Γενικά Ο Mickey (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ζωή @ζιζι το θηλυκό σου θεωρώ ότι βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση, κοινώς φαίνεται ότι είναι πυρωμένο. Τα έχουν βρει με το αρσενικό, του ζητάει ταΐσματα και παίρνει θέση ζευγαρώματος, συμπεριφορά που παρατηρείται όταν βρίσκονται σε αναπαραγωγική φάση. Ηλικιακά δεν είναι ώριμη για αναπαραγωγή, αλλά είναι σε θέση να κάνει αυγά (έχω ακούσει για εκτροφείς που βάζουν πάρροτλετ για αναπαραγωγή από 8 μηνών - πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου). Επίσης μια συμπεριφορά που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή είναι η "στους δύο, τρίτος δε χωρεί". Στην κοινή έξοδό τους, το ζευγάρι μπορεί να θελήσει να διεκδικήσει την πατήθρα, την ταΐστρα, γενικότερα τον χώρο του τρίτου πουλιού, να του επιτεθούν ταυτόχρονα και να το τραυματίσουν σοβαρά ή και να το σκοτώσουν.Ακόμα "κλαίω" θηλυκό εκθεσιακού επιπέδου που είχα αγοράσει και έχασα με αυτόν τον τρόπο πριν από περίπου 8 μήνες.
 
Άρα Ανέστη, εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να τα αφήσω να συνεχίσουν να βγαίνουν μαζί χωρίς να φοβάμαι για γεννητουρια;
Εγώ θα τα άφηνα όπως είναι. Ο Γιάννης σου προτείνει να προσέξεις τον τρίτο να μην τραυματιστεί. Για αυτά τα δύο τι λέει; @jk1980

Προσωπικά θα πήγαινα με το βλέποντας και κάνοντας με το ζευγαράκι, αφού μετά ο καθένας μπαίνει στο κλουβί του κι ότι γίνεται, γίνεται μόνο παρουσία σου νομίζω πως δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.
 
@jk1980, @Φοίβος, Παιδια σας ευχαριστώ πολύ. Από αύριο θα βγαίνουν χωριστά. Πρώτα ο Σαχαμπ με την πέτρα του σκανδάλου και μετά η πέτρα με τον Μίκυ. Στον δεύτερο συνδυασμό θα είμαι σε ετοιμότητα. Και ο Θεός βοηθός! Πολύ τζαναμπετης βγήκε αυτός ο μικρός. Καμια σχέση με την κοιμισμένη γαλάζια κουκκίδα.
 
Για αυτά τα δύο τι λέει; jk1980...
Προσωπικά θα πήγαινα με το βλέποντας και κάνοντας με το ζευγαράκι...
Το βλέποντας και κάνοντας σχετικό είναι. Θεωρώ ότι αν παραμείνει σ' αυτή την φάση το θηλυκό αργά ή γρήγορα θα έρθουν και τα αυγά -τα οποία λογικά θα είναι άσπορα- κάτι το οποίο νομίζω δεν θέλει η Ζωή @ζιζι. Το ιδανικότερο για μένα είναι να βγαίνουν χωριστά και να έχουν, όσο είναι εφικτό, τη λιγότερη δυνατή επαφή για ένα διάστημα. Επίσης για ένα διάστημα θα τάιζα το θηλυκό μόνο με το βασικό μείγμα σπόρων, θα ακολουθούσα δηλαδή εντελώς λιτή διατροφή. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η Ζωή τα βγάζει έξω και είναι λίγο πιο δύσκολο να κρατήσει ένα είδος καραντίνας μεταξύ τους. Σε δικές μου 2-3 περιπτώσεις ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, απλά χώρισα τα ζευγάρια και δεν υπήρχε η δυνατότητα οποιασδήποτε επαφής καθώς τα δικά μου είναι όλα άγρια και δεν βγαίνουν εκτός κλουβιού.
 
@jk1980, Γιάννη, αυγό δεν δίνω εδώ και τουλάχιστον τρεις εβδομάδες που τελείωσε η πτερορροια. Να κόψω και τα λαχανικά για λίγο καιρό; Μπάνιο δεν κάνει παρά μόνο στην ποτίστρα. Αν βγαίνει έξω εντελώς μόνη, θα έχει πάλι πρόβλημα και μόνο που τους βλέπει στον ίδιο χώρο;
 
Εγώ θα έκοβα φρούτα και λαχανικά για κάποιο διάστημα. Άντε να έδινα 1-2 φορές την εβδομάδα το πολύ, περισσότερο για να μη σταματήσει να τα τρώει. Αυγό συνέχισε να μη δίνεις. Μπάνιο αφού δεν κάνει δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.
Αν βγαίνει έξω εντελώς μόνη, θα έχει πάλι πρόβλημα και μόνο που τους βλέπει στον ίδιο χώρο;
Το βασικό σου πρόβλημα αυτό είναι, ότι όταν θα είναι εκτός κλουβιού θα μπορεί να πετάει προς τα κλουβιά που είναι τα αρσενικά. Καλό θα είναι ένα διάστημα να μην βλέπονται.
 
Ζωή μπορείς να αυξήσεις λίγο και τις ώρες στις 14-15, έστω και προσωρινά.
Θα το κάνω κι αυτό Ανέστη. Σε ευχαριστώ.
Σήμερα βγήκαν όλα χωριστά και ήταν μέσα στην γκρίνια, με ξεπουπουλιασαν από τα νεύρα τους. Ελπίζω να συνηθίσουν σιγά σιγά.
 
