Γενικά Ο Mickey (parrotlet)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οταν φοβάσαι τις γεννες παιρνεις μόνο αρσενικά, αυτό εννοώ! Αν εγώ πάρω στην Τουκαινα ένα αρσενικό ε μετά δεν παω γυρευοντας για γεννες; Μιλαω ψυχρά κ λογικά βέβαια, γιατί προφανώς η μικρή της έκανε κλικ 😇
 
Ζωή @ζιζι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι και να φοβάσαι μια μελλοντική αναπαραγωγή. Ίσα ίσα που προσωπικά θα σε ενθάρρυνα να κάνεις μία τουλάχιστον αναπαραγωγή. Αν θυμάμαι καλά το θηλυκό σου είναι φορέας μπλε άρα έχεις πολλές πιθανότητες να πάρεις DK Green και DK Blue (που τόσο πολύ ήθελες) πουλάκια. Είναι κρίμα να έχεις μια τόσο ιδιαίτερη μετάλλαξη, που φαντάζομαι την πλήρωσες και αρκετά χρήματα, και να μην πάρεις απογόνους. Και που ξέρεις μπορεί και να συμπεθερέψουμε, αν και μου πέφτεις λιγάκι μακριά... 😀 😂 Αν τους κάνεις καλή διατροφή (που είμαι βέβαιος ότι έτσι κι αλλιώς κάνεις) και προσέξεις και 2-3 πραγματάκια δεν πιστεύω ότι θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Απλά κάνε υπομονή να χρονίσει το αρσενικό σου.
 
Και που ξέρεις μπορεί και να συμπεθερέψουμε, αν και μου πέφτεις λιγάκι μακριά... 😀 😂

Λιγο να ερθει προς τα εδω η Ζωη, λιγο να ξανακανουμε συναντηση στη Θεσαλλονικη και ολα γινονται!
 
Οταν φοβάσαι τις γεννες παιρνεις μόνο αρσενικά, αυτό εννοώ! Αν εγώ πάρω στην Τουκαινα ένα αρσενικό ε μετά δεν παω γυρευοντας για γεννες; Μιλαω ψυχρά κ λογικά βέβαια, γιατί προφανώς η μικρή της έκανε κλικ 😇
Τάκη, έχοντας στο μυαλό μου κοκατιλ και μόνο κοκατιλ, πήρα πράσινο θηλυκό για να μπορώ να το ζευγαρώσω με τον Σαχαμπ. Αυτό βέβαια που έχουμε στο μυαλό μας πριν δούμε ένα ζευγάρι παρροτλετ είναι διαφορετικο από αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα. Αυτά τα πουλιά δεν αστειεύονται. Δεν θα άντεχα να χάσω κανένα από τα τρία. Και προσωπικά το θεωρώ τουλάχιστον ανεύθυνο με μόλις ενός έτους συνύπαρξη δική μου με παρροτλετ να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Τι μπορεί να έχω μάθει σε έναν χρόνο για αυτά τα πουλιά; Ακόμη και ο Σαχαμπ που ως μεγαλύτερος είναι 13 μηνών, δεν έχει ολοκληρώσει τον χαρακτήρα του.
[automerge]1571331208[/automerge]
@jk1980, Θα ήθελα πολύ να πάρω απογόνους από τον Μίκυ. Αλλά φοβάμαι τον χαρακτήρα τους. Ο Μίκυ δεν είναι "χαλβάς" σαν τον Σαχαμπ. Αρπάζεται με το παραμικρό και η θηλυκιά μου είναι επίσης σπίρτο αναμμένο 🙄
Δες πάλι το βίντεο σε παρακαλώ και πες μου αν και ανάμεσα στα δικά σου ζευγάρια υπάρχουν τέτοια καυγαδακια, γιατί εγώ πρώτη φορά τα βλέπω. Με τον Σαχαμπ δεν μάλωσαν ποτέ.
 
Παντως στο βιντεο σπιρτο αναμμένο ειναι ο Μικυ...he is on fire...

Με τον Σαχαμπ ειναι κατι πλατωνικο γι αυτο δεν μαλώνουν αλλα ο αλλος ο ποντικός χώνεται ευθεως!
Είναι Αντώνη. Και ο Μίκυ και η Εσμεραλντα έχουν πολύ έντονη προσωπικότητα. Έχουν απίστευτη χημεία μεταξύ τους αλλά όσο εντονες είναι οι αγάπες τους άλλο τόσο είναι και οι καυγάδες. Εκτός κι αν είναι κάτι λογικό και το βλέπω εγώ στραβά επειδή τα κοκατιλ μου δεν μάλωναν ποτε.
 
