψάξει παντού μήπως βρω κι άλλες αλλά... Τίποτα! Και γενικά δεν βρίσκω καλές κούνιες, ψάχνω αρκετά χρόνια.
Για την λεπτή πατήθρα.. Έχεις κάπου μια ''καλή'' φωτογραφία του κλουβιού; (δεν θυμάμαι, να το δω γενικά θέλω) :)
Θα σου βγάλω αύριο μια να το δεις καλά. Την ώρα του καφέ😉😘😉Με εκείνες τις κούνιες θα τρελαίνονται ο μικρός μου💓
 
. Με εκείνες τις κούνιες θα τρελαίνονται ο μικρός μου💓
Μα είχαν μεγάλο σουξέ! Ο Μάριος έβγαζε τα κυκλάκια τα πετούσε κάτω και τσίριζε να τα βάλω ξανά στη θέση τους, ώστε να επαναλάβει το ίδιο και το ίδιο!
Και στον Κάρλο άρεσαν, η δε Λήδα δεν κοιμάται πουθενά αλλού το βράδυ... Μόνο ο πέπερ αδιαφορεί εντελώς!
 
Αχ τώρα κατάλαβα ποια λες βρε Γιώργο... Ναι παίζει κάνει κούνια αλλά προτιμά το άλλο με τις τρεις μπαλιτσες
Έχω δει σε πετσοπ (αν δε κάνω λάθος για σκυλάκια είναι) και σκεφτόμουν να πάρω και γω...
 
Έχω δει σε πετσοπ (αν δε κάνω λάθος για σκυλάκια είναι) και σκεφτόμουν να πάρω και γω...
Δεν το ήξερα ότι ήταν για σκυλάκια πάντως του δικού μου του αρέσει 😊
 
64217

Βάσω μου, προσπάθησα να το ''ζωγραφίσω'' όπως θα το διαμόρφωνα (με μια πρώτη ματιά) εγώ.
Θα ήθελα η μέση του κλουβιού να παραμείνει κενή, η τροφή να πάει πίσω, η σχοινένια πατήθρα να στριφτεί και να μπει δεξιά από ψηλά προς χαμηλά, η μπάλα να πάει στην αριστερή πλευρά (πάνω στα κάγκελα), η μια λεπτή πατήθρα κάτω-η άλλη επάνω και η κούνια να κοντύνει...
Αν στην πράξη κάτι λερωνόταν από κάτι άλλο άλλο, θα φρόντιζα να του διορθώσω θέση :) 😘
 
View attachment 64217

Βάσω μου, προσπάθησα να το ''ζωγραφίσω'' όπως θα το διαμόρφωνα (με μια πρώτη ματιά) εγώ.
Θα ήθελα η μέση του κλουβιού να παραμείνει κενή, η τροφή να πάει πίσω, η σχοινένια πατήθρα να στριφτεί και να μπει δεξιά από ψηλά προς χαμηλά, η μπάλα να πάει στην αριστερή πλευρά (πάνω στα κάγκελα), η μια λεπτή πατήθρα κάτω-η άλλη επάνω και η κούνια να κοντύνει...
Αν στην πράξη κάτι λερωνόταν από κάτι άλλο άλλο, θα φρόντιζα να του διορθώσω θέση :) 😘
Τέλειο μου φαίνεται έτσι όπως το λες και πιο ευρύχωρο θα γίνει. Αν κάνω όλες αυτές τις αλλαγές θα στρεσσαριστει;να τις κάνω μια μια;
[automerge]1560625083[/automerge]
Εγώ δεν έχω καθόλου φαντασία...
 
View attachment 64217

Βάσω μου, προσπάθησα να το ''ζωγραφίσω'' όπως θα το διαμόρφωνα (με μια πρώτη ματιά) εγώ.
Θα ήθελα η μέση του κλουβιού να παραμείνει κενή, η τροφή να πάει πίσω, η σχοινένια πατήθρα να στριφτεί και να μπει δεξιά από ψηλά προς χαμηλά, η μπάλα να πάει στην αριστερή πλευρά (πάνω στα κάγκελα), η μια λεπτή πατήθρα κάτω-η άλλη επάνω και η κούνια να κοντύνει...
Αν στην πράξη κάτι λερωνόταν από κάτι άλλο άλλο, θα φρόντιζα να του διορθώσω θέση :) 😘
Ζήλεψα.. Και γω θέλω ανάλυση :)
 
. Αν κάνω όλες αυτές τις αλλαγές θα στρεσσαριστει;να τις κάνω μια μια;

Δεν πιστεύω πως θα στρεσαριστεί Βάσω μου, όλα τα παιχνίδια του είναι ήδη γνωστά. Νομίζω πως θ΄αποκτήσει (για λίγη ώρα) την περιέργεια ν΄ εξερευνήσει την αλλαγή στο σπίτι του...όπως θ΄αλλάζαμε εμείς πχ θέση στα 😛 έπιπλα 😀!

Ζήλεψα.. Και γω θέλω ανάλυση :)
Με χαρά Γιώργο, όποτε θέλεις! Μου αρέσει (γενικά) να... Διακοσμώ😁
 
Δεν πιστεύω πως θα στρεσαριστεί Βάσω μου, όλα τα παιχνίδια του είναι ήδη γνωστά. Νομίζω πως θ΄αποκτήσει (για λίγη ώρα) την περιέργεια ν΄ εξερευνήσει την αλλαγή στο σπίτι του...όπως θ΄αλλάζαμε εμείς πχ θέση στα 😛 έπιπλα 😀!


Με χαρά Γιώργο, όποτε θέλεις! Μου αρέσει (γενικά) να... Διακοσμώ😁
Οκ... αύριο θα δεις το "δημιούργημα "σου! Σε ευχαριστώωω 🌹 πολύ πολύ Σίσσυ μου!
 
Και μετά τις συμβουλές της,@Sissy που τα αποτελέσματα μας ξετρελαναν... Και την ευχαριστούμε πολύ! 😍😘
😁 Με΄γεια!Χαίρομαι που του άρεσε! Οι αλλαγές, μας ανανεώνουν όλους! :D
 
😁 Με΄γεια!Χαίρομαι που του άρεσε! Οι αλλαγές, μας ανανεώνουν όλους! :D
Σωστά Σίσσυ μου😍το μόνο που μας λείπει είναι μία δεύτερη πατηθρα λεπτού λα
 
Ωραίο και πολύχρωμο κλουβί. Για να βρεις τον μικρούλη πρέπει να ψάξεις λίγο... Μια χαρά θα τα περνάει...

ΥΓ. Την καμπανούλα όντως αφαίρεσέ την!
Την αφαίρεσα και την καμπανούλα... Είναι πιο ασφαλή τώρα..
 
Back
Top