Γενικά Ο Mickey (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Sissy Απέχουν πολύ τα ερωτικά καυγαδακια από ένα έγκλημα πάθους; 😂
Εμένα με τρομάζουν ακόμη και αυτά. 😣
Δεν διαφωνώ, ίσα ίσα...Απ΄αυτά τα πουλιά όλα τα περιμένω, αλλά ερωτική πρόθεση (τσακωμού) αντιλαμβάνομαι στο βίντεο...
 
Δεν γνωρίζω τι εικόνα δίνουν στον Γιάννη @jk1980, εμένα πάντως μου δίνουν την εντύπωση ερωτικών παιχνιδιών αυτά τα καυγαδάκια στο βίντεο Ζωή...
Εγώ όταν αναφέρομαι σε τσακωμούς, εννοώ ότι δεν αφήνουν καμία απολύτως αμφιβολία πως κάποια στιγμή το λιγότερο θα είναι να τραυματιστούν...
Δεν είναι τσακωμός αυτός. Ράμφος με ράμφος είναι κάτι σαν διαπληκτισμός, μια διαφωνία ή να μπει ο καθένας στην θέση του ιεραρχικά (όπως συμβαίνει στα περισσότερα είδη υπάρχει ιεραρχία ανάμεσα στα άτομα, είτε πρόκειται για πολλά πουλιά μέσα σε κλούβα είτε πρόκειται για απομονωμένο ζευγάρι). Όταν πραγματικά τσακώνονται και θέλουν να προκαλέσουν ζημιά το ένα στο άλλο, γίνονται πολύ βίαια και νευρικά (καμιά σχέση με αυτό που βλέπουμε στο βίντεο), και "κυνηγάνε" πόδια, φτερούγες και κεφάλι με συνέπεια σοβαρούς τραυματισμούς, ακρωτηριασμούς, αιμορραγίες, μέχρι και θανάτους.

Αλήθεια θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ξέραμε πως είναι ο χαρακτήρας τους στο φυσικό τους περιβάλλον.
Στη φύση ζουν ειρηνικά σε σμήνη των 30-40 πουλιών. Αλλά πιστεύω ότι υπερασπίζονται σθεναρά την φωλιά και γενικά τον χώρο τους. Αυτό ακριβώς το χαρακτηριστικό τους θεωρώ ότι έχει εκφυλιστεί στην προσπάθεια επιβίωσης τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας (επιβιώνει ο πιο δυνατός) και έχουμε ακραίες συμπεριφορές που νομίζω ότι δύσκολα θα συναντήσουμε στο φυσικό τους περιβάλλον.
 
Στη φύση ζουν ειρηνικά σε σμήνη των 30-40 πουλιών. Αλλά πιστεύω ότι υπερασπίζονται σθεναρά την φωλιά και γενικά τον χώρο τους. Αυτό ακριβώς το χαρακτηριστικό τους θεωρώ ότι έχει εκφυλιστεί στην προσπάθεια επιβίωσης τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας (επιβιώνει ο πιο δυνατός) και έχουμε ακραίες συμπεριφορές που νομίζω ότι δύσκολα θα συναντήσουμε στο φυσικό τους περιβάλλον.

Γιάννη εγώ το "μεταφράζω" κάπως αλλιώς. Στα κοκατού για παράδειγμα που ζουν στην αιχμάλωσια δεν είναι ασυνήθιστο το αρσενικό να επιτεθεί και να τραυματίσει σοβαρά ή ακόμα και να σκοτώσει το θηλυκό. Έχει παρατηρηθεί σε εκτροφές που κρατούν το κοπάδι όλο μαζί με φωλιές σε στυλ αποικίας ότι οι επιθέσεις δεν συμβαίνουν κι αυτό διότι τα αρσενικά κάνουν επίδειξη και τσαμπουκά (χωρίς πραγματικές επιθέσεις) κι εκτονώνουν κατά κάποιον τρόπο την τεστροστερόνη τους με αυτόν τον τρόπο.