Είναι Αντώνη. Και ο Μίκυ και η Εσμεραλντα έχουν πολύ έντονη προσωπικότητα. Έχουν απίστευτη χημεία μεταξύ τους αλλά όσο εντονες είναι οι αγάπες τους άλλο τόσο είναι και οι καυγάδες. Εκτός κι αν είναι κάτι λογικό και το βλέπω εγώ στραβά επειδή τα κοκατιλ μου δεν μάλωναν ποτε.
Πωπω κάτι απόγονοι που θα βγουυυν 😂
 
Κάποια πουλιά μπορεί να ταιριάζουν λίγο, άλλα πολύ κι άλλα καθόλου...
Ο Μίκυ φαίνεται πως ταίριαξε αμέσως με την Εσμεραλντα...
Ενώ η Εσμεραλντα με τον Σαμπαχ όχι και τόσο...
Αν ήθελαν αυτά... Θα έβλεπες βατεματα από πολύ νωρίς...
Βέβαια ότι μπορεί να τα βρουν κάποια πουλιά αυτό δεν σημαίνει πως θα τα βρουν και ερωτικά... Αλλά σαν αδερφάκια ας πούμε...
Τα δικά μου Ζωή έτσι ακριβώς είναι...
Μια μαλώνουν και μια κάνουν αγαπούλες!
 
Πωπω κάτι απόγονοι που θα βγουυυν 😂
Πράσινοι και πολύ νευρικοί 😂
[automerge]1571340500[/automerge]
Κάποια πουλιά μπορεί να ταιριάζουν λίγο, άλλα πολύ κι άλλα καθόλου...
Ο Μίκυ φαίνεται πως ταίριαξε αμέσως με την Εσμεραλντα...
Ενώ η Εσμεραλντα με τον Σαμπαχ όχι και τόσο...
Αν ήθελαν αυτά... Θα έβλεπες βατεματα από πολύ νωρίς...
Βέβαια ότι μπορεί να τα βρουν κάποια πουλιά αυτό δεν σημαίνει πως θα τα βρουν και ερωτικά... Αλλά σαν αδερφάκια ας πούμε...
Τα δικά μου Ζωή έτσι ακριβώς είναι...
Μια μαλώνουν και μια κάνουν αγαπούλες!
Εύα, εσύ τα έχεις ξαναβάλει μαζί;
Μόνο κατά την αναπαραγωγική περίοδο τα έβλεπες να τσακώνονται ή γενικά;
 
Εύα, εσύ τα έχεις ξαναβάλει μαζί;
Μόνο κατά την αναπαραγωγική περίοδο τα έβλεπες να τσακώνονται ή γενικά;
Μόνο εκτός κλουβιού μαζί...
Κάθε μέρα μαλώνουν...
Πολύ νευρικά και τα δύο... Καμία φορά όμως φοβάται ο ένας τον άλλον...
Τη μία μαλώνουν και την άλλη φιλιούνται...
 
Μόνο εκτός κλουβιού μαζί...
Κάθε μέρα μαλώνουν...
Πολύ νευρικά και τα δύο... Καμία φορά όμως φοβάται ο ένας τον άλλον...
Τη μία μαλώνουν και την άλλη φιλιούνται...
🙄 Δεν παλεύονται. Έχουν γονιδιακο πρόβλημα, δεν εξηγείται αλλιώς.
 
... Δες πάλι το βίντεο σε παρακαλώ και πες μου αν και ανάμεσα στα δικά σου ζευγάρια υπάρχουν τέτοια καυγαδακια, γιατί εγώ πρώτη φορά τα βλέπω. Με τον Σαχαμπ δεν μάλωσαν ποτέ.
:) Δεν γνωρίζω τι εικόνα δίνουν στον Γιάννη @jk1980, εμένα πάντως μου δίνουν την εντύπωση ερωτικών παιχνιδιών αυτά τα καυγαδάκια στο βίντεο Ζωή...
Εγώ όταν αναφέρομαι σε τσακωμούς, εννοώ ότι δεν αφήνουν καμία απολύτως αμφιβολία πως κάποια στιγμή το λιγότερο θα είναι να τραυματιστούν...
[automerge]1571348393[/automerge]
🙄 Δεν παλεύονται. Έχουν γονιδιακο πρόβλημα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Είναι ''πειραγμένα''! 😉 σας το λέω χρόνια τώρα!🧐😁
 
Ειναι μεγαλες προσωπικότητες εγκλωβισμένες σε μικρο σωμα 😛
Αν σβήσουμε τις 3 τελευταίες λέξεις τις πιο πάνω παράθεσης νομίζω ότι θα φανερωνόταν η αιτία του θέματος. Αλήθεια θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ξέραμε πως είναι ο χαρακτήρας τους στο φυσικό τους περιβάλλον.
 
... Αλήθεια θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν ξέραμε πως είναι ο χαρακτήρας τους στο φυσικό τους περιβάλλον.
Σίγουρα δραστήρια, διεκδικητικά, μεταξύ τους νευρικά... Πιστεύω πως αυτές οι πλευρές του χαρακτήρα τους, θα παραμένουν ίδιες κι εκτός κλουβιών...
 
@Sissy Απέχουν πολύ τα ερωτικά καυγαδακια από ένα έγκλημα πάθους; 😂
Εμένα με τρομάζουν ακόμη και αυτά. 😣

@Tony Forpus Εγώ πάντως την Εσμεραλντα τη φοβάμαι ακόμη και τώρα που έχει μέγεθος μπρελόκ😂
 
Back
Top