Θα το κάνω κι αυτό Ανέστη. Σε ευχαριστώ.
Σήμερα βγήκαν όλα χωριστά και ήταν μέσα στην γκρίνια, με ξεπουπουλιασαν από τα νεύρα τους. Ελπίζω να συνηθίσουν σιγά σιγά.
Εάν κοιμούνται 14-15 ώρες καθημερινά και απέχουν πρωτεϊνών, πιστεύω πως όλα θ΄αλλάξουν.
Θα βγαίνουν όλοι μαζί και θα επέλθουν ισορροπίες
 
Μην λες τέτοια και αγχώνομαι 😑
Εν τω μεταξύ γέλασα με τη ψυχή μου με τη φάτσα του ακριβώς μετά. Φούσκωσε, φώναζε και πηγαινοερχόταν πάνω στο κλουβί 😂
Ακριβώς έτσι φουσκώνει και ο Τζιμακος με το χέρι μου... Τώρα μειώθηκαν οι φορές που το κάνει.. 🙄
 
Εάν κοιμούνται 14-15 ώρες καθημερινά και απέχουν πρωτεϊνών, πιστεύω πως όλα θ΄αλλάξουν.
Θα βγαίνουν όλοι μαζί και θα επέλθουν ισορροπίες
Μακάρι. Είχαν συνηθίσει τα καημένα και περνούσαν πολύ καλά έξω όλα μαζί. Αλλάξαμε το πρόγραμμά μας τώρα και περιμένουμε τα αποτελέσματα...
[automerge]1571298631[/automerge]
Ακριβώς έτσι φουσκώνει και ο Τζιμακος με το χέρι μου... Τώρα μειώθηκαν οι φορές που το κάνει.. 🙄
Βάσω μου, ο Σαχαμπ δεν το έκανε ποτέ. Απλά τάιζε την κούνια του σε κάποια φάση αλλά το σταμάτησε. Αυτός ο μικρός από την πρώτη μέρα που ήρθε έβαλε στο μάτι την Εσμεραλντα και την τάιζε με κάθε ευκαιρία. Δεν τάισε ποτέ παιχνίδια κτλ, έχει έρωτα με τη μικρή.
 
Για καθίστε βρε παιδιά το θηλυκο αφού ήρθε στην παρέα το λογικό είναι να ζευγαρωσει με κάποιο της αρεσκείας της, αλλοιως έπρεπε να ήταν κ αυτο αρσενικο! Το να κόβεις την παρέα κ τους έρωτες δεν μου αρέσει καθόλου αφού επεμβαίνεις στα συναισθήματα τους
Ζωή αφού μπήκες στον χωρο πρέπει να χορέψεις που λενε! 😎
 
Για καθίστε βρε παιδιά το θηλυκο αφού ήρθε στην παρέα το λογικό είναι να ζευγαρωσει με κάποιο της αρεσκείας της, αλλοιως έπρεπε να ήταν κ αυτο *αρσενικο! Το να κόβεις την παρέα κ τους έρωτες δεν μου αρέσει καθόλου αφού επεμβαίνεις στα **συναισθήματα τους
*Και τ΄αρσενικά ''ζευγαρώνουν'' μεταξύ τους Τάκη, γι΄αυτό πολλές φορές είναι η καλύτερη λύση για όποιον δεν ενδιαφέρεται γι΄αναπαραγωγή.
**Στα ζώα πρόκειται για διαιώνιση του είδους, δεν επεμβαίνεις στο συναίσθημά τους.
Η συμπάθεια μεταξύ τους δεν αλλάζει... Οι ορμόνες όμως δεν έχουν λόγο ύπαρξης και αύξησης...
 
Τάκη, προτιμώ σημερα να φρενάρω τις ορμόνες τους παρά να πετάξω αύριο ασπορα ή ακόμη χειρότερα γονιμοποιημένα αυγά. Αν δεν φοβόμουν τα ξεσπάσματά τους δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να τα ζευγαρώσω αλλά ακόμη κι αν έκανα μια προσπάθεια να ξεπεράσω τον δικό μου φόβο, είναι πολύ μικρά και τα δύο. Δεν θέλω να παθει κατι η μικρή μου.
 
Τάκη, προτιμώ σημερα να φρενάρω τις ορμόνες τους παρά να πετάξω αύριο ασπορα ή ακόμη χειρότερα γονιμοποιημένα αυγά. Αν δεν φοβόμουν τα ξεσπάσματά τους *δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να τα ζευγαρώσω αλλά ακόμη κι αν έκανα μια προσπάθεια να ξεπεράσω τον δικό μου φόβο, είναι πολύ μικρά και τα δύο. Δεν θέλω να παθει κατι η μικρή μου.
*Και πόσες φορές θα γεννούσε πουλάκια Ζωή μου; Μια-δυο; και μετά;... Με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε να σταματήσουν...
 
*Και πόσες φορές θα γεννούσε πουλάκια Ζωή μου; Μια-δυο; και μετά;... Με τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε να σταματήσουν...
Έτσι είναι. Άσε που μέχρι να κάνουν αυτά δύο γέννες, θα είχαν ασπρίσει τα μαλλιά μου από το άγχος 😂
Με τον Σαχαμπ οι σχέσεις τους ειναι πάντα ίδιες. Πάντα θα φάνε από το ίδιο κομμάτι φρούτου ή λαχανικού, δεν θα μαλώσουν ποτέ αλλά και δεν θα χτενιστούν ποτέ. Με τον μικρό όμως είναι διαφορετικα. Είναι πολύ αγαπημένα όμως ξαφνικά ρίχνουν έναν καυγά για να μην βαριουνται. Μπορώ να ζήσω με αυτό το άγχος; 🤨
 
Back
Top