Κι ας μην ξεχνάμε και κάτι άλλο βασικό. Τα ζώα αυτά φτιάχτηκαν για να πετάνε όλη μέρα και δεν το κάνουν. Αποκλείεται κι αυτό να επηρεάζει την νευρικότητά τους;
 
Καλά σου κάνει! 😁 😀!Γιατί καλέ Ζωή το απέκλεισες το παιδί;
Είπαμε να έχει ''ελεγχόμενες'' σχέσεις, αλλά όχι και πλήρη αποχή, θα είναι θυμωμένος-λυπημένος ο γλυκός μου! 😍
 
Καλά σου κάνει! 😁 😀!Γιατί καλέ Ζωή το απέκλεισες το παιδί;
Είπαμε να έχει ''ελεγχόμενες'' σχέσεις, αλλά όχι και πλήρη αποχή, θα είναι θυμωμένος-λυπημένος ο γλυκός μου! 😍
Μα δεν είναι να του έχεις εμπιστοσύνη. Είναι πράγματι πολύ λυπημένος κι έτσι με παρέσυρε ο άτιμος. Πριν μερικές μέρες σκέφτηκα ότι μετά από τόσο καιρό που έχει να τη δει θα την έχει ξεχάσει και τα εβγαλα μαζί. Αυτή αμέσως πήγε στο κλουβί τουIMG_20191125_112658_6__1576385416_47943.jpg
[automerge]1576386281[/automerge]
Στο δευτερόλεπτο εκείνος άρχισε να την ταΐζει.

IMG_20191210_114451_7__1576385480_22969.webp

Και μόλις που πρόλαβα να τρέξω και να τα χωρίσω. Αμέσως ανέβηκε πάνω της. 🙄
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ όμορφα τα μικρά σου Ζωή!

Τα δυο αγόρια βλέπονται μεταξύ τους για να έχουν παρέα έστω κι οπτικά;
Ναι Ανέστη. Τα αγόρια είναι στο ίδιο δωμάτιο και ενώ αρχικά έβγαιναν χωριστα έξω, τώρα βγαίνουν μαζί. Αλλά ο μικρός δεν θέλει κανέναν άλλο πέρα από την Εσμεραλντα. Εκείνη πάλι παρότι είναι μόνη σε άλλο δωμάτιο δεν καταλαβαίνει από στεναχώριες και συναισθηματισμούς 😂 όλη την ημέρα τρώει και παιζει
 
Ο Φρόυντ θα σήκωνε τα χέρια ψηλά με τις σχέσεις των τριών...

Είναι κούκλος Ζωή. ΚΟΥΚΛΟΣ 😍
Ναι το αγόρι μου 😍
Όσο μεγαλώνει ομορφαίνει περισσότερο😋
 
Μα δεν είναι να του έχεις εμπιστοσύνη. Είναι πράγματι πολύ λυπημένος κι έτσι με παρέσυρε ο άτιμος. Πριν μερικές μέρες σκέφτηκα ότι μετά από τόσο καιρό που έχει να τη δει θα την έχει ξεχάσει και τα εβγαλα μαζί. Αυτή αμέσως πήγε στο κλουβί τουView attachment 68886
[automerge]1576386281[/automerge]
Στο δευτερόλεπτο εκείνος άρχισε να την ταΐζει.

View attachment 68887

Και μόλις που πρόλαβα να τρέξω και να τα χωρίσω. Αμέσως ανέβηκε πάνω της. 🙄
💗😍
 
Να τος και ο γκριζακος! Πρώτα την πήγε σε ρομαντικό εστιατόριο για δείπνο και μετά σε σουίτα για τα περαιτέρω 😂
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Βλέπω απογόνους στο άμεσο μέλλον 😍
Πολύ το φοβάμαι. Είδες πόσο τρυφερό αγόρι είναι; Έχει πολλή πλάκα η μικρή, που τον χτενίζει 2 δευτερόλεπτα και μετά γυρίζει το κεφάλι ανάποδα για να της το ανταποδώσει στο δεκαπλάσιο 😜
 
Από μωρό ήταν πανκουκλος!
Με τα καινούρια του πουπουλακια μου φαίνεται πιο σκούρος. Έχει κι ένα ύφος όλα τα λεφτά. Μας κοιτάζει όλους αφ' υψηλού 🤨
 
Back
